فیلم آموزش کامل پرسپکتیو از پایه تا پیشرفته

فیلم آموزش کامل پرسپکتیو از پایه تا پیشرفته
نوع فایل
Mp4
حجم فایل
400 مگابایت
دسته بندی
300,000 تومان

اگر به هنر و نقاشی علاقه مند هستید حتماً اسم پرسپکتیو یا همان ژرفانمایی را شنیده اید، این روش در هنرهای گرافیکی، همچون نگارگری، نمایش نسبی یک تصویر به همان شکلی که توسط چشم دریافت می‌شود، بر روی یک سطح تخت (همچون کاغذ) است. به منظور علاقه هنرجویان عزیز به یادگیری فن پرسپکتیو بر آن شدیم تا فیلم آموزش کامل پرسپکتیو از سطح پایه تا پیشرفته را در این بخش از فروشگاه اینترنتی برنا اندیشان را جهت یادگیری صفر تا صد پرسپکیتو در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

فیلم آموزش کامل پرسپکتیو از سطح پایه تا پیشرفته

در فیلم آموزش کامل پرسپکتیو از سطح پایه تا پیشرفته از صفر تا صد پرسکپتیو و تکنیک های آن را فراخواهید گرفت و به طور اصولی در آن به تسلط می رسید.

پرسپکتیو باعث ایجاد فضای سه بعدی بر روی سطح دو بعدی شده و هدف اصلی آن نشان دادن عمق اجسام است و نیز تنها تصویری است که چشم انسان آن را به عنوان واقعیت قبول می کند.

درباره واژه پرسپکتیو

پرسپکتیو از واژه لاتینی perspectiva گرفته شده‌است و نخستین بار توسط Boethius به هنگام ترجمه رساله علم نور و بصر ارسطو به کار گرفته شد. در دوره رنسانس پرسپکتیو معنی «دیدن از ورای صفحه‌ای شفاف» را به خود گرفت. دیدن از ورای صفحه‌ای شفاف، تکرار همان مفهوم فضا از ورای یک پنجره رنسانس بود؛ که این بار به صورت علمی و هندسی مطرح می‌شد، بدین گونه که مدل را در مقابل چهارچوبی که شیشه در آن قرار داشت می‌نشاندند و سپس با نصب کاغذ نازکی روی شیشه با نقطه چین موضوع را به روی سطح دوبُعدی منتقل می‌کردند.پیشنهاد می شود به پکیج آموزش طراحی از وب سایت برنا اندیشان مراجعه فرمایید.

پرسپکتیو یک تکنیک هنری در نقاشی برای القای تصور سه بعدی (عمق و فضا) در سطوح تخت و دو بعدی (مانند نقاشی) می باشد. پرسپکتیو عاملیست که باعث می شود یک اثر نقاشی دارای عمق و دور نمایی شده و فواصل بین اشیاء واقعی و رئال به نظر بیایند. قوانین پرسپکتیو برای تمام موضوعات و عناصر بصری مانند منظره، طبیعت بیجان، پرتره و صحنه های فضای داخلی به طور یکسان عمل میکند.

در هنر غرب به پرسپکتیو اغلب «پرسپکتیو خطی» اتلاق می شود. این تکنیک در قرن پانزدهم توسعه پیدا کرد و به طور علمی و آنالیتیک مورد استفاده قرار گرفت. در این سیستم با استفاده از خطوط مستقیم اقدام به ایجاد حجم شئ یا فضای سه بعدی می نماییم. در پرسپکتیو خطی، خطوط طبق قوانین پرسپکتیو (که در حقیقیت قوانین حاکم برچشم انسان هنگام تماشا کردن یک دور نما میباشد) رسم میشود و عمق صحنه و دور نمایی را القا مینماید.پیشنهاد می شود برای آموزش بیشتر به پکیج نقاشی دیجیتال از وب سایت برنا اندیشان مراجعه فرمایید.

اجزای اصلی

خط افق

خط افق همان خط جدا کننده دریا و آسمان محسوب می شود، در واقع خطی است فرضی که در راستای محور چشم ما در دور ترین نقطه تصویر یعنی افق کشیده شده است.

نقطه گریز

این نقطه مکانی است روی خط افق و در بی نهایت که در آن کلیه ی خطوطی که به موازات محوری مشخص به عمق تصویر می روند به هم می رسند.

انواع پرسپکتیو از نظر دید

با توجه به محل ایستادن ناظر نسبت به خط افق زاویه ی دید او به موضوع متفاوت خواهد بود که در نتیجه پرسپکتیو را از نظر دید به سه بخش تقسیم می کند.

