ایجاد رفتارهای مثبت در فرزندان با استفاده از روش الگوسازی

ایجاد رفتارهای مثبت در فرزندان با استفاده از روش الگوسازی

اگر می خواهید رفتارهای مثبت و سازنده را در فرزندانتان ایجاد نمایید باید ابتدا خودتان آن رفتار و نمونه های آن را انجام دهید تا فرزندتان از شما به عنوان الگو استفاده نماید، همانطور که شنیده ایم : “راه در دل ها نیابد چون بُوَد گفتار کج” به همین دلیل در این قسمت از پایگاه مقالات برنا اندیشان تصمیم داریم تا مقاله ای با عنوان ایجاد رفتارهای مثبت در فرزندان با استفاده از روش الگوسازی را در اختیار شما علاقه مندان به علم روانشناسی قرار دهیم، پس اگر شما هم به این مقاله علاقه مند هستید تا انتهای مقاله ایجاد رفتارهای مثبت در فرزندان با برنا اندیشان همراه باشید.

ایجاد رفتارهای مثبت در فرزندان با استفاده از روش الگوسازی

برای ایجاد رفتارهای مثبت در فرزندان روش هایی کاربردی را به شما یاد می دهیم تا بتوانید مهارت های زندگی را به کودکان خود آموخته و آن ها را برای زندگی آماده کنید.

برای ایجاد رفتار مثبت در فرزندانتان، باید خودتان الگو باشید

کودکان و نوجوانان همیشه مراقب کارهای شما هستند. آنها می بینند که چگونه استرس را کنترل می کنید. آنها نحوه رفتار شما با دیگران را مشاهده می کنند و نحوه برخورد شما با احساسات را با دقت می بینند. آنها مانند اسفنج های کوچک غرق تمام آن اطلاعات خیس می شوند. حتی وقتی فکر می کنید فرزندانتان توجهی نمی کنند، الگوی مثبت بودن کماکان ضروری است.

نظریه یادگیری اجتماعی

طبق نظریه یادگیری اجتماعی ، مردم با تماشای دیگران می آموزند. به عنوان مثال ، آزمایش معروف عروسک بوبو نشان داد که چگونه کودکان از رفتار بزرگسالان تقلید می کنند. محققان دریافتند که کودکان با عروسک همان رفتار بزرگسالان را داشتند.

کودکانی که شاهد پرخاشگری یک بزرگسال با عروسک بادی هستند در تعاملات خود نیز پرخاشگر می شوند. در همین حال ، کودکانی که رفتار خوب بزرگسالان با عروسک را مشاهده می کردند از مهربانی تقلید می کردند.

برای دیدن اینکه بچه ها از والدین خود تقلید می کنند ، احتمالاً نیازی به آزمایش علمی فانتزی ندارید. و هر روز متوجه آن می شوید.

وقتی در حال جارو کشیدن خانه هستید ، ممکن است متوجه شوید کودک کوچک شما نیز وانمود می کند که جارو می کشد. یا ممکن است بشنوید کودک پیش دبستانی شما به همان روشی که شب او را می خوابایند، او نیز عروسکش را به همان روش می خواباند. بچه ها آنچه می شنوند را تکرار می کنند و از آنچه می بینند تقلید می کنند. به همین دلیل ، باید مراقب نکاتی باشید که سهواً به کودک خود یاد می دهید.

مدل سازی رفتار بد

بعضی اوقات ، ممکن است ناخودآگاه چند رفتار ناسالم برای بچه های خود الگو کنید. در اینجا چند نمونه از روش های یادگیری عادتهای بد والدین به بچه ها آورده شده است.

یک مادر به صندوقدار یک رستوران می گوید پسر 12 ساله اش فقط 11 ساله است بنابراین می تواند از بوفه تخفیف بگیرد. پسرش یاد می گیرد که دروغ گفتن گاهی اوقات برای رسیدن به خواسته های شما اشکالی ندارد.

پدری عصرهای خود را به تماشای تلویزیون می گذراند و مطالعه نمی کند، اما به دختر 14 ساله خود می گوید که باید بیشتر بخواند.

والدین به بچه های خود می گویند با همه با احترام رفتار کنند. با این حال ، آنها اغلب پشت سر دیگران صحبت می کنند.

یک زوج مطلقه مرتباً در مورد مسائل حضانت و ملاقات با یکدیگر بحث می کنند ، اما آنها انتظار دارند بچه ها با یکدیگر کنار بیایند.

یکی از والدین به پسرش می گوید انگشتان خود را در دهان نگذارد. اما وقتی عصبی است ، ناخن های خود را گاز می گیرد.

مادری به دخترش می گوید که با دیگران مهربان باشد ، اما وقتی می خواهد کالایی را به فروشگاه پس بدهد، سر کارمند فروشگاه فریاد می زند.

پدری به بچه های خود می گوید که باید غذای سالم بخورند ، اما خودش چربی و شیرینی فراوانی می خورد.

