آموزش روش های فعال کردن چاکراهای بدن

آموزش روش های فعال کردن چاکراهای بدن

آیا با چاکراهای بدن آشنا هستید؟‌ باز کردن و فعال کردن چاکراهای بدن یکی از سوالات رایجی است که خیلی از افراد راجع به آن سوال می پرسند و علاقه دارند تا به صورت کامل با اصول و روش های باز کردن چاکراهای بدن آشنا شوند.

در ابتدا باید اشاره شود که بدن انسان به منابع انرژی زیستی در درون و اطراف خود مجهز است که به تقویت و بهبودی روح و روان انسان و همچنین سلامتی جسمی او کمک می کند که به تمامی این منابع چاکرا گفته می شود. به دلیل مشکلات و مسائل روحی، روانی و عاطفی که برای انسان ایجاد می شود این منافذ انرژی مسدود می شوند و مشکلات بسیاری را برای فرد ایجاد می کند.

در این قسمت از مجله برنا اندیشان تصمیم داریم تا مقاله ای با عنوان آموزش روش های فعال کردن چاکراهای بدن را مورد مطالعه و بررسی قرار دهیم و در ابتدا با چاکراهای بدن آشنا می شویم و سپس اصول و تکنیک هایی را به شما آموزش می دهیم که بتوانید به وسیله آنها چاکراهای بدن تان را باز کنید.

چاکرا چیست و چه وظیفه ای دارد؟

به طور کلی چاکرا به انرژی زیستی پنهانی گفته می شود که در بدن و اطراف جسم انسان قرار دارد. به عبارت دیگر چاکرا هاله ای از انرژی است که تمام بدن انسان را در بر گرفته است ولی توسط چشم قابل دیدن نیست. چاکراهای بدن وظیفه دارند تا انرژی بدن را در امتداد ستون فقرات بدن انسان تبادل و تامین کنند.یعنی چاکراهای بدن از طریق میدان انرژی تمام نیروها و انرژی ها را دریافت می کند و آن را به بدن انسان منتقل می کند و این تبادل مدام در حال چرخش است.

آشنایی کامل با تمامی چاکراهای بدن

نکته بسیار مهمی که در خصوص چاکراهای بدن باید بدانید این است که هر یک از چاکراهای بدن به یکی از از غدد و قسمت خاصی از بدن مربوط است و مطابق با نوع آرایش چاکراها در هندوستان باور بر این است که در بدن انسان بیش از ۷ چاکرا وجود دارد که هر یک از آنها وظیفه خاصی را بر عهده دارد. برای مطالعه بیشتر حتما مقاله تاثیر انرژی درمانی را مطالعه نمایید.

آشنایی با انواع چاکراهای بدن

هر یک از چاکراهای بدن دارای وظایف و کارکرد خاصی است که در بخشی از بدن قرار دارد و خصوصیات منحصر به فرد خودش را دارد. در ادامه مقاله با برنا اندیشان همراه باشی تا شما را با هر یک از چاکراهای بدن آشنا نماییم.

چاکرای تاج سر یا همان غده هیپوفیز

چاکرای هفتم تا تاج سر که نام دیگر آن ساهاسرارا یا سانسکریت نیز نامیده می شود دقیقا در وسط سر و در بالاترین نقطه قرار دارد و به سمت بالا باز می شود. تمام اندام های مرکز سر، مغز، جمجمه، چشم راست و سیستم عصبی به این چاکرا وابسته است. در خصوص چاکرای هفتم باید بدانید که جهت حرکت این چاکرا در جهت عقربه های ساعت است. همچنین پیشنهاد می شود تا مقاله روش های جذب انرژی مثبت در خانه را بخوانید.

