شناخت پنج زبان عشق زوجین و رازهایی برای داشتن عشقی پایدار

شناخت پنج زبان عشق زوجین

در این بخش از پایگاه دانش فروشگاه اینترنتی برنا اندیشان تصمیم داریم تا یکی دیگر از موضوعات روانشناسی با عنوان شناخت پنج زبان عشق زوجین و رازهایی برای داشتن عشقی پایدار را به صورت کامل مورد بررسی قرار دهیم.

شناخت پنج زبان عشق زوجین و رازهایی برای داشتن عشقی پایدار

در مقاله شناخت پنج زبان عشق زوجین و رازهایی برای داشتن عشقی پایدار شما با رمز و رازهای مربوط به عشق بین زوجین و چگونگی پایداری روابط زناشویی خود آشنا خواهید شد.

مردم به زبانهای عشق متفاوتی صحبت میکنند

بسیاری از ما زبان والدین یا خویشاوندان خود را یاد میگیرم که همان زبان مادری یا زبان اصلی ماست. بعدا ممکن است زبانهای دیگری هم بیاموزیم که زبانهای دوم ما هستند. ما زبان مادری خود را راحت تر صحبت میکنیم و میفهمیم. هر چه بیشتر از زبان دوم خود استفاده کنیم، راحتتر میتوانیم با آن مکالمه کنیم. اگر فقط با زبان اصلی خود صحبت کنیم و با فردی روبرو شویم که با زبانی متفاوت از ما صحبت میکند، ارتباط ما محدود خواهد شد. آنگاه مجبوریم به زبان اشاره یا رسم شکل و یا… متکی شویم. میتوانیم ارتباط برقرار کنیم، اما به شکلی بسیار بد. تفاوت زبانی بخشی از فرهنگ بشریت است. اگر میخواهیم ورای مرزهای فرهنگی ارتباط موثری داشته باشیم باید زبان افرادی که میخواهیم با آنها صحبت کنیم را یاد بگیریم.

در مورد عشق نیز همین موضوع درست است. زبان عشق شما ممکن است با زبان عشق همسرتان متفاوت باشد، همانند تفاوت زبان چینی با فارسی. اگر زبان همسر شما چینی باشد، هر چقدر به زبان فارسی به او ابراز عشق کنید او نخواهد فهمید و در نهایت نمیدانید چطور به هم عشق بورزید. صادقانه ابراز عشق کردن کافی نیست. اگر میخواهیم به روشی موثر عشق بورزیم، باید زبان اصلی عشق همسرمان را یاد بگیریم.

به ندرت یک زن و شوهر زبان عشق یکسانی دارند. ما تمایل داریم با زبان عشق اولیه خودمان صحبت کنیم و وقتی همسرمان آن را نمیفهمد، گیج میشویم! شما ابراز عشق میکنید اما از دید همسرتان با یک زبان خارجی که برای او قابل فهم نیست ابراز عشق کردهاید و مشکل اساسی همین جاست. هدف این مقاله ارائه راه حلی برای این مشکل است.

وقتی زبان عشق اولیه ی همسر خود را شناسایی کردید و آن را یاد گرفتید، مطمئن باشید کلید یک زندگی مشترکِ پایدار و عاشقانه را یافته اید. اگر برای زنده نگه داشتن عشق تلاش کنیم، بعد از ازدواج از بین نخواهد رفت، فقط باید یک زبان عشق دوم را بیاموزیم. نمیتوانیم به زبان مادری خود متکی باشیم وقتی همسرمان آن را نمیفهمد. اگر میخواهید همسرتان عشقی که سعی در ابراز آن دارید را بفهمد، باید آن را به زبان اصلی عشق او بیان کنید.

انواع زبان عشق و شناخت پنج زبان عشق زوجین

انواع زبان عشق
انواع زبان عشق

زبان اصلی عشق 1: کلام تاییدآمیز  

یک روش ابزار احساسی عشق، گفتن حرف هایی است که روحیه را تقویت میکند. تعریف ها و تشکر زبانی ابزارهای قدرتمندی برای بیان عشق هستند. آنها به بهترین شکل در عبارات تاییدآمیز ساده ای مثل عبارات زیر بیان میشوند:

کلام تایید آمیز
کلام تایید آمیز

– اون کت و شلوار خیلی بهت میاد

– وای! تو این لباس فوقالعاده به نظر میرسی!

– خیلی خوشم میاد که سر وقت میای دنبالم.

– مرسی که برای بچه پرستار گرفتی. این کارت برام خیلی ارزش داشت.

