پدران مجرد با چه چالش هایی مواجه هستند؟

پدران مجرد با چه چالش هایی مواجه هستند؟

زمانی که یک مرد از زندگی مشترک خارج می شود دچار وضعیت مجردی می شود و به دنبال آن هم آینده و دنیای خودش را دستخوش تغییر می کند و هم بر روی سرنوشت فرزندش تاثیر می گذارد. به همین دلیل باید بدانیم که پدران مجرد شرایط زندگی متفاوتی را دنبال می کنند. به عنوان مثال هم وضعیت خوابشان تغییر می کند و هم وضعیت مالی آنها به گونه ای تغییر می کند که حتی تا قبل از آن انتظارش را نداشته اند.

تمام این موارد باعث می شود تا پدر مجرد وارد یک زندگی پر چالش شود و از این شرایط زندگی فرزندانش نیز تحت تاثیر قرار می گیرد. لازم به ذکر است که تغییر در شرایط موجب می شود تا سلامت روان افراد نیز تحت تاثیر قرار بگیرد و روز به روز چالش های متفاوتی برای فرد ایجاد شود.

با توجه به شرایطی که در زندگی پدران مجرد ایجاد می شود در این قسمت از مجله علمی برنا اندیشان تصمیم داریم تا مقاله ای جامع در خصوص نحوه زندگی پدران مجرد و شرایطی که بعد از جدایی برایشان ایجاد می شود را در اختیار شما افراد علاقه مند به مجموعه مطالب علمی قرار دهیم تا بتوانید به کمک نکاتی که در این مقاله به شما معرفی می کنیم، کنترل بهتری بر روی زندگیتان داشته باشید.

برگشتن به زندگی بعد از طلاق در پدران مجرد

زمانی که شما از زندگی قبلی تا خارج می شوید و از همسرتان طلاق می گیرید به عنوان یک پدر مجرد باید به دنبال روش هایی باشید که به سلامت روان تان کمک کند. به عبارت دیگر شما باید هر کاری که از دستتان بر می آید را انجام دهید تا همواره از سبک زندگی خوب و با نشاطی برخوردار باشید. چرا که وقتی شما دارای فرزند کوچکی هستید نیاز است تا به سلامت عقل و جسم او نیز توجه کنید و هر کاری که از دستتان بر می آید را انجام دهید تا به عنوان یک پدر مجرد زندگی تان را به خوبی مدیریت نمایید.

توجه و تمرکز به نقاط مثبت زندگی

در زندگی هر فردی نکات مثبتی وجود دارد که باید به آنها توجه کرد و تلاش کند تا از آنها انرژی بگیرد. به عنوان مثال فرزندان شما همان نقاط مثبتی هستند که در زندگی تان دارید و باید به همین موارد فکر کنید. به یاد داشته باشید که سپاسگزاری و شاکر بودن به خاطر ویژگی های مثبتی که در زندگی دارید به شما کمک می کند تا بتوانید از چالش های مختلف زندگی عبور کنید.پیشنهاد می شود تا به سمینار خانواده تک سرپرست دکتر هلاکویی مراجعه فرمایید.

مثلا می توانید به خانواده، سلامتی، کار، هدایا، الهامات و یا سایر مواردی که در زندگیتان وجود دارد فکر کنید. تمام این موارد به شما کمک می کند تا بتوانید از لحظات سخت زندگی تان به راحتی عبور کنید. پیشنهاد می شود تا به طور روزانه ۱۰ دقیقه را صرف فکر کردن به چیزهای خوب کنید تا خاطرات خوبی را در زندگی تان رقم بزنید.

توجه به سلامت جسمی و انجام ورزش

برخی از افراد عادت های بدی را در زندگی شان دارند و هنگامی که با مشکلات مواجه می شوند به سمت مصرف الکل و مواد مخدر می روند. آنها فکر می کنند به کمک مواد یا الکل می توانند به صورت کامل آن رخداد منفی را از یاد ببرند اما نمی دانند که این احساس صرفا موقتی بوده و باعث می شود تا شما به آن ها اعتیاد پیدا کنید.

