پکیج آموزش غلبه بر تنبلی و اهمال کاری

پکیج آموزش غلبه بر تنبلی و اهمال کاری
نوع فایل
Mp3
حجم فایل
100 مگابایت
دسته بندی
300,000 تومان

در این قسمت از فروشگاه برنا اندیشان تصمیم داریم تا یکی دیگر از پکیج های آموزشی با عنوان آموزش غلبه بر تنبلی و اهمال کاری و راه های رهایی از آن را برای دانلود در اختیار شما کاربران محترم وب سایت برنا اندیشان و تمامی علاقه مندان به کارگاه های کاربردی روانشناسی قرار دهیم.

آموزش غلبه بر تنبلی و اهمال کاری و راه های رهایی از آن

در آموزش غلبه بر تنبلی و اهمال کاری و راه های رهایی از آن شما علاقه مندان به مباحث روانشناسی با اصول و روش های غلبه بر تنبلی به صورت کامل آشنا خواهید شد.

تنبلی چیست؟

چگونه تنبلی را کنار بگذاریم؟ احتمالاً این سوال را تا کنون بارها و بارها از خودتان پرسیده باشید. اما تا الآن چند بار برایتان پیش آمده که تصمیم گرفتید کاری را انجام دهید اما موقع انجام دادن آن خیلی راحت دست از کار کشیدید؟ چند بار از جمله معروف “از شنبه شروع می‌کنم” استفاده کردید؟ تنبلی تا به الآن چه بلاهایی سر شما آورده است؟

اگر شما برای کارهایتان از خودتان علاقه نشان نمی‌دهید و مرتباً آن ها را به آینده موکول می‌کنید و احتمالاً انجامشان نمی‌دهید، با عرض معذرت یک انسان تنبل هستید! اکثر محققان هم بر این باور هستند که عدم فعالیت بدنی، به معنای تنبلی است.

یک سوال؟ چقدر در زندگیتان به آدم هایی برخورد کرده اید که همیشه کارهایشان را به تعویق می‌اندازند و یا در آخرین لحظات، آنها را انجام می‌دهند و هرگز هم نتیجه مطلوب را نمی‌گیرند؟

چند بار شده بخاطر بی حالی و یا بی حوصلگی کاری را انجام نداده اید و بعدها حسرت و افسوس آن را خورده اید؟ قطعاً بارها به خاطر همین تنبلی ها و بی حالی ها از موفقیت دور شده اید و جز حس و حال بد چیزی برایتان باقی نمانده است.

تفاوت تنبلی و اهمال کاری

شاید تا الآن فکر می‌کردید این دو کلمه مترادف هم هستند و فرقی با یکدیگر ندارند. بله این دو از یک خانواده هستند اما تفاوت های جزئی با هم دارند که اکنون به آن ها می‌پردازیم.

یک بار دیگر تعریف تنبلی را نگاه کنید: اگر شما برای کارهایتان از خودتان علاقه نشان نمی‌دهید و مرتباً آن ها را به آینده موکول می‌کنید و احتمالاً انجامشان نمی‌دهید، با عرض معذرت یک انسان تنبل هستید. اکثر محققان هم بر این باورند که عدم فعالیت بدنی، به معنای تنبلی است.

اما اهمال کاری یعنی کاری که الآن باید بکنید را نمی‌کنید. حالا یا هیچ کاری نمی‌کنید و یا کار دیگری به جای آن انجام می‌دهید.

مثلاً اگر دانش آموز هستید، تصور کنید که فردا امتحانی دارید که هیچ چیز از آن بلد نیستید و الآن به جای اینکه درس برای آن امتحان را بخوانید، مشغول نوشتن تکالیف هفته بعدتان هستید.

درست است که شاید کار جایگزینتان کار بدی که نباشد هیچ، بلکه بسیار مفید هم باشد! اما در آن زمان لازم است شما کار دیگری انجام دهید و نه هیچ کار دیگری… پس به این کار دقیقاً اهمال کاری می‌گویند.

پس تفاوت تنبلی و اهمال کاری دقیقاً همین جاست که در تنبلی شما اصلاً کاری انجام نمی‌دهید و فعالیتی ندارید، ولی در اهمال کاری ممکن است کاری انجام دهید، اما کاری که در آن زمان سودی برای شما ندارد.

