مفهوم بیوکنزی و تفاوت آن با سابلیمینال

مفهوم بیوکنزی و تفاوت آن با سابلیمینال

آیا در مورد بیوکنزی اطلاعات دارید و می دانید که به چه مفهومی است و چه ابعادی را دربرمی گیرد؟ شاید برای شما هم جالب باشد که بتوانید از طریق ذهنتان بر روی اجسام تاثیر بگذارید. حتی برخی افرادی که در این حوزه فعالیت می کنند ادعا دارند که توانایی تاثیر بر روی دی ان ای را دارند و می توانند از طریق آن تغییراتی را در جسم ایجاد کنند.

در این بخش از وب سایت برنا اندیشان تصمیم داریم تا مقاله ای با عنوان مفهوم بیوکنزی و تفاوت آن با سابلیمینال را در اختیار شما علاقه مندان به مجموعه مقالات علمی قرار دهیم و به صورت دقیق تمامی ابعاد بیوکنزی را مورد بررسی قرار دهیم و ببینیم این مفهوم می تواند واقعیت داشته باشد یا خیر. پس تا انتهای مقاله با ما همراه باشید تا با هم مفهوم علمی بیوکنزی و سابلیمینال را مورد بررسی قرار دهیم.

آشنایی با بیوکنزی

در رابطه با واژه بیوکنزی در فرهنگ لغت ۳ مفهوم آمده است که در ادامه آنها را مورد بررسی قرار می دهیم.

در علوم سیاسی به معنای حرکت توده مردم به عنوان پایه های قدرت است.

در علوم حرکتی نیز کارکرد خاص خودش را دارد.

در پاراسایکولوژی علی تخیلی نیز ادعایی مبنی بر تاثیر نیروی ذهن بر روی ماده زنده در سطح میکروسکوپی است. یعنی ذهن قادر است تا بر جسم تاثیر بگذارد و ظاهر را تغییر دهد. به عنوان مثال تغییراتی در فیزیولوژی بدن ایجاد می شود و ضربان قلب، تنفس یا امواج مغزی قابل کنترل و تغییر می شود.

مفهوم بیوکنزی در پاراسایکولوژی

همانطور که اشاره کردیم بیوکنزی بیان می کند که می تواند از طریق قدرت ذهن و تغییر در ارتعاشات ذهنی، ساختار DNA و ژنتیک فرد را در سطح سلولی تغییر دهد. به عنوان مثال می توان از طریق بیوکنزی تغییراتی در رنگ چشم. رنگ مو یا رنگ پوست ایجاد کنیم یا در برخی مواقع بیماری هایی مانند فلج نخاعی را درمان کنیم. همچنین باید اشاره شود که امروزه این مباحث در سطح اینترنت بسیار رایج است و طرفداران زیادی هم به خود جذب کرده است.

شاید شما باورهایی مانند اکسیر جادویی و کیمیا را شنیده باشید که از گذشته رایج بوده و امروزه دیگر کسی به آن باور ندارد و آن را به عنوان خرافه می شناسد. به طوری که همواره کیمیاگران یعنی همان شیمیدانان قدیمی در تلاش بودند که مس یا هر فلز دیگری را به طلا تبدیل کنند و از طرفی بر این باور بودند که اگر بتوانند اکسیر جوانی را کشف کنند می توانند با خوردن آن برای همیشه زنده بمانند و به جاودانگی دست یابند.

دروغ بزرگ اکسیر جاودانگی

می توان بیان کرد که بیوکنزی هم در کنار کیمیاگری و داروی اکسیر قرار دارد. یعنی مانند آنها در حد آرزو و رویاست و به واقعیت تبدیل نشده است.

البته باید اشاره شود که موضوع اکسیر جاودانگی و موضوعات مربوط به کیمیاگران دارای پیشینه ای بسیار طولانی است و افراد زیادی در این زمینه فعالیت کرده اند ولی مفهوم بیوکنزی یک موضوع تازه و جدید است که در اینترنت شاید بسیار آن را شنیده باشید. با آنکه تلاش های فراوانی به رسیدن به اکسیر جاودانگی انجام شده است ولی امروزه همه انسان ها قبول دارند که این حرف ها پوچ و بی اساس است و حتی در رابطه با بیوکنزی نیز چنین مسائلی صدق می کند که واقعیت نداشته و فقط در حد حرف وجود دارد.


