دانلود کارگاه آموزش درمان پذیرش و تعهد ACT

دانلود کارگاه آموزش درمان پذیرش و تعهد ACT
نوع فایل
Mp3
حجم فایل
80 مگابایت
دسته بندی
300,000 تومان

درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد (ACT) به طور غریبی ضد شهودی است. ذهن با او میجنگد. حتی درمانگران با تجربه ACT و مراجعانی که با ACT به طور موفقیت آمیز درمان می شوند و می توانند در حین درمان با چیزی ارتباط برقرار کنند و به جلو بروند ناگهان هفته ها بعد در می یابند که انرژی و سرزندگی از آن رابطه رفته است چرا که آنها به نحو نامحسوسی آن را به چیزی نه تنها معمولی بلکه با فواید بسیار کم تغییر شکل داده اند. در این بخش از فروشگاه اینترنتی برنا اندیشان قصد داریم تا یکی از کارگاه های پر طرفدار روانشناسی یعنی درمان پذیرش و تعهد یا به اختصار Act را در اختیار شما دوستان گرامی قرار دهیم.

روش درمان پذیرش و تعهد ACT

درمان مبتنی بر تعهد و پذیرش (ACT) یکی از رفتاردرمانی‌های مبتنی بر توجه آگاهی (mindfulness) است که اثربخشی آن برای درمان طیف گسترده‌ای از وضعیت‌های بالینی معلوم شده است. ACT در مخالفت با فرضیه «بهنجار بودن سالم» روانشناسی غرب، این فرض را دارد که فرایندهای روان‌شناختی ذهن انسان اغلب مخرب و موجب رنج روان‌شناختی هستند. کاهش علامت هدف ACT نیست، چنین موضعی بر این باور استوار است که تلاش مداوم برای خلاص شدن از شر علائم خود می‌تواند اختلال بالینی ایجاد کند.

راسل هریس در این مقاله به‌طور خلاصه ACT را معرفی می‌کند و مقابله آن با رنجی که مولود اجتناب تجربه ای و کنترل هیجانی است را شرح می‌دهد. او در یک مطالعه موردی شش اصل بنیادین مولد انعطاف‌پذیری روان‌شناختی را نشان می‌دهد؛ آن شش اصل عبارت‌اند از:

  • گسلش شناختی
  • پذیرش
  • تماس با لحظه اکنون
  • خود مشاهده‌گر
  •  ارزش‌ها
  •  اقدام متعهدانه

درمانی را تصور کنید که در آن هیچ تلاشی برای کاهش علائم نمی‌شود، اما کاهش علائم محصول جانبی انجام آن است. درمانی که در زمین محکم و استوار سنت علم تجربی پایه دارد و بااین‌حال بر ارزش‌ها، بخشش، پذیرش، شفقت، زیستن در زمان حال و دستیابی به حسی متعالی از خویشتن تأکید می‌کند. درمانی که طبقه‌بندی کردنش آن‌قدر دشوار است که با عنوان «درمان رفتاری شناختی انسان گرای وجودی» توصیف‌شده است.

درمان مبتنی بر تعهد و پذیرش که با عنوان ACT (اَکت) شناخته می‌شود نوعی رفتاردرمانی مبتنی بر توجه آگاهی است که قواعد بنیادین بخش اعظم روانشناسی غرب را به چالش می‌کشد.
در این درمان مخلوطی التقاطی از استعاره، جمله‌های متناقض نما و مهارت‌های توجه آگاهی (mindfulness) و طیف گسترده‌ای از تمرین‌های تجربه گرایانه و مداخلات رفتاری هدایت‌شده توسط ارزش‌ها به‌کاربرده می‌شود.

اثربخشی ACT در طیف گسترده‌ای از وضعیت‌های بالینی نظیر افسردگی، اختلال وسواس فکری عملی، استرس محیط شغلی، استرس سرطان در مراحل پایانی، اضطراب، اختلال استرس پس از سانحه، کم‌اشتهایی روانی، مصرف هروئین و حتی اسکیزوفرنی معلوم شده است. یک مطالعه نشان داد که اجرای فقط چهار ساعت ACT باعث شد نرخ بازگشت به بیمارستان برای اسکیزوفرنی پنجاه‌درصد کاهش بیابد.

هدف ACT

هدف ACT ایجاد یک زندگی غنی و پرمعنا در حالی است که فرد رنج ناگزیر موجود در آن را می‌پذیرد. ACT (به معنی اقدام) مخفف جالبی است چون این درمان درباره انجام اقدام مؤثری است که به‌وسیله عمیق‌ترین ارزش‌های ما هدایت می‌شود آن‌هم درحالی‌که ما کاملاً آماده و متعهد هستیم.

تنها از طریق اقدام هشیارانه است که ما می‌توانیم یک زندگی پرمعنا بسازیم. البته همین‌که برای ساختن چنان زندگی تلاش خود را آغاز کردیم با انواع و اقسام موانع به شکل تجربه‌های درونی ناخواسته و نامطلوب روبه‌رو خواهیم شد (افکار، تصورات، احساسات، حس‌های بدنی، تکانه‌ها و خاطرات). اکت برای اداره این تجربه‌های درونی مهارت‌های مؤثر توجه آگاهی را به ما می‌آموزد.

ACT درباره ایجاد حالت عادی برای ذهن نیست بلکه درباره خارج شدن از ذهن تان و ورود به زندگی تان است. ذهن این برنامه را دوست ندارد.

این پدیده تا اندازه ای روشن می کند که چرا ACT، درمان جدیدی برای بیشتر درمانگران است با وجود اینکه حدود سی سال پیش شکل گرفت و گسترش پیدا کرد.

ما عمده مدت زمان طولانی روی این نظریه و فرایندهای زیربنایی آن کار کردیم به امید اینکه به بیراهه نرویم. ما به زبان رفتاری دقیق، توانستیم بگوییم منظور از “ذهن” چیست. ما با آزمایش های دقیق رفتاری توانستیم بررسی کنیم که چطور همجوشی زدایی، تأثیر شناخت را تعدیل می کند یا چطور پذیرش، نقش هیجان را تغییر می دهد.

این راهبرد واقعا کمک کرد که به کار خود در این زمینه ادامه دهیم اما به میزان زیادی هم موجب شد که ارائه کار به تاخیر بیافتد. (اولین کتاب در زمینه ACT حدود ده سال پیش کامل شد، تقریبا بیست سال بعد از شروع ACT) همچنین موجب شد که اولین نوشته ها در مورد ACT بسیار پیچیده ارائه شوند. مراجعان به سختی توانستند از سبک حل مسئله به سبک رو به رشد توجه آگاهی انتقال پیدا کنند. نظریه زیربنایی ACT چرایی و چگونگی انجام این کار را توضیح می دهد و ما آماده بودیم جزئیات این علم را ارائه کنیم با اینکه گاهی اوقات واقعا برای آنهایی که مطلع از تحلیل رفتاری نبودند غیر قابل درک بود خوشبختانه ماهیت ACT حداقل برای بعضی افراد به خوبی آشکار شد.

راهنمای خرید
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.