علل خشونت در خواب و ارائه روش های درمانی موثر

علل خشونت در خواب و ارائه روش های درمانی موثر

خشونت در خواب به حالتی گفته می شود که در آن فردی که خواب است بدون اراده و در حالت خواب راه می رود و ممکن است به خود یا دیگران آسیب بزند و پس از بیداری هیچ خاطره ای از آن به یاد ندارد. به دلیل اهمیت موضوع قصد داریم تا در این بخش از پایگاه دانش برنا اندیشان مقاله با عنوان علل خشونت در خواب و ارائه روش های درمانی موثر را در اختیار شما علاقه مندان به علم قرار دهیم، پس اگر شما هم علاقه مند به کسب اطلاعت بیشتر در این مورد هستید تا انتهای مقاله علل خشونت در خواب با گروه تخصصی برنا اندیشان همراه باشید.

علل خشونت در خواب و ارائه روش های درمانی موثر

در مقاله علل خشونت در خواب بررسی خواهیم نمود که چرا برخی افراد دچار این مشکل می شوند و برای جلوگیری از آن چه روش هایی می تواند موثر باشد.

چه عواملی باعث خشونت در خواب می شوند؟

وقتی صحبت از خواب های تهاجمی می شود، خطر بالایی وجود دارد.

در طول سالها من تعدادی از بیماران مبتلا به پارازومنیای خشن و خطرناک را درمان کردم. در همه این موارد خطر به خصوص زیاد است. نه تنها خواب و سلامتی بیمار من به خطر می افتد بلکه ایمنی آنها و ایمنی افراد دیگر به ویژه افراد نزدیک به آنها بسیار در معرض خطر است.

پزشکی قانونی خواب، بخشی است که رفتار خشونت آمیز، عجیب و غیرمنطقی مربوط به خواب را بررسی و در صدد درک آن است. این تحقیقات در مواردی که ممکن است مسائل مربوط به خواب مربوط به جرایم باشد لازم است. اما پزشکی قانونی خواب همچنین به ما کمک می کند پدیده خشونت خواب را بهتر درک کنیم حتی اگر این رفتار مجرمانه نباشد.برای کسب اطلاعات بیشتر به مقاله بررسی و شناخت خواب مراجعه فرمایید.

من فکر می کنم مهم است که درک کنیم خشونت خواب و چگونگی بروز آن وجود دارد. حوادث خشونت در خواب بیشتر از آنچه بسیاری از مردم تصور می کنند اتفاق می افتد. خشونت در هنگام خواب معمول نیست اما همچنین نادر هم نیست. برآوردها نشان می دهد که تقریباً 1.7 تا 2 درصد از مردم نوعی رفتار خشونت آمیز مربوط به خواب را تجربه می کنند.پیشنهاد می شود مقاله مربوط به علت کابوس و رهایی از آن را مطالعه فرمایید.

علل خشونت در خواب

عوامل مختلفی در زندگی فرد می تواند خطرات وی را برای خشونت مربوط به خواب افزایش دهد. این شامل :

 • سابقه پاراسومنیا (راه رفتن در خواب، صحبت در خواب و غیره)
 • استرس و شرایط روانی
 • مصرف الکل و مواد مخدر (به خصوص چند ساعت قبل از خواب)
 • تداخلات دارویی
 • کمبود خواب
 • شرایط سلامت جسمی و روانی  از جمله صرع، یک بیماری نوروژنراتیو مانند پارکینسون و برخی از انواع زوال عقل و اختلالات تجزیه ای مانند PTSD

اغلب مجموعه ای از این عوامل خطر است که با هم شرایطی را برای خشونت خواب در زندگی فرد ایجاد می کند.

ذهن خواب، یک ذهن فعال است

آسان است که خواب را مانند زمانی بدانید که کلید “خاموش” در مغز چرخانده شده است. بدون بیدار شدن از هوش و حافظه ساعاتی که شما در خواب می گذرانید می تواند زمان از دست رفته شما باشد. اما در حقیقت مغز و بدن در تمام مراحل خواب فعال هستند رشد و ترمیم سلول ها و بافت ها راه اندازی مجدد سیستم ایمنی و متابولیک، بازیابی عملکرد اندام ها و پردازش حافظه، احساسات و یادگیری های اخیر.