والدین به بچه های خود می گویند آنچه را که دارند با هم تقسیم کنند، با این حال آنها هرگز به نیازمندان کمک مالی نمی کنند و درگیر هیچ نوع کار خیرخواهانه یا داوطلبانه نمی شوند.

پدری سیگار می کشد، در حالی که سیگار در دست دارد ، به بچه های خود می گوید که سیگار کشیدن ناسالم است و آنها هرگز نباید این عادت را انتخاب کنند.

والدین به بچه های خود می گویند مسئولیت رفتار و انتخاب خود را به عهده بگیرند. با این حال ، وقتی قرار ملاقات دندانپزشکی فرزندشان را فراموش می کنند ، با دکتر پذیرش بحث می کنند و به او می گویند که او به وضوح یک اشتباه در برنامه ریزی داشته است.

قوانین خود را دنبال کنید

واقعاً دشوار است که مدام رفتار مناسبی را برای کودکان خود مدلسازی کنید، و هیچ کس انتظار ندارد که کامل باشید. اما ، شما باید سعی کنید قوانینی را که می خواهید فرزندانتان از آن پیروی کنند ، مدلسازی کنید.

به عنوان مثال ، اگر نمی خواهید فرزندانتان جولان دهند ، احتمالاً ادامه استفاده از سیگارهای الکترونیکی ایده خوبی نیست. به همین ترتیب ، اگر می خواهید فرزندانتان راستگو باشند ، باید صادقانه حرف بزنید. به عنوان مثال ، اگر به جای راستگویی “دروغ های کوچک” بگویید ، بچه های شما خواهند فهمید که دروغ گفتن قابل قبول است.

به کودکان خود نشان دهید که چگونه از هر فرصتی که به دست می آورید از آنها الگو برداری کنید و از قوانین خانه خود پیروی کنید. به همین ترتیب ، از نظم و انضباطی استفاده کنید که مهارت های زندگی را آموزش می دهد. و توضیح دهید که چگونه این قوانین در ادامه زندگی به آنها کمک می کند. اگر به بچه ها نشان دهید که به این قوانین احترام می گذارید ، این باعث افزایش تأثیر استراتژی های نظم و انضباط شما می شود.

ممکن است مواردی وجود داشته باشد که لازم باشد هر تصمیمی را که ممکن است گیج کننده باشد توضیح دهید.

به عنوان مثال ، اگر دوست شما برای شما کیک بپزد ، و فکر کنید طعم وحشتناکی دارد ، باز هم ممکن است به آنها بگویید که کنار گذاشتن احساساتشان خوشمزه است. وقتی چنین چیزی اتفاق می افتد ، می خواهید برای فرزندان خود توضیح دهید که نمی خواهید احساسات دوست خود را جریحه دار کنید.

مدل مهارت های زندگی

شما همچنین هر روز فرصت هایی برای گذراندن زندگی با ارزش تقلید دارید. به آنچه می خواهید بچه هایتان از شما یاد بگیرند فکر کنید و سعی کنید آن را در زندگی خود الگو کنید. طبیعتاً مواقعی پیش می آید که اشتباه می کنید یا دقیقاً همانطور که برنامه ریزی کرده اید کارها را انجام نمی دهید. اما خوب است وقتی این اتفاق می افتد ، از این فرصت استفاده کنید و با بچه های خود در مورد جایی که لغزش کرده اید و اینکه امیدوارید دفعه دیگر متفاوت باشید صحبت کنید. بچه ها حتی وقتی اشتباه می کنید درسهای مهمی از شما می گیرند.

اموزش تکنیک های ایجاد رفتارهای مثبت در فرزندان

ایجاد رفتارهای مثبت در فرزندان

به عنوان مثال ، اگر تصمیمات ضعیف را با کمال لطف اداره کنید و خود را کتک نزنید ، آنها همچنین یاد می گیرند که وقتی خود را سرزنش می کنند با خود مهربان باشند. در اینجا چند نمونه از موارد دیگری که می توانید برای کودکان خود الگو کنید ، آورده شده است. از این ایده ها برای تبدیل شدن به یک الگوی خوب استفاده کنید ، یا ایده های خود را ارائه دهید.

زندگی سالم داشته باشید

وقتی غذای سالم می خورید و به طور منظم ورزش می کنید ، الگوی خوبی برای بچه های خود هستید. به علاوه ، اگر در حال حل وعده های غذایی سالم و محدود کردن فست فود هستید ، به کودکان خود کمک می کنید تا دچار چاقی نشوند.

البته سعی کنید در تلاش برای سرمشق گرفتن از خود سخت گیر یا محدود کننده نباشید. داشتن کنترل در مورد غذا یا وسواس در مورد ظاهر بدن (یا بدن کودک) ، می تواند منجر به مشکلات تصویر بدن و اختلالات خوردن شود.

احترام بگذارید و همدلی را بیاموزید

هر پدر و مادری می خواهد بچه هایی را که با دیگران مهربان هستند تربیت کند. این هدف زمانی به واقعیت تبدیل می شود که از احترام و همدلی در زندگی خود الگو بگیرید. به هر کسی که با او تعامل دارید احترام بگذارید و به زودی بچه های شما نیز همین کار را خواهند کرد.

