رتینوئید چیست و چگونه چین و چروک ها را از بین می برد؟

رتینوئید چیست و چگونه چین و چروک ها را از بین می برد؟

وجود چین و چروک های پوستی ممکن است برای بسیاری از افراد مهم بوده و لازم می دانند تا برای رفع آن ها اقداماتی انجام دهند، یکی از مواردی که در این مورد بسیار کاربردی است رتینوئید ها هستند که با تجویز پزشک می توانید آن ها را استفاده کرده و چین و چروک های پوستی خود را از بین ببرید، البته باید بدانید که در این زمینه حتماً باید پزشک آن را تجویز کند و هرگز بدون نظر پزشک سراغ استفاده از آن نروید. ما در این بخش از مجله عملی برنا اندیشان تصمیم داریم تا مقاله ای با عنوان رتینوئید چیست و چگونه چین و چروک ها را از بین می برد را در اختیار شما علاقه مندان به مقالات پزشکی و سلامتی قرار دهیم، پس برای آشنایی با این ضد چین و چروک تا انتهای مقاله با گروه تخصصی برنا اندیشان همراه باشید.

رتینوئید چیست و چگونه چین و چروک ها را از بین می برد؟

رتینوئید زیر مجموعه ویتامین A بوده و می تواند خطوط ریز چین و چروک هایی که زیبایی پوست را از بین می برند ترمیم کند.

آشنایی با ضد چین و چروک رتینوئید

رتینوئید ها ضد چین و چروک هستند و زیر مجموعه ویتامین A نیز می باشند و قادر هستند خطوط ریز چین و چروک ومنفاذ پوستی که به زیبایی آسیب می رساند را از بین ببرند. اما باید قبل از مراجعه به داروخانه بفهمید که آیا رتینوئید ها برای پوست شما خوب هستند و یا خیر البته یک سری رتینوئید های OTC هستند ولی متخصصین پوست می توانند بهترین مورد را برایتان تجویز کنند. اگر می خواهید بهفمید این محصولات جزء چه دسته از محصولاتی هستند باید در موردشان بیشتر مطالعه نمایید.پیشهاد می شود تا مقاله معرفی ویتامین های لازم برای پوست را بخوانید.

رتینوئید ها چگونه عمل می کنند؟

رتینوئید ها جز مشتقات ویتامین A هستند و با خنثی سازی رادیکالهای پوستی که باعث آسیب به کلاژن می شوند بهترین عملکرد را از خود نشان میدهند. کلاژن برای پوست جوان ضروری است و با افزایش سن تولید کلاژن و الاستین کمتر می شود البته بدن نیز خودش باعث تجزیه کلاژن و الاستین و چربی می شود و این کار باعث ایجاد چین و چروک روی پوست می گردد. رتینوئید ها علاوه بر حفظ کلاژن می توانند باعث تولید کلاژن جدیدتر نیز شود و این کار را با از بین بردن چین و چروک انجام میدهند.

البته می توانید موارد زیر را در این امر مشاهده نمایید:

  • بهبود بافت پوستی
  • بهبود سطح هیدراتاسیون
  • بهبود سطح پوست
  • از بین بردن لکه های پوستی
  • از بین بردن یک سری رنگدانه

باید به طور مداوم از رنگدانه ها استفاده نمایید و اگر لازم باشد به مرور محصولاتی را که استفاده می کنید را تغییر دهید.

رتینوئید و چین و چروک ها

ترمیم چین و چروک های صورت با رتینوئید

کدام رتینوئید برای شما مناسب است؟

پنج نوع اصلی از رتینوئید ها در درمان چین و چروک وجود دارد:

• رتینیل پالمیتات: این کمترین رتینوئید OTC است. اگر پوستی حساس یا بیش از حد خشک و دارای چین و چروک دارید ممکن است بخواهید این گزینه را در نظر بگیرید.

  1. رتین آلدهید: این یک رتینوئید OTC است که از رتینول قوی تر است.
  2. رتینول: این ماده استاندارد موجود در محصولات رتینوئید OTC است.
  3. ترتینوئین: این یک رتینوئید قوی است که فقط با نسخه پزشک در دسترس است.
  4. تازاروتن: این قوی ترین رتینوئید است که فقط با نسخه پزشک در دسترس است.
  5. آداپالن: این رتینوئید هم اکنون بدون نسخه در دسترس می باشد.

