کارگاه آموزش سایکوآنالیز به صورت جامع

نوع فایل
Mp3
حجم فایل
550 مگابایت
دسته بندی
300,000 تومان

سایکوآنالیز یا همان روانکاوی یکی از مشهورترین روش های درمان است که در برخی مواقع توسط افرادی که از خدمات روانشناسی استفاده می کنند اشتباه گرفته می شود. به طور کلی هدف از سایکوآنالیز کمک به بیماران برای درک بهتر نیروهای ناخودآگاه است که موجب می شود تا رفتار و هیجانات فعلی افراد تحت تاثیر قرار بگیرد.

سایکوآنالیز بر اساس نظریات دکتر زیگموند فروید که به عنوان مکتب فکری روانکاوی شناخته می شود شکل گرفته است. زیگموند فروید معتقد بود که تمامی افکار، خاطرات و آرزوهای ما در ناخودآگاه مان ذخیره می شود و این بخش در زیر سطح آگاهی قرار دارد و به راحتی قابل دسترس نمی باشد.

فروید همچنین بیان می کند که تاثیرات بخش ناخودآگاه ذهن می تواند موجب آشفتگی و پریشانی های روانی شود. بنابراین باید بدانیم که سایکوآنالیز چگونگی تاثیر بخش ناخودآگاه ذهن بر افکار و رفتارها را مورد بررسی قرار می دهد. در روش سایکوآنالیز غالبا تجربیات دوران کودکی بررسی می شود تا از طریق آن مراحل شکل گیری شخصیت فرد مشخص شود.

در این قسمت از فروشگاه اینترنتی برنا اندیشان تصمیم داریم تا یکی از جامع ترین مجموعه های آموزشی با عنوان کارگاه آموزش سایکوآنالیز به صورت جامع را در اختیار شما علاقه مندان به یادگیری رویکرد روانکاوی قرار دهیم تا بتوانید به وسیله اصول و تکنیک های گفته شده در این پکیج آموزشی به صورت کامل بر سایکوآنالیز تسلط پیدا کنید.

آشنایی با تاریخچه سایکوآنالیز

زیگموند فروید از اواخر دهه ۱۸۰۰ میلادی شروع به گسترش تکنیک های درمان خود کرد. وی در سال ۱۸۸۵ شروع به تحصیل و همکاری با ژان مارتین شارکو در بیمارستان دانشگاهی پیتی-سالپتری یر پاریس کرد. در آن زمان شارکو برای درمان زنانی که دچار هیستری شده بودند از روش هیپنوتیزم استفاده می کرد.

دوره جامع آموزش اصول و تکنیک های سایکوآنالیز

باید اشاره شود که نشانه های هیستری شامل فلج نسبی، توهم و عصبی بودن بود و باعث میشود تا فرد به دلیل یک مشکل روانی دچار مشکل جسمی شود. زیگموند فروید تحقیقاتش را در زمینه هیپنوتیزم ادامه داد و سپس با شخصی به نام جوزف بروئر شروع به همکاری کرد که در نتیجه توانست مشهورترین روش درمانی اش را توسعه دهد. جوزف بروئر درمانگر زنی به نام آنا بود که دچار هیستری شده بود و بعد از گذراندن فرایند درمان که شامل صحبت راجع به تجربیات آسیب زای زندگی اش بود به طور کامل بهبود پیدا کرد.

در سال های بعد زیگموند فروید و جوزف بروئر با همکاری یکدیگر دست به نوشتن کتابی زدند که با نام مطالعات پیرامون هیستریا به چاپ رسید و فروید همچنان با استفاده از روش خود یعنی گفتار درمانی فعالیتش را ادامه می داد. در خصوص این روش باید بیان شود که مبنای گفتار درمانی فروید بر اساس صحبت راجع به مشکلات مراجع است که می تواند به رفع ناراحتی وی کمک کند.

سایکوآنالیز چگونه عمل می کند؟

درمانگرانی که از رویکرد سایکوآنالیز استفاده می کنند بیشتر وقتشان را صرف گوش دادن به صحبت های بیمار می کنند. به طوری که بیمار راجع به تمام ابعاد زندگی اش با درمانگر گفتگو می کند و به همین دلیل این روش به عنوان درمان صحبت کردن هم شناخته می شود.

