چگونه بهزیستی ذهنی خود را تقویت کنیم؟

چگونه بهزیستی ذهنی خود را تقویت کنیم؟

بهزیستی ذهنی به نحوه تجربه و ارزیابی افراد جنبه های مختلف زندگی خود اشاره دارد. اغلب از این مفهوم برای اندازه گیری سلامت روان و شادی استفاده می شود و می تواند پیش بینی کننده مهمی برای سلامت، تندرستی و طول عمر فردی باشد. بهزیستی ذهنی یک ساختار مهم در پژوهش های مربوط به تفسیر شخصیت است و به عنوان ارزیابی مثبت از زندگی و تعادل میان عاطفه مثبت و منفی تعریف شده است.

بهزیستی ذهنی یا بهزیستی گزارش شده، نشان دهنده این است که افراد چه حسی نسبت به زندگی خود دارند و چقدر از آن راضی هستند. این شامل احساسات و حالات مثبت و منفی، رضایت از خود، خانواده، کار و جامعه و همچنین احساس هدف و معنا در زندگی است. در این مقاله از برنا اندیشان تصمیم داریم تا به صورت کامل مفهوم بهزیستی ذهنی را مورد بررسی قرار دهیم و ابعاد مختلف آن را به شما معرفی کنیم.

بهزیستی ذهنی چیست؟

بهزیستی ذهنی نشان می دهد که چقدر افراد سالم و شاد هستند و چه احتمالی دارد که زندگی طولانی و خوبی داشته باشند. این یک شاخص خوب برای ارزش گذاری بر روی وضعیت جامعه است. بهزیستی ذهنی به روانشناسان کمک می کند تا بفهمند که مردم چگونه زندگی خود را تجربه می کنند و چه چیزهایی برای آن ها مهم هستند.

این همچنین به سیاست گذاران ایده هایی می دهد که چگونه می توانند بهبود سلامت، رفاه و عدالت در جامعه را تسهیل کنند. سیاست گذاران می توانند از نظرات مردم در مورد بهزیستی ذهنی خود برای ارزیابی نتایج سیاست های خود استفاده کنند.

تاریخچه بهزیستی ذهنی

اد دینر، یک روانشناس، در سال 1984 یک مدل سه بخشی از بهزیستی ذهنی را ارائه داد که نشان می داد چه چیزهایی باعث می شود تا افراد احساس خوبی در مورد زندگی خود داشته باشند. این مدل شامل سه جنبه بود که هر کدام به یک بعد از بهزیستی ذهنی مربوط می شدند:

عاطفه مثبت مکرر: این به این معناست که افراد بارها و بارها احساس خوشحالی، شادمانی، عشق و لذت می کنند.

عاطفه منفی نادر: این به این معناست که افراد به ندرت یا هرگز احساس غم، ترس، نگرانی و خشم می کنند.

ارزیابی های شناختی: این به این معناست که افراد فکر می کنند که زندگی آن ها خوب است و از آن راضی هستند.

آشنایی کامل با مفهوم بهزیستی ذهنی

داینر گفت که این سه جزء تعیین کننده آن هستند که چگونه افراد زندگی خود را تجربه می کنند. این شامل حس های آن ها و نظرات آن ها در مورد آنچه در زندگی خود پیدا کرده اند است.

این مدل سال ها پس از معرفی آن، همچنان در تحقیقات روانشناسان استفاده می شود. اغلب به عنوان یک روش برای سنجیدن آنکه چقدر افراد شاد و راضی هستند و چقدر سالم و توانمند هستند، استفاده می شود. همچنین بهزیستی ذهنی به علاقمندان به سلامت جامعه کمک می کند که بفهمند که چگونه بتوان بهبود و پروژه های بهزیستی را پشتیبانی و پایش کرد.

بهزیستی ذهنی چه نشانه هایی دارد؟

داینر در تحقیقات خود متوجه شد که بیشتر مردم از زندگی خود راضی هستند و احساسات خوبی دارند. وقتی که به افراد خیلی شاد نگاه کرد، دید که چندین چیز می تواند باعث شادی شود، اما چیزی که بیشتر اهمیت داشت، روابط خوب با دیگران بود. افراد خیلی شاد معمولا دوستان و خانواده زیاد و نزدیک داشتند و تنهایی را تجربه نمی کردند.

