آموزش اصول برخورد قاطعانه و تکنیک های قاطعیت

نوع فایل
Mp3
حجم فایل
60 مگابایت
دسته بندی
300,000 تومان

دانستن های روش هایی برای برخورد قاطعانه بسیار مهم بوده و بسیاری افراد فاقد چنین مهارتی می باشند، ما در این بخش از فروشگاه برنا اندیشان تصمیم داریم تا یکی دیگر از پکیج های آموزشی با عنوان آموزش اصول برخورد قاطعانه و آشنایی با تکنیک های قاطعیت را برای دانلود در اختیار شما علاقه مندان به یادگیری مهارت های زندگی قرار دهیم.

آموزش اصول برخورد قاطعانه و آشنایی با تکنیک های قاطعیت

در کارگاه آموزش اصول برخورد قاطعانه و آشنایی با تکنیک های قاطعیت می آموزید که چگونه به نظر خود را بیان کنید و نگرانی از قاطع بودن را در خود از بین ببرید.

به نظر خودتان، آیا رفتارتان قاطع و محکم است؟ اصلا در نظر شما رفتار قاطعانه چه معنایی دارد؟ آیا به این معناست که همیشه و هر بار باید حق‌تان را بگیرید؟ یا اینکه باید بدانید چه زمانی نتیجه‌ی کار، علتی به‌خصوص یا خواسته‌ی دیگران، بر حق و حقوق شما مقدم است؟

تعریف قاطعیت

رفتار قاطعانه نه به معنی سلطه‌جویی و نه رفتار ظالمانه است !

رفتار قاطع یعنی، من برای خود، خواسته‌های خود و زمان خود ارزش قائل هستم، و با اعتماد به نفس کامل علاوه بر ابراز احساسات و نظرات خود، با رفتاری محترمانه مانع تحمیل نظرات دیگران بر تصمیماتم می‌شوم،همچنین در عمل به تصمیمات خود با انضباط فردی بالایی برخورد می‌کنم و می‌دانم که این من هستم که آفریننده تمام لحظات و فرمانروای زندگی خویشتنم.

افراد قاطع، دارای ویژگی‌های رفتاری یکسانی هستند که همین ویژگی‌ها باعث شده تا شخصیت قاطعانه در آنها شکل بگیرد.

ویژگی‌های فرد قاطع

1. بیانِ صریحِ نظرات و احساسات خود
2. مانع تحمیل نظرات دیگران در زندگی خود هستند
3. بی‌احترامی نمی‌کنند و بی‌احترامی را نمی‌پذیرند
4. نه ظالم می‌شوند نه مظلوم
5. کنترل و مدیریت احساسات دارند
6. از اینکه به راحتی “نه” بگویند، احساس گناه نمی‌کنند
7. حرفشان، حرف هست
8. خود انضباطی قوی در انجام کارها دارند
9. در برخورد با مسائل و موقعیت‌های جدید بسیار جسور و شجاع هستند
10. دارای حس درونی خودباوری و خود اتکایی بالایی هستند

آموزش مهارت های برخورد قاطعانه

1. حقوق خود را بشناسید

به میزانی که از قانون و حقوق خود آگاهی داشته باشید، قاطعیت شما رشد می‌کند، چون از آن به بعد می‌دانید که قلمروی شما تا کجا هست و در برابر تهدید دیگران نمی‌ترسید،دقیقا افراد فوق موفق و ثروتمند جهان، بدلیل آگاهی از قوانین، توانسته‌اند کسب و کار خود را قاطعانه رشد دهند چون ناآگاهی، باعث ترسویی و کشتن جسارت و بلند پروازی می‌شود.

2. خواسته‌های خود را با صراحت بیان کنید

هر چقدر در بیان خواسته‌ها و احساسات خود صریح‌تر و شفاف‌تر عمل کنید، احتمال موفقیت شما بیشتر است،
دیدید افرادی را که یک حرف را دور سر خود می‌چرخانند و آخر سر نمی‌دانید که چه می‌خواهند؟! و کلا دوست ندارید با اینجور افراد ارتباط داشته باشید، و معمولا هم در دست به سر کردن این افراد راحت‌تر اقدام می‌کنیم، در مقابل هستند افرادی که با صراحت و شفافیت چنان صحبت می‌کنند که محو خواسته آنها می‌شویم و اصلا عاشق گذراندن وقت خود با آنها هستیم، چون صراحت و شفافیت کلام، دقیقا بر قدرت تاثیرگذاری و قاطعیت فرد اثر می‌گذارد.