در این روش درمان فردی که به عنوان درمانگر است به دنبال الگوها و رخدادهایی در زندگی مراجع می پردازد که ممکن است بر روی مشکل فعلی بیمار نقش داشته باشد. چرا که روانکاوان بر این باورند که تمامی تجربیات و اتفاقات دوران کودکی می تواند بر روی حالت های روانی امروز فرد نقش داشته باشد.

در روش سایکوآنالیز از چه تکنیک هایی استفاده می شود؟

در رویکرد سایکوآنالیز از روش ها و تکنیک هایی همچون تداعی آزاد، کاوش در انتقال، مشاهده مکانیسم های دفاعی بیمار، احساسات مراجع و تعبیر خواب استفاده می شود.

شناخت فرایند سایکوآنالیز

افرادی که برای درمان مشکلات روانی شان از روش روانکاوی استفاده می کنند باید حداقل هفته ای یک بار با درمانگرشان ملاقات داشته باشند و با توجه به نوع مشکلی که وجود دارد ممکن است فرایند درمان حتی تا چندین سال هم طول بکشد.


پیشنهاد ویژه : پکیج جامع آموزش روانپویشی کوتاه مدت


بنابراین روانکاو تلاش می کند تا از طریق تکنیک ها و روش هایی که وجود دارد بتواند به ناخودآگاه ذهن بیمار نفوذ کند و علت اصلی مشکل فرد را درک کند و بداند که به چه دلیلی فرد دچار چنین مشکلات و آسیب هایی شده است.

درمان فشرده

در فرایند درمان سایکوآنالیز ممکن است بیمار گمان کند که روانکاو بسیار سخت و شخصی است و مدام راجع به اتفاقات گذشته صحبت می کند. اما زمانی که فرد متوجه می شود کدام یک از تجربیات دوران کودکی اش باعث احساس ناراحتی او شده است می تواند به قدرت بی نظیر سایکوآنالیز پی ببرد.

بنابراین با این که روش درمان روانکاوی در بسیاری از موارد موجب ناراحتی مراجع می شود اما باید بدانید که این روش یکی از بهترین روش هایی است که می تواند به شما کمک کند تا با سخت ترین احساسات پنهان خودتان مواجه شوید.

برخورد با نیروهای ناخودآگاه

هدف روش سایکوآنالیز این است که شما بتوانید بر مکانیسم های دفاعی تان غلبه کنید که برای انجام این کار از روش پاسخ های عاطفی استفاده می کند. همچنین باید اشاره شود که موفقیت در روش روانکاوی زمانی معنا دارد که بتوانیم با استرس ها و فشارهایی که ناشی از تجربیات گذشته فرد می باشد مقابله کنیم.

در مقابل اگر شما بتوانید تمامی احساسات، تجربیات و رفتارهای گذشته تان را تحلیل کنید خواهید توانست تا علت تمامی رفتارهای فعلی خودتان را کشف کنید و بدانید که چرا به این روش عمل می کنید. به عنوان مثال اگر فردی دچار یک فانتزی جنسی بیمارگونه شده است که به موجب آن دچار آسیب های جسمی و روانی شده است را باید تحت درمان روانکاوی قرار دهیم تا علت رفتار فعلی فرد مشخص شود و بتوانیم به او کمک کنیم تا درمان شود.

نکته بسیار مهمی که باید به آن اشاره شود این است که رویکرد سایکوآنالیز می تواند به شما کمک کند تا از بروز مشکلات روانی در آینده نیز جلوگیری کنید. چرا که در جلسات روانکاوی فرد می آموزد تا دیگر از مکانیسم های دفاعی ناسالم استفاده نکند و به جای آن به خوبی احساساتش را درک کند و به دنبال آن به صورت سالم و سازنده عمل کند.

روش سایکوآنالیز چه مزیت هایی دارد؟

روش سایکوآنالیز نیز مانند سایر روش های درمانی دارای مزایا و معایبی است. یعنی در رابطه با تاثیر روش روانکاوی باید اشاره شود که فرایند درمان بستگی به مشکل و نشانه های فرد دارد. اما باید اشاره شود که در چند سال اخیر پیرامون روش سایکوآنالیز تحقیقات بسیاری انجام شده است که نشان می دهد این روش بسیار مفید و کاربردی است.