پیشنهاد ویژه : سمینار علم و شبه علم


چرا که انسان ها همواره به دنبال موضوعات معمایی و جذاب هستند و دوست دارند به قدرتی جادویی دست پیدا کنند. به همین دلیل به دنبال چنین مواردی حرکت می کنند و اصلا برایشان واقعی بودن و دروغ بودن موضوع اهمیتی ندارد و صرفا به عنوان سرگرمی از آن یاد می کنند.

همچنین باید اشاره شود که به طور کلی تمام انسان ها همواره به چنین موضوعاتی علاقه دارند و اگر به دنبال جادو و سحر می روند به دلیل میل انسان به چنین داستان هایی است که چون دارای جذابیت است طرفداران خاص خودش را دارد.

هر چه به سمت جلو حرکت می کنیم باورها و افکاری که از گذشته به جا مانده است کم رنگ تر شده و باورهای جدید جای آن را می گیرد. به طوری که امروزه دیگر کسی در رابطه با اکسیر جاودانگی صحبت نمی کند.

در عوض افراد زیادی صحبت هایی راجع به بیوکنزی درست کرده اند که اگر به چنین قدرتی دست پیدا کنید خواهید توانست تا ظاهر خودتان را تغییر دهید. به عنوان مثال اگر به چنین قدرتی دست پیدا کنید قادر هستید تا رنگ چشم و یا رنگ موی تان را به طور کلی تغییر دهید.

همانطور که گفته شد یکی از کارکردهای بیوکنزی (biokinetics) در علم حرکت شناسی است که مربوط به یکی از شاخه های پزشکی برای بیماری های توانبخشی است و با موضوعی که در این مقاله قصد داریم تا در مورد آن با شما گفتگو کنیم تفاوت دارد. پیشنهاد می شود تا مقاله خرافات و اختلالات روانی را بخوانید.

زمانی که طرفداران بیوکنزی صحبت می کنند همواره به شما می گویند که اگر می خواهید خصوصیات ظاهری تان را تغییر دهید باید به آن باور داشته باشید و اگر چنین باوری ندارید هرگز به نتیجه دست پیدا نمی کنید. چرا که میزان تاثیر گذاری بیوکنزی فقط به باور فرد بستگی دارد و اگر فرد این مسائل را خرافات بداند هرگز نمی تواند به نتیجه ای دست یابد.

زمانی که شما به سمت بیوکنزی و ابعاد آن حرکت می کنید مدام به شما می گویند که باید باور قلبی به این موضوع داشته باشید در غیر این صورت نتیجه ای نخواهید گرفت. زمانی که به این موضوع فکر می کنیم متوجه می شویم که چقدر بهانه خوبی است. چرا که اگر فردی در این زمینه مقدار زیادی هزینه کند و در دوره های آن شرکت کند اگر به نتیجه ای دست پیدا نکند با خیال راحت فقط به او گفته می شود که چون شما به بیوکنزی باور قلبی نداشته اید هیچ نتیجه ای هم نگرفته اید. این ماجرا دقیقا مشابه تئاتری است که مرحوم رضا ارحام صدر در آن بازی می کرد.

در نمایشی به نام وادنگ فالگیر کلاهبرداری بازی می کرد که از یک خانم پول اخاذی می کرد و وقتی آن زن به فالگیر شک می کرد فورا فالگیر به او می گفت که ای بابا نکند که اعتقادات سست شده است؟ به همین ترتیب زن را قانع می کرد و به کلاهبرداری اش ادامه می داد.

آیا بیوکنزی می تواند واقعی باشد؟

اگر در سایت های علمی جهان که بروزترین مقالات علمی در آن چاپ می شود نگاهی بیندازید هیچ نتیجه ای در این خصوص به دست نمی آورید و هرگز تحقیقی در این خصوص انجام نشده است که بخواهند متوجه شوند آیا واقعا می توان رنگ چشم را تغییر داد. خیلی راحت می توان بیان کرد که این موضوع نیز دقیقا مانند بحث اکسیر جادویی موضوعی خرافی و بی اساس است که عده ای از طریق آن فقط در حال کسب درآمد هستند.


پیشنهاد ویژه : سمینار خرافات از دکتر هلاکویی


یکی از کارهایی که در این زمینه انجام شده است اهدای جایزه به انجام دهنده بیوکنزی است. یعنی یک جایزه بزرگ میلیونی مشخص گردید که اگر شخصی بتواند رنگ چشمش را تغییر دهد آن جایزه را دریافت خواهد کرد. ولی جالب اینجاست که هرگز هیچ شخصی برای دریافت جایزه اقدامی نکرده است.

