آشنایی با تست هالند و انتخاب بهترین شغل

آشنایی با تست هالند و انتخاب بهترین شغل

شغل هر فردی به عنوان مهم ترین بخش زندگی محسوب می شود. تست هالند به شما کمک می کند تا بتوانید متناسب با ویژگی های شخصیتی و استعدادهایی که دارید بهترین شغل را برای خودتان انتخاب کنید. چرا که هر فردی در طول روز مدت زمان مشخصی را صرف کار و حرفه خود کرده و از این رو لازم است تا شغل خودش را دوست داشته باشد.

همچنین باید اشاره شود که اگر شما از شغلی که دارید راضی باشید می توانید از کیفیت بالای زندگی نیز برخوردار شوید. بنابراین متوجه شدیم که شغل تاثیر بسیار مهمی بر روی زندگی و آینده فرد می گذارد. آن چیزی که بسیار مهم است موضوع انتخاب شغل است که چگونه می توانیم یک شغل مناسب برای خودمان پیدا کنیم؟ اولین نکته ای که در انتخاب شغل بسیار اهمیت دارد این است که باید ببینیم به چه کاری علاقه داریم و دوست داریم برایش وقت بگذاریم.

از طرف دیگر لازم است تا بدانیم از چه استعدادهایی برخوردار هستیم تا متناسب با آن دست به انتخاب بهترین شغل بزنیم. در این قسمت از مجله علمی برنا اندیشان تصمیم داریم تا مقاله ای با عنوان آشنایی با تست هالند و انتخاب بهترین شغل را به طور کامل مورد بررسی قرار دهیم.

تعریف استعداد

به عبارت کلی استعداد برتری هایی هستند که هر فردی به صورت ذاتی از آنها برخوردار است. یعنی یک انسان چگونه می تواند خارج از شرایط طبیعی یک موضوع را به سرعت فرا بگیرد. یا فردی که در حوزه ای خاص مهارت های ویژه ای دارد از استعداد مربوط به آن کار برخوردار است.

علاقه شغلی چیست و چگونه ارزیابی می شود؟

به عنوان مثال ممکن است یک فرد نقاش بسیار خبره ای باشد ولی نتواند در روابط دوستی به نتیجه خوبی برسد و یا شخصی که نویسنده متخصصی است ولی نمی تواند آشپزی کند. تمام این افراد دارای استعداد هستند و تفاوت فقط در نوع فعالیت هایی است که آنها انجام می دهند. بنابراین تمام افراد دارای استعداد خاصی هستند و باید ببیند که دقیقا در چه زمینه ای تخصص دارند تا بتوانند شغل مورد نظرشان را انتخاب کنند.

رابطه انتخاب شغل و استعداد

همانطور که گفته شد برای انتخاب شغل باید به عوامل مختلفی توجه داشته باشید تا بتوانید متناسب با شرایطی که دارید بهترین شغل را برای خودتان انتخاب کنید. چرا که شغل بخش زیادی از زندگی را در بر می گیرد و اگر به آن علاقه نداشته باشید هرگز نمی توانید از انجام کارتان لذت ببرید. پیشنهاد می شود تا مقاله آرکتایپ را بخوانید.

در نتیجه عدم تمایل و علاقه به شغل موجب می شود تا میزان رضایت شغلی و زندگی در شما کاهش یابد و در نتیجه بازدهی شما به شدت افت می کند. از طرف دیگر وجود استعداد به شما کمک می کند تا بتوانید در شغلتان به نحو احسن عمل کند.

مثلا اگر شما استعداد ورزشی دارید اگر وارد یکی از رشته های ورزشی مورد علاقه تان شوید قطعا به نتیجه می رسید. این در حالی است که اگر فردی در زمینه ورزش هیچ استعدادی نداشته باشد و وارد حیطه ورزش شود هرگز از شغل و کارش لذت نمی برد و همواره در رنج عذاب خواهد بود.

آشنایی با تست هالند

تست هالند در سال ۱۹۵۸ توسط جان هنری هلند که یک دکتر روانشناس، استاد مهندسی برق و کامپیوتر در دانشگاه میشیگان ابداع شد. تست هالند به علایق شغلی بسیار توجه می کند و اساس آن نیز بر پایه علاقه به شغل برنامه ریزی شده است.