– همیشه میتونی منو بخندونی

زبان‌اصلی عشق شماره ۲: وقت گذاشتن برای یکدیگر    

وقت گذاشتن برای یکدیگر
وقت گذاشتن برای یکدیگر

منظور ما از اختصاص وقت این است که تمام توجه خود را به یک نفر بدهیم. نشستن روی مبل و هم‌زمان تماشای تلویزیون و گوش دادن به همسر با هم سازگار نیست. وقتی کنار همسرمان بنشینیم و ۲۰ دقیقه تمام توجهمان را به او بدهیم و او هم متقابلاً همین کار را برای ما انجام دهد در این حالت ما به همدیگر ۲۰ دقیقه زندگی داده‌ایم. عنصر اصلی در اختصاص وقت باکیفیت برای همسر  »توجه متمرکز«  به اوست. خصوصاً این روزها که چیزهای زیادی باعث حواس‌پرتی می‌شوند.


پیشنهاد ویژه:کتاب صوتی ازدواج بدون شکست ویلیام گلاسر

وقت باکیفیت یعنی کاری را باهم انجام دهیم و تمام توجه خود را به‌طرف مقابل بدهیم. نوع فعالیتی که انجام می‌دهیم مهم نیست بلکه مهم این است که به‌طرف مقابل توجه داشته باشیم تا حس «باهم بودن» به‌صورت کامل ارضا شود.

زبان‌اصلی عشق شماره ۳: دریافت هدیه  

در هر فرهنگی هدیه دادن بخش بزرگی از فرآیند عشق و زندگی مشترک است. شما به کسی هدیه می‌دهید که به او فکر کنید. هدیه خودش نشانه‌ای است از اینکه هدیه دهنده به یاد ما بوده است. هدیه‌ها نشانه‌های ملموس و قابل‌دیدن عشق هستند. نمادها ارزش احساسی دارند به‌عنوان‌مثال حلقه ازدواج فقط یک هدیه نیست یک نماد است حتی وقتی دو نفر از هم جدا می‌شوند می‌توان این موضوع را مشاهده کرد در این جدایی دو طرف حلقه ازدواج را از انگشت خود درمی‌آورند.

دریافت هدیه
دریافت هدیه

اگر زبان عشق همسر شما هدیه دادن است باید بدانید این زبان یکی از آسان‌ترین زبان‌ها برای یادگیری است. هدیه‌ها را می‌توان خرید، پیدا کرد یا ساخت. اگر دریافت هدیه زبان‌اصلی عشق همسرتان باشد تقریباً هر چیزی که به او بدهید را ابراز عشق خواهد دانست. اگر می‌خواهید یک هدیه دهنده واقعی باشید ممکن است لازم باشد نگرش خود را نسبت به پول عوض کنید در این صورت خرید هدیه برای همسرتان راحت است. چندان نگران هزینه برای تهیه نباشید شما در عشق ورزیدن به همسر خود سرمایه‌گذاری کنید قول می‌دهم بیشترین سودآوری را برای شما خواهد داشت.

ضمن اینکه خود شما به‌عنوان یک هدیه وجود دارید و حضور شما زمانی که همسرتان به شما نیاز دارد بزرگ‌ترین هدیه است. قدرت شگرف حضور را درک کنید به‌خصوص حضور فیزیکی در زمان بحران، بهترین هدیه ایست که می‌توانید به همسری بدهید که زبان‌اصلی‌اش دریافت هدیه است.

زبان‌اصلی عشق ۴: ارائه خدمت و همسریاری

منظور از همسریاری انجام کارهایی است که می دانید همسرتان دوست دارد انجام بدهید شما با خدمت به همسرتان او را خوشحال می‌کنید کارهایی مثل پختن غذا، چیدن میز غذا، شستن ظرف‌ها، جارو کردن، عوض کردن پوشک بچه، گرفتن دارو، سرویس خودرو، پرداخت قبوض، همه نمونه‌هایی از ارائه خدمات است.

ارائه خدمت و همسریاری
ارائه خدمت و همسریاری

لطفاً لیست درخواست تهیه کنید! از همسرتان بپرسید چهار کاری که اگر در طول روز انجام بدم عشقم را حس می‌کنی بنویس. یکی از راه‌های کشف زبان عشق انتقادهای همسر شما از رفتار شماست. افراد معمولاً همسر خود را برای چیزهایی موردانتقاد قرار می‌دهند که عمیق‌ترین نیازهای احساسی آن‌ها است. انتقاد گری ها یک روش غیر مؤثر برای درخواست عشق است شما باید از این انتقاد استفاده کنید و زبان‌اصلی عشق او را کشف کنید.

زبان‌اصلی عشق ۵: تماس بدنی

در بین پنج حس انسان، حس لامسه تنها حسی است که محدود به ناحیه خاصی نیست و گیرنده‌های لامسه در تمام بدن وجود دارد. همچنین تماس بدنی وسیله قدرتمند برای ابراز عشق بین زوجین است: گرفتن دست همدیگر، بوسیدن، بغل کردن، آمیزش جنسی همگی روش‌های ابراز عشق به همسر است. لمس عاشقانه ممکن است به شیوه‌های مختلفی باشد. ازآنجاکه حس لامسه در تمام بدن وجود دارد هر قسمت از بدن همسر خود را که عاشقانه لمس کنید نوعی ابراز عشق است البته معنی این حرف این نیست که تمام لمس‌ها باهم یکی هستند بعضی نقاط برای همسر شما لذت‌بخش‌تر هستند.