همانطور که گفته شد این چاکرا با غده هیپوفیز در ارتباط است و باید بیان شود که غده هیپوفیز، اصلی ترین غده بدن است که وظیفه آن تولید و کنترل عملکرد سایر هورمون های بدن است. غده هیپوفیز در قسمت میانی بالای سر قرار دارد و عملکرد چاکرای تاج سر ایجاد یگانگی و ارتباط با زمین و پدر است.

به عبارت دیگر چاکرای هفتم یا همان تاج سر نشان دهنده ارتباط انسان با پدر و قدرت و ارتباط انسان با خدا است. یعنی اگر شخصی احساس جدایی از پدر را تجربه کند چاکرای هفتم او بسته می شود و همواره احساس تنهایی خواهد کرد.

به یاد داشته باشید که این چاکرا در تکامل انسانی دارای بالاترین جایگاه است و رنگ غالب آن بنفش است همچنین شایان ذکر است که چاکرای تاج سر مرکز خودآگاهی و معنویت است. بالاترین چاکرا در بدن سایر چاکراها را در خود یکی می کند و مانند نور بی رنگ تمام طیف های رنگ را در خود جذب می کند.

چشم سوم یا چاکرای پیشانی

چاکرای ششم در بدن همان چشم پیشانی است که به آن غده صنوبری نیز گفته می شود. چشم سوم دقیقا در وسط پیشانی قرار دارد و عارفان شرقی بر این باورند که انسان به کمک چشم سوم قادر است کارهایی را انجام دهد که دیگران توانایی انجام آن را ندارند. به عنوان مثال با کمک چاکرای ششم می توانید ذهن دیگران را بخوانید و همچنین با سایر موجودات صحبت کنید.


پیشنهاد ویژه : کارگاه آشنایی با انرژی کیهانی


به عبارت دیگر چشم سوم جهت بیداری معنوی و ارتباط با کائنات مورد استفاده قرار می گیرد. این چاکرا نیلی رنگ است و در بین دو ابرو و کمی بالاتر که در وسط پیشانی می شود قرار دارد. چشم سوم در انجام کارهایی مانند مراقبه و تمرکز تاثیر زیادی دارد.

چاکرای گلو یا غده تیروئید

یکی دیگر از چاکراهای بدن که پنجمین چاکرا نیز نامیده می شود چاکرای گلو بوده که رنگ آن آبی است و درست در قسمت مرکز گلو قرار دارد. چاکرای گلو مرکز ارتباط و الهام بدن است. در رابطه با این چاکرا باید گفته شود که انسان به طور ذاتی تمایل به راستگویی و صداقت دارد و اگر تعادل چاکرای گلو بهم بخورد موجب می شود تا تمایل فرد به راستگویی از بین برود.

همچنین اگر تعادل چاکرای پنجم بهم بخورد موجب می شود تا اعتماد به نفس فرد کاهش یافته و در نتیجه از حقیقت فاصله بگیرد و سپس در زندگی با مشکلات ارتباطی مواجه گردد. به یاد داشته باشید که چاکرای گلو مرکز احساسات درونی و بیرونی انسان است و به دلیل همین چاکرا انسان ها احساسات خودشان را از طریق طراحی، هنر و موسیقی نشان می دهند. بیماری هایی مانند کم کاری یا پر کاری تیروئید موجب می شود تا این چاکرا مسدود شود و در نتیجه فرد دچار بیماری ها روحی و جسمی شود.

غده تیموس یا چاکرای قلب

چاکرای قلب چهارمین چاکرای بدن است که به آن آناهیتا نیز گفته می شود و در تنفس انسان نیز تاثیر دارد. چاکرای قلب درست در وسط جناق سینه و بالای قلب قرار دارد. رنگ این چاکرا سبز بوده و نشانه ی عشق، شفا و بخشندگی است.


پیشنهاد ویژه : کارگاه آموزش مدیتیشن و درمان طبیعی


نکته ای که در خصوص چاکرای قلب وجود دارد این است که این چاکرا مرکز سیستم کل چاکراهای بدن است و وظیفه آن به وحدت و تکامل رساندن تمام بدن از طریق عشق است. این چاکرا منشا تمام آرزوها، ارتباطات صمیمی، درد، ترس و عشق است و با جذب انرژی سبز به ما هنر عشق ورزیدن و مهربان بودن را اعطا می کند.