پیشنهاد ویژه : پکیج آموزش کامل روانشناسی شخصیت


بر اساس نظر دکتر هنری هلند جدا از این که شغل هر فرد به عنوان کار او نیز در نظر گرفته می شود لازم است تا شخص به کارش علاقه داشته باشد و شغلی که انتخاب می کند با ترجیحات شغلی اش هماهنگ باشد. در سال ۲۰۰۸ تست هالند توسط لیا آرمسترانگ و رونندز برای انجام تحقیقات روانشناسی مورد ارزیابی قرار گرفت و توانست جایگاه ویژه تجاری پیدا کند و امروزه از آن به عنوان آزمون استعدادیابی یا رغبت سنجی شغلی – شخصیتی هالند یاد می شود.

آموزش انجام تست هالند

آزمون هالند دارای ۴۸ سوال است که هر یک از سوالات آن داری ۵ گزینه است که در زیر به آنها اشاره شده است و هر فرد باید متناسب با شرایطی که دارد یکی از گزینه های را انتخاب کند.

  1. خیلی دوست دارم
  2. دوست دارم
  3. نظری ندارم
  4. بدم می آید
  5. خیلی بدم می آید

برای انجام تست هالند زمان مشخصی وجود ندارد ولی به طور استاندارد تقریبا حدود ۱۰ الی ۱۵ دقیقه زمان میبرد تا فرد به آنها پاسخ دهد. هنگام جواب دادن به هر یک از سوالات شخص باید به علاقه اش توجه کند و هرگز نباید به مهارت یا تخصص انجام آن کار توجهی داشته باشد. به عنوان مثال اگر یک فرد به نقاشی علاقه دارد ولی در آن تخصصی ندارد صرفا باید به علاقه اش توجه کند و نسبت آن به سوال پاسخ دهد.

انواع شخصیت بر اساس تست هالند

بر اساس آزمون هالند انسان ها در ۶ تیپ شخصیتی قرار می گیرند و هر فرد متناسب با علایقی که دارد در تیپ های مختلف قرار می گیرد.

اشخاص واقع گرا

افراد واقع گرا دارای خصوصیات عملی. فیزیکی، کنشی، عینی، ابزارگرا و ماشینی هستند. این دسته از افراد همواره به کارهای علمی و فنی علاقه دارند و دوست دارند با دستانشان کارهای مختلفی را انجام دهند. مثلا علاقه دارند تا با چوب کار کنند و هرگز علاقه ای به کارهای کارمندی ندارند و حضور در جمع و گروه را بیشتر از فردگرایی ترجیح می دهند.

افراد علمی یا پژوهشگر

این اشخاص بسیار روشن فکر، تحلیل گر، علمی، متفکر و اکتشافی هستند و به جای انجام کارهای فیزیکی علاقه دارند تا به کارهای نظری و بپردازند. مثلا بر روی ایده های موجود کار می کنند و پس از جمع آوری اطلاعات شروع به تجزیه و تحلیل آن ها می نمایند تا به یک راه حل علمی دست یابند. در مقابل این افراد هیچ علاقه ای به رهبری کردن ندارند و دوست ندارند تا دیگران را به انجام کارهای مختلف ترغیب کنند.

تیپ افراد هنری

همانطور که از نام آنها مشخص است افراد هنری بسیار خلاق، مستقل، مبتکر، نوآور، اهل نگارش و نوشتن ، رسانه ای و نامنظم هستند و نسبت به سایر تیپ های شخصیتی بسیار خلاق تر هستند. افراد هنری همواره به سمت کارهایی می روند که جنبه هنری داشته باشد، مثلا با الگوها و نمونه های اشیا کار می کنند و علاقه دارند تا برای خودشان کار کنند و نمی خواهند در یک محیط پر از قوانین فعالیت کنند. افراد هنری دوست داند که آزاد باشند و نظرات شان را به راحتی بیان کنند.