هنگامی که شما به سمت مصرف الکل یا سایر مواد مخدر می روید خودتان را وارد شرایط بی حسی می کنید تا برای چند ساعت به اتفاقات فکر نکنید. اما بعد از گذشت یک روز یا حتی چند ساعت متوجه می شوید که چه بر شما گذشته است و تمام خاطرات منفی به یکباره بر سرتان خراب می شود. در این میان باید بدانید که ورزش کردن باعث می شود تا هورمون اندورفین در بدنتان آزاد شود و در نتیجه احساس خوبی نسبت به خودتان داشته باشید.

به عبارت دیگر ورزش باعث می شود تا بتوانید بر مشکلاتی که دارید غلبه نمایید. زیرا شما می دانید اتفاقات از بین نمی روند و در نتیجه این توانایی در شما ایجاد می شود که بتوانید به خوبی تمامی رخدادها را کنترل نمایید. همواره به یاد داشته باشید که مصرف مواد مخدر یا الکل برای درمان مشکلات روانی و از یاد بردن حوادث هیچ کمکی به شما نمی کند و صرفا باعث می شود تا مشکلی بر سایر مشکلات شما اضافه شود.

اما هنگامی که شما تصمیم می گیرید تا ورزش کنید هم به سلامت روان و هم به سلامت جسم تان کمک می کنید. چرا که ورزش باعث می شود تا مکانیسم های دفاعی سالم در شما ایجاد شده و در نتیجه احساس بهتری نسبت به خود و پیرامون تان خواهید داشت.

پدران مجرد چگونه می توانند زندگی خوبی را تجربه کنند؟

حذف کردن انرژی های منفی از زندگی

در زندگی هر فردی رخدادها و پدیده هایی وجود دارد که باعث می شود تا احساس منفی در فرد ایجاد شود، شما باید از تمام آنها دور شوید. شما می توانید از طریق تفکر بر روی نکات مثبتی که در زندگیتان وجود دارد توجهتان را از رویدادهای منفی دور کنید و در نتیجه قادر خواهید بود تا تمام افکار منفی و پوچ را از زندگیتان حذف کنید. هنگامی که شما در مسیر بدی از زندگی قرار دارید باید بتوانید آنها را نادیده بگیرید و اگر نیاز به بررسی و مدیریت دارند لازم است تا به خوبی به آنها رسیدگی نمایید.

چرا که اگر بخواهید از مشکلات فرار کنید هرگز نمی توانید آنها را حل کنید. به طور کلی باید اشاره شود که در زندگی هر فردی مشکلات و نکات منفی و بدی وجود دارد که باعث می شود تا نتواند به خوبی بر روی زندگی اش تمرکز کند و به همین دلیل همواره مجبور خواهد بود تا غرق در مشکلاتش شود که این موضوع به هیچ وجه تاثیر مثبتی بر زندگی او ندارد. همچنین پیشنهاد می شود تا مقاله تک فرزندی را مطالعه فرمایید.

افکار و باورهای منفی می تواند شامل موضوعات مختلفی باشد که در زندگیتان وجود دارد و یا حتی ممکن است افرادی را شامل شود که باعث می شوند تا خاطرات بد و منفی به ذهن شما متبادر شود. شما باید فکر کنید که دقیقا چه چیزی باعث می شود تا شکست هایتان را به یاد بیاورید و سپس از تمام آنها دور شوید. گاهی اوقات اگر با دید بهتری به موضوعات نگاه کنید متوجه می شوید که شما همواره به موضوعات آنقدر اهمیت می دهید که بعد از بررسی دقیق متوجه می شوید هیچ کدام آن موارد ارزش فکر کردن هم نداشته اند.