در اتاق درمان روانکاوی فرد درمانگر یک محیط آرام و کاملا همدلانه را برای مراجع فراهم می کند و کاری می کند که مراجع بداند قرار نیست کسی او را قضاوت کند. از این طریق می توان انتظار داشت که فرد مراجع در این شرایط بتواند به راحتی احساسات و تمام دشواری هایی که در زندگی دارد را با خیال راحت بیان کند.

پکیج جامع آموزش سایکوآنالیز

چرا که اگر فرد بتوانید خیلی آسان تمام مشکلاتش را با درمانگر در میان بگذارد می تواند به فرایند درمان کمک کند. در نتیجه با انجام این کار باعث می شود تا در طول زمان به رشد عاطفی و هیجانی دست یابد.

چه اختلالاتی با استفاده از سایکوآنالیز قابل درمان است؟

با توجه به تاثیرات شگفت انگیزی که در روش روانکاوی وجود دارد باید اشاره شود که رویکرد سایکوآنالیز می تواند بیماری ها و اختلالات زیر را درمان کند.

 • اختلال وسواس فکری
 • اختلال افسردگی
 • اختلالات روان تنی
 • اضطراب
 • فوبیا
 • مشکلات هویتی
 • رفتار خود تخریبی
 • مشکلات عاطفی و هیجانی
 • مسائل و مشکلات جنسی
 • موضوعات مربوط به رابطه

افرادی که دچار این مشکلات و اختلالات باشند برای مدت های طولانی نشانه هایی را از خودشان نشان می دهند و چون باعث شده است که تمام زندگی آنها دچار آسیب شود به یک روانکاو مراجعه می کنند.

روش روانکاوی چقدر موفق است؟

با این که روش روانکاوی یا همان سایکوآنالیز منتقدانی دارد اما باید اشاره شود که در نتیجه تحقیقاتی که انجام شده است مشخص گردیده که روش سایکوآنالیز می تواند بسیاری از مشکلات و اختلالات را درمان کند.

در خصوص موفقیت روش روانکاوی باید اشاره شود که این رویکرد می تواند میزان علائم و نشانه های بیمار را کاهش دهد و همچنین در بلند مدت باعث ایجاد بهبودی های پایدار می شود.

رویکرد سایکوآنالیز چه تفاوتی با سایر روش های درمانی دارد؟

روانکاوی بر روی علت احساسات مراجع کار می کند در حالی که روش CBT بر روی شناخت و رفتار بیمار متمرکز است.

روانکاوی همواره به دنبال دلایل اجتناب افراد است و تلاش می کند تا بداند که چرا بیمار از یک موقعیت فرار می کند.

سایکوآنالیز در صدد است تا الگوهای تکراری رفتار، احساس و افکار مراجع را کشف کند و به او کمک کند تا به جای الگوی بیمارگونه از روشی سالم استفاده کند.

روش روانکاوی راجع به گذشته ها و تجربیات قبلی بیمار صحبت می کند تا از این طریق بتواند دلیل رفتار امروزش را کشف کند.

همچنین به بیمار کمک می کند تا به صورت عمیق علت روابط گوناگونش را کشف کند.

چون فرایند درمان کمی طولانی است رابطه بین مراجع و درمانگر بسیار مهم است که باید به آن توجه شود.

در روش سایکوآنالیز چون از تداعی آزاد استفاده می شود به بیمار اجازه داده می شود تا به راحتی راجع به تمامی احساساتش صحبت کند.

تا به این جا به صورت کامل با رویکرد روانکاوی یا همان سایکوآنالیز صحبت کردیم و جنبه های مختلف آن را مورد بررسی قرار دادیم. پیشنهاد می کنیم اگر به این رویکرد علاقه دارید کارگاه آموزش کامل تکنیک های سایکوآنالیز را از این بخش از فروشگاه برنا اندیشان دانلود نمایید.

راهنمای خرید
 • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
 • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
 • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
 • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.