دید ناظر

این حالت معمولا با یک یا دو نقطه گریز ترسیم می شود و حجم در این پرسپکتیو روی خط افق قرار دارد و دید در آن به گونه ای است که گویا فرد در مقابل یا زاویه ای نسبت به حجم قرار گرفته است و به آن نگاه می کند که ما به عنوان یک انسان همه چیز را با این دید نظاره می کنیم، از این دید بیشتر برای ساختن تجربه مشابه در واقعیت استفاده می شود.پیشنهاد می شود فیلم آموزش طراحی چهره به صورت تخصصی را مشاهده فرمایید.

دید پرنده

در این حالت معمولا دو نقطه گریز وجود دارد و‌حجم در پرسپکتیو دید پرنده پایین خط افق قرار دارد و دید در آن به گونه ای است که آسمان نه دیده می شود نه ترسیم زیرا ناظر خود در بخشی از آسمان قرار دارد و دارای دیدی رو به پایین است گویی از دید یک پرنده به یک بنا یا حجم نگاه می شود.از این دید بیشتر برای نمایش جزئیات استفاده می شود.

دید مورچه

این حالت معمولا با سه نقطه گریز ترسیم می شود و حجم در این پرسپکتیو،  بالای خط افق قرار دارد، دید در آن به گونه ای است که ارتفاع ناظر نسبت به بنا خیلی کم و‌ یا ناظر به بنا خیلی نزدیک است و دید از پایین به بالا می باشد گویی از دید یک مورچه و یا شخصی که روی سطح زمین نشسته ساختمان و حجم را نظاره می کنیم.از این دید بیشتر برای نمایش دادن جزئیات استفاده می شود.

آشنایی با انواع پرسپکتیو

یک نقطه ای

پرسپکتیو یک نقطه ای نوع ساده ای از پرسپکتیو خطی است که در آن تنها یک نقطه گریز روی صفحه وجود دارد که تمام خطوط به جز خط های عمودی به این نقطه منتهی می شوند، این پرسپکتیو به سادگی و با سرعت بالا ترسیم می شود.

دو نقطه ای

پرسپکتیو دو نقطه ای همانطور که از نامش مشخص است دارای دو نقطه گریز است که تمام خطوط به جز خطوط عمودی به این دو نقطه که یکی در سمت راست و دیگری در سمت چپ خط افق قرار دارند منتهی می شوند.

پکیج کامل آموزش پرسپکتیو به صورت تصویری از صفر تا صد

فیلم آموزش کامل پرسپکتیو

این پرسپکتیو می تواند نسبت به پرسپکتیو یک نقطه ای به صحنه عمق بیشتری بدهد که باعث می شود با توجه به زیبایی بیشتر واقعیت احجام نیز بیشتر نشان داده شود.

سه نقطه ای

پرسپکتیو سه نقطه ای نیز دارای سه نقطه گریز است که دو‌نقطه ی آن در روی خط افق یکی در سمت چپ و دیگری در سمت راست قرار دارد و نقطه گریز سوم با توجه به موقعیت ناظر یا در بالای خط افق و یا در پایین این خط واقع می شود.

در این نوع پرسپکتیو دیگر با خطوط موازی مواجه نیستیم زیرا همه ی خطوط به نقاط چپ و راست و عمود می رسند.از پرسپکتیو سه نقطه ای برای نشان دادن ارتفاعات عمودی مانند آسمان خراش ها استفاده می شود.

چند نقطه ای یا چشم ماهی

در این پرسپکتیو بیش از چهار نقطه گریز وجود دارد و یک دید ۳۶۰ درجه از تصویر به ما می دهد به نحوی که انگار از داخل یک کره شیشه ای به منظره نگاه می کنیم به این حالت دید چشم ماهی نیز گفته می شود.

صفر نقطه ای

در این پرسپکتیو بیش از یک خط افق داریم و خط افق مشخصی در این پرسپکتیو‌ نمی توان یافت به طور مثال تصاویر کوه و منظره که به حالت لند اسکیپ هستند از نمونه های پرسپکتیو صفر نقطه ای به حساب می آیند.

ایزومتریک در پرسپکتیو چیست؟

در پرسپکتیو ایزومتریک دو محور ox و oy وجود دارد که با خط افق زاویه ی ۳۰ درجه می سازند.کلیه ی ابعاد و اندازه ها در این پرسپکتیو به نسبت یک به یک (۱:۱) یعنی اندازه واقعی ترسیم می شوند.

راهنمای خرید
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.