آشنایی با زبان بدن علایم و نشانه های زبان بدن را بشناسیم

آشنایی با زبان بدن

در این قسمت از پایگاه دانش فروشگاه برنا اندیشان تصمیم داریم تا یکی دیگر از موضوعات بسیار کاربردی روانشناسی با عنوان آشنایی با زبان بدن علایم و نشانه های زبان بدن را بشناسیم را در اختیار شما کاربران محترم وب سایت برنا اندیشان و تمامی علاقه مندان به مقالات روانشناسی قرار دهیم.

آشنایی با زبان بدن علایم و نشانه های زبان بدن را بشناسیم

در مقاله آشنایی با زبان بدن علایم و نشانه های آن به صورت کامل تمام جنبه های این موضوع مورد بررسی قرار می گیرد و شما با تمام نشانه های آن آشنا خواهید شد.

“زبان بدن” پیام ها و علائم را بخوانید و درست تصمیم بگیرید

علامت شصت دست  

در کشورهای بریتانیا و استرالیا و زلاندنو دارای 3 معنی است:

  1. برای توقف اتوموبیل ها توسط مفت سواران
  2. به عنوان علامت ok  به این معنی که “همه چیز رو به راهه” یا “جای نگرانی نیست”
  3. بعنوان یک علامت توهین آمیز

در بعضی کشورها مانند یونان، معنی اصلی آن “برو پی کارت” است.

قلمروها و حریم ها

شعاع حباب هوایی که پیرامون افراد قرار دارد؛ چهار منطقه مجزا را می توان مشخص کرد:

  • حریم صمیمی یا خصوصی (بین 15 تا 45 سانتی متر) در میان همه حریم ها و شعاع آنها، این حریم از اهمیت خاصی برخوردار است، زیرا انسان آن را شخصی و متعلق به خود می داند و از آن دفاع می کند.
  • حریم شخصی (بین 46 سانتی متر تا 120 سانتی متر) این فاصله ای است که در مهمانی هاو محافل اجتماعی و همایش های دوستانه حفظ می کنیم.
  • حریم اجتماعی (بین 120 سانتی متر تا 360 سانتی متر) در مقابل اشخاص غریبه، لوله کش یا نجاری که در خانه مشغول تعمیرات است، فروشنده محل، کارمند جدید در محل کار و اشخاصی که آشنایی کمتری با آنها داریم، چنین فاصله ای را حفظ می کنیم.
  • حریم عمومی (بیش از 360 سانتی متر) هنگامی که مخاطب ما یک گروه بزرگ است، این فاصله ای است که برای راحت بودن انتخاب و حفظ می کنیم.

علایم کف دست

علائم کف دست  

موقعیت کف دست تسلیم پذیر: حرکت دست رو به بالا به عنوان یک حرکت غیر تهدید آمیز و سلطه پذیر استفاده می شود که یادآور التماس گدای خیابان است.

موقعیت دست سلطه گرانه: زمانی که کف دست برگشته و به سمت پایین است، بلافاصله اقتدار را تداعی میکند که بر داشتن جعبه یک فرمان است و شاید نسبت به شما احساس دشمنی کند، که این بستگی به نوع ارتباط شما با او دارد.

موقعیت کف دست برابر: کف دست به صورت مشت بسته شده و انگشت اشاره تبدیل یک چوب نمادین گشته که از آن طریق سخنگو مجازا مخاطب خود را به تسلیم می کشاند. استفاده از انگشت اشاره یکی از ناراحت کننده ترین اشاراتی است که یک شخص می تواند در حین صحبت کردن به کار ببرد، بخصوص موقعی که همراه با کلمات، سخنگو ضربه بزند. اگر شما عادت به این کار دارید توجه خود را بر حرکات کف دست رو به پایین و بالا معطوف کنید. به زودی در می یابید که رفتار راحت تری توسط شما ایجاد می شود و اثر مثبت تری بر دیگران می گذارد.

