فضولی کردن و کنجکاوی چه دلایلی دارد؟

فضولی کردن و کنجکاوی چه دلایلی دارد؟

فضولی کردن و کنجکاوی دیگران یکی از مسائلی است که ممکن است در برخی از موارد شما را آزار دهد و آنقدر در معرض سوالات فراوانی قرار می گیرید که فرار از آنها کار سخت و دشواری است. فضولی کردن در برخی از افراد به صورت عادت در آمده و بدون آنکه خودشان از این موضوع آگاه باشند همواره سوالات بسیار شخصی را از افراد می پرسند.

به عنوان مثال مدام از دیگران راجع به ازدواج، شغل، خانه، درآمد، فرزندان و … سوال می کنند. کنجکاوی کردن دیگران به این صورت است که افراد در مقابل این سوالات تمایلی به پاسخ دادن ندارند. اما تمام این مسائل راهکار مخصوص به خودش را دارد و شما می توانید بودن آنکه واکنش منفی از خودتان نشان دهید جلوی تمامی این سوالات شخصی را بگیرید. در واقع چند راهکار ساده وجود دارد که شما به کمک آنها می توانید مانع فضولی و کنجکاوی دیگران شوید.

به یاد داشته باشید که اگر شما دلیل سوالات فرد مقابل را بدانید بهتر می توانید آرامش تان را حفظ کنید و در نتیجه مشکلی برایتان ایجاد نمی شود. در ادامه با گروه تخصصی برنا اندیشان همراه باشید تا به صورت کامل روش های جلوگیری از فضولی و کنجکاوی دیگران را به شما آموزش دهیم.

کنجکاوی چه تفاوتی با فضولی دارد؟

افرادی که کنجکاو هستند معمولا شخصیت جستجوگری دارند و روحیه آنها بسیار کنجکاو است. یعنی آنها همواره درباره موضوعات جدید مانند امور سیاسی، طبیعت و یا هر موضوع دیگری که فکرش را بکنید مدام سوال می کنند و دوست دارند تا چیزهای جدیدی را یاد بگیرند. این در حالی است که افراد فضول از این که مسائل شخصی دیگران را بدانند بسیار لذت می برند و در عین حال همان اطلاعات را به دیگران می گویند. برای مطالعه بیشتر به مقاله آموزش حاضر جوابی مراجعه نمایید.

اما فردی که کنجکاو است صرفا خودش اطلاعات را به دست می آورد و هرگز راز دیگران را به دیگران نمی گوید. از این رو شما خیلی راحت تر می توانید با افراد کنجکاو برخورد کنید و کنار آمدن با آنها امری آسان و بدون مشکل است. لازم به ذکر است که مهارت های ارتباطی با افراد مختلف می تواند به شما کمک کند تا خیلی راحت تر با دیگران برخورد کنید و در این خصوص مشکلی برایتان ایجاد نشود.

تمایز بین فضولی کردن و کنجکاوی

شایان ذکر است که شما باید در برخورد با سایرین به خوبی تشخیص دهید که آیا هدف و قصد آنها فضولی کردن است و یا فقط کنجکاو هستند و می خواهند از تمام جزئیات با خبر شوند. فردی که فضول باشد اگر از شما سوالی بپرسد بعد از مدتی ممکن است حتی آن را به دیگران بگوید. اما فرد کنجکاو صرفا برای ارضای حس دانستن خود مدام از شما سوال می کند.

به یاد داشته باشید که برخی از افراد نیز چون نگران شما هستند و می خواهند به شما کمک کنند از شما سوالاتی در مورد زندگی تان می پرسند. بنابراین شما می‌توانید نسبت به واکنش فرد مقابل خود هدفش را تشخیص دهید و بدانید که هدف او از پرسیدن چنین سوالاتی چیست.

لازم است اشاره شود که افراد فضول به مرور زمان سوالات را خصوصی تر می کنند اما افراد کنجکاو با هیجان به صحبت های شما گوش می کنند و از همواره از شما یاد می گیرند و افرادی که نگران شما هستند به شما راهکار می دهند و تلاش می کنند تا به شما کمک کنند و در این را با شما همدلی می کنند. شایان ذکر است که شما باید از روابط اجتماعی مفید و موثر با خبر باشید تا بتوانید روابط مفید را حفظ کنید و برای تقویت آنها تلاش نمایید.

فضولی کردن در زندگی دیگران چه دلایلی دارد؟

همانطور که میدانید افرادی که در جوامع شرقی زندگی می کنند و سنتی هستند روابط بسیار صمیمی با هم دارند و زندگی اجتماعی آنها بسیار وابسته است. اما لازم است بدانید که در همین جوامع نیز با توجه به مدرن شدن سبک زندگی و افزایش مشغله های زندگی مردم، شرایط خصوصی بودن زندگی نیز افزایش پیدا می کند و هنگامی که دیگران از آنها سوالات بسیار شخصی می پرسند حس بدی به آنها دست می دهد. اما لازم است تا با دلایل فضولی کردن دیگران آشنا شویم و بدانیم که واقعا چرا دیگران در زندگی یکدیگر فضولی می کنند و هدف آنها از این کار چیست.

بدون هدف بودن فضولی کردن

فردی که در زندگی خودش هیچ هدفی نداشته باشد سعی می کند تا با سرک کشیدن در زندگی دیگران به احساس خوشبختی دست یابد. همچنین پیشنهاد می شود تا مقاله فرار از پاسخ به سوالات خصوصی را مطالعه فرمایید.

