تحلیل اضطراب جدایی و نقش آن در روابط ما با دیگران

تحلیل اضطراب جدایی و نقش آن در روابط ما با دیگران

اضطراب جدایی یک از انواع اختلالات اضطرابی است که در سنین کودکی ایجاد می شود و اگر برای آن کاری انجام نشود و به درمان اختلال پرداخته نشود، در. بزرگسالی نیز برای فرد مشکلاتی را ایجاد می کند و باعث می شود تا زندگی زناشویی فرد نیز تحت تاثیر قرار بگیرد، به دلیل مهم بودن موضوع بر آن شدیم تا مقاله ای با عنوان تحلیل اضطراب جدایی و نقش آن در روابط ما با دیگران را در این بخش از پایگاه دانش برنا اندیشان مورد بررسی قرار دهیم.

همانطور که می دانید افراد اغلب بر اساس طرحواره هایشان دست به انتخاب می زنند و این نوع انتخاب به نوع تجربیات دوران کودکیشان بستگی داشته و این که در دوران رشدی شان چه اتفاقاتی برایشان افتاده و آن رویداد چه اثری بر ذهن و تفکر فرد بر جای گذاشته است،این موضوع باعث می شود وقتی فرد دست به انتخاب برای انتخاب همسر می زند به واقعیت توجه نکرده و تله های فکری اش او را احاطه کنند و وارد یک سیکل باطلی شود که نتیجه آن مشخص بوده و در نهایت موجب اسیب به فرد شود، ما در این مطلب به موضوع اضطراب جدایی و تاثیر آن در رابط می پردازیم و نقش آن را مورد بررسی قرار خواهیم داد، پس تا انتهای مقاله با برنا اندیشان همره باشید.

تحلیل اضطراب جدایی و نقش آن در روابط ما با دیگران

در مقاله تحلیل اضطراب جدایی و نقش آن در روابط ما با دیگران به صورت کامل نقشی که فوبیای جدایی می تواند در زندگی عاطفی فرد ایجاد کند را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

فوبیای جدایی: چرا ما در روابط سمی باقی می مانیم

داشتن اضطراب وابستگی زیاد میتواند منجر به ترس از رها شدن و ترک اشخاص شود.

اگر شما در یک رابطه ناکارآمد باشید ، آن را ترک میکنید؟ اگر مثل بقیه فکر میکنید احتمالاً برایتان این طور معنا شده است. واضح است که خارج شدن از یک رابطه ناسالم و ناخوشایند کار منطقی است. اما بسیاری از ما در مسائل عاشقانه منطقی رفتار نمی کنیم. در حالی که برخی از افراد از تعهد در ازدواج هراس دارند و برخی دیگر ترسی درونشان را فرا گرفته است.


پیشنهاد ویژه : کارگاه روانشناسی آموزش مهارت های زناشویی


ترک یک رابطه بد و ناکارآمد به نحوه دلبستگی شما به فرد طرف مقابل ارتباط دارد (جوئل و همکاران ، 2011 ؛ جورج و همکاران ، 2020 ؛ میکولینسر و شیور ، 2016). دلبستگی در دو بعد اندازه گیری می شود: اضطراب دلبستگی و اجتناب از دلبستگی.

اضطراب جدایی چه تاثیری بر روابط عاطفی افراد دارد

اضطراب دلبستگی نشان دهنده میزان تمایل شما به این است که شما فکر می کنید شریک زندگی شما به شما اهمیت می دهد و آماده حمایت و پشتیبانی از شما و پاسخگویی به نیازهای شما است ، در حالی که اجتناب از دلبستگی نشان دهنده میزان وابستگی شما به صرف وقت برای تعامل با شریک زندگی تان است تا احساس خوب در مورد خودتان داشته باشید .از آنجا که سطح بالایی از اضطراب دلبستگی میتواند با سطح زیاد کم یا متوسط مفهوم اجتناب از دلبستگی ترکیب شود، راه های بیشماری وجود دارد که میتواند به همراه اضطراب آن وابسته باشید. دو حالت شدید اضطراب دلبستگی وجود دارد که به اجتناب دلبستگی ترسناک، که با اضطراب زیاد همراه است و نوع کم اضطرابش هم نوع دوم است که اجتناب کمی در آن دخالت دارد(بارثولومئو، هورو ویتز، 1991).

در کلیپ زیر به صورت کامل با اختلال اضطراب جدایی آشنا خواهید شد.

افرادی که سبک دلبستگی جدایی ناپذیر ترسناک دارند ، بسیار در تشویش هستند. ایده واقعی یک رابطه صمیمی آنها را وحشت زده می کند ، زیرا گذشته آنها به آنها آموخته است که صمیمیت و نزدیکی به طور حتم منجر به طرد شدن و رنج عاطفی می شود. آنها گاهی اوقات موفق می شوند که بر ترس خود غلبه کنند ، اما فقط با برداشتن مراحل کوچک میتوانند به یک سری جاها برسند.

هنگامی که آنها در یک حالت فعال قرار بگیرند ، ممکن است ترس از تعهد آنها به “ترس از جدایی” تبدیل شود. و شاید این مورد بتواند آنها را از شکست عشقی نجات دهد ، ممکن است آنها به یک رابطه ناخوشایند یا ناکارآمد رضایت دهند. اما به احتمال زیاد قبل از رسیدن به آن نقطه ، سعی میکنند خودشان را هر جور شده به آنجا برسانند. افراد دارای اضطراب به طور قابل توجهی ترس از جدایی دارند و فکر جدایی ناراحتی غیر قابل تحملی برایشان ایجاد می کند.

اما بر خلاف یک فرد جدایی ناپذیر، آنها از تغییر روابط نمی ترسند تا زمانی که این تغییرات باعث بروز و وجود تعهد و صمیمیت بیشتری در رابطه شوند. افراد دارای اضطراب دلبستگی و دلبستگی اجتنابی ترسناک (مضطرب گونه) با یکدیگر متفاوت هستند زیرا وقتی بحث اجتناب ناپذیری به میان می آید آنها مخالف متقارن بودن هستند.

در حالی که فکر ورود به یک رابطه متعهدانه می تواند پاسخی آسیب زا در افراد اجتناب ناپذیر ایجاد کند ، افرادی که سبک دلبستگی مضطربانه ای را به خود مشغول کرده اند احساس درد می کنند و علاقه ، تأیید و توجهی را که در دوران کودکی یا دوستی و روابط قبلی از دست داده اند آرزو خواهند کرد . افراد این نوع اضطراب میتوانند برای تایید شدن شریک زندگیشان را مجبور کنند که به آنها محبت کنند و ممکن است اوج شادی را بتوانند تجربه کنند.

با این حال ، فریاد ناامید کننده، آنها برای محبت و تأیید بازخورد دردناک رابطه از روشهای ناسالم است که آنها برای تعامل با مردم در گذشته خود استفاده مینمودند. افرادی که این گونه اضطراب را دارند خود را بر اساس رابطه ای که دارند تعریف میکنند و آنها اغلب مایل به تحمل سطح عظیمی از رنج های عاطفی برای جلوگیری از نابودی خود و رابطه شان هستند.

دسته‌بندی‌ها