کتاب عقل افسرده تاملاتی در باب تفکر مدرن

نوع فایل
PDF
حجم فایل
40 مگابایت
دسته بندی
300,000 تومان

در این قسمت از فروشگاه اینترنتی برنا اندیشان تصمیم داریم تا یکی دیگر از کتاب های الکترونیکی با عنوان دانلود کتاب عقل افسرده تاملاتی در باب تفکر مدرن را به صورت یک محصول دانلودی در اختیار شما کاربران محترم برنا اندیشان و علاقه مندان به فلسفه قرار دهیم.

دانلود کتاب عقل افسرده تاملاتی در باب تفکر مدرن

کتاب عقل افسرده تاملاتی در باب تفکر مدرن تلاشی است برای ارائه تفاسیری فلسفی از برخی سویه‌های تفکر مدرن بر پایه دیدگاهی تاریخی – انتقادی. متفکرانی چون نیچه و وبر، مکاتبی چون پدیدارشناسی و نسبی‌گرایی و عرصه‌هایی چون زیباشناسی، تاریخ، الهیات و سیاست از جمله مضامین اصلی این کتاب‌اند.

کتاب عقل افسرده همچون نمونه‌ای از نماد‌های اضطراب یا آگاهی بیگانه از خود است. زمان ظهور این پدیده تقریبا اوایل قرن بیستم و مکان تجلی آن نیز همچون همیشه آلمان بود. عقل افسرده همان “آگاهی ناشاد” هگل نیست بلکه دومین شکل عام و کلی خودآگاهی مدرن و سرشت متناقض آن است. و همانطور که هگل می‌گوید ما با دوگانه شدن خود آگاهی در درون خود روبرو می‌شویم. اما وحدت دو عنصر هنوز تحقق نیافته است و از اینجاست که آگاهی ناشاد بر می‌خیزد. یعنی آگاهی از نفس یا خود همچون موجودی با سرشتی چند پاره موجودی مضاعف و صرفاً متناقض. عقل افسرده اما صرفاً نمونه مشخصی از این خود آگاهی است که به زمانی خاص ومکانی خاص تعلق دارد.”

استعاره عقل افسرده فقط به گروه خاصی از متفکران آلمانی مربوط می‌شود که شاید بتوان آنها را آخرین نسل “ماندارین‌های آلمانی” دانست.


پیشنهاد ویژه:پکیج آموزش کامل شناخت درمانی

برجسته‌ترین فرد این گروه ماکس وبر است و درکنار او می‌توان به افرادی چون گئورگ زیمل، لوکاچ جوان و بسیاری از نوکانتی‌ها  اشاره کرد.

در حیطه ادبیات باید به توماس‌مان اشاره کرد فردی که به نظر می‌رسد بیش از همه استعاره عقل افسرده را در آثارش بازتاب داده است. توماس‌مان نمونه گویای نسلی است از هنرمندان آلمان با اندیشه‌ها و احساس ژرف و چهره‌هایی افسرده و خسته که با نیرویی مافوق بشری تلاش می‌کردند تا وقار شخصی، شرافت حرفه‌ای و ارزشها و میراث فرهنگی سرزمین پدری خویش را حفظ کنند. آنان علیرغم یاس و بدبینی و در تقابل با انحطاط و ابتذال همگانی به محافظت از حقیقت و ارزش‌های فرهنگی ادامه می‌دهند. شاید توصیف گویای توماس‌مان از “گوستاو فون اشنباخ” -قهرمان داستان مرگ در ونیز- بهترین توصیف گویا از ماندارین‌های آلمانی ارایه بدهد:

«گوستاو اشنباخ شاعر و سخنگوی همه آنانی بود که در مرز فرسودگی کامل کار می‌کنند همه آنانی که باری بس سنگین را بردوش می‌کشند و هر چند خسته و فرسوده شده‌اند هنوز هم شق و رق و با قامتی افراشته می‌ایستند آنانی که با امکاناتی ناچیز، ولی به لطف مهارت در مقتصد بودن و فوران‌های عظیم عزم، به آفرینش-دست کم برای مدتی – نشانه‌های عظمت را از خود بروز می‌دهند»

سه خصیصه مهم برای عقل افسرده می‌توان برشمرد: نخست رابطه و شباهت عمیق میان سرنوشت و حالات فردی و جمعی، دوم کششی عمیق به امر مطلق یا امر متعالی که خود را در اراده معطوف به قدرت تجلی می‌دهد و سوم تجربه زوال فردی و جمعی و آگاهی از محدودیت‌های عقل و حضور مغاک نیهلیسم در ورای این مرزها که به نوعی نیاز وسواسی به حفظ نظم و انضباط و مهم شمردن روش در همه حیطه‌ها از رفتار فردی تا معرفت شناسی و سیستم را دامن می‌زد.

راهنمای خرید
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.