بیوکنزی چیست؟

بنابراین می توانیم به این نتیجه برسیم که اگر فردی توانسته رنگ چشمش را تغییر دهد پس چرا برای این جایزه بسیار مهم اقدامی نکرده است. اما وقتی وارد شبکه اجتماعی مانند اینستاگرام می شویم مشاهده می کنیم پیج های زیادی در این زمینه فعالیت می کنند و فقط به دنبال جذب فالوور و دنبال کننده هستند. همچنین بسته هایی را در این خصوص آماده کرده اند و فقط در آنها برای شما صحبت می کنند و اگر شما چندین بار هم آن پکیج ها را مشاهده کنید، هرگز چیزی به دست نمی آورید.

یعنی صحبت هایی را بیان می کنند که همه آن حرف ها را شما می داند و به نوعی شما را درگیر حرف های پوچ و بی اساس می کنند که هرگز صحت نداشته و فقط برای کسب پول ساخته می شود.

یکی از موضوعاتی که باید به آن توجه شود موضوع توجه به ظاهر در بین جوانانی است که در سنین خاصی به سر می برند. یک اختلالی با عنوان بدریخت انگاری بدن (body dysmorphic) وجود دارد که در آن فرد مدام فکر می کند ظاهر زشتی دارد و دیگران او را مسخره می کنند. در حالی که تمامی آن افکار به دلیل مشکل و اختلالی است که آنها دارند. این افراد برای رسیدن به خواسته هایشان حاضرند تا دست به هر کاری بزنند و زمانی که با بیوکنزی مواجه می شوند خوشحال هستند که می توانند از طریق آن به ظاهر مورد علاقه شان برسند.

وقتی شخصی به آنها می گوید که از طریق فکر و ذهنت می توانی ظاهرت را تغییر بدهی او بسیار خوشحال می شود. چرا که این کار بسیار آسان است و قطعا به نتیجه خواهد رسید. البته هرگز به شما راهکاری را نشان نمی دهند و فقط به شما می گویند که اگر می خواهی تمام تکنیک های بیوکنزی را یاد بگیری باید فلان مقدار هزینه کنی و پکیج ما را تهیه کنید و در آن پکیج تمام راهکارهای بیوکنزی را به شما آموزش می دهیم که به شما کمک می کند تا بتوانید ظاهر جسمانی تان را تغییر دهید.

نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید موضوع ارائه عکس هایی است که این افراد در صفحه شخصی شان منتشر می کنند و به شما به عنوان نمونه کار نشان می دهند. به گونه ای که تصویری را به شما نشان می دهند که در آن رنگ چشم شخص تغییر کرده است. در حالی که شما باید بدانیم انجام چنین کاری با نرم افزارهایی مانند فتوشاپ بسیار ساده بوده و هر کسی می تواند به راحتی آن را انجام دهد.

حتی اگر به شما فیلم هم نشان دهند باز باید بدانید که دستکاری فیلم بسیار آسان است و تدوین گران حرفه ای با استفاده از نرم افزارهای حرفه ای جلوه هایی را ایجاد می کنند که حتی فکرش را نمی توانید بکنید.

برخی افراد باز ممکن است بگویند که وقتی وارد پیج این افراد می شوم برای هر پستی که منتشر میکنند تعداد بالایی کامنت و نظر گذاشته شده است و افرادی در همین کامنت ها بیان می کنند که ما روش آنها را انجام داده ایم و به نتیجه رسیده ایم.

در جواب باید بگوییم که نوشتن کامنت غیر واقعی کار بسیار ساده ای است و هر فردی می تواند آن را به راحتی انجام دهد. همچنین باز هم اشاره می کنیم که وقتی برای انجام تغییر رنگ چشم جایزه ای بزرگی قرار داده شد چرا هیچ شخصی برای آن اقدامی انجام نداد تا جایزه را دریافت کند. از طرف دیگر باید توجه داشته باشید که معمولا پکیج هایی که با این محتوا فروخته می شوند قیمت های بالایی دارند و با فروش چند پکیج به راحتی می توانند سایر کارهای تبلیغاتی آن را انجام دهند.

