بررسی اثرات رسانه های اجتماعی بر دنیای مدرن

بررسی اثرات رسانه های اجتماعی بر دنیای مدرن

امروزه شبکه های اجتماعی بخش از زندگی هر فردی شده است و اغلب افراد روزانه از یک یا چند شبکه اجتماعی استفاده می کنند، موضوعی که بسیار مهم است این است که شبکه های اجتماعی چه اثراتی بر افراد و سبک های زندگی گذاشته اشت، به همین دلیل در این بخش از پایگاه برنا اندیشان تصمیم داریم تا مقاله ای با عنوان بررسی اثرات رسانه های اجتماعی بر دنیای مدرن را به صورت تخصصی مورد مطالعه قرار دهیم، پس تا انتهای مقاله بررسی اثرات رسانه های اجتماعی با گروه برنا اندیشان همراه باشید.

بررسی اثرات رسانه های اجتماعی بر دنیای مدرن

در مقاله بررسی اثرات رسانه های اجتماعی بر دنیای مدرن با برخی از تاثیرات شبکه های اجتماعی بر زندگی افراد آشنا خواهیم شد و علل آن را نیز خواهیم شناخت.

مشکل شبکه های اجتماعی

من در مورد فن آوری های مدرن مانند رسانه های اجتماعی و تأثیراتی که این فناوری ها بر جهان ما دارند بسیار نگران هستم. به عنوان یک روانشناس تکاملی، یا کسی که از نظر اصول تکامل به سوالات مربوط به رفتار انسان نگاه می کند، من به خصوص در مورد آنچه که ما ناسازگاری تکاملی می نامیم نگران هستم زیرا مربوط به رسانه های اجتماعی است.

عدم تطابق تکاملی زمانی وجود دارد که چیزی در محیط مدرن ارگانیسم با شرایط اجدادی که تحولات موجود زنده را احاطه کرده است ناسازگار باشد. از بسیاری جهات، سیستم عامل های رسانه های اجتماعی، مانند اینستاگرام، اسنپ چت و فیس بوک، با انواع سیستم عامل های ارتباطی که در تاریخ تکامل بشر وجود داشته است، مطابقت ندارند. برای بیش از 99٪ از تاریخ تکامل ما، ارتباط رو در رو با افرادی که شما آنها را خوب می شناختید تقریباً همین بود. رسانه های اجتماعی همه اینها را تغییر داده اند و همانطور که در زیر خواهید دید، لزوماً برای بهتر شدن نیست.

با استفاده از این چارچوب عدم تطابق تکاملی، لیست زیر بر پیامدهای نامطلوب فناوری تلفن های همراه و رسانه های اجتماعی در دنیای مدرن ما متمرکز است.

دلایلی که زندگی به دلیل رسانه های اجتماعی بدتر شده است

۱. مردم می توانند در پشت صفحه نمایش تند و زننده باشند

وقتی هویت ما کمرنگ یا پنهان می شود، انگیزه کمتری برای مهربانی با دیگران وجود دارد. و همه تحقیقات در زمینه روانشناسی اجتماعی در این مورد واضح است : وقتی افراد از فرد جدا می شوند، به احتمال زیاد برای دیگران تند و زننده هستند (زیمباردو، 2007). رسانه های اجتماعی مدرن بیشتر از آنچه در تاریخ گونه های بشری وجود داشته است، ارتباطات غیر متمایز شده ای دارند.

۲. رسانه های اجتماعی اتاق های اجتماعی ناسالم ایجاد می کنند

دنیای غرب زده این روزها بیش از هر زمان دیگری قطبی شده است. این فقط لب زدن نیست – تحقیقات جامع در مورد قطب بندی سیاسی نشان داده است که این حقیقتاً وجود دارد. با گذشت زمان اوضاع در حال دو قطبی شدن است (مویتل ،2018). شبکه های اجتماعی به این موضوع دامن می زنند. اگر شما خود  را لیبرال معرفی کنید، احتمالاً به مجموعه گسترده ای از گروه های فیس بوک متمرکز بر لیبرال تعلق دارید که سطح فوق العاده ای از اعتبار اجتماعی را برای عقاید شما فراهم می کنند. و اگر خود را محافظه کار می دانید، احتمالاً به گروهی از رسانه های اجتماعی تعلق دارید که اعتقادات شما را تأیید و تقویت می کنند. رسانه های اجتماعی توانایی ایجاد اتاق های اکو در مقیاس بزرگ را دارند و ناخواسته به قطب سیاسی فزاینده ای اضافه می کنند که هرچه تایپ می کنم دنیای ما را از هم جدا می کند.