تیپ شخصیتی دوستانه

افراد اجتماعی و دوستانه بسیار حمایتگر، کمک کننده هستند و دوست دارند تا به درمان و آموزش دیگران بپردازند. به طور کلی افراد دوستانه علاقه دارند تا با افراد ارتباط برقرار کنند و به ماشین و اشیا تمایلی ندارند. آنها به تدریس کردن علاقه دارند و دوست دارند تا به دیگران مشاوره بدهند و همواره می خواهند به مردم خدمت کنند. مهربانی و مسئولیت پذیری نیز از صفات اصلی تیپ شخصیتی اجتماعی است و به راحتی می تواند با دیگران رابطه برقرار کند و خیلی سریع با افراد دیگر دوست می شود و مهارت های ارتباطی را به آنها نیز آموزش می دهد.

شخصیت جسور

افراد جسور و متهور بسیار رقابت طلب هستند و علاقه زیادی به رهبری کردن و مدیریت دیگران دارند. به عبارتی آنها دوست دارند تا دیگران را رهبری کنند و تصمیم نهایی توسط آنها گرفته شود. تیپ شخصیتی جسور همواره تلاش می کند تا یک کارآفرین باشد و کسب و کارهای مختلف را آغاز می کند. افرادی که چنین شخصیتی دارند به جای حرف زدن فقط عمل می کنند و علاقه بسیاری به هدف گرایی دارند و دوست دارند نتیجه کار آنها همیشه بهتر از سایرین باشد. همچنین باید اشاره شود که افراد جسور به شدت اهل ریسک کردن هستند و برای کسب سود بیشتر ریسک های زیادی انجام می دهند. همچنین پیشنهاد می شود تا مقاله شخصیت بازرس را مطالعه نمایید.

آزمون هالند و استعداد سنجی برای شغل

افراد سنتی یا قراردادی

افراد دارای تیپ شخصیتی سنتی بسیار وظیفه شناس، جزئی نگر، منظم و دقیق، مطیع، صرفه جو و انعطاف ناپذیر هستند. آنها ترجیح می دهند تا همیشه از قوانین و روش های استاندارد پیروی کنند. به همین دلیل همواره به جزئیات علاقه دارند دست به ایده پردازی نمی کنند. یکی از نکاتی که باید به آن اشاره شود این است که چنین افرادی همواره علاقه دارند تا وظایف انجام شده توسط دیگران را تکمیل کنند و به جای توجه به قضاوت های شخصی همواره فعالیت های را بر اساس استانداردهای از پیش تعیین شده جلو می برد. تمامی مسئولیت های و مدیریت ها باید در محیط کاری که چنین افرادی در آن کار می کنند مشخص باشد.

هر فرد دارای چه تعداد تیپ شخصیتی است؟

یکی از موضوعاتی که در خصوص تیپ های شخصیتی وجود دارد این است که هر فرد دارای چه تعداد تیپ شخصیتی است؟ یعنی مثلا آیا یک فرد واقع گرا نمی تواند خصوصیات اجتماعی را داشته باشد؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که هرگز به این شکل نیست و افراد دارای خصوصیات و ویژگی های مختلفی هستند. یعنی یک فرد می تواند ترکیبی از این ۶ تیپ شخصیتی را داشته باشد و خصوصیات متفاوتی را از خودش نشان دهد.

نمره دهی تست هالند

زمانی که شخص آزمون هالند را انجام داد متناسب با پاسخ هایی که داده است به او امتیازی از بین ۰ تا ۱۰۰ داده می شود. همانطور که اشاره شد هر فرد صرفا دارای یک تیپ شخصیتی نیست و ترکیبی از تمام آنها را دارد. نتیجه تست هالند به این صورت است که سه تیپ شخصیتی که فرد در آن نمرات بالاتری را به دست آورده است به عنوان تیپ شخصیتی فرد در نظر گرفته می شود.

برای مشخص کردن کد هر فرد نیز از حروف اول هر تیپ شخصیتی استفاده می شود. به عنوان مثال اگر فردی دارای تیپ شخصیتی هنری A، اجتماعی S و سنتی C باشد به صورت کد ASC معرفی می شود.

مشاغل مناسب برای تیپ های شخصیتی

شخصیت واقع گرا : مکانیکی، نجاری، برق کار، کشاورزی، مهندس پرواز، آتش نشان، افسر پلیس، خلبان، راننده کامیون.