خواب خلأ هوشیاری نیست بلکه شکل متفاوتی از آگاهی یا وجود با فعالیت مغزی متفاوت را شامل می شود (من اینجا در مورد رویاها صحبت می کنم). حالت های اصلی هوشیاری خواب خواب REM و خواب غیر REM یا NREM است. هرکدام الگوهای فعالیت مغزی دارند که از یکدیگر متمایز و از هوشیاری جدا هستند. (اینگونه مراحل خواب را براساس امواج مختلف مغزی طبقه بندی می کنیم).

بسیاری از پارازومنیاها از جمله مواردی که می توانند یک فرد خوابیده را در معرض خطر خشونت مربوط به خواب قرار دهند هنگام حرکت فرد بین NREM ، REM و بیداری رخ می دهد.

بیماران و خانواده هایی که با رفتارهای خشونت آمیز و اختلال در خواب روبرو می شوند از من می پرسند : چگونه ممکن است فردی که خوابیده است در حالی که هنوز خواب است با شدت عمل کند؟ درک خواب به عنوان یک حالت فعال وجودی به جای یک دکمه مکث یک مرحله مهم در درک چگونگی بروز این رفتارها است.

خواب چگونه در مغز کار می کند؟

گام بعدی درک آنچه دانشمندان به طور فزاینده ای تشخیص می دهند : خواب یک وضعیت محلی و نه جهانی در مغز است. منظور از این جمله چیست؟ هیچ حالت واحدی  REM، NREM یا بیداری منحصراً مغز را تسخیر نمی کند. ممکن است این حالت های مختلف به طور همزمان با هم، همپوشانی داشته و رخ دهند. به خصوص در حین انتقال در بین حالت های مختلف ویژگی های خواب و بیداری می تواند در مغز وجود داشته باشد. من وقتی به خواب می روم مثل یک ماشین هیبریدی به مغز فکر می کنم : گاهی اوقات از بنزین استفاده می کند و گاهی از برق استفاده می کند.برای مطالعه بیشتر به پکیج روانکاوی خواب از فروشگاه برنا اندیشان مراجعه فرمایید.

در اینجا مثالی از منظور من وجود دارد، با استفاده از پارازومنی معروف به فلج خواب، وقتی فلج خواب را تجربه می کنید از خواب بیدار می شوید و نمی توانید حرکت کنید یا صحبت کنید. این یک قسمت ترسناک و گمراه کننده است که می تواند برای چند ثانیه و حتی تا چند دقیقه ادامه یابد. در حالت فلج خواب شما در واقع ترکیبی از هوشیاری بیداری و خواب REM هستید. REM شامل فلج موقت گروه های اصلی عضلانی است که به نام REM  آتونیا شناخته می شود که تصور می شود شما را در طی یک مرحله رویای فعال بی حرکت نگه می دارد. افرادی که فلج خواب را تجربه می کنند با جنبه هایی از خواب REM که هنوز در مغز فعال هستند بیدار می شوند.

هنگامی که ویژگی های مختلف حالت های مختلف هوشیاری به طور همزمان در مغز رخ می دهد، این زمینه را برای ایجاد رفتارهای غیر معمول، عجیب، مختل کننده و حتی خشونت آمیز ایجاد می کند.

شناخت کامل علل خشونت در خواب

بیایید نگاهی دقیق به برخی از شرایط مرتبط با خشونت خواب بیندازیم.

خواب پیاده گردی و سایر اختلالات برانگیختگی. برخی از معروف ترین موارد خشونت جنایی مربوط به خواب شامل “دفاع از راه رفتن در خواب” است.

پیاده روی در خواب یک پاراسمونی NREM در نظر گرفته می شود به این معنی که به طور معمول در مراحل عمیق تر خواب NREM رخ می دهد. طیف گسترده ای از رفتارها می تواند در یک دوره خواب پیاده روی رخ دهد از گشت و گذار در اتاق خواب گرفته تا مکالمه، رانندگی و اجرای کارهای پیچیده دیگر همه در حالی است که هنوز در حالت خواب هستید.

بیش از 3 درصد از جمعیت بزرگسال ممکن است راه رفتن در خواب را تجربه کنند و به گفته دانشمندان، راه رفتن در خواب معمول تر شده است. یک مولفه ژنتیکی قوی در راه رفتن وجود دارد این گرایش در خانواده ها وجود دارد. اگر از بچگی در خواب راه می رفتید ممکن است در بزرگسالی نیز در خواب راه بروید.برای کسب اطلاعات بیشتر به کارگاه تحلیل و تفسیر رویا مراجعه فرمایید.

