بهره گیری از ترکیب بافت و طرح عناصر و عوامل سازنده فضاهای معماری

بهره گیری از ترکیب بافت و طرح عناصر و عوامل سازنده فضاهای معماری

در این قسمت از پایگاه دانش برنا اندیشان تصمیم داریم تا در رابطه با یکی از موضوعات مهم و ویژه با عنوان بهره گیری از ترکیب بافت و طرح عناصر و عوامل سازنده فضاهای معماری با هدف ایجاد احساس خوب با شما علاقه مندان به مطالب روانشناسی و معماری گفتگو کنیم.

بهره گیری از ترکیب بافت و طرح عناصر و عوامل سازنده فضاهای معماری

در مقاله بهره گیری از ترکیب بافت و طرح عناصر و عوامل سازنده فضاهای معماری با هدف ایجاد احساس خوب در مورد عناصر ترکیب بافت و طرح که در معماری کمک می کند تا احساس خوب در افراد ایجاد شود گفتگو خواهیم کرد.

معماری و حال خوب خانه ( 2 )

ترکیب بافت و طرح

از تلفیق و ترکیب بافت و طرح های متنوع میتوان به مقدار خیلی زیادی به تغییرو بهبود حال و هوای خانه کمک کنید و مانند خلق یک اثرهنری  ، جذابیت بصری دکوراسیون خانه خود را ارتقا ءدهید .

بافت در طراحی  مجموعه عناصر و اکسسوری های قابل لمس از انواع پارچه و منسوجات تا چوب  و شیشه و سنگ و هر سطح قابل لمس را شامل میشود . با ایده های مناسب ازجنسیت پارچه های پرده اتاق ها و کوسن ها تا طرح  و پوشش دیوارها همگی از عوامل تاثیر گذار در این روند میباشند .

با توجه به این قضیه که عهده دار طراحی چه نوع  فضایی هستید  ، میتوان ایده های متفاوتی را وارد ساخت . به طور مثال ، اگربه دنبال طراحی فضای تابستانی با حال و هوای سبک و خنک هستید  ، میتوانید پارچه هایی نرم و لطیف را در قالب پرده یا روتختی های اتاق خواب استفاده کنید تا حس خوب سبکی و لطافت را القا کند. حتی میتوانید جسارت به خرج دهید و برای پارچه های پرده از طرح های گلدا ر رنگی و روشن استفاده کنید و فضای خانه را به طور کلی متحول سازید . پرده های ضخیم و سنگین و تیره عناصری هستند که باعث تخریب دید بصری و حس خوب خانه خواهند شد . در کنار مبل ها و کاناپه های جلوی تلویزیون  ، میتوانید از رواندازهای نرم و لطیف با رنگ های شاد  مانند کرم  ، گلبهی  برای غیلوله وخواب نیم روزی استفاده کنید .

در انتخاب مبلمان خانه که از عناصر اصلی در طراحی فضاها هستند ، ظرافت زیادی به خرج دهید .این نکته بسیارحایز اهمیت است  زیرا سبکی که برای مبلمان وعناصر بزرگ انتخا ب  می کنید ، بیانگرروح حاکم بر خانه شماست و نشان دهنده علایق و سلیقه شخصی شما میباشد .


پیشنهاد ویژه : نورپردازی در معماری و ایجاد حس خوب در افراد


با توجه به ابعاد فضا و اینکه میخواهید چه حسی را القا کنید میتوانید  از مبلمانی با بافت های متنوع از جنس کتان ، پلی استر ، چرم تا پارچه های نانو بهره بگیرید . اگر به دنبال فضایی با حس آرامش و راحتی هستید و اگر قرار است در طول روز از مبلمان به مدت زیادی استفاده کنید ، بهتر است مبلمانی با بافت های ضخیم را فراموش کنید و از بافت های لطیف و رنگ های روشن که حس و حال خوبی را در فضا به جریان می اندازند ، استفاده کنید .

همچنین کوسن ها در ترکیب با مبلمان خانه  ، تاثیر چشمگیری در ایجاد جلوه خاص خواهند داشت . میتوانید از کوسن های با جنس و بافت و رنگ ها ی متفاوت استفاده کنید تا جذابیت و حال و هوای موردنیاز خود را وارد فضای خانه سازید . میتوانید با کنار هم قرار دادن کوسن های رنگی و نرم و پف دار بروی مبلمان خانه ، فضا را مانند صحنه یک بوم نقاشی به تصویر بکشید تا علاوه بر ایجاد جذابیت بصری  ، جایگاهی مناسب برای نشستن را فراهم آورد .

بهره گیری از ترکیب بافت و طرح عناصر و عوامل سازنده فضاهای معماری

یکی دیگر از راه های ارتقا ءحال و هوای خوب خانه ، بافت دیوارهاست . یکی از راحت ترین و آسان ترین روش ها رنگ کردن دیوارهاست . استفاده از توناژهای رنگی متفاوت میتواند تاثیر به سزایی در جریان سیال حال و هوای خانه داشته باشد .

اگر به دنبال روش هایی متفاوت برای ایجاد این تغییر هستید ، میتوانید از ایده های متفاوت و خاصی که از سلیقه و علاقه های شخص خودتان سرچشمه میگیرد بهره جویید و فضای منحصر به فرد خود را خلق کنید .

