بهره گیری از عناصر و عوامل سازنده فضاهای معماری با هدف ایجاد احساس خوب

بهره گیری از عناصر و عوامل سازنده فضاهای معماری با هدف ایجاد احساس خوب

در این قسمت از پایگاه دانش برنا اندیشان تصمیم داریم تا در رابطه با یکی از موضوعات مهم و ویژه با عنوان بهره گیری از عناصر و عوامل سازنده فضاهای معماری با هدف ایجاد احساس خوب با شما علاقه مندان به مطالب روانشناسی و معماری گفتگو کنیم.

بهره گیری از عناصر و عوامل سازنده فضاهای معماری باهدف ایجاد احساس خوب

در مقاله بهره گیری از عناصر و عوامل سازنده فضاهای معماری با هدف ایجاد احساس خوب در مورد عناصری که در معماری کمک می کند تا احساس خوب در افراد ایجاد شود گفتگو خواهیم کرد.

معماری و حال خوب خانه ( 1 )

امروزه در شرایطی که سبک های زندگی به طور فزاینده ای در حال تغییر میباشد ، میتوان با مجموعه ای  متفاوت از ایده ها و روش ها ، به میزان زیادی به شاد بودن و تقویت جذابیت بصری فضاهایی که ساعات زیادی در شبانه روز را در آنجا سپری میکنیم ، دست یابیم .

فاکتورهایی مانند نور و رنگ و بافت … میتواند تاثیر فوق العاده ای در محیط ایجاد کند  و  این شرایط تنها با رعایت نکات ساده ای قابل اجراست .

نورپردازی

نورهای طبیعی

یکی از سریع ترین و ساده ترین راه ورود نور به خانه ، پنجره ها هستند . پرده ها را کنار بزنید و اجازه دهید نور خورشید وارد خانه شود . نور آفتاب باعث ترشح هورمون شادی میگردد و نقش مهمی دربهبود روحیه افراد دارد و سطح انرژی بدن را بالا میبرد و باعث کاهش کرختی و کسالت افراد میشود .

پنجره ها ، ورودی انتقال نور به درون خانه هستند . اگر در فضای نشیمن خود پنجره ای دارید که به یک منظره چشم نوازباز میشود ، میتوانید پرده ها را درطول روز کنار بزنید . در انتخاب جنسیت پارچه پرده نیز باید دقت زیادی به خرج دهید ، پرده ها نقش مهمی در کنترل میزان نور دارند . در فضای نشیمن آفتاب گیر میتوانید از پرده ای نازک تر و  روشن تر استفاده کنید ، پرده هایی که نور از آنها عبور میکند ، پارچه های توری یا پارچه های حریر میتواند انتخاب مناسبی برای این فضاها باشند .


پیشنهاد ویژه : فیلم آموزش معماری خانه های مسکونی


متاسفانه تحت تاثیر الگوهای پرزرق و برق و مجلل امروزی  ، در بسیاری از خانه ها  ، پنجره های بزرگ و اصلی که میتوانند نقش بسزایی درتامین نور طبیعی داشته  باشند ، زیر خراوارها پارچه های چند لایه مدفون شده اند . درست است که این نوع پوشش ها می تواند از نظر جذابیت بصری و در هماهنگی با سایر مبلمان خانه ، جلوه ای رسمی تر و شیک تر را ارائه دهند . اما میتوان با انتخاب درست جنس و بافت پارچه پرده ، تلفیقی درست از کنترل نور ورودی و رعایت حریم داخلی درهماهنگی با چیدمان داخلی خانه درنظر گرفت تا علاوه بر اینکه پرده جلوه زیباتری به فضا میبخشد ،از اهمیت نقش کاربردی  پنجره نیز کاسته نگردد.

بهره گیری از عناصر و عوامل سازنده فضاهای معماری با هدف ایجاد احساس خوب

در فضاهای اتاق خواب که نیاز به نور کمتری دارند ، از پرده های ضخیم تر استفاده کنید تا در هنگام استراحت خواب بهتری داشته باشید .