استرس یکی از عواملی است که ممکن است باعث ایجاد و تشدید رفتارهای پیاده روی در خواب شود. بنابراین همچنین می تواند کمبود خواب داشته باشد. در چندین پرونده جنایی پررنگ، کارشناسان خواب استرس و کمبود خواب را از عوامل موثر در رفتارهای خشونت آمیز در هنگام راه رفتن در خواب ذکر کرده اند. این در مورد پرونده های کنت پارکز، یکی از مشهورترین موارد خشونت خواب در چند وقت اخیر صادق بود. استرس و کمبود خواب نیز در پرونده جوزف میچل که در سال 2015 به اتهام قتل و اقدام به قتل تبرئه شد نقش داشت. دفاعیات گفته است که میچل در حین حمله در حال راه رفتن در خواب بود که پسر 4 ساله خود را خفه کرده و به دو کودک دیگر حمله کرده است. میچل همچنین تحت استرس حاد بوده و از کمبود خواب قابل توجهی قبل از حمله رنج برده است.

پیاده روی در خواب نوعی پاراسمونی است که به عنوان اختلال برانگیختگی شناخته می شود. اختلالات برانگیختگی ناشی از خواب غیر REM (NREM) است. آنها همچنین اغلب اولین بار خود را در دوران کودکی نشان می دهند و اغلب با افزایش سن کاهش می یابند یا از بین می روند. اختلالات تحریک به طور معمول دارای برخی از ویژگی های مشترک هستند از جمله :

 • عدم وجود حافظه
 • گفتار آهسته، گنگ یا عجیب
 • پاسخ مکانیکی به سوالات
 • ظاهر سردرگم یا خیره شدن

علاوه بر راه رفتن در خواب سایر اختلالات برانگیختگی مربوط به خواب در ارتباط با خشونت عبارتند از :

تحریکات گیج کننده : از این شکل پاراسومنیا گاهی اوقات “مستی خواب” یاد می شود. در طی یک برانگیختگی گیج کننده فرد خوابیده حالت “گمراهی” را “از خواب بیدار” می کند و ممکن است رفتار عجیبی از خود بروز دهد که بعداً از آن هیچ خاطره ای از آن نخواهند داشت. در سال 1960، گروهبان ارتش آمریکا ویلیس بوشیرز ادعا کرد که در هنگام حمله در حالت گیجی خواب بوده است، و سپس در انگلیس از قتل زن جوانی به نام ژان کنستبل تبرئه شد.

وحشت خواب : در یکی از مواردی که قبلاً در مورد آن بحث کردم، برایان توماس همسرش را کشته است در حالی که در واکنش به آنچه به نظر می رسید این یک وحشت در خواب است. رعب و وحشت در خواب قسمت هایی به شدت ترسناک است که در طی آن فردی که خواب است اغلب جیغ می کشد و گاهاً از نظر جسمی مژک می زند. در مورد توماس، او گفت که معتقد است در هنگام حمله به همسرش به یک متجاوز حمله می کند. وحشت در خواب می تواند خود فرد و دیگران را در معرض خطر تصادف، آسیب و حمله قرار دهد.

در بعضی موارد ممکن است گاهی اوقات واکنش های مهلک به وحشت در خواب یا پاراسومنیای دیگر اختلال برانگیختگی با خودکشی اشتباه گرفته شود. مرگ هنرمند و طراح توبیاس وونگ بعنوان “خودکشی احتمالی” عنوان شده است. وونگ که در سال 2010 درگذشت سابقه طولانی در راه رفتن در خواب و وحشت در خواب داشت. خانواده و دوستانش معتقدند که او خود را در حالی که در حالت خواب بود به دار آویخته بود و از کاری که انجام می داد بی خبر بود.

درمان خشونت در خواب

علل خشونت در خواب

سکسومنیا این پاراسمونی NREM شامل شخصی می شود که در حالت خواب درگیر رفتارهای جنسی است. همانند سایر اختلالات برانگیختگی، فرد غالباً از اقدامات خود بسیار کم و یا هیچگونه خاطره ای ندارد. سکسومنیا می تواند مواردی از تجاوز جنسی و سایر جنایات مرتبط با رابطه جنسی باشد.