چاکرای خورشیدی یا غدد فوق کلیوی یا آدرنال

رنگ انی چاکرا زرد است و به آن چاکرای شبکه عصبی زیر معده نیز گفته می شود و کمی بالاتر از ناف قرار دارد. چاکرای خورشیدی می تواند بر روی صفرا، کبد، اعصاب و طحال تاثیر زیادی بگذارد و همچنین این چاکرا نشان دهنده هوش و ذهنیت انسان است. همچنین پیشنهاد می شود تا مقاله قانون باور را بخوانید.

اگر تعادل چاکرای خورشیدی بهم بخورد فرد دچار افکار منفی می شود و نمی تواند به درستی تصمیم بگیرد. در نتیجه نسبت به محیط اطراف خود بی تفاوت می شود و اراده انجام هیچ کاری را ندارد و در واقع انرژی و توان انجام هیچ گونه فعالیتی را ندارد. حتی باید اشاره شود که اگر در عملکرد چاکرای خورشیدی اختلالی ایجاد شود حتی می توانند سبب ایجاد درد در مفاصل، اختلالات کبدی، زخم معده و بیماری های گوارشی شود.

چاکرای خاجی یا تخمدان – بیضه

این چاکرا در بخش پایینی شکم و بین ناف و آلت تناسلی قرار دارد و به چاکرای دوم نیز شناخته می شود. بیضه، تخمدان ها، کلیه ها، مثانه، آلت تناسلی، رحم و لگن از اعضای وابسته به این چاکرا هستند. چاکرای خاجی خلاقیت و توازن احساسی را نشان می دهد و وظیفه اصلی اش توانایی تقویت و تاثیر گذاری و جذب دیگران، برقراری تعادل در میل جنسی و حس رضایت و شادی است. در خصوص چاکرای خاجی باید اشاره شود که به کلیه و مثانه کمک می کند تا از تمام آلودگی ها پاک شود. همچنین پیشنهاد می شود تا مقاله قانون لاگوم را مطالعه نمایید.

چاکرای ریشه غدد فوق کلیوی

نام دیگر این چاکرا که در انتهای استخوان دنبالچه قرار دارد آدرا یا مولادها است و در زمان تعادل رنگ آن قرمز است. چاکرای آدرا وظیفه بقا، کنترل غریزه و ثبات را بر عهده دارد و اگر دچار عدم تعادل شود بدن از نظر جسمی و روحی دچار مشکلاتی مانند ایجاد استرس، اضطراب، درد مفاصل، چاقی و اضافه وزن، فشار خون بالا، بی اعتمادی نسب به دیگران. احساس ناامنی، خشم و بیماری هایی مانند ضعف سیستم ایمنی بدن می شود.

آموزش فعال کردن چاکراهای بدن

اگر می خواهید چاکراهای بدنتان را فعال کنید لازم است تا به صورت کامل با چاکراها آشنا باشید. برای باز کردن و فعال سازی چاکراهای هفتگانه بدن باید کارهایی را انجام دهید که در ادامه به شما آموزش می دهیم. قدم اول برای باز کردن چاکراهای بدن این است که به خوبی تمامی چاکراهای بدن را بشناسید.

تکنیک های فعال سازی چاکراهای بدن

چرا که اگر این مراکز انرژی را به خوبی بشناسید و بدانید که هر کدام از آن چاکراها با کدام قسمت از بدن انسان در ارتباط است می توانید برای رسیدن به تعادل انرژی ها گام موثری را بردارید. بنابراین شما در این مرحله باید بدانید که کدام یک از چاکراهای بدنتان نیاز به تعادل بیشتری دارد.