تماس بدنی
تماس بدنی

اگر می‌خواهید بدانید کدام نقاط برای او لذت بیشتری دارد بهترین مربی شما در این زمینه خود اوست به‌هرحال او کسی است که شما می‌خواهید به او عشق ورزید و بهتر از همه می‌داند چه لمسی را در ذهنش لمس عاشقانه تفسیر می‌کند. تصور نکنید لمسی که برای شما لذت‌بخش است برای او هم لذت‌بخش است به یاد داشته باشید حرف آخر را او می‌زند. شما در حال یادگیری زبان عشق او هستید بنابراین زمانی که نقاط جدید را امتحان می‌کنید از همسر خود بخواهید به شما بگوید آیا برایش لذت‌بخش بوده است یا خیر؟

نحوه کشف زبان عشق 

۱)  انجام دادن یا ندادن چه‌کارهایی توسط همسرتان باعث ناراحتی شما می‌شود متضاد همان کار احتمالاً زبان عشق شما است.

شکایت‌هایی که از طرف مقابل دارید را مدنظر قرار دهید اگر به همسر خود می‌گویید «فکر کنم اگه من شروع نکنم به من دست نمی‌زنی» نشان از این دارد که زبان‌اصلی عشق شما تماس بدنی است.

–  وقتی همسر شما به خرید می‌رود و می‌گوید چیزی برام نیاوردی؟ نشان از این دارد که زبان عشق شما دریافت هدیه است.

– عبارت ما باهم وقت نمی‌گذرانیم نشان از زبان عشق اختصاص وقت باکیفیت است.

۲) غالباً از همسر خود چه چیزهایی درخواست می‌کنید چیزی که بیشتر از همه درخواست می‌کنید احتمالاً همان چیزی است که اگر آن را برآورده کند عشقش نسبت به خودتان را حس خواهید کرد.

نحوه کشف زبان عشق
نحوه کشف زبان عشق

– به درخواست‌هایی که غالباً از همسر خود دارید فکر کنید اگر می‌گویید پشتم را نوازش می‌کنی درخواست تماس بدنی دارید، فکر می‌کنی بتونیم آخر هفته باهم بریم بیرون یه درخواست برای اختصاص وقت با کیفیت است، امکانش هست امروز کمدت را مرتب کنی تمایل شما به ارائه خدمت و همسریابی را بیان می‌کند.

۳) اغلب به چه روشی به همسر خود ابراز عشق می‌کنید روشی که به او ابراز عشق می‌کنید احتمالاً همان چیزی باشد که اگر او برای شما انجام دهد عشقش را حس می‌کنید

– بنابراین ببینید غالباً چگونه به دیگران ابراز علاقه می‌کنید اگر غالباً در کارها به دیگران کمک می‌کنید ممکن است این زبان عشق شما باشد اگر دائماً زبانی دیگران را تأیید می‌کنید احتمالاً کلام تأیید آمیز زبان عشق شما است.

–  البته با روش حذف کردن گزینه‌ها هم می‌توانید زبان عشق خود را کشف کنید. به‌عنوان‌مثال مردی می‌گفت که دریافت هدیه زبان عشقش نیست پس فقط ۴ مورد دیگر باقی می‌ماند در مورد بقیه هم به این نتیجه رسیده بود که اختصاص وقت باکیفیت هم برای او اهمیتی ندارد پس‌ازآن را نیز حذف کرده بود و به همین ترتیب تماس بدنی را نیز حذف کرده بود. کلام تأیید آمیز و همسریابی باقی‌مانده بود او می‌توانست روزش را با یک تعریف همسرش شب کند پس نتیجه گرفت کلام تأیید آمیز زبان اول او و ارائه خدمت زبان دوم است.

این سه روش احتمالاً کمک می‌کند تا زبان‌اصلی عشق خود را شناسایی کنید اگر دو زبان یکسان بود احتمالاً دوزبانه هستید!

معرفی یار مهربان

کتاب ازدواج بدون شکست
کتاب ازدواج بدون شکست

دکتر  ویلیام گلسر

ترجمه دکتر علی صاحبی

منبع: چاپمن، گری (1395). 5 زبان عشق؛ رازهایی برای داشتن عشقی پایدار. ترجمه:  محمد یوسفی. نشر نوین.

تهیه و تنظیم: میترا نمازی

کارشناس ارشد روان شناسی بالینی

دسته‌بندی‌ها