کارگاه آموزش مشاوره طلاق و روش های کاربردی در مشاوره ازدواج

نوع فایل
Mp3
حجم فایل
115 مگابایت
دسته بندی
300,000 تومان

در این بخش از فروشگاه برنا اندیشان تصمیم داریم تا یکی دیگر از کارگاه های روانشناسی با عنوان کارگاه آموزش مشاوره طلاق از دکتر نظری را برای دانلود در اختیار شما کاربران عزیز وب سایت برنا اندیشان قرار دهیم.

در کارگاه آموزش مشاوره طلاق به صورت کامل مبحث ازدواج و طلاق و مشاوره طلاق را برای روانشناسان و مشاورین محترمی که در این حوزه فعالیت می کنند آموزش داده می شود.

طلاق چیست؟

طلاق به معنی پایان قانونی ازدواج و جدا شدن همسران از یکدیگر است و در پی آن حقوق و تکالیف متقابلی که بین زوجین در هنگام ازدواج وجود داشته از میان می‌رود. طلاق معمولاً وقتی اتفاق می‌افتد که استحکام رابطه زناشویی از بین می‌رود و میان زوجین ناسازگاری و تنش وجود دارد. طلاق اجتماعی، تغییرات در دوستی‌ها و سایر روابط اجتماعی است که مرد یا زن طلاق گرفته با آن‌ها سر و کار دارد. طلاق روانی، موقعیتی است که از طریق آن فرد پیوندهای وابستگی عاطفی به همسرش را قطع کند و به تنها زیستن تن دردهد.

طلاق با فسخ ازدواج متفاوت است. فسخ ازدواج به معنای این است که ازدواج صورت گرفته از ابتدا باطل و بی‌اعتبار بوده‌است. شیوهٔ انجام طلاق در قوانین کشورهای مختلف بسیار متفاوت است اما در اغلب کشورها نیاز به تأیید یک دادگاه یا مرجع رسمی حقوقی وجود دارد. مذاهب مختلف نیز رویکردهای متفاوتی به طلاق دارند. طلاق در اسلام به اختیار شوهر انجام می‌شود اما زن نیز در شرایط خاصی ممکن است حق طلاق را به دست بیاورد.

واژه طلاق از ریشه عربی و به معنی «گشودن گره» و «رها کردن» است و در فقه اسلامی «زائل کردن قید ازدواج با لفظ مخصوص» تعریف می‌شود.در فارسی از واژهٔ هِلِش، برای اشاره به طلاق استفاده می‌شده که از تغییریافتهٔ hiliŠn از پارسی میانه است.

طلاق چه اثراتی دارد؟

نبود ناگهانی همسر ممکن است احساس اضطراب یا هراس ایجاد کند؛ هر چند برخی نیز ممکن است پس از طلاق احساس خوشحالی داشته باشند. معمولاً زنان از طلاق بیش از مردان از نظر اقتصادی زیان می‌بینند، اما فرایندهای سازگاری روانی و اجتماعی برای مردان و زنان تفاوت چندانی ندارد. بعضی از مردان و زنان ممکن است پس از طلاق به ازدواج مجدد تن در دهند.

طلاق چه تاثیری بر کودکان دارد؟

کودکانی که والدینشان از ازدواج خود راضی نیستند اما با هم زندگی می‌کنند، ممکن است تحت‌تأثیر تنش ناشی از روابط آن‌ها به اضطراب یا افسردگی مبتلا شوند. کودکان پس از جدایی پدر و مادرشان نیز به اضطراب عاطفی دچار می‌شوند. کودکان بزرگ‌تر بهتر می‌توانند انگیزه‌های پدر و مادرشان را برای طلاق درک کنند. این کودکان ممکن است به خاطر اثراث طلاق بر آینده خود نگران باشند یا این که احساس تنهایی داشته باشند. کودکان هنگامی که پس از جدایی هم با پدر و هم با مادر رابطه مداوم دارند، در وضع بهتری به سر می‌برند تا هنگامی که فقط یکی از آن‌ها را به‌طور منظم می‌بینند. طلاق هماهنگی میان والدین، مسائل نگه‌داری کودک و حق ملاقات را در برمی‌گیرد. به تازگی به فرزندی پذیرفتن کودکان بی‌سرپرست از سوی افراد مجرد شیوع بیشتری پیدا کرده‌است. این موضوع موافقان و مخالفانی دارد. مخالفان بر این باورند که این کودکان با ورود به یک خانواده تک سرپرست با مشکلات عاطفی رو به رو خواهند شد.

شواهد حاکی از آن است که نوجوانانی که در خانواده‌های تک والدی بزرگ شده‌اند بیش از همسالان خود که در خانواده‌های دو والدی تربیت شده‌اند، به سمت رفتارهای پرخطر تمایل دارند، شامل مصرف دخانیات، نوشیدن الکل، خشونت، روابط جنسی ناامن و اقدام به خودکشی.

