دانلود خلاصه نظریه های مشاوره ویژه روانشناسان

نوع فایل
PDF
حجم فایل
5 مگابایت
دسته بندی
300,000 تومان

دانشجویان رشته روانشناسی همواره به دنبال منابعی می گردند که بتوانند خیلی راحت بر تمام آن موضوع خیلی سریع تسلط یافته و آن را در کمترین زمان ممکن یاد بگیرند، به همین دلیل در این بخش از فروشگاه اینترنتی برنا اندیشان تصمیم گرفتیم تا محصولی که بسیار کاربردی بوده و علاقه مندان زیادی به دنبال آن هستند با عنوان خلاصه نظریه های مشاوره را در اختیار تمامی افرادی که به علمی روانشناسی علاقه مند هستند قرار دهیم.

دانلود خلاصه نظریه های مشاوره ویژه روانشناسان

جزوه خلاصه نظریه های مشاوره به صورت کامل تمامی نظریات مشاوره را خیلی جامع در اختیار شما قرار می دهد و می توانید با مطالعه آن تمامی نظریات را فرا بگیرید.

بین مشاوره و روان درمانگر چه تفاوتی وجود دارد؟

یکی از ارزرشمندترین ویژگی های علم روانشناسی و فعالیت مشاوره ای، این است که تلاش می کند در حیطه عاطفی و هدف های تربیتی به مراجعان کمک کند تا چگونگی زندگی بهتر را بیاموزند و بتوانند با تمام ظرفیت خویش با محیط تعامل کنند و از استعدادهای بالقوه خود بهره مند شده و بتوانند به تمام شخصیت خود تحقق بخشند که درنتیجه به سلامت روان دست پیدا کنند. از طرفی درس نظریه های روان درمانی یکی از مباحثی است که دانشجویان را با کاربرد نظریه های شخصیت ، آسیب شناسی روانی، مصاحبه بالینی و تشخیص در محیط درمانی آشنا می کند.

روان درمانگر اغلب برای حل اختلالات شخصیتی، اختلالات خلقی، اختلالات اضطرابی و …به فرد کمک میکند. مراجع ممکن است همزمان با دوره کار با روان درمانگر، از روش دارو درمانی نیز استفاده نماید. روان درمانی بیشتر بر روی فرآیندهای فکری مراجع و نحوه زندگی کردن رو تمرکز دارد. به طور کلی می توان گفت در مشاوره و روان درمانی، روان درمانگر :

 • روی مشکلات مزمن و تکرار شونده تمرکز می کند
 • بر روی الگوهای رفتاری شخص و مشکلات بزرگ تر او کار می کند
 • درمان طولانی مدت یا متناوبی را (حتی برای سالها) برای مراجع در نظر می گیرید.
 • روی احساس و تجربه فرد تمرکز دارد
 • ممکن است از تست هایی مانند (شخصیت، هوش)، گفتار درمانی و یا روش های روان درمانی مانند رفتار درمانی شناختی استفاده کند.
 • تفکر عمیقی بر روی احساسات و افکار درونی شخص دارد که کار او در نهایت منجر به رشد شخصی فرد می شود.
 • استفاده از او به عنوان یک فرآیند اولیه در نظر گرفته می شود.

دانلود جزوه نظریات مشاوره

دانلود خلاصه نظریه های مشاوره

نظریه های مشاوره و روان درمانی

بعد از تشخصی اولیه مشکل شما، درمانگر سعی می کند تا با استفاده از نظریه های مشاوره و روان درمانی مختلف به بررسی مشکل شما بپردازد. پردختن به این موضوع امری تخصصی است و ممکن است از حوصله بحث خارج باشد. اما به طور کلی می توان گفت نظریه های مشاوره و روان درمانی به دسته بندی های زیر تقسیم می شوند:


پیشنهاد ویژه : دانلود خلاصه آسیب شناسی روانی بر اساس DSM 5


انواع نظریات روان درمانی

نظریات متعددی در روان درمانی ارائه گردیده است که بین آنها تفاوتهایی از لحاظ این که چه اعتقادی نسبت به شخصیت ، ماهیت انسان و مفهوم اضطراب و بیماری روانی دارند، دیده می‌شود و بر اساس این مفاهیم بنیادی در فرآیند روان درمانی ، شیوه‌ها ، اصول و تکنیک های مختلفی نیز ارائه می‌کنند. مهمترین نظریات روان درمانی به قرار زیر است:

روانکاوی

این نظریه درمانی مبتنی بر دیدگاه فروید می‌باشد. منظور از آن شناخت سطح روانی نیست، بلکه هدف آن است که انگیزه‌های درونی و عمقی رفتار و اختلالات روانی را شناسایی کنیم و پس از تجزیه و تحلیل ، مراجع را در غلبه بر آنها یاری دهیم. از طرفی روانکاوی سعی بر این است که امیال واپس زده شده را ردیابی کرده، نوع کشمکش ها را مشخص کرد و سپس به بیمار یاری داد تا بر آنها غلبه کند.