نکاتی برای موفقیت زندگی پدران مجرد

اگر شما پدر مجرد باشید ممکن است برای انجام مسئولیت های مختلف زندگی دچار مشکلات مختلفی شوید. اما اگر در این زمینه به تجربیات سایر افراد توجه کنید و از افراد متخصص مشاوره دریافت کنید و همچنین در این مورد سطح آگاهی و دانش تان را به وسیله مطالعه افزایش دهید آن وقت است که متوجه می شوید چقدر زندگی سرشار از لذت و رضایت است و می توانید در کنار فرزندتان زندگی شادی را تجربه کنید.

ممکن است در ابتدا چالش های زیادی را در زندگی تجربه کنید اما به این نکته توجه داشته باشید که شما به عنوان پدری مجرد وظیفه دارید تا آسیبی که به واسطه طلاق شما ایجاد شده است را به خوبی کنترل کنید تا فرزندتان دچار مشکل و اختلال نشود.

در این میان می توانیم به افرادی اشاره کنیم که توسط والدین مجرد بزرگ شده اند و توانسته اند تا به افراد موفقی تبدیل شوند. به عنوان مثال باراک اوباما، بیل کلینتون و سایر افرادی که در چنین شرایطی به موفقیت های بزرگ رسیده اند. همچنین لازم است اشاره شود که در این زمینه داستان های مختلفی وجود دارد که نشان می دهد پدران مجرد از طریق مدیریت زندگی قادر هستند تا زندگی شان را به خوبی مدیریت نمایند و قطعا در این زمینه موفق هم می شوند.همچنین برای مطالعه بیشتر به مقاله آسیب شناسی طلاق مراجعه نمایید.

لازم است اشاره شود که دست اندازها در مسیر وجود دارد اما روش های ساده ای نیز در اختیار شما قرار دارد که به شما کمک می کند تا بتوانید به خوبی زندگی تان را مدیریت نمایید. در ادامه با برنا اندیشان همراه باشید تا نکاتی که می تواند به زندگی شما حس خوبی را القا کند را خدمتتان معرفی نماییم.

داشتن یک برنامه کاری مناسب برای پدران مجرد

زمانی که شما از همسرتان جدا می شوید و سپس به یک پدر مجرد تبدیل می شوید قطعا زندگی تان تحت تاثیر قرار می گیرد. چرا که از قبل شما دارای مسئولیت هایی بوده اید و حالا نیز فشارهای دیگری به زندگی تان اضافه شده است. از همین ابتدا باید بدانید که والد مجرد برای فرزندان کاری سخت و دشوار است و شما باید به خوبی چنین شرایطی را مدیریت نمایید. شایان ذکر است که شما باید بین کار و زندگی تان تعادلی خوب و استاندارد را ایجاد نمایید.

به عنوان مثال باید بدانید که چه زمانی فرزندتان را به مدرسه ببرید و در چه ساعتی او را بازگردانید. یعنی لازم است ساعت کاری تان را به شکلی تنظیم نمایید که بتوانید به هر دو کار رسیدگی نمایید. در این میان لازم است تا تمام گزینه ها را به کارفرمای خود توضیح دهید تا به کارهای خانه و سایر موارد رسیدگی نمایید.

مدیریت و حفظ آرامش در شرایط دشوار

لازم است تا صبح زود از خواب بیدار شوید و از همان ابتدا برای تمامی کارها به خوبی برنامه ریزی نمایید. یعنی چه ساعتی به سرکار بروید، چه ساعتی صبحانه درست کنید، چه ساعتی فرزندتان را به مدرسه ببرید و کلی کار دیگر که شما باید برای هر یک از آنها برنامه ریزی نمایید. اما لازم است اشاره شود که برای تمام آنها نیاز به برنامه ریزی دقیقی دارید که به شما کمک کند تا اعصابتان را کنترل نمایید.

چرا که حفظ آرامش در این شرایط بسیار مهم بوده و باعث می شود تا هم بر روی خود و فرزندتان تاثیر مثبتی بگذارد. زیرا تمام افراد دارای حس و احساسی هستند که باید به خوبی آنها را مدیریت نمایند و اجازه ندهند تا مشکلات بر آنها فائق شود.