میتوانید با استفاده از اکسسوریها و عناصر تزیینی و مجموعه آثار هنری  تا  قاب عکس های خانوادگی با مقیاس های متفاوت ، تنوع جالبی ایجاد کنید . میتوانید قواعد همیشگی را بشکنید ، دست به ابتکار بزنید واز پارچه ها و منسوجات به عنوان عناصر دکوراتیو استفاده کنید .به طور مثال اگر پارچه پرده گلدار و خوش نقشی را برای پرده ها انتخاب کردید ، آن ها را داخل قابی بدون شیشه در سایزهای متفاوت قرار داده و بخشی از دیوار خانه را با آن بپوشانید  ، با اینکار از یک طرف با ابداع و نوآوری جدید هویت خاصی ایجاد کرده اید و از طرفی فضا منحصر به فرد شما شده است و هارمونی و همانگی خاصی را از دیدگاه زیبایی شناسی خلق کرده اید . یا میتوانید از مجموعه سبدهای حصیری در بافت ها و اندازه های متفاوت که در مغازه های صنایع دستی به فروش می روند استفاده کنید . محدودیتی در کنار هم قرار دادن آنها برای خود قایل نشوید و دست به خلق دکوراسیون جذابی بزنید. از بشقاب های گلدار و زیبایی ارثیه ای که از نسل های قبل به دستتان رسیده ، آلبومی  بی نظیر و خاطره انگیز بروی دیوار بسازید ودر مهمانی های خانوادگی لحظاتی را برای ایجاد حس گرما و صمیمت بیشتر با مهمان هایتان  ، در مورد آنها صحبت کنید . میتوانید از عناصر و المان های خاص دیگری نیز استفاده کنید و از این طریق علاوه بر شخصی سازی فضای خا نه  خود باعث ایجاد فضای مناسب و صمیمی شوید .

کاغذهای دیواری با رنگ ها و بافت و نقش های  متنوع  ، یکی دیگر از تکنیک هایی  است که باعث تغییردر فضا و بهبود کیفیت فضای خانه میشوند . انتخاب  کاغذ دیواری باید متناسب با ابعاد و نوع فضا باشد واگر در هارمونی و هماهنگی با سایر عناصر تشکیل دهنده فضا باشد ، خواهد توانست قدرت و جلوه بصری تاثیرگذاری داشته باشد . با قوانین و الگوهای از پیش تعیین شده حرکت نکنید ، اگرفکر میکنید دیواری در خانه دارید که میخواهد جلوه متفاوت داشته باشد یا آن را برای نمایش اکسسوریهای خاص خودتان در نظر گرفته اید میتوانید ازکاغذ دیواری  با طرح و رنگی چشمگیر ، به عنوان بستر اصلی آن دیوار استفاده کنید .

از جادوی آینه ها در خانه غافل نشوید ، آینه ها نور را منعکس می کنند و جلوه ای  روشن تر و وسیع تر به فضا میدهند . استفاده درست از آینه ها علاوه بر زیباسازی فضاها ، تاثیری شگرف در تغییر حال و هوای خانه  دارد و جلوه ای متفاوت و خاص به فضا میدهد .

به طور مثال ، اگردر خانه خود راهرویی تنگ و باریک و خفه دارید ، میتوانید با اضافه کردن آینه ، فضا را  بازترو وسیع  تر جلوه دهید  یا اگر اتاق نشیمنی دارید که نور طبیعی مناسبی ندارد ،  از معجزه آینه ها در این فضا کمک بگیرید ،  از قاب آینه هایی که هم جنبه کاربردی  و هم زیبایی دارند در این فضا بهره بگیرید ، تا علاوه بر اینکه  درخشش و تلالو نور رابیشتر میکنند ، حس دوست داشتنی خوب و خودمانی را نیز به جریان می اندازند .

پوشش کف فضاها هم یکی از آن عواملی است که  اگر درانتخاب متریال آن با توجه به کاربرد فضا دقت کنید  ، میتوانید  به طور فزاینده ای کیفیت حس و حال خانه را بهبود دهید . اگرچه ناگفته پیداست که نقش پوشش کف در فراهم کردن شرایط مناسب برای زنگی روزانه اعم از نشستن و خوابیدن و بازی کردن کودکان چه مقدار حایز اهمیت است .

کفپوش های امروزی دارای تنوع بسیار بالایی از کف پوش ها ی چوبی ، پارکت ها ، کف پوش های سرامیکی … تا انواع متنوع قالیچه ها و موکت ها میباشند .

به طور مثال اگر به دنبال ایجاد فضایی گرم و صمیمی در بخشی از فضای خانه هستید که کودکان با آرامش و راحتی تمام بتوانند در آنجا مشغول بازی باشند ،  از موکت ها یا تیکه های از قالیچه های نرم و لطیف استفاده کنید .قالیچه ها از آن دسته عناصری هستند که علاوه بر نقش دکوراتیو بودنشان به خاطر تنوع در رنگ و بافت و جنس شان که باعث ایجاد جذابیت بصری بیشتری میگردد ، کمک می کنند که پاها در تماس با سطوح سرد و سخت قرار نگیرند و احساس آرامش و راحتی را سبب میشوند .

در نهایت امر ، بافت و طرح  یکی از اجزای اصلی در طراحی معماری به شمار می روند و میتوان با انتخاب درست و مناسب ،  روحی تازه  به فضا بخشید  و احساس طراوت و شادابی عمیقی را خلق کرد .

نویسنده : شهلا حسن زاده

کارشناس ارشد مرمت ابنیه تاریخی

دسته‌بندی‌ها