۳. رسانه های اجتماعی برای یک قلب تکانشی نیستند

به همه توییت های تکانشی یا پست های رسانه های اجتماعی فکر کنید که باعث شده فکر کنید مردم وضعیت خوبی دارند در سال 2018، روزان بار توئیت نیمه شب بسیار سوال برانگیز (و تکانشی) را منتشر کرد که وی به حدی آب گرم کرد که سریال تلویزیونی اش لغو شد. و اگر اخبار را دنبال کنید، می دانید که این یک اتفاق منفرد نیست. در واقع، این روزها مردم به عنوان یک نتیجه از رفتارهای تکانشی رسانه های اجتماعی، مرتباً در آب داغ قرار می گیرند – در محل کار، با خانواده، با دوستانشان. در گذشته، مردم قادر نبودند هر زمانی که فکر می کردند، اخبار را به کل جهان پخش کنند. اوضاع در این جبهه تغییر کرده است و اصلا برای بهتر شدن وضعیت نمی باشد.

۴. نرخ خیانت به دلیل شبکه های اجتماعی افزایش یافته است

در حالی که تلفن های همراه ممکن است به ما کمک کند تا مرتباً با شرکای عاشقانه خود ارتباط برقرار کنیم و به اشتراک بگذاریم، بنابراین ممکن است دارای برخی مزایای ارتباطی باشد، تحقیقات فعلی نشان می دهد که رسانه های اجتماعی نقش بزرگی در افزایش شیوع خیانت دارند، که به طور فزاینده ای آسان تر و بیشتر می شود وسوسه انگیزتر از همیشه به لطف شبکه های اجتماعی. برای افشای چشم نواز این مسئله، این گزارش ارائه شده توسط پروژه ازدواج ملی را بررسی کنید. از منظر تکاملی، خیانت تهدید بزرگی برای رفاه هر رابطه صمیمی است گوییتار و همکارانش در 2016 این مورد را مطرح نموده اند و سیستم عامل های رسانه های اجتماعی و فناوری تلفن همراه این تهدید برای روابط در همه جا را افزایش داده است – به طور قابل توجهی این مورد اثبات شده است.

۵. شبکه های اجتماعی خشونت را آسان می کنند

ادبیات مربوط به تأثیر رسانه های اجتماعی بر آزار و اذیت، حیرت انگیز است. در مطالعه اخیر این موضوع که توسط مرکز تحقیقات پیو انجام شده است، اکثریت زیادی از نوجوانان آمریکایی گزارش داده اند که در دوره ای یا زمانی دیگر قربانی آزار و اذیت اینترنتی شده اند. با توجه به سهولتی که مردم می توانند با استفاده از رسانه های اجتماعی افکار و عقاید خود را ارائه دهند، به نظر می رسد که حداقل وقتی که به آن فکر می کنید، قرار دادن این فناوری در دست نوجوانان است. متأسفانه، آزار و اذیت اینترنتی غالباً به مواردی از لحاظ روحی و روانی منجر می شود و در موارد متعددی، نقش اساسی در خودکشی ها داشته است.

۶. تلفن های همراه واقعاً اعتیاد آور هستند

به تعداد تقویت کننده های روانشناختی موجود در شبکه های اجتماعی فکر کنید. مردم می توانند ارتباطات اجتماعی برقرار کنند. آنها می توانند روابط عاشقانه یا حتی جنسی را به هم بزنند. آنها می توانند برای انواع مختلف مورد ستایش و تأیید بیش از حد فوری قرار گیرند و بیشتر. جای تعجب نیست که تحقیقات در مورد اعتیاد به تلفن های همراه اساساً نشان می دهد که تقریباً در مورد تلفن های همراه و رسانه های اجتماعی همه سرسخت هستیم شوکات و همکارانش در 2019 این مورد را مطرح نموده اند.

رسانه های اجتماعی چه تاثیری بر زندگی ما دارد

بررسی اثرات اثرات رسانه های اجتماعی

۷. جهان طبیعت ناگهان کمتر از دنیای مجازی جالب است

وقتی بچه های ما کوچکتر بودند، من و همسرم سعی می کردیم با رعایت نظم و ترتیب آنها را برای پیاده روی بیرون ببریم. آنها همیشه درگیر آن نبودند. بچه ها این روزها مثل گذشته به دلایلی قابل درک نیستند. دنیای مجازی موجود در تلفن های همراه و سایر دستگاه ها از نظر تقویت محرک ها به سادگی خیره کننده است. و این خیلی بد است زیرا همه تحقیقات در مورد تجربیات طبیعت نشان می دهد که بودن در طبیعت بخشی اساسی و ضروری از تجربه انسان است ویلسون در سال 1984 این موضوع را مطرح کرده است.