برخی از نشانه های دیگر این است که چقدر شما بهزیستی ذهنی خوبی دارید عبارتند از:

 • افراد دیگر را قبول کنید و به آن ها احترام بگذارید
 • با دیگران صحبت کنید و در فعالیت های گروهی شرکت کنید
 • احساس کنید که جزئی از گروه های مختلف هستید و آن ها شما را دوست دارند
 • کمک و پشتیبانی از جامعه خود دریافت کنید و با آن ها باشید
 • احساس کنید که زندگی شما معنایی دارد و شما به سمت هدف های خود حرکت می کنید
 • احساس کنید که مستقل هستید و تصمیمات خود را می گیرید
 • احساس کنید که زندگی شما نزدیک به آن چیز است که شما مایل هستید
 • احساس کنید که شرایط زندگی شما مناسب و قابل قبول است
 • از زندگی خود لذت ببرید و از آن راضی باشید
 • احساس کنید که به چیزهای مورد علاقه خود رسیده اید یا در حال رسیدن به آن ها هستید
 • بارها و بارها حس خوشحالی، عشق، لذت و سپاس را تجربه کنید
 • فرصت های زیاد برای اعمال معنوی پیدا کنید
 • بخش های مختلف زندگی خود را در دست بگیرید و در آن ها پروژه داشته باشید
 • سلامت جسمانی خود را با خواب منظم، فعال بودن و غذای سالم حفظ کنید
 • خود را بپذیرید و به خود اعتماد داشته باشید

آشنایی با انواع بهزیستی ذهنی

داینر فکر می کرد که بهزیستی ذهنی به این بستگی دارد که چقدر افراد احساسات و نظرات مثبتی در مورد زندگی خود دارند. این بهزیستی عاطفی و شناختی نامیده می شود. اما بعضی از محققان گفتند که چیز دیگری هم وجود دارد که بهزیستی ذهنی را تحت تأثیر می گذارد. این چیز، بهزیستی eudaimonic است که به این معناست که افراد احساس در زندگی خود معنا و هدف دارند.

بهزیستی تجربه شده

بهزیستی تجربه شده به این معناست که چقدر و چگونه افراد شاد و خوشحال هستند. بعضی ها این را بهزیستی لذت‌گرا هم می گویند. این بهزیستی نشان می دهد که چقدر افراد حس و فکر خوب در مورد زندگی خود دارند.

این نوع بهزیستی هم ممکن است سلامت جسمانی را تقویت کند برای مثال، تحقیقات نشان داده است که افراد خوشحال، سیستم دفاعی بدنی قویتری دارند. برای آموزش بیشتر به کارگاه فلسفه خوشبختی مراجعه فرمایید.

بهزیستی Eudaimonic

بهزیستی Eudaimonic به این معناست که چقدر افراد زندگی خود را پُرمعنا و پُرهدف می بینند. رسیدن به اهداف، کمک به دیگران، پیدا کردن هدف و زندگی براساس باورهای شخص خود، قسمت های مهم این نوع بهزیستی هستند.

عوامل موثر بهزیستی ذهنی

بهزیستی ذهنی شما به چیزهای مختلفی بستگی دارد. بعضی از این موارد درون شما هستند، مثل اینکه چه جور شخصی هستید، و بعضی از آنها در بیرون شما هستند، مثل اینکه در کجا زندگی می کنید و چه فرهنگی دارید. حس شما در مورد زندگی خود اغلب توسط خلق و خو و نگرش شما تعیین می شود، اما وضعیت زندگی شما هم مهم است.

هر کس چیزهای مختلفی را دوست دارد و از آنها لذت می برد، پس چیزی که برای یک نفر خوب است ممکن است برای دیگری خوب نباشد. اما محققان چند تا از علل اصلی را که بهزیستی ذهنی شما را تحت تاثیر قرار می دهند پیدا کرده اند که در ادامه آن ها را به شما معرفی می کنیم.

شخصیت و خلق و خو: خلق و خو شما ممکن است در طول عمر شما تغییر کند، اما بعضی از وجوه آن ثابت هستند. شخصیت شما هم همینطور. بعضی از وجوه شخصیت، مثل اینکه دوست دارید با دیگران باشید یا نه، به داشتن حس خوب شما کمک می کند، در حالی که بعضی دیگر، مثل اینکه همواره نگران باشید، به حس بد شما کمک می کند.

ذهنیت انعطاف پذیر: افراد با ذهن باز و قابل تغییر، حتی در شرایط سخت هم می‌توانند به نظرات و رفتار خود کار کنند. افراد با قابلیت تاب‌آوری قوی، حتی در بحران‌ها هم می‌توانند به سرعت به حالت عادی برگردند.