شخصیت پژوهشگر : زیست شناس، شیمی دان، برنامه نویس، دندانپزشک، کامپیوتر، مهندس برق، تکنسین پزشکی، هواشناس، ریاضی دان، دامپزشک، داروساز و نقشه بردار.

شخصیت هنری : بازیگری، ویرایشگر کتاب، رقصنده، آهنگساز، معلم هنر، طراح لباس، کمدین و نوازنده.

شخصیت اجتماعی : مشاور، مربی ورزش، پرستار، مربی بهداشت، کتابدار، فیزیوتراپیست، معلم و مددکار اجتماعی.

شخصیت جسور : مدیر کمپ، رئیس بانک، شهردار، بازرس، مدیریت هتل، وکیل، تور لیدر، قاضی، مدیر فروش، فروشنده و خبرنگار.

شخصیت سنتی :‌ تلفنچی، حسابدار، منشی، تایپیست، کارمند و بانکدار.

مزایای تست هالند

همانطور که گفته شد تست هالند برای سنجش رغبت شغلی به کار می رود و می توانیم در دوره دبیرستان برای انتخاب رشته و در حین ورود به دانشگاه از آن استفاده کنیم تا فرد با علاقه های واقعی اش آشنا شود و بداند در چه زمینه هایی استعداد دارد و بهتر است به سمت چه کارهایی برود.

تست هالند دارای چه مزایایی است؟

تست هالند برای دوران دبیرستان

در کشور ایران زمانی که فرد وارد دبیرستان می شود باید انتخاب رشته انجام دهد و همان رشته را تا گرفتن مدرک دیپلم ادامه دهد. به همین دلیل لازم است تا بداند که از بین رشته های موجود یعنی ریاضی، تجربی و انسانی کدام را انتخاب کند و یا ممکن است به فنی حرفه ای و کار و دانش علاقه داشته باشد و بخواهد وارد هنرستان شود. در این خصوص می توانیم از تست هالند استفاده کنیم تا دانش آموزش بداند به کدام رشته علاقه دارد.

تست هالند برای دانشگاه

زمانی که فرد قصد رفتن به دانشگاه را دارد باید از بین رشته های موجود دست به انتخاب رشته بزند. زیرا که انتخاب رشته در این دوران به طور مستقیم با آینده شغلی فرد در ارتباط است. بنابراین در این دوران می توانیم از تست هالند استفاده کنیم و به طور دقیق علاقه و استعداد فرد را برای انتخاب رشته مشخص کنیم، به طوری که فرد بداند کدام رشته را انتخاب کند که به آن علاقه داشته باشد.

نتیجه گیری

اگر می خواهید از علایق و استعدادهای شخصی خود مطلع شوید لازم است تا تست هالند را انجام دهید. این تست به شما کمک می کند تا به طور آگاهانه دست به انتخاب رشته و شغل زده و مسیر زندگی تان را به درستی مشخص نمایید. به یاد داشته باشید که رضایت شغلی برای هر فردی بسیار مهم است و اگر شما به کاری علاقه نداشته باشید موجب می شود تا رضایت از زندگی در شما به شدت کاهش یابد و در نتیجه شما گرفتار افکار پوچ می شوید.

نکته بسیار مهمی که در خصوص تست هالند باید به آن توجه داشته باشیم این است که بعد از انجام تست لازم است به فرهنگ موجود در جامعه نیز توجه داشته باشیم. به عنوان مثال اگر نتیجه تست هالند یک آقا مشخص کرد که او باید وارد رشته رقص شود آیا فرهنگ جامعه چنین کاری را می پذیرد و یا خیر؟ یا اگر برای خانمی نشان دهد که او به شغل نجاری علاقه دارد و باید وارد این شغل شود، آیا از نظر فرهنگی مشکلی برای او ایجاد می شود؟ به همین دلیل لازم است تا از مشاور و روانشناسی خبره و متخصص راهنمایی دریافت کنیم تا بر اساس علاقه، استعداد و فرهنگ موجود در جامعه دست به انتخاب بهترین شغل بزنیم.

دسته‌بندی‌ها