در دست گرفتن مچ دست، ساعد و بازو

در دست گرفتن مچ دست، ساعد و بازو

حرکت برتری و اطمینان به خود: چند تن از مردان سرشناس خانواده سلطنتی بریتانیا معروف به این هستند که هنگام قدم زدن سر خود را بالا نگه می دارند، چانه را جلو می دهند و با یک دست، ناحیه مچ به پایین دست دیگر را در پشت خود می گیرند. در مراتب پایین تر، این علامت توسط پلیسی که نگهبانی می دهد، مدیر مدرسه هنگامی که در مدرسه قدم می زند، پرسنل ارشد نظامی و سایر صاحب منصبان مورد استفاده قرار می گیرد.


پیشنهاد ویژه:کارگاه آموزش کامل زبان بدن و فنون مذاکره

علامت گرفتن ساعد با دست دیگر: نشانه ی رنجش و ناکامی یک تلاش برای کنترل خود است. در این حالت، یک دست به ساعد دست دیگر را خیلی سفت می گیرد انگار که یکدست در تلاش است تا دست دیگر را از حرکت باز دارد.

علامت گرفتن ساعد: هرچه بیشتر دست به سمت بالا حرکت کند، میزان عصبانیت فرد بیشتر شده است. او در حال نشان دادن تلاش بیشتری برای کنترل خود نسبت به مردی که ساعد خود را با دست دیگر گرفته است، می باشد. زیرا دست او بازوی دست دیگر را گرفته و نه ساعد آن را. به خاطر این علامت است که اصطلاحی مانند “خودت را جمع کن” رواج یافته است.

حرکات انگشت دست

حرکات انگشت شصت

انگشتان شصت نشانه قدرت، شخصیت و عزت نفس است. از آنها برای نشان دادن برتری، یا حتی پرخاشگری استفاده می شود. علائم شصت دست علامت های ثانوی می باشند. نمایش های شصت دست علامت های مثبت هستند و اغلب از طرف یک مدیر “خونسرد” استفاده می شود که از آن در حضور زیر دستان خود به کار می برد.

مافوق مرد / غالب: یک حالت پر استفاده دیگر در علامت شصت، دست به سینه با انگشتان شصت رو به بالا است. این یک حرکت دو پهلو است زیرا دست روی سینه نشانه رفتار دفاعی یا منفی است و انگشتان شصت، نمودار برتری شخصی که از این علامت دو پهلو استفاده می کند، معمولا انگشتان شصت خود را حرکت می دهد و در حالت ایستاده روی پاشنه های پایش به جلو و عقب تکان می خورد.

مافوق زن / غالب: زنان سلطه گر یا پرخاشگر نیز اغلب از این علامت استفاده می کنند؛ حفاظت دهان یکی از معدود حرکات بزرگسالان است که به اندازه حرکات کودکان گویا می باشد. در این علامت در حالی که مغز خودآگاه به دست دستور می دهد که از دروغ گفتن اجتناب کند، دست دهان را می پوشاند و انگشت شصت به روی لپ فشار می آورد.

لمس بینی

 

لمس بینی و مالش چشم

لمس بینی: در اصل، حرکت “لمس بینی” مدل پنهانی و بسیار ظریف حرکت “حفاظ دهان” است. این حرکت شاید شامل چندین مالش آرام به زیر بینی و یا شاید یک لمس بسیار سریع و تقریبا نامحسوس باشد.

مالش چشم: “بدی را نبین” این حرکت تلاش مغز برای انسداد خیات و تردید و دروغی که مشاهده می کند یا اجتناب از مشاهده ی چهره ی شخصی است که به او دروغی که مشاهده می کند یا اجتناب از مشاهده ی چهره ی شخصی است که به او دروغ گفته می شود.

علایم موانع دست

علایم موانع دست

حالت استاندارد دست به سینه

حالت استاندارد دست به سینه در آشنایی با زبان بدن یک علامت جهانی است که تقریبا در همه جا همان رفتار دفاعی یا منفی را جلوه می دهد. این علامت زمانی که شخص در میان آدم های غریب در جلسات عمومی، صف ها، رستوران ها، آسانسورها و یا هرجایی که مردم احساس عدم اطمینان می کنند قرار می گیرند، بسیار رایج است.

