آشنایی با تیپ های شخصیتی MBTI در رابطه جنسی

آشنایی با تیپ های شخصیتی MBTI در رابطه جنسی

آیا می دانید که هر یک از تیپ های شخصیتی MBTI در رابطه جنسی چگونه هستند؟ شایان ذکر است که تمام تیپ های شخصیتی دارای رفتارهای مخصوص به خودشان هستند و در هر زمینه ای به روشی خاص عمل می کنند. از این رو لازم است تا با ویژگی های مختلف هر یک از تیپ های شخصیتی مایرز بریگز MBTI آشنا باشیم و بدانیم که آنها در هنگام رابطه جنسی چگونه عمل می کنند. کارگاه های روانشناسی به شما کمک می کند تا به صورت اصولی با تمامی مباحث روانشناسی شخصیت آشنا شوید.

همواره لازم است به یاد داشته باشیم که شخصیت انسان ها به شکل ثابتی بوده و اگر شما با خصوصیات شخصیتی هر فرد آشنا باشید می توانید تا حد زیادی رفتارهایش را پیش بینی کنید. به عنوان مثال در زندگی زناشویی اگر زوجین به خوبی با شخصیت یکدیگر آشنا باشند می توانند رابطه خوبی با یکدیگر داشته باشند.

ما در این قسمت از مجله علمی برنا اندیشان تصمیم داریم تا به صورت کامل موضوع تیپ های شخصیتی در رابطه جنسی را مورد مطالعه و بررسی قرار دهیم. پس اگر شما هم می خواهید بدانید که هر یک از تیپ های شخصیتی مایرز بریگز MBTI در رابطه جنسی چگونه هستند حتما تا انتهای مقاله با گروه برنا اندیشان همراه باشید.

راهنمای مطالعه مقاله نمایش

تیپ های شخصیتی MBTI در رابطه جنسی

همانطور که گفته شد مهمترین موضوعی که در هر رابطه ای باید مورد بررسی قرار بگیرد بحث شخصیت افراد است. همه ما با تیپ های شخصیتی MBTI آشنا هستیم و می دانیم که به چندین گروه تقسیم می شود و هر یک از آنها دارای ویژگی های مخصوص به خودشان هستند.

در ادامه تصمیم داریم تا بررسی کنیم که هر یک از انواع تیپ های شخصیتی با چه تیپ شخصیتی دیگری دارای سازگاری و هماهنگی است. زیرا اگر زوجین قبل از ازدواج به مشاوره بروند و از روانشناس کمک بگیرند می توانند با شخصیت خودشان آشنا شوند و بدانند که دارای چه ویژگی ها و خصوصیاتی هستند.

چرا که هماهنگی شخصیت ها موجب می شود تا دوام و پایداری ازدواج بیشتر باشد. بنابراین لازم است اشاره شود که در زندگی زناشویی اگر تمامی تفاوت ها و شباهت های شخصیتی به خوبی شناخته