پیشنهاد ویژه : پکیج جامع قانون جذب


چرا که تمامی چاکراهای بدن با یکدیگر در ارتباط هستند و هر یک از آنها محل عبور انرژی هستند و اگر تعادل هر یک از آنها بهم بخورد باعث می شود تا بر روی مسیر عبور انرژی تاثیر بگذارد و در نتیجه سایر چاکراها نیز تحت تاثیر قرار می گیرند. پس با توجه به مطالبی که گفته شد لازم است تا بدانید که تعادل کدام یک از چاکراها بهم خورده است تا آن بتوانید مسیر آن را فعال کنید.

چگونه چاکراهای بسته را تشخیص دهیم؟

اگر می خواهید مشکل چاکراها را تشخیص دهید لازم است که در ابتدا آزمون چاکرا را انجام دهید تا بتوانید نواحی دارای مشکل را شناسایی کنید و بر روی آنها تمرکز کنید. بنابراین باید دقت کنید که آیا مشکل شما جسمی است و اگر جسمی است دقیقا در کجای بدن قرار دارد و یا دچار یک مشکل روحی شده اید.

پس به یاد داشته باشید که اگر چاکراها دچار بی تعادلی شوند برای انسان مشکلات روحی و جسمی ایجاد می کنند. اگر به تمام عملکردهای قسمت های مختلف بدن توجه کنید می توانید متوجه شوید که دقیقا مشکل در کجا قرار دارد.

یا ممکن است مشکل شما روحی باشد و مثلا در زندگی دچار بی انگیزگی، استرس، اضطراب، افسردگی و … شده اید که لازم است تا از یک انرژی درمانگر کمک بگیرید و فرد انرژی درمانگر عدم تعادل چاکراها را تصحیح کنید و از طریق باز کردن چاکراها به شما کمک کند تا بهبود یابید.

چاکراهای بدن را چگونه باز و فعال کنیم؟

حال که با تمامی چاکراها و عملکرد هر یک از آنها آشنا شدیم لازم است تا بر روی فعال کردن چاکراها تمرکز نماییم. در گام اول شما باید چاکراهایی که دچار مشکل هستند را شناسایی کنید و آنها را در اولویت قرار دهید تا در ابتدا به آنها رسیدگی کنید.

برای باز کردن چاکراهای بدن می توانید از روش های گوناگونی بهره ببرید که شامل تمرینات جسمانی است که بر روی مولفه های تاثیرگذار در ایجاد گره و اتصال چاکرا تمرکز دارد. در ادامه تمامی تکنیک های لازم جهت فعال سازی چاکراهای بدن را به شما آموزش می دهیم.

مدیتیشن

یکی از روشهای باز کردن چاکراهای بدن انجام مدیتیشن است که برای فعالسازی چاکرای اول مفید است. برای انجام این کار لازم است تا از حرکات یوگا و کششی استفاده کنید. به این شکل که پاهایتان را به اندازه عرض شانه تان باز کنید و سپس زانوهایتان را خم کنید، به صورتی که وزن مایع میان پاهایتان متعادل شود. بعد از آن بر روی زمین بنشینید و تمرکز خودتان را بر روی نقطه چاکرا قرار دهید و سپس نفس عمیق بکشید و اجازه دهید که انرژی زمین چاکرای ریشه را پاک کند.

رفتن به طبیعت و گردش

همانطور که می دانید گشت و گذار و رفتن به دل طبیعت به انسان کمک می کند تا روح روانش جلا یابد و تاثیر بسیاری بر روی سلامتی اش دارد. طبیعت گردی به بهبود عملکرد چاکرای دوم بسیار کمک می کند. پس لازم است تا هر از چند گاهی به دل طبیعت بروید و خودتان را با آن هماهنگ کنید و از صداها، رنگ ها، تصاویر و سایر مناظر طبیعت لذت ببرید تا بتوانید چاکرای دوم بدن را فعال کنید.