حسادت کردن

برخی از افراد به جای آنکه سرشان به زندگی خودشان باشند و به زندگی خودشان فکر کنند. نسبت به دیگران احساس حسادت می کنند و از طریق دخالت کردن در زندگی دیگران شایعه پراکنی می کنند و هدف آنها خراب کردن زندگی دیگران است تا سایرین هم مانند آنها زندگی بدی داشته باشند.

احساس بهتر بودن

افرادی که اعتماد به نفس ضعیفی دارند از طریق فضولی کردن در زندگی دیگران تلاش می کنند تا حس بهتری به دست آورند. در واقع آنها با این کار احساس مهم بودن می کنند و از طریق پیدا کردن مشکلات زندگی دیگران به این نتیجه میرسند که زندگی دیگران آنقدرها هم خوب نیست و آنها نیز دارای مشکلاتی هستند.

روش های برخورد با افراد فضول

اگر می خواهید در مقابل فضولی کردن مقاومت کنید لازم است تا خیلی معقولانه برخورد کنید و با صبوری، احترام و سعه صدر با آنها رفتار نمایید. در ادامه روش هایی را به شما آموزش می دهیم که به کمک آنها می توانید با افراد فضول برخورد کنید. توجه داشته باشید که تمامی این روش ها دارای ۳ ویژگی ضروری هستند که بسیار اثر گذار است.

روش های برخورد با افراد فضول

مشخص کردن حد و مرزها

اگر نمی خواهید دیگران در زندگی شما فضول کنند و مانع تجسس آنها شوید، خودتان هم نباید چنین رفتاری با دیگران داشته باشید. بنابراین حد و مرزهای خودتان را در شروع ارتباط مشخص کنید و اگر تمایل ندارید تا دیگران در زندگی شما کنجکاوی کنید قبل از آنکه رابطه شما شکل بگیرد باید در مقابل فضولی کردن دیگران بسیار محدود پاسخ دهید.

آگاه شدن از دلیل سوالات

اگر تمایلی به جواب دادن ندارید می توانید با گفتن ”چطور مگه” می توانید مسیر گفتگو را تغییر دهید. زیرا اکثر افراد فضول چون دلیلی برای سوالاتشان ندارند خیلی سریع حرفشان را پس می گیرند. همچنین پیشنهاد می شود تا به مقاله همسر کنترل گر مراجعه فرمایید.

پاسخ محترمانه به سوالات خصوصی

توجه داشته باشید که بسیار محترمانه پاسخ دهید و اگر شما نسبت به سوالات خصوصی حساسیت بیش از حد نشان دهید موجب می شود تا کنجکاوی دیگران نیز بیشتر شود. از این رو شما می توانید با کمال ادب به آنها بگویید که این سوال بسیار خصوصی است و من ترجیح می دهم تا با کسی در مورد آن صحبت نکنم.

جواب سر بالا بدهید

اگر مانع شدن در مقابل سوال دیگران برای شما سخت و دشوار است می توانید از طریق جواب های کوتاه و بی معنی کاری کنید تا آنها از ادامه صحبت با شما منصرف شوند. به یاد داشته باشید که همواره در روابط خود با دیگران رسم ادب و احترام را رعایت کنید. یعنی حتی با این که فضولی کردن دیگران بسیار آزاردهنده است اما شما باید صبور و شکیبا باشید.

کاهش تماس ها

اگر فردی که واقعا با سوالاتی که از شما می کند باعث عصبانیت شما می شود می توانید ارتباط تان را با او کم کنید و دیگر با او تماس نگیرید. شایان ذکر است که اگر شما با او بسیار بد هم برخورد کرده باشید و مجددا با او تماس برقرار کنید به این معناست که شما به او اجازه کنجکاوی و فضولی مجدد را داده اید.

پاسخ او را ندهید

هنگامی که سوال فرد فضول را بی پاسخ می گذارید خیلی راحت می توانید کاری کنید که دیگر از شما هیچ سوالی نپرسید. اگر شما از درون احساس اجبار داشته باشید باعث می شود تا دیگران متوجه ناراحتی تان نشوند. بنابراین شما می توانید مهارت نه گفتن را در خودتان تقویت نمایید تا به راحتی در مقابل سوالات خسته کننده دیگران مقاومت کنید و اجازه ندهید فردی در زندگی شما دخالت بی جا کند.

لازم به ذکر است که مشاوره روانشناسی می تواند به شما کمک کند تا احساسات خودتان را به خوبی بشناسید و بدانید که در هر لحظه چه احساسی درون شما وجود دارد. همچنین با یادگیری مهارت های ارتباطی قادر خواهید بود تا روابط موفق و سالمی داشته باشید و هرگز از افراد فضول در زندگی شما خبری نباشد. برای مطالعه بیشتر به مقاله مادر شوهر حسود مراجعه فرمایید.

ترک فضولی کردن در زندگی دیگران

بسیار مهم است که شما به درک متقابل برسید تا خودتان را بهتر بشناسید و در واقع خودتان را در جای دیگران قرار دهید و از خودتان بپرسید که اگر فردی دیگر چنین سوالی را از من پرسیده بود واقعا خودم چه احساسی داشتم. اما متاسفانه چنین عادت غلطی در بین برخی از افراد جا افتاده و همواره در زندگی دیگران سرک می کشند.

همواره به یاد داشته باشید که اگر می خواهید دیگران با شما خوب رفتار کنند لازم است تا شما نیز با سایرین رفتار سالم و درستی داشته باشید. شایان ذکر است که اگر شما قادر به کنترل رفتارهایتان نیستید می توانید با مراجعه به یک روانشناس مهارت های ارتباطی را به خوبی یاد بگیرید تا از این طریق بتوانید روابط خودتان با دیگران را متعادل نمایید.

دسته‌بندی‌ها