مانند پیاده روی در خواب سایر اختلالات برانگیختگی نیز ممکن است توسط عوامل دیگری تحریک شوند یا تشدید شوند از جمله :

 • مصرف مواد مخدر و الکل
 • دارو از جمله داروهای خواب
 • کمبود خواب
 • استرس و آشفتگی عاطفی

اختلال رفتار خواب (RBD) : این پارازومنیای بسیار مخرب و بالقوه خطرناک به جای NREM در هنگام خواب REM رخ می دهد. در خواب طبیعی REM بدن تا حد زیادی بی حرکت می شود این فلج موقتی است که با نام REM  آتونیا شناخته می شود. REM حالتی از رویا پردازی فعال و زنده است و این فلج موقتی خواب را در برابر عمل در پاسخ به رویاها محافظت می کند.

در افراد مبتلا به RBD، هیچ آتونیا REM وجود ندارد و هیچ فلجی برای جلوگیری از عملکرد بدنی در هنگام خواب وجود ندارد. افراد مبتلا به RBD در واکنش به خوابهای مزاحم اغلب با خشونت واکنش نشان می دهند، فریاد می زنند، خرد می کنند، می پرند، لگد می زنند و مشت می زنند. آسیب یک نتیجه بسیار شایع RBD است. تحقیقات نشان می دهد که تقریباً یک سوم از مبتلایان به اختلال رفتار خواب REM در طی یک دوره خود آسیب دیده اند و 64 درصد از آنها به شریک زندگی خود آسیب زده اند.

این اختلال خواب به موارد زیر مرتبط است :

بیماری های نورودژنراتیو، از جمله بیماری پارکینسون (RBD گاهی به عنوان پیش ماده بیماری پارکینسون رخ می دهد اما همه افراد مبتلا به RBD به یک بیماری عصبی مبتلا نخواهند شد)

• الکل، دارو و ترک دارو از جمله ترک داروهای آرامبخش، خواب آور و داروهای ضد افسردگی

تقریباً در نیمی از مواردعلت اصلی RBD شناخته شده نیست.

کم خوابی بسیار مهم است چرا که نباید خطرات ناشی از کمبود خواب را نادیده بگیرید. کمبود خواب زمان واکنش را به خطر می اندازد، تمرکز و توجه را کاهش می دهد و قضاوت خوب را مختل می کند. خواب ناکافی باعث می شود که از نظر احساسی واکنش پذیرتر شده و تمایل بیشتری به انجام رفتارهای پرخطر داشته باشیم. خطرات کمبود خواب گسترده است و می تواند منجر به رفتاری شود که هم ماهیت خطرناک و هم جنایی داشته باشد.

طبق تحقیقات، حداقل 13 درصد از حوادث محل کار به مشکلات خواب مربوط می شود و کارگران خواب آلود 70٪ بیشتر از کارگران هوشیار در کار تصادف می کنند.

خواب و خستگی از دلایل عمده تصادفات رانندگی است. خواب آلودگی به اندازه رانندگی در حالت مستی برای ایمنی شما و دیگران خطرناک است. طبق هیئت ایمنی حمل و نقل ملی حداقل 100000 تصادف وسایل نقلیه موتوری ناشی از خواب و خستگی است و این یک تخمین محافظه کارانه است که براساس تصادفات گزارش شده به پلیس انجام می شود.

کم خوابی یک خطر ایمنی عمومی است. کمبود خواب، حمل و نقل عمومی و ایمنی عمومی از اپراتورهای قطار گرفته تا خلبانان هواپیمایی، پرسنل اجرای قانون تا کارکنان بهداشت و درمان در معرض خطر بیشتری برای خطاها و حوادثی قرار دارند که خود و مردم را در معرض خطر قرار می دهد. کمبود خواب همچنین عاملی در بلایای گسترده بهداشت محیط از جمله جزیره سه مایلی، چرنوبیل و نشت روغن اکسون والدز بوده است.

پزشکی قانونی خواب، مناطقی از پدیده های خواب را کشف می کند که درک آنها خیلی کم است. این کار می تواند به سیستم قانونی ما کمک کند تا خشونت مربوط به خواب را بهتر حل کند و با درک بهتر توانایی رفتار خطرناک حتی در هنگام خواب امنیت همه ما را حفظ کند. من می خواهم خواب برای شما و همه بیمارانم یک تجربه آرام باشد اما مانند بسیاری از موارد مربوط به خواب به همین سادگی نیست.

دسته‌بندی‌ها