حالت دست به سینه محکم

اگر در حالت دست به سینه، مشت های شخص نیز بسته باشد، حالتی از یک رفتار تهدید آمیز و تدافعی است. شخصی که از این مجموعه اشارات استفاده می کند از یک رفتار تهاجمی برخوردار است.

گرفتن بازو

یک شخصیت برتر می تواند با جمع نکردن دستهایش برتری خود را در حضور اشخاصی که به تازگی با آنان اشنا شده است نمایان سازد. اما دست هایش را جمع می کند به طوری که مشت هر دو دست رو به بیرون و به سمت بالا و در حالت عمودی باشند.

این حالت مدل تدافعی حالتی است که در آن هر دو دست به طور افقی جلوی بدن قرار گرفته اند و مشت دست ها به طرف بالا می باشد که نشان می دهد این فرد خونیرد و بی خیال است.

حالت موانع پا

حالت موانع پا 

حالت استاندارد روی هم گذاشتن پاها است.

یک پا بر روی پای دیگر: در این حالت یک پا به طور هماهنگ روی پای دیگر قرار می گیرد که معمولا پای راست روی پای چپ دیده می شود. این حالت معمولی قرار دادن پاها روی هم است که برای نشان دادن یک رفتار نگران و خود دار و دفاعی به کار می رود.

بعنوان مثال، در طول سخنرانی ها مردم اغلب به این صورت می نشینند و یا چنانچه روی صندلی ناراحتی، برای مدت طولانی قرار گرفته باشند. زمانیکه علامت پاها روی هم با علامت دست به سینه ترکیب شود به این معناست که شخص از مکالمه کنار کشیده است.

قفل مچ پا: در آقایان، علامت قفل مچ پا اغلب با مشت های بسته روی زانوها یا محکم گرفتن دسته های صندلی ترکیب می شود. در خانم ها، این علامت کمی متفاوت است؛ زانوها در کنار هم قرار دارند، پاها مچ به پایین شاید به یک طرف باشد و دست ها در کنار هم حالت راحتی قرار گرفته اند یا اینکه روی هم و روی قسمت بالای زانو گذاشته شده اند.

هر دو دست در پشت سر

این علامت شاخص متخصصینی مانند حسابرس ها، وکلا، مدیران فروش، روسای بانک و یا افرادی است که احساس مطمئن بودن به خود، برتری یا تسلط راجع به مساله ای می کنند.

این علامت همچنین توسط فردی از تیپ “همه چیز دان” استفاده می شود و خیلی از مردم وقتی که با چنین حرکتی روبه رو می شوند، احساس ناراحتی می کنند.

علایم چشم

علائم چشم در آشنایی با زبان بدن

کنترل کردن نگاه یک شخص

چگونه هنگام سخنرانی تصویری با استفاده از کتاب و نمودار، نگاه یک شخص را کنترل کنیم. تحقیقات نشان داده که اطلاعاتی که وارد مغز می شود % 87 از طریق چشم، 9% از طریق گوش و 4% از طریق حواس بدن است. به منظور کنترل کامل نگاه او، از یک خودکار یا وسیله ای برای اشاره کردن به وسایل بصری استفاده کنید، ضمن اینکه هم طمان آنچه را که او می بیند، به زبان بیاورید. سپس قلم را از روی تصویر بلند کنید و آن را بین چشمان او و چشمان خود نگه دارید. این عمل اثر مغناطیسی بر بلند کردن سر او دارد؛ به طوری که بر چشمان شما می نگرد و آنچه شما می گویید، می بیند و می شنود، لذار از حداکثر توان برای جذب پیغام شما برخوردار می شود.

معرفی یار مهربان

کتاب زبان بدن

کتاب زبان بدن

نویسنده: آلن و باربارا پیز

ترجمه: سیمین موحد

تهیه و تنظیم: میترا نمازی

کارشناس ارشد روان شناسی بالینی

دسته‌بندی‌ها