استفاده از رنگ زرد

یکی از عناصری که بر روی چاکراهای بدن تاثیر می گذارد استفاده از رنگ ها است. شما می توانید برای فعال کردن چاکرای سوم بدن انسان از رنگ زرد استفاده کنید. بنابراین لازم است تا از لباس ها و وسایلی استفاده کنید که دارای رنگ زرد باشند. همچنین باید اشاره شود که برای بهبود سایر چاکراهای بدن نیز می توانید از رنگ درمانی استفاده کنید و از رنگ های مخصوص هر یک از چاکراها برای باز کردن همان چاکراها استفاده کنید.

تغذیه مناسب

اگر می خواهید تا چاکرای چهارم خودتان را بهبود دهید باید از خوراکی های سالم و رنگ سبز استفاده کنید. یعنی می توانید از مواد غذایی که دارای رنگ سبز است بهره ببرد. به عنوان مثال انواع غذاهای سبز رنگ مانند کاهو، کلم بروکلی، فلفل دلمه ای و سبزیجاتی که دارای رنگ سبز هستند به فعال سازی چاکرای چهارم بدن کمک می کند.

گوش دادن به موسیقی

برای فعال سازی چاکرای پنجم باید از موسیقی استفاده کنید. به یاد داشته باشید که برای این کار موسیقی هایی وجود دارد که به شما کمک می کند تا بتوانید چاکرای پنجم را فعال کنید. به عنوان مثال می توانید از موسیقی هایی که دارای فرکانس ۱۹۳ هرتز هستند بهره ببرید.

آموزش باز کردن چاکراهای بدن

ماساژ درمانی

یکی از روش های فعال سازی چاکرای ششم استفاده از ماساژ درمانی است. شما به وسیله ماساژ درمانی و زدن ضربه های آرام می توانید چشم سوم تان را فعال کنید و کاری کنید تا چاکرای ششم از عملکرد خوبی برخوردار باشد. نکته ای که در این باره باید بدانید آن است که اگر در کنار ماساژ درمانی از مراقبه هم استفاده کنید بسیار مفید و تاثیرگذار خواهد بود.

آروماتراپی یا رایحه درمانی

اگر می خواهید چاکرای هفتم بدن تان را باز کنید می توانید از رایحه درمانی استفاده کنید. یعنی برای فعالسازی این چاکرا رایحه هایی وجود دارد که اگر شما آنها را استشمام کنید می توانید به بهبود عملکرد چاکرا کمک کنید. به عنوان مثال می توانید از روغن اسطوخودوس یا رایحه سیب و ریحان برای فعال سازی چاکرا استفاده کنید.

نتیجه گیری

در این مقاله به صورت کامل با تمام چاکراهای بدن انسان آشنا شدیم و فهمیدیم که هر یک از چاکراها دارای چه عملکردی است و در کجای بدن قرار دارد. بنابراین شما می توانید با انجام تمریناتی که در قسمت بالا به آن اشاره شد تمام چاکراهای بدن تان را فعال کنید و به بهبود عملکردشان کمک کنید.

به خاطر داشته باشید که عدم تعادل در هر یک از چاکراها می تواند موجب ایجاد مشکلات جسمی و روحی برای انسان شود. به همین دلیل لازم است تا به موضوع چاکراهای بدن اهمیت دهیم و تمامی تمریناتی که به آنها اشاره شد را به درستی انجام دهیم تا بتوانیم تمام چاکراهای بدن را به تعادل برسانیم.

زمانی که شما یکی از چاکراهای بدنتان را فعال کنید به سایر چاکراها نیز کمک می کنید. همچنین تمریناتی مانند مدیتیشن، رایحه درمانی، موسیقی و طبیعت گردی برای باز کردن تمام چاکراهای بدن مفید و موثر است و میتوانید از آنها استفاده کنید.

دسته‌بندی‌ها