به عنوان مثال می توانند از فردی بخواهند که برایشان تبلیغ کند. به فردی که صدای خوبی دارد پروژه صدابرداری بدهند و کلی کار دیگر که اگر آنها را انجام دهند و شما آنها را مشاهده کنید گمان می کنید که این محصول بهترین پکیجی است که می تواند به شما در این زمینه کمک کند.

چرا که باور دارید اگر کار این افراد کلاهبرداری باشد چرا تبلیغ آنها باید در فلان پیج باشد. یا با خود بگویید که نریشن های پادکست آنها را چهره ای مشهور خوانده است، پس نمی تواند دروغ و کلاهبرداری باشد. در حالی که باید بدانید این مسائل هیچ ارتباطی به دروغ یا واقعی بودن ندارد و صرفا جنبه تبلیغی دارد و هدف جذب مخاطب است.

کی دیگر از نکاتی که باید به آن توجه شود موضوع سولاریوم است. همانطور که میدانید سولاریوم بسیار ضرر دارد و افراد بسیاری به خاطر آن دچار آسیب شده اند. پس چرا اگر بیوکنزی واقعیت دارد از آن روش به عنوان راهی بی خطر برای تغییر رنگ پوست استفاده نمی کنند. این ماجرا دقیقا مانند موضوع تبدیل مس به طلاست که در گذشته وجود داشته و بعد از مدتی همه افراد متوجه شدند که این روش پوچ و خرافی است و هرگز کسی نمی تواند به نتیجه برسد.

برای روشن تر شدن موضوع برایتان مثالی میزنیم. فردی یک لیوان ماست در دست داشت و در کنار دریا ایستاده بود و با خود می گفت ای کاش میشد با این لیوان ماست تمام آب دریا را به دوغ تبدیل می کردم. این کار امکان پذیر نیست ولی اگر بتوانم این کار را انجام دهم چه میشود.

بیوکنزی چه تفاوتی با سابلیمینال دارد؟

به پیام هایی که در زیر آستانه شنوایی انسان قرار دارد سابلیمینال گفته می شود. فایل های صوتی سابلیمینال دارای جملات و عباراتی است که در اصطلاح به آن ها عبارات تاکیدی گفته می شود. این صوت ها می تواند بر روی ضمیر ناخودآگاه فرد تاثیر بگذارد.

تفاوت سابلیمینال با بیوکنزی

در حالی که بیوکنزی ادعا می کند از طریق فکر و ذهن قادر است تا تغییراتی فیزیولوژیکی در جسم ایجاد کند. در خصوص سابلیمینال تحقیقات زیادی انجام شده است و مشخص گردیده که می تواند بر ناهشیار انسان تاثیر بگذارد. در حالی که هرگز تحقیقی در خصوص بیوکنزی انجام نشده است تا بتوانیم مشاهده کنیم که اثربخش بوده است یا خیر. بنابراین در این زمان می توانیم بیان کنیم که بیوکنزی دقیقا مانند موضوع کیمیاگری و اکسیر جاودانگی است که هیچ پایه و اساسی ندارد و کاملا خرافی است.

آیا تغییر رنگ چشم با سابلیمینال امکان پذیر است؟

همانطور که گفتیم سابلیمینال بر روی ناهشیار افراد تاثیر می گذارد و ارتباطی با تغییر رنگ پوست یا رنگ چشم ندارد. به عنوان مثال اگر فردی در کنترل خشم دچار مشکل باشد ممکن است به سیستم گوارش او آسیب وارد شود. حال اگر به کمک روش هایی بتواند خشمش را مدیریت کند به صورت خودکار مشکل گوارش و معده اش هم خوب می شود.

حتی در موضوع روان درمانی نیز به چنین مشکلاتی بر می خوریم، به عنوان مثال افرادی که سردردهای میگرنی دارند و زمانی که تحت درمان قرار می گیرند به مرور سردردها هم رفع می شود. دلیل آن وجود مشکلاتی مانند استرس و اضطراب بوده است و وقتی افراد تحت درمان قرار گرفته اند و توانسته اند تا افکار و باورهای منفی شان را کنترل کنند به صورت خودکار سردرد آنها هم خوب شده است.

بنابراین سابلیمینال هرگز نمی تواند باعث شود تا رنگ پوست انسان تغییر کند. ولی شما با کمک تاثیراتی که بر ناخودآگاه دارد می توانید به خودتان کمک کنید تا حال بهتری داشته باشید.

دسته‌بندی‌ها