ممکن است بپرسید چگونه ساختار رتینوئید می تواند موثر عمل کند به عنوان مثال ژل های دارای ساختار الکلی که توسط پوست به آسانی جذب می شوند می توانند موثر عمل کنند به خصوص برای پوست هایی که دارای آکنه هستند نیز مناسب می باشد. اگر پوستتان خشک یا معمولی است می تواند واکنش های مثبتی در مقابل رتینوئید ها را نشان دهد.همچنین پیشنهاد می شود تا مقاله دلایل ایجاد پوست حساس را مطالعه فرمایید.

چگونه می توانیم رتینوئید ها را به برنامه مراقبت پوستیمان اضافه نماییم؟

قبل از اینکه از محصول جدیدی استفاده کنید اول باید تستش کنید به طوریکه:

1. مقدار کمی از محصول را روی ساعد قرار دهید.

2. ناحیه را با باند بپوشانید و 24 ساعت صبر کنید.

3. در صورت شروع هرگونه تحریک یا التهاب نباید از این محصول استفاده کنید. اگر طی 24 ساعت علائمی را تجربه نکرده اید، باید در جاهای دیگر نیز قرار دهید تا بهتر عمل نماید.

هنگامی که از این محصول به صورت تست استفاده میکنید به صورت یک شب در میان این کارها را انجام دهید البته باید قبل از استفاده از مرطوب کننده آن را استفاده نمایید.

بعد از یک یا دو هفته، ممکن است هر شب شروع به استفاده از این محصول کنید.

رتینوئید ها فقط در شب به دلیل اثرات قوی و حساسیت به اشعه ماورا بنفش استفاده می شوند. در طول روز حتماً از ضد آفتاب استفاده کنید تا خطر عوارض جانبی را کاهش دهد.

عوارض جانبی و خطرات احتمالی رتینوئید ها

اگر چه رتینوئید ها به طور موثر عمل می نمایند نقطه ضعف هم دارند مثلاً:

داشتن عوارض جانبی: اگر برای اولین بار از آن استفاده می کنید ممکن است باعث خشکی و تحریک شود. اگر از محصولات ضد چین  و چروک استفاده میکنید ممکن است عوارض جانبی آن را هم تجربه نمایید.

شما همیشه باید قبل از استفاده از محصول آن را تست نمایید سعی کنید هر بار 2 تا 3 هفته مواد اضافی مربوطه را از آن خارج نمایید تا به درستی کار انجام شود.

البته وقتی از یک محصول جدید نیز استفاده می نمایید ممکن است به طور معمول خطرات شبانه آن را کاهش دهید.

البته ممکن است با استفاده از محصولاتی که دارای غلظت رتینوئید هستند به تریج خطرات جانبی آن را کاهش دهید.

البته در صورت ادامه عوارض جانبی باید مصرفش را قطع نمایید و شاید یک محصول دیگر را بخواهید امتحان نمایید.

آفتاب سوختگی جزء دیگر عوارض جانبی استفاده از رتینوئید هاست با گذشت زمان ممکن است لکه های پوستی روی صورتتان ظاهر شود البته می توانید با استفاده از کرم ضد آفتاب خطرات را دفع کنید واینکه اگر باردار هستید و بچه شیر میدهید از رتینوئید استفاده نکنید.

رتینوئید هایی که بدون نسخه فروخته می شوند نیز باید در حوزه توجه قرار گیرند در این زمینه باید گفت که میتوانید رتینوئید های دسته OTC را از داروخانه یا فروشگاه محصولات آرایشی تهیه نمایید.

نسخه های تجویزی رتینوئید ها نیز باید در دسترس توجه قرار گیرند

اگر بعد از استفاده از رتینوئید های OTC نتیجه ای نگرفتید باید به متخصص پوست خود مراجعه نمایید چون می تواند به شما رتینوئید های قوی تری دهد که به کاهش چین و چروک های شما کمک نماید همچنین می توانید از آداپالن و تازاروتن و ترتینویین استفاده نمایید چون به عنوان پرفروش ترین رتینوئید می باشد و به صورت کرم نیز وجود دارد البته باید روزانه از کرم ضد آفتاب استفاده نمایید تا در مقابل فتوایجینگ و آفتاب سوختگی محفاظت شوید

سخن پایانی

رتینوئید ها جز بهترین محصولات در زمینه ضد چین و چروک هستند البته ممکن است تا رسیدن به نتیجه 6 ماه تا 1 سال طول بکشد و اگر پس از این مدت به نتیجه نرسیدید سراغ متخصص پوست بروید چون می تواند به شما بهترین نوع محصول را توصیه و حتی تجویز نماید.

دسته‌بندی‌ها