نظریه روان شناسی فردی آدلر

چون در نظر آدلر فرد روان نژند و مضطرب ، فردی مایوس است و خود را حقیر می‌بیند، از هدف های عمده درمان آن است که یاس را در فرد از بین ببریم، به او توان و شهامت خطر کردن و عمل را برای نیل به هدفهایش بدهیم و به او کمک کنیم تا فردی بشاش و جذاب شود. فرآیند درمان در روان شناسی فردی آدلر عبارت است از ایجاد رابطه حسنه و حفظ آن در طول درمان ، برملا کردن هدفهای بیمار و شیوه زندگی او و چگونگی تاثیر هدف ها بر شیوه زندگی ، ایجاد بصیرت از طریق تعبیر و تفسیرهای ضروری و بالاخره بازآموزی و دادن جهت گیری مجدد به مراجع.

نظریه درمان عقلانی هیجانی الیس

درمان عقلانی عاطفی آلبرت الیس ، یک شیوه جامع درمان است که مشکل فرد را از سه دیدگاه شناختی ، عاطفی و رفتاری مورد امعان نظر و حمله قرار می‌دهد و سعی می‌کند که با ایجاد شناخت مطلوبی در فرد ، اثرات مثبت و منطقی عاطفی و رفتاری در او ایجاد شود. پس از خاتمه درمان انتظار می‌رود که فرد عقاید غیر منطقی و غیر عقلانی خود را رها کند و به سوی تفکر منطقی و عقلانی روی آورد.

نظریه درمان مراجع محوری راجرز

روان درمانی مراجع محور کارل راجرز ، رها کردن استعدادهایی است که از قبل در فردی که بالقوه مستعد و تواناست، وجود دارد. مهمترین هدف فرآیند درمان ، افزایش خودآگاهی و نیل به خود شناسی است. بطوری که فرد با خصوصیات خود به منزله یک انسان یگانه و منحصر به فرد بیشتر آشنا شود. برای رسیدن به این هدف باید شرایط ارزشی کاهش یابد و تئجه و احترام غیر شرطی فرد به خودش افزایش یابد.

گشتالت درمانی پرلز

گشتالت درمانی شیوه‌ای از درمان است که بر افکار و احساساتی که فرد در زمان و مکان بلاخص (اینجا و اکنون) تجربه می‌کند، تمرکز دارد. اضطراب انسان در نظر پرلز زاده شکاف میان حال و آینده است و انسان بدان دلیل مضطرب می‌شود که وضعیت موجود را رها می‌کند و درباره آینده و نقش های احتمالی‌اش به تفکر می‌پردازد. از این رو هدف درمان آن است که شکافها و خلاء موجود در زندگی فرد که همان امور ناتمام و گریز از حال است، شناخته شوند و به فرد کمک شود تا از راه تماس ، آگاهی و تجربه این شکاف را پر کند و به ایجاد تعامل ، وحدت و تحقق نفس نایل آید.

نظریه درمان مبتنی بر تحلیل ارتباط محاوره‌ای برن

تحلیل رفتار متقابل اریک برن در درمان روشی عقلانی است که فرد را در تجزیه و تحلیل و درک رفتار خویش و همچنین در کسب آگاهی و قبول مسئولیت با توجه به آنچه که در زمان حال اتفاق می‌افتد، یاری می‌دهد. هدف این نظام درمانی آن است که حالت من بالغ را از خواست ها و تاثیرات نامطلوب و مخرب حالات من کودکی و من والدینی آزاد کند و بدان وسیله تغییرات رفتاری مطلوب را در فرد بوجود آورد.

نظریه واقعیت درمانی گلاسر

واقعیت درمانی شیوه‌ای است مبتنی بر عقل سلیم و درگیری عاطفی. اساس این نظریه بر چگونگی هویت و تشکیل و تغییر آن قرار دارد و هدف اصلی روان درمانی مبتنی بر آن نیز همانا تغییر هویت ناموفق و ایجاد رفتار مسئولانه در فرد است. چرا که انسان به این دلیل با اضطراب و ناراحتی مواجه می‌شود که رفتار غیر مسئولانه‌ای دارد.

نظریه رفتار درمانی

رفتار درمانی از تکنیک ها و اصول مربوط به نظریه رفتارگرایی و یادگیری برای کاهش یا تغییر رفتارهای نامطلوب استفاده می‌کند. این تکنیکها بسیار متنوع هستند که مهمترین آنها حساسیت زدایی منظم ، آموزش شیوه ابراز وجود ، متوقف کردن فکر ، انزجار درمانی و … است.

راهنمای خرید
 • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
 • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
 • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
 • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.