۸. بیگانگی اجتماعی در شبکه های اجتماعی بسیار آسان انجام می شود

تحقیقات اخیر از آزمایشگاه ما نشان داده است که بیگانگی های اجتماعی، هنگامی که افراد شخص دیگری را به عنوان شخصیت غیر واقعی تعریف می کنند (یا “برای آنها مرده است”)، ویرانگر دنیای عاطفی و اجتماعی مردم هستند گهر وهمکارانش در 2019 این مورد را مطرح نموده اند و به سادگی، هر چقدر کسی بیشتر از دیگران خبر داشته باشد، مشکلات اجتماعی و عاطفی بیشتری وجود دارد که فرد با آن روبرو می شود. به نظر می رسد رسانه های اجتماعی بستری برای دور افتادگی های اجتماعی است. همه سیستم عامل ها روش های مختلفی برای “پنهان کردن” ، “دوست نداشتن” ، “عدم دنبال کردن” و “مسدود کردن” دیگران دارند. جالب است که این ویژگی ها به طور مرتب توسط بزرگسالان بالغ و همچنین نوجوانان استفاده می شود. همانطور که رسانه های اجتماعی دسترسی به انواع تعاملات اجتماعی را بیشتر می کنند، اکنون قطع ارتباط گزینه ای قابل دسترس تر از گذشته است. از یک طرف، قطع کردن افراد سمی از زندگی فرد احتمالاً خوب است. اما از طرف دیگر، رسانه های اجتماعی احتمالاً میزان استفاده مردم از این گزینه را افزایش می دهند، شاید مردم را به طور متوسط ​​بیگانگی بیشتری نسبت به سالها قبل داشته باشد.

۹. افراد می توانند در زمینه انتخاب همسر هرگز مانند گذشته فریب نخورند

رسانه های اجتماعی تأثیرات فراگیر در حوزه انتخاب همسر داشته اند. و در این قلمرو، جایی که خودآموزی بنیادی است، فریب و اغراق بیش از هر زمان دیگری امکان پذیر است. در گذشته ، افراد به طور حضوری با همسرانشان ملاقات می کردند، آنها را همانطور که واقعاً بودند می دیدند و به معرفی های خودجوش و تا حد زیادی آماده نشده گوش می دادند. این روزها می توانید بهترین عکس از خودتان را که گرفته اید پیدا کنید. و سپس از برخی از فیلترهای اسنپ چت استفاده کنید تا ظاهر خود را حتی بهتر کنید. می توانید پروفایل خود را برای مشخصات دوست یابی خود طی چند روز بنویسید، آن را با دقت ویرایش کنید و از دوستان درخواست ورودی کنید. و خوب، شما می توانید کاملاً در مورد خودتان دروغ بگویید تا خود را بهتر از آنچه در واقعیت هستید نشان دهید. در حالی که خود ارزیابی، خود تقویت کننده احتمالاً همیشه در حوزه دوستیابی برای انسان ها مسئله ای بوده است، رسانه های اجتماعی مدرن و فن آوری های مرتبط توانایی فریب در زمینه دوست یابی را به سطح کاملاً جدیدی می رسانند.

نتیجه نهایی : در حالی که فن آوری های رسانه های اجتماعی منجر به انواع نتایج مثبتی شده است، مانند پیوستن مجدد خانواده ها یا جمع شدن دوستان برای ایجاد سازمان های اجتماعی در آن سوی مرزهای جغرافیایی، اما وقتی صحبت از تأثیرات بر دنیای مدرن ما می شود، رسانه های اجتماعی جنبه تاریکی دارند. به طور خلاصه، رسانه های اجتماعی این ظرفیت را دارند که بدترین موارد را از جمله زورگویی، خیانت، نفرت و بیگانگی در انسان را به نمایش بگذارند و بیشتر این موارد مشاهده میشود.

وقتی نوبت به تکامل تکنولوژی می رسد، به نظر می رسد تنها یک جهت وجود دارد. در واقع هیچ مانعی برای “پیشرفت” وجود ندارد. امیدوارم که، همانطور که به سمت این دنیای جدید حرکت می کنیم، مردم وقت می گذارند تا ماهیت تکامل یافته ما را درک کنند و در طول مسیر، روش هایی را برای بهبود اثرات رسانه های اجتماعی بر تجربه انسانی تهیه کنند.

دسته‌بندی‌ها