کارگاه آموزش درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد(اکت) به صورت تخصصی

کارگاه آموزش درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد(اکت) به صورت تخصصی
نوع فایل
Mp3
حجم فایل
700 مگابایت
دسته بندی
300,000 تومان

در این بخش از فروشگاه برنا اندیشان قصد داریم تا یکی از برجسته ترین و کاربردی ترین کارگاه های روانشناسی با عنوان کارگاه آموزش درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد(اکت) به صورت تخصصی را برای دانلود در اختیار شما کاربران محترم وب سایت برنا اندیشان قرار دهیم.

در کارگاه آموزش درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد(اکت) به صورت کاملاً تخصصی تمامی مباحث موجود در این روش درمانی را برای افرادی که قصد دارند تا در این حوزه به فعالیت بپردازند آموزش داده می شود.

کارگاه آموزش درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد(اکت) به صورت تخصصی

در ACT هدف تغییر رابطه با افکار و احساسات دشوار است؛ تا جایی که دیگر آن‌ها را علامت نبینیم؛ بلکه برعکس یاد بگیریم تا آن‌ها را بی‌خطر و حتی به چشم رویدادهای روان‌شناختی ناخوشایند گذرایی نگاهشان کنیم.

در علم روانشناسی، درمان مبتنی بر تعهد و پذیرش اکت (ACT) یکی از رفتاردرمانی‌های مبتنی بر توجه آگاهی (mindfulness) است که اثربخشی آن برای درمان طیف گسترده‌ای از وضعیت‌های بالینی معلوم شده است.

آموزش اکت

ACT در مخالفت با فرضیه «بهنجار بودن سالم» روانشناسی غرب، این فرض را دارد که فرایندهای روان‌شناختی ذهن انسان اغلب مخرب و موجب رنج روان‌شناختی هستند.

کاهش علامت هدف ACT نیست، چنین موضعی بر این باور استوار است که تلاش مداوم برای خلاص شدن از شر علائم خود می‌تواند اختلال بالینی ایجاد کند.


پیشنهاد ویژه : کارگاه درمان مبتنی بر شناخت درمانی یا سی بی تی


چرا اینقدر خوشحال بودن سخت است؟ چرا زندگی اینقدر سخت است؟ چرا انسان این قدر رنج می برد؟ و واقعا در این زمینه چه کاری میتوانیم انجام دهیم؟ درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد (ACT) پاسخ هایی عمیق و متحول کننده ای برای این سوالها دارد. اهداف این کتاب مبتنی بر تفسیر نظریه و تجربه پیچیده ACT است تا آن را قابل فهم و لذت بخش سازد. اگر مانند من قفسه ای از کتاب های ناتمام علمی دارید ACT را سرگرم کننده و سرزنده خواهید یافت. من تعمد از زبان حرفه ای تا حد ممکن کمتر استفاده کرده ام و زبان روزمره را که در همه جا استفاده می کنیم به کار گرفته ام. امیدوارم بدین ترتیب ACT را قابل استفاده برای متخصصان در هر سطحی

از مربیان، مشاوران و پرستاران سلامت روان تا مددکاران اجتماعی، روانشناسان، روان درمانگران و همه افراد متخصص در حوزه سلامت – کرده باشم.

راسل هریس در این مقاله به‌طور خلاصه ACT را معرفی می‌کند و مقابله آن با رنجی که مولود اجتناب تجربه ای و کنترل هیجانی است را شرح می‌دهد. او در یک مطالعه موردی شش اصل بنیادین مولد انعطاف‌پذیری روان‌شناختی را نشان می‌دهد؛ آن شش اصل عبارت‌اند از :

 • گسلش شناختی
 • پذیرش
 • تماس با لحظه اکنون
 • خود مشاهده‌گر
 • ارزش‌ها
 • و اقدام متعهدانه

درمانی را تصور کنید که در آن هیچ تلاشی برای کاهش علائم نمی‌شود، اما کاهش علائم محصول جانبی انجام آن است. درمانی که در زمین محکم و استوار سنت علم تجربی پایه دارد و بااین‌حال بر ارزش‌ها، بخشش، پذیرش، شفقت، زیستن در زمان حال و دستیابی به حسی متعالی از خویشتن تأکید می‌کند. درمانی که طبقه‌بندی کردنش آن‌قدر دشوار است که با عنوان «درمان رفتاری شناختی انسان گرای وجودی» توصیف‌شده است.

درمان مبتنی بر تعهد و پذیرش که با عنوان ACT (اکت) شناخته می‌شود نوعی رفتاردرمانی مبتنی بر توجه آگاهی است که قواعد بنیادین بخش اعظم روانشناسی غرب را به چالش می‌کشد.

در این درمان مخلوطی التقاطی از استعاره، جمله‌های متناقض نما و مهارت‌های توجه آگاهی (mindfulness) و طیف گسترده‌ای از تمرین‌های تجربه گرایانه و مداخلات رفتاری هدایت‌شده توسط ارزش‌ها به‌کاربرده می‌شود.

اثربخشی ACT در طیف گسترده‌ای از وضعیت‌های بالینی نظیر افسردگی، اختلال وسواس فکری عملی، استرس محیط شغلی، استرس سرطان در مراحل پایانی، اضطراب، اختلال استرس پس از سانحه، کم‌اشتهایی روانی، مصرف هروئین و حتی اسکیزوفرنی معلوم شده است. یک مطالعه نشان داد که اجرای فقط چهار ساعت ACT باعث شد نرخ بازگشت به بیمارستان برای اسکیزوفرنی پنجاه‌درصد کاهش بیابد.

هدف درمان اکت ACT

هدف ACT ایجاد یک زندگی غنی و پرمعنا در حالی است که فرد رنج ناگزیر موجود در آن را می‌پذیرد. ACT (به معنی اقدام) مخفف جالبی است چون این درمان درباره انجام اقدام مؤثری است که به‌وسیله عمیق‌ترین ارزش‌های ما هدایت می‌شود آن‌هم درحالی‌که ما کاملاً آماده و متعهد هستیم. تنها از طریق اقدام هشیارانه است که ما می‌توانیم یک زندگی پرمعنا بسازیم. البته همین‌که برای ساختن چنان زندگی تلاش خود را آغاز کردیم با انواع و اقسام موانع به شکل تجربه‌های درونی ناخواسته و نامطلوب روبه‌رو خواهیم شد (افکار، تصورات، احساسات، حس‌های بدنی، تکانه‌ها و خاطرات).

دیگر تفاوت عمده ACT این است که مراقبه توجه آگاهانه رسمی و رایج را فقط یکی از مهارت‌های توجه آگاهی می‌داند.

مهارت‌های توجه آگاهی را می‌توان دارای چهار زیر مجموعه دانست:

 • پذیرش
 • گسلش شناختی
 • تماس با لحظه اکنون
 • خویشتن مشاهده‌گر

مداخلات ACT برای تدوین و بسط این مهارت‌ها بزرگ است و از مراقبه سنتی روی تنفس تا فنون گسلش شناختی را می‌توان در آن پیدا کرد.

ACT چیست؟ ما رسما ACT را به صورت کلمه “أکت” می خوانیم و نه حروف اختصاری A-C-T دلیل خوبی هی برای آن داریم. اساسا، ACT یک درمان رفتاری است: درباره عمل کردن است. اما درباره هیچ عملی در گذشته نیست. اول اینکه درباره عمل ارزش مدار است. در این مدل مؤلفه هستی گرای بزرگی وجود دارد.

در زندگی میخواهید پای چه چیزی بایستید؟ واقعا در اعماق قلب تان به چه چیزی اهمیت می دهید؟ می خواهید در مراسم تشییع جنازه تان از شما چگونه یاد کنند؟ ACT شما را در معرض موضوعات مهمی در تصویری بزرگ قرار می دهد: واقعا از اعماق قلب تان دوست دارید چه کسی باشید و می خواهید در طی عمر کوتاه تان بر روی این کره خاکی چه کاری انجام دهید.

سپس می توانید از این ارزش های مرکزی برای هدایت کردن، برانگیختن و الهام بخشیدن به تغییر رفتاری استفاده کنید. دوم اینکه این روش درباره عمل “توجه آگاهانه” است: عملی که شما هوشیارانه انجام میدهید با آگاهی کامل – کاملا باز نسبت به تجربیاتی که دارید و کاملا درگیر با هر آنچه که انجام می دهید.

راهنمای خرید
 • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
 • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
 • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
 • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.