دلایل تنبلی چیست؟

گذشتگان برای بقا و دوام آوردن در شرایط مختلف، مجبور به حفظ انرژی و منابع بودند. اما امروزه تنبلی باعث شده‌است افراد دست از تلاش برای پیشرفت در زندگی بردارند و تمایلی برای فکر کردن زیاد و یا انجام کارهای پر اهمیت و کم اهمیت نداشته‌باشند. برای درمان تنبلی لازم است در ابتدا علت‌های آن را شناسایی کنید. تنبلی دلایل گوناگونی دارد که برخی از مهم‌ترین آن‌ها را در ادامه ذکر کرده‌ایم:

نداشتن اعتماد به نفس

احساس خود کم بینی احساسی تخریب کننده است که متاسفانه در بسیاری از جوانان امروزی دیده می‌شود. به طوری که خودشان را پایین‌تر و بی ارزش‌تر از آن می‌دانند که بخواهند موفق و تلاشگر باشند. هر تجربه‌ای که با شکست و ناراحتی دیگران همراه شده، آن‌ها را سرخورده‌تر کرده و دیگر دلیلی برای انجام کاری نمی‌بینند. احساس خود کم بینی از عدم وجود اعتماد به نفس و عزت نفس پایین نشأت می‌گیرد.

پایین بودن سطح تحمل

افراد تنبل، معمولا خیلی زود ناامید و خسته می‌شوند. آن‌ها پر توقع هستند و می‌خواهند همه چیز به بهترین شکل ممکن انجام شود، اما وقتی واقعیت را می‌بینند، سرخورده شده و راحت کنار می‌کشند. ترس از اینکه انتظارات از زندگی، در حد توان و ظرفیت‌های آن‌ها نباشد، باعث بی علاقگی و بی میلی نسبت به کارها می‌شود.

خشم و ناامیدی

افراد تنبل، معمولا از همه چیز زیاد انتقاد می‌کنند. اکثر توجیهات آن‌ها نیز به این شکل است که آخرش چه می‌شود؟ البته ممکن است بعضی از این خشم و ناامیدی‌ها، منطقی باشد. آن‌ها می‌بینند که کسانی بدون تلاش به منافع زیاد دست پیدا می‌کنند و هر که زحمت بیشتری می‌کشد مزد کمتری دارد. نسبت به آینده و اصلاح آن ناامیدند و همه این موارد دلیلی برای بی میلی نسبت به انجام هر کاری می‌شود.

آن‌ها اشتباهات خود را گردن دیگران می‌اندازند، بهانه تراشی می‌کنند و با عصبانیت دنبال توجیه ضعف‌ها هستند. افراد تنبل از کسانی که با آن‌ها مقایسه می‌شوند بیزارند و این خشم، آن‌ها را تنبل می‌کند.

تربیت نادرست خانواده

خیلی از تنبل‌ها تلاش کردن را یاد نگرفته‌اند. این مسئله مستقیما به تربیت والدین بر می‌گردد. فراهم بودن همه چیز، انجام کارهای شخصی او توسط دیگران و رفع فوری نیازهای کودک، او را در آینده تنبل و زیاده خواه می‌کند. زیاده خواهی توقعات را بالا می‌برد و این توقعات نادرست آن‌ها را زمین می‌زند. بر عکس گاهی نوجوان به دلیل امکانات زیادی که دارد دیگر نیازی به تلاش خود نمی‌بیند. خانواده با آگاهی از راه‌های ایجاد انگیزه در نوجوانان می‌توانند بر این مشکل غلبه کنند.

بی هدفی و افسردگی

افسردگی و پیامدهای مرتبط با آن، باعث می‌شود که فرد حقیقتا انرژی و توانی برای انجام کارها نداشته باشد. از هیچ کاری لذت نبرد و هیچ هدفی برای خود نداشته باشد. افسردگی، یکی از عمده‌ترین علل تنبلی است. ممکن است فردی که کاملا تلاشگر بوده، بعد از یک دوره افسردگی و ناتوانی، به این وضعیت عادت کند.

نداشتن استراحت و تفریح کافی

افراط در هر کاری می‌تواند آسیب‌زننده باشد. به همین دلیل لازم است همیشه حد اعتدال را رعایت کنید. کار مداوم و نداشتن زمان کافی برای تفریح و استراحت و پرداختن به علاقه‌مندی‌ها تمام انرژی شما را می‌گیرد و در نتیجه پس از مدتی دچار خستگی فراوان و کسالت بسیار می‌شوید.

در این شرایط تنبلی به سراغتان می‌آید و انگیزه هر کاری را از شما می‌گیرد. برای جلوگیری از این پیامدها لازم است به سلامت روان خود اهمیت دهید و یک برنامه‌ریزی صحیح برای رسیدن به کار و فعالیت و تفریح و استراحت داشته‌باشید.

راهنمای خرید
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.