پیشنهاد می شود تا با دوستان و خانواده تان صحبت کنید و برای خود یک دفترچه خاطرات داشته باشید که بتوانید افکار و احساساتی که بر شما حادث می شود را به رشته تحریر درآورید.

کمک گرفتن از اطرافیان

پدر مجرد می تواند احساساتی مانند انزوا را برای افراد ایجاد کند. اصلا مهم نیست که شما چقدر قوی هستید و تا به حال چه چیزهایی را به دست آورده اید. چرا که انجام بسیاری از کارها به تنهایی میسر نبوده و لازم است تا از افراد خبره و متخصص نیز مشاوره دریافت کنید. حتی در بسیاری موارد نیاز به کمک دوستان و خانواده نیز دارید. در این میان می توانید از دوستانی که شرایطش را دارند کمک بگیرید تا بتوانید تا حدودی از فشارهایی که بر دوستان سنگینی می کند بکاهید.

هنگامی که شما ایده هایتان را با دیگران به اشتراک می گذارید می توانید مشاهده کنید که چه تعداد افراد وجود دارند که با شما در رابطه هستند و می توانید از حمایت آنها استفاده کنید. به یاد داشته باشید که در این شرایط حفظ غرور و چنین افکاری هیچ کمکی به شما نمی کند و صرفا باعث می شود تا میزان مشکلات شما افزایش پیدا کند.همچنین پیشنهاد می شود تا به کارگاه میانبرهای زندگی مراجعه فرمایید.

پس لازم است تا از گرفتن کمک دیگران دریغ نکنید و از این بابت نیز خدا را شکر کنید که چنین افرادی را بر سر راه شما قرار داده است. به یاد داشته باشید که تک والد بودن ماهیتی سخت و دشوار داشته و شما باید تمام سعی و تلاشتان را به کار بگیرید تا بتوانید زندگی تان را به خوبی مدیریت نمایید.

برنامه ریزی برای ملاقات با کودک

هنگامی که شما از همسرتان جدا می شوید لازم است تا وکیل تان برای ملاقات هایی که همسر سابقتان با فرزندتان داشته باشد برنامه ریزی نماید. در این حالت شما می دانید که چه زمانی فرزندتان باید به دیدن مادرش برود و شما به خوبی در این زمینه برنامه ریزی کرده اید. همواره باید به این نکته توجه داشته باشید که لازم است تا به کارهایی که از دسترس شما خارج است توجه داشته باشید.

زیرا اگر به این باور برسید که شما نمی توانید خیلی از مسائل را تحت کنترل داشته باشید قطعا به آرامش عمیقی دست پیدا می کنید. در این صورت دیگر دچار استرس و اضطراب نمی شوید و می توانید به خوبی زندگی بدون استرس و اضطرابی را تجربه کنید.

تعیین اهداف پدران مجرد

هنگامی که شما پدری مجرد هستید لازم است برای حرکت کردن به سمت رشد و توسعه تان برنامه ریزی داشته باشید. شما می توانید با داشتن برنامه ریزی به صورت روزانه به اهداف بلند مدت تان برسید. به عنوان مثال اگر تحصیلات خود را ادامه نداده اید می توانید با یک برنامه ریزی به آن نیز برسید و یا در یک مجله مشغول به کار شوید و شروع به نویسندگی نمایید. به یاد داشته باشید که مراقبت از فرزندان از مهم ترین کارهایی است که باید به آن توجه داشته باشید و در کنار آن داشتن برنامه در زندگی تان نیز می تواند به رشد شما کمک کند.