حمایت اجتماعی: تحقیقات نشان داده است که دارا بودن دوستان و خانواده که به شما کمک کنند و پشتیبانی کنند، سلامت جسمی و روانی شما را بهبود می‌بخشد.

عوامل اجتماعی: جامعه‌ای که در آن زندگی می‌کنید، همچنین تأثیر قابل توجهی بر بهزیستی ذهنی شما دارد. جامعه‌ای که با مشکلات عظیمی مثل جرائم، جنگ‌ها، فقر یا ناسازگاری‌ها روبه‌رو است، ممکن است باعث شود که شما احساس بدتری در مورد زندگی‌تان داشته باشید.

تاثیر بهزیستی ذهنی

بهزیستی ذهنی نه تنها باعث می شود که شما از زندگی خود لذت ببرید، بلکه سلامتی شما را هم در کوتاه مدت و بلند مدت بهبود می بخشد. در واقع، بهزیستی ذهنی ممکن است یکی از عوامل مهم تعیین کننده سلامت و شادی شما باشد.

فواید سلامتی

تحقیقات نشان داده است که افراد خوشحال تر، سالم تر هستند و زندگی طولانی تری دارند. یک مطالعه که در سال 2017 انجام شده است، نشان داد که بهزیستی ذهنی ممکن است جلوگیری از مرگ و میر زودرس کند و عمر شما را افزایش دهد.

تحقیقات همچنین نشان داده است که احساسات مثبت و بهزیستی باعث قوی شدن سیستم دفاعی بدن و کاهش التهاب در بدن می شود.

استرس و احساسات منفی ممکن است به سلامت شما آسیب بزند. اما محققان فهمیده اند که بهزیستی ذهنی ممکن است این آسیب ها را جبران کند و حتی برخی از آن ها را برطرف کند.

چون احساسات مثبت باعث کم شدن استرس و بهبود حال می شود، شما ممکن است بعد از چالش های زندگی، سریع‌تر به حالت عادی برگردید.

چگونه می توانیم به بهزیستی ذهنی و خوشبختی درونی دست پیدا کنیم؟

محققان همچنین گفته‌اند که بهزیستی ذهنی با کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی، بهبودی سریع‌تر پس از بیماری و رفتار‌های کمک‌کننده به سلامت همراه است.

مطالعات نشان داده‌اند که افراد خوشحال‌تر، خلاق‌تر هستند و دارای کارآمدی بالاتری هستند. آن‌ها درآمد بیش‌تری دارند، با دیگران همکاری می‌کنند و کار‌های خطرآفرین کم‌تری انجام می‌دهند. آن‌ها رابطه بهتری با دیگران دارند و فعالیّت‌های اجتماعی بیش‌تری دارند.

چگونگی افزایش بهزیستی ذهن

بهبود بهزیستی ذهن چالش شخص است و بستگی به نظرات و نیاز افراد دارد. استراتژی های دیگری که می تواند کمک کند عبارتند از:

 • روابط خوب با دیگران برقرار کردن
 • ورزش کردن به صورت منظم
 • سپاسگزاری کردن
 • تعیین اهدافی که برای شما معنادار هستند

بهبود بهزیستی ذهنی

اگر می خواهید زندگی خود را بهتر کنید، بهزیستی ذهنی خود را افزایش دهید. بهزیستی ذهنی نه تنها باعث می شود که شما احساس خوبی داشته باشید، بلکه سلامت و رفاه شما را هم بهبود می بخشد. بنابراین، محققان به دنبال راه هایی هستند که به مردم کمک کنند تا شادتر و راضی تر از زندگی خود باشند.

برخی از روش های خاص که نشان داده شده اند که کار می کنند عبارتند از ذهن آگاهی و رفتار شناختی. ذهن آگاهی یک تمرین است و به شما یاد می دهد که چگونه در حال زندگی کنید و از آن لذت ببرید. شما به جای اینکه درباره گذشته یا آینده نگران باشید، باید به چیزهای خوب و زیبای حال توجه کنید و قدردانی کنید.

روش های رفتار درمانی شناختی به شما در شناسایی الگوهای فکری منفی کمک می کند که باعث ایجاد احساس بد در شما می شود. جایگزین کردن این روش های فکر خودکار با روش های مثبت و سودمند تر می تواند باعث شود شما خوش بین و شاد تر باشید.

دسته‌بندی‌ها