اگر به دنبال ایده ای متفاوت برای پنجره های  خانه خود هستید که جلوه ای مدرن نیز به فضا بدهد ، میتوانید از پرده های  کرکره ای عمودی یا افقی نیز استفاده کنید . این نوع پوشش ها میزان و زاوایه نور ورودی را بهتر کنترل میکنند . از آنجا که کرکره ها نمایی مدرن دارند ، میتوانید آنها را در هارمونی و هماهنگی با عناصر و المان های به کار رفته در فضا به کار ببرید  ، اگرچه بهتر است برای فضایی مانند خانه از طرح های روشن و ساده با تزیینات کم برای پوشش پنجره استفاده کنید .

پنجره های سقفی نیز گزینه دیگری برای ورود نور مناسب به خانه هستند ، اگرچه امروزه به ندرت در خانه ها و آپارتمان ها طراحی میشوند ،ولی برای تامین نور بخش های  از خانه که حریم خصوصی تر دارند ،بسیار کاربردی هستند.

نورهای غیر طبیعی

درشرایطی که منظره  پنجره خانه  به ساختمان های دیگر و یا منظره ای ناخوشایند باز میشود و علاوه برکاهش نورمفید، حریم خصوصی خانه را تحت الشعاع قرارمی دهد ، معمولا سکنه از نور طبیعی چشم پوشی می کنند. دراین صورت برای جبران کمبود تامین نور طبیعی میتوان از نور پردازی های غیرطبیعی استفاده کرد.

برای ایجاد نورعمومی از لوسترهای سقفی استفاده کنید یا از چراغ هایی که بروی دیوار نصب شده اند کمک بگیرید تا نور مناسب را برای فضا تامین کنید . یکی از تکنیک های مدرن امروزی استفاده از منابع نور مخفی است  که در فرورفتگی های حاشیه سقف های کاذب کار میشوند ،  این منابع نوری علاوه بر اینکه جلوه ای  روشن تر ، دلبازتر و بزرگ تر به فضا می دهند ،  باعث شیک و رسمی تر شدن آن میشوند .

برای ایجاد نمایی مدرن ، و افزایش نور در فضاهایی مانند ناهارخوری و آشپزخانه ، و برای منحصر به فرد کردن اشیا و عناصرو اکسسوری های نفیس و دارای ارزش های هنری ، میتوان ازمنابع نور مخفی بهره بسیار جست .

اگر در فضای نشیمن خود تلویزیون دارید ، سعی کنید منابع نوری خارج اززاویه دید شما ، چه درمقابل وچه درپشت سرشما باشد ، نصب منابع روشنایی در دیوار مقابل تلویزیون منجر به ایجاد اختلال در دیدن تصویرتلوزیون میگردد .

اگر  تابلوهایی را بر دیوارها نصب کرده اید ، میتوانید از نورهایی که در بالای تابلو نصب میشوند  و جهت تابش آنها به سمت پایین است ، برای درخشش بیشتر تابلوها استفاده کنید .

برای قسمت هایی از خانه که نیاز به نور کمتری دارند ، میتوانید از چراغ های رومیزی یا آباژورها استفاده کنید .برای انتخاب رنگ و طرح آباژورها دقت کنید تا با دکوراسیون منزل شما هماهنگ باشد و با انتخاب آباژورهای متنوع باعث آشفتگی و بی نظمی بصری نشوید .

با توجه به فعالیت ها یی که در هر فضا انجام میشود ، میتوانید نوع  منابع نوری  و میزان نوردهی در آن فضا را در انتخاب کنید . برای فضایی مانند اتاق خواب که نیاز به نور زیادی ندارد ، چراغ های رومیزی در دو طرف تخت میتواند برای تامین نور مورد نیاز کافی باشد .

اگر به دنبال خلق فضایی متفاوت و هنری در گوشه ایی از خانه هستید ، نور پردازی صحیح با آباژورهای بلند و ایستاده میتواند جلوهای متفاوت و قوی به فضا دهند .  همچنین از آباژورهای ایستاده  میتوانید در کنار مبلمان اتاق پذیرایی نیز بهره ببرید .

درنهایت نورپردازی یکی از گزینه های مهم در طراحی دکوراسیون میباشد که  باید علاوه بر تامین نورمتناسب با عملکرد فضاهای مختلف ، تاثیر بسزایی درایجاد جلوه ای متفاوت و حس موردنیاز را داشته باشد .

نویسنده : شهلا حسن زاده

کارشناس ارشد مرمت ابنیه تاریخی

دسته‌بندی‌ها