آشنایی با تاریخچه طلاق

طلاق در بسیاری از سرزمین‌های باستانی از جمله میان‌رودان، یونان، ایران، مصر و چین وجود داشته‌است. کنستانتین محدودیت‌های بسیاری برای طلاق ایجاد کرد و در قرن دهم میلادی کلیسای مسیحی آن را ممنوع دانست. هنری هشتم برای نخستین بار از مجلس کلیسای انگلیس خواست که ازدواج او را فسخ نماید.

به مرور زمان کشورهای اروپایی و مسیحی حق طلاق را برای زن و شوهر به رسمیت شناختند. با این حال، در سال ۱۹۸۶ در ایرلند پارلمان طلاق را غیرقانونی اعلام کرد. در انگلستان، در سال ۱۹۶۹ لایحه قانونی اصلاح طلاق به تصویب رسید که گرفتن طلاق را برای زن و شوهر آسان‌تر کرد. بین سال‌های ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰، میزان طلاق در بریتانیا به‌طور ثابت هر سال ۹ درصد افزایش یافت و در طی آن دهه دو برابر شد. امروزه در بسیاری از جوامع اروپایی، میزان طلاق افزایش یافته‌است. در کشورهایی که ازدواج همجنسگرایان قانونی است طلاق آنان هم پیش‌بینی شده‌است. بر اساس آمار میزان طلاق بین همجنسگرایان کمتر است.

مشاوره طلاق

احکام شرعی و قانونی در مورد طلاق و طلاق توافقی بسیار متعدد و زیاد است. در دادگاه های اسلامی قضاوت قاضی در مورد درستی تطبیق این قوانین با موراد درخواست های طلاق بسیار سختگیرانه و دقیق است و سعی در رفع مشکلات زوجین از طریق بکار بردن این قوانین دارند. درخواست طلاق از سوی هر یک از زوجین که مطرح شود ممکن است تفاوت هایی در نحوه استفاده از این قوانین پیش بیاید و به نفع و یا ضرر فرد شود. در بسیاری از موارد زن و مرد در مورد قوانینی مانند طلاق توافقی، اطلاعات بسیار کمی دارند و یا در خصوص شرایط برقراری مهریه زن اطلاعاتی ندارند.


پیشنهاد ویژه:کارگاه زوج درمانی به صورت تخصصی

در  مورد بسیاری از پرونده های طلاق اینطور بنظر می رسد که اطلاع از قوانین طلاق، طلاق را بسیار آسانتر و از میزان صدمات آن می کاهد. بهترین نوع طلاق، طلاق توافقی است که در آن زن و شوهر با پذیرفتن شرایط همدیگر و با علم به مشکلات حقوقی و هزینه و زمانی که طلاق غیر توافقی می گیرد تصمیم می گیرند از هم جدا و میزان صدمه را به حداقل و زندگی تازه ای را شروع کنند. متاسفانه در برخی دفاتر مشاوره، زن و شوهر به جدایی و طلاق توافقی تشویق می شوند. مشاوره طلاق به معنی کمک به زن و شوهر به جدا شدن به هر قیمتی نیست. بلکه مشاور سعی می کند که با بررسی مشکلات زوجین در خصوص مناسب بودن راه حل طلاق برای زوجین بهترین راه را به آنان پیشنهاد دهد و در صورتی که به این نتیجه برسد که مشاوره روشی درست برای پایان دادن به مشکلات و آسیب های زوجین، در زندگی مشترک است، آن را بکار بگیرند.

همچنین در مورد تبعات حقوقی و اجتماعی طلاق  و قوانین آن و تطبیق آن با مشکلات زوجین اطلاعات بسیاری به زوجین می دهند و ایشان را حتی در مواردی از طلاق منصرف می کنند و راه هایی را برای رفع مشکلات زندگی مشترک ارائه می دهند. عدم اطلاع و احترام دختران و پسران به قانون و سنت ها موجب بروز شرایطی می شود که زوجین بعد از مدت کوتاهی که غالبا کمتر از یکسال است درخواست طلاق می دهند در حالی که از تبعات اجتماعی و عاطفی آن برای هر دو طرف اطلاع ندارند.

مشاوره طلاق به زوجین کمک میکند که برای طلاق از منطق بیشتری استفاده کنند و کمتر از احساسات خود پیروی کنند و به این ترتیب از طلاق های اشتباه جلوگیری کنند و طلاقهایی هم که رخ میدهد با صدمات کمتری همراه باشد. 80% طلاقها در 5 سال اول زندگی رخ میدهد. برای جلوگیری از طلاق، بهترین راه استفاده از مشاوره طولانی مدت و هدف دار برای زوجین قبل از ازدواج است و در صورتی که به هر دلیل زوجین تصمیم به طلاق گرفتند بهتر است از مشاوره طلاق استفاده کنند. طلاق سریع و بدون بررسی کافی ریشه بسیاری از صدمات روحی و جمسی می باشد. بنابراین در مورد تصمیم به این مهمی حداقل یک ماه به خود فرصت دهید و در این مدت، بسیار خوب است که از مشاوره ی مستمر یک مشاور  مجرب بهره مند شوید.

منابع:ویکی پدیاحامی هنر زندگی

راهنمای خرید
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.