زندگی پدران مجرد چه ویژگی هایی دارد؟

از زندگی گذشته انتقاد نکنید

هنگامی که شما از زندگی قبلی تان خارج شده اید نباید از همسر سابق خود انتقاد کنید. زیرا شما فرزند کوچک دارید و آنها بسیار ساده هستند و تمام انتقادهای شما می تواند بر او تاثیر بگذارد. چرا که می تواند بر روی افکار و باورهای فرزندتان تاثیر ضد جنسیت داشته باشد. شما به عنوان پدر مجرد هرگز نباید از مادر فرزندتان انتقاد کنید و لازم است تا به او نشان دهید که زنان خوبی در اطرافش وجود دارند. به عنوان مثال می توانید به عمه، مادر بزرگ و … اشاره کنید که افراد خوبی در زندگی فرزندتان هستند.

آمادگی برای آینده کوتاه مدت و بلند مدت

پدر مجرد باید برای آینده فرزندش نیز برنامه ریزی داشته باشد. به عنوان مثال هنگامی که با فرزندتان به رستوران می روید می توانید اسباب بازی اش را هم با خودتان ببرید تا او بتواند سرگرم باشد. همچنین شما می توانید برای آینده بلند مدت فرزندتان نیز برنامه ریزی داشته باشید. به عنوان مثال هنگامی که در هفته چندین ساعت را برای مطالعه با او در نظر میگیرید در واقع به فکر آینده تحصیلی او نیز هستید.

همین کارها موجب می شود تا بتواند رابطه خوبی با خود، دنیا و سایر افراد داشته باشد. نکته ای که یک پدر مجرد باید به آن توجه داشته باشد این است که بعد از طلاق یکی از آسیب هایی که زندگی او فرزندش را تحت الشعاع قرار می دهد استرس است و لازم می باشد تا از طریق کارهایی که انجام می دهد میزان استرس موجود را به خوبی کنترل کند تا آسیبی به سلامت روان فرزندش وارد نشود.

خوشگذرانی با فرزند

از جمله نکاتی که در رابطه با اصول فرزندپروری به والدین تک سرپرست بیان می شود این است که برای فرزندتان وقت کافی بگذارید و با او خوش باشید. به عنوان مثال با او به مسافرت بروید، از کتابخانه ها دیدن کنید، به مراکز علمی بروید، در پارک با هم قدم بزنید و یا برای دیدن فیلم به سینما بروید. انجام چنین کارهایی باعث می شود تا رابطه شما با فرزندتان تقویت شود و هرگز جای خالی مادرش را در زندگی اش احساس نمی کند.

هنگامی که شما به تمام نیازهای فرزندتان توجه می کنید به یک والد ایده آل تبدیل می شوید. با این که ایجاد تعادل در زندگی کار سختی است اما بسیاری از افراد در سراسر دنیا ثابت کرده اند که حتی بعد از طلاق نیز می توان زندگی خوب و ایده آلی را تجربه کرد. بنابراین شما به عنوان پدر مجرد باید برای وقت های خود و اوقات فراغت فرزندتان برنامه ریزی کنید و به رفع نیازهای فرزندتان بپردازید.

سایر نکات مهم برای پدران مجرد

  • ایجاد تعادل بین زندگی و کار موجب کاهش استرس می شود.
  • تنظیم احساسات و هیجان باعث می شود تا آرام شوید.
  • ایجاد یک ساختار حمایتی از دوستان و خانواده.
  • تعیین اهداف کوتاه مدت و بلند مدت در زندگی.
  • متعهد بودن برای رویارویی با رخدادهای آینده.
  • انجام کار سخت و فداکاری لازمه والد موفق بودن.
  • ادامه مسیر و سخت کوشی برای رسیدن به اهداف.

نتیجه گیری

در این مقاله در رابطه با والد تک سرپرست به خصوص پدران مجرد صحبت کردیم و متوجه شدیم که برای تبدیل شدن به یک پدر مجرد موفق چه کارهایی را باید انجام دهید. اگر شما یک پدر مجرد هستید می توانید با رعایت تمام نکاتی که در این مقاله بیان شد و ایجاد یک گروه حمایتی شامل دوستان و خانواده برای خود می توانید از زندگی با فرزندتان نهایت لذت را ببرید.

دسته‌بندی‌ها