خواه صندوقدار فروشگاه های مواد غذایی باشد و یا پیشخدمت در رستوران مورد علاقه شما ، لبخند بزنید ، لطفاً بگویید ، و متشکرم ، و طولی نمی کشد که بچه های شما نیز این کار را انجام خواهند داد.

به فرزندان خود اجازه دهید تا شما را دلسوز و همدل با دیگران نیز ببینند. از موقعیت هایی که در اطراف شما اتفاق می افتد استفاده کنید تا در مورد احساس دیگران همدلی کنید. آموزش همدلی به بچه ها یکی از بهترین راه ها برای جلوگیری از زورگویی دیگران است.

مقابله با مسائل فناوری

اگر مانند اکثر والدین هستید ، نگران میزان صفحه نمایش بچه ها در روز هستید. چه زمانی که بچه های کوچکتر به تماشای نمایش و بازی های آنلاین می گذرانند و چه زمانی که نوجوانان در شبکه های اجتماعی می گذرانند ، هر پدر و مادری نگران است که بچه هایش خیلی مرتب جلوی صفحه قرار بگیرند.

اما قبل از اینکه چیزی به بچه های خود بگویید ، به مدت زمانی که در مقابل صفحه نمایش می گذرانید نگاهی بیندازید. حتی اگر کار می کنید ، به ایمیل ها پاسخ می دهید و کارهایی را که مفید می دانید انجام می دهید ، این موارد باز هم برای فرزندانتان الگوست. ابتدا خودتان در این خصوص درست رفتار کنید و سپس سعی کنید برخی از استانداردها را برای کودکان تعیین کنید.

سخت کار کن

ایجاد اخلاق سخت کوشی، مهارت زندگی است که هر بچه ای به آن نیاز دارد. خواه در مدرسه ، در یک کار نیمه وقت یا در یک تیم ورزشی سخت کار کند ، بچه ها باید اخلاق کاری خوبی داشته باشند.

بهترین روش برای القای این مهارت ابتدا مدل سازی آن در خانه است.چه هر روز به سر کار می روید و چه در خانه کار می کنید ، به فرزندان خود اجازه دهید تا شما را در حال کار ببینند. حتی انجام کارهای خانوادگی در کنار هم راهی عالی برای القای اخلاق سخت کوشی در فرزندانتان است.

در جامعه داوطلب باشید

وقتی در جامعه داوطلب می شوید ، به بچه های خود نشان می دهید که به دنیایی که در آن زندگی می کنند اهمیت می دهند و آنها نیز یاد می گیرند که از آن مراقبت کنند. خواه به عنوان نماینده در مدارس داوطلب باشید یا در یک پروژه تمیز کردن جامعه شرکت کنید و یا غذا و مایحتاج غذاخوری محلی را فراهم نمایید، به بچه های خود نشان می دهید آنچه در خارج از خانه شما اتفاق می افتد مهم است، و این کارها باعث می شود تا دنیا جای بهتری برای زندگی شود.

همچنین می توانید فرزندان خود را درگیر کار داوطلبانه کنید. وقتی آنها مرتباً به دیگران کمک می کنند، حتی اگر به صورت کوچک باشد ، یاد می گیرند که قدر آنچه را که دارند، بدانند.

مهارت های اجتماعی و احساسی را به نمایش بگذارید

به مهارتهای عاطفی و اجتماعی نیز توجه کنید. به کودکان خود نشان دهید که چگونه به شخصی سلام کنند و چگونه احساساتشان را بیان کنند. به آنها بیاموزید که چگونه با دوستان جدید ملاقات کنند و دیگران را به عضویت دعوت کنند. نشان دهید که چگونه احساسات را مدیریت کنند، مانند ناامیدی یا غم. درباره احساسات خود در هنگام ناراحتی، عصبانیت یا ناراحتی صحبت کنید و آنها را تشویق به انجام همان کار کنید.

مهارت های جدید را آموزش دهید

وقتی می خواهید چیزهای جدیدی به کودکان خود بیاموزید، خواه نحوه مرتب کردن تخت خوابشان باشد یا  چگونه بند کفش هایشان را ببندند ، نحوه انجام این کار را به آنها نشان دهید. سپس ، بگذارید آنها خودشان آن را تمرین کنند. نمایش دادن، به جای گفتن، می تواند بهترین روش برای یادگیری مهارتهای جدید کودکان باشد.

سخن پایانی

وظیفه اصلی شما به عنوان پدر و مادر این است که به فرزندان خود در قالب افراد مهربان ، محترم ، صادق و دلسوز کمک کنید و، گاهی اوقات ساده ترین راه برای انجام این کار این است که یک الگوی خوب باشید. این ممکن است به معنای بررسی دقیق عادت های خود و ایجاد برخی تغییرات باشد اما اگر این کار را انجام دهید، هم شما و هم فرزندانتان از این مزیت بهره مند می شوید.

دسته‌بندی‌ها