3. قبول کنید که هرکسی مسئول رفتار خودش هست

زمانی که فکر می‌کنید رابین‌هود زندگی دیگران هستید، و همه سعی و تلاش خود را می‌کنید تا ناجی یک عده قربانی (افراد منفعل) باشید، معمولا به تجربه ثابت شده، چنان خود را غرق مسائل او می‌کنید که یادتان می‌رود شما تنها و تنها مسئول رفتار و زندگی خودتان هستید! بله کمک به دیگران باید باشد، اما نه دیگه آنقدر که زندگی خود را کنار بگذارید و مهر طلبانه دائما در حال سرویس دهی شوید و عملا آنقدر شخصیت دهندگی را در خود رشد بدهید که یادتان برود شما انسان هستید نه ماشین خدمت به دیگران! و نیاز به گیرندگی نیز هستید!

اگر می‌خواهید قاطعیت در شما رشد کند سعی کنید هر دو شخصیت دهندگی و گیرندگی را در وجود خود متعادل ایجاد کنید، یعنی ضمن اینکه بر زندگی دیگران موثر هستید، اول اجازه بدهید برای رفع مشکل و مسائلشان به سراغتان بیایند و بعد حد تعادل را حفظ کنید و گیرندگی مهر، محبت و احترام را از دیگران داشته باشید، حتی کمی گیرندگی خود را قوی‌تر کنید و بیشتر از دیگران طلب کنید

4. درباره احساسات خود صحبت کنید

بجای اینکه احساس خود را بروز دهید، درباره آن احساس صحبت کنید، مثلا وقتی از دست کسی عصبانی هستید، بجای پرخاشگری، بگذارید کمی بگذرد، آرام که شدید، با طرف به گفتگو بنشینید و علت عصبانیت خود را از رفتار او بیان کنید، ما انسان هستیم، قدرت تکلم و اختیار انتخاب داریم، پس باید نسبت به بقیه موجودات در حل تعارض خود متفاوت برخورد کنیم، و گرنه گاو خشمگین چون نمی‌تواند صحبت کند، شاخ می‌زند، هر چقدر در قدرت بیان احساسات خود قوی‌تر شوید، جذابیت شما بیشتر می‌شود، چون مردم عاشق کسانی‌ هستند که همیشه حرفی برای گفتن دارند؛ حرف زدن مهمترین کانال ارتباطی ست، پس تا می‌توانید بر مهارت‌های گفتگو مسلط شوید تا راحت‌تر تعارض‌های خود را حل کنید.

چگونه با قاطعیت برخورد کنیم

آموزش اصول برخورد قاطعانه

5. “نه” گفتن را بیاموزید

فکر نمی‌کنم نیاز به توضیح باشد، همه ما می‌دانیم افرادی که راحت‌تر “نه” می‌گویند، راحت‌تر زندگی می‌کنند،
چون از همان اول برای خود و زمان خود ارزش قائل می‌باشند و با یک “نه” گفتن در مقابل خواسته بیجای دیگران، خود را دچار مسائل و گرفتاری‌های بعدی نمی‌کنند. برای آگاهی بیشتر به آموزش مهارت نه گفتن مراجعه فرمایید.

6. زمان بیشتر بخواهید

وقتی پیشنهادی به شما می‌شود، همیشه سعی کنید، فرصت بخرید، وقتی فرصت می‌گیرید، آن وقت می‌توانید با تمرکز بیشتر به جزئیات توجه کنید و احتمال موفقیت خود را افزایش دهید، گرفتن وقت، یکی از کارهایی ست که افراد قاطع انجام می‌دهند و به دیگران می‌فهمانند که ما هستیم که از میان این فرصت‌ها، فرصت‌ دلخواه را انتخاب می‌کنیم نه فرصت‌ها ما را، و این اوج اقتدار و قاطعیت است.

7. افعالتان را عوض کنید

قدرت واژگان یکی از مهمترین مواردی ست که اساس رفتار و زندگی ما را می‌سازد، هر واژه‌ای یک قدرت و فرکانس در ذهن ما ایجاد می‌کند، با استفاده مداوم از واژگانی که فرکانس انرژی بالایی دارند، ذهنیت و طرز فکر ما قدرت می‌یابد و از آنجایی که طرز فکر ما بر نوع برداشت‌ها و رفتار ما نسبت به مسائل تاثیر می‌گذارد، با بکار بردن بعضی افعال می‌توانیم قاطعیت محکم از خود بسازیم.

بطور مثال :

نگوییم : نمی‌توانم انجام دهم
بگوییم : نمی‌خواهم انجام دهم
نگوییم : لازمش دارم
بگوییم : می‌خوامش
نگوییم : باید این کار رو انجام بدم
بگوییم : می‌خواهم این کار رو انجام بدم
نگوییم : مجبورم این کار رو هم انجام بدم
بگوییم : می‌تونم این کار رو هم انجام بدم

8. قدرت انتخاب

انتخاب کردن دقیقا مثل یک عضله در بدن می‌ماند که به میزان استفاده از آن قوی می‌شود، در واقع انگار ما عضله‌ای در وجود خود داریم، به نام عضله تصمیم‌گیری به میزانی که تصمیم‌های درستی در زندگی خود می‌گیریم این عضله فرضی قدرت می‌گیرد و پس از مدتی ما در انتخاب‌های خود تصمیم‌های درست‌تر را می‌گیریم،
گاهی در زندگی آنقدر از تصمیم‌گیری دست کشیدیم که جرات و توان جسارت ما کاهش یافته!!

به میزانی که در انتخاب‌های خود بجای تعلل و گرفتن کاسه چه کنم چه کنم ؟! در دَست، قاطعانه برخورد می‌کنید، شخصیت شما از جذابیت و اقتدار درونی برخوردار می‌شود.

9. غیر موثر باشید

قرار نیست در تمام روابط خود موثر عمل کنید!! گاهی باید غیر موثر باشید، شاید بپرسید یعنی چه ؟! ما باید روابطی را که برایمان زیان آور هست را با قاطعیت تمام حذف کنیم، قرار نیست با هرکس و در هر کجا روابط موثر ایجاد کنیم!! باید با برخی افراد که پای خود را فراتر از گلیمشان دراز می‌کنند، چنان محکم و با قاطعیت رفتار کنیم که بدانند حد و مرز هر رابطه کجا هست!

10. اراده قوی، بهانه‌ها ممنوع

زمانی می‌توانید در روابط خود قاطعانه برخورد کنید که، اول از همه با خودتان قاطعانه رفتار کنید، وقتی در انجام کاری و یا رسیدن به هدفی، هیچ بهانه‌ای را نمی‌پذیرید و با خود انضباطی و اراده قوی، کارهای خود را به هر نحوی که شده پیش می‌برید، و حتی برای لحظه‌ای اجازه نفوذ افکار منفی و ناامید کننده به ذهن خود نمی‌دهید، آنگاه می‌توان گفت، قاطعیت در شما بصورت ذاتی در حال شکل‌گیریست.

افرادی که در روابط خود قاطع هستند، کسانی‌اند که اول از همه با خودشان قاطع و محکم برخورد می‌کنند و هرگونه احساسات مخرب که مانع رسیدنشان به اهداف و آرمان‌هایشان می‌‌شود را پس می‌زنند آنگاه در دنیای بیرون به چشم شخصیتی راسخ و عملگرا دیده می‌شوند،برای اینکه بتوانی قاطعیت را در روابط خودت ایجاد کنی، اول از همه با خودت قاطع باش و نگذار افسار زندگیت به دست امیال سست درونی‌ات بیوفتد، یادت باشد، تو فروانروای زندگی و ارباب سرنوشت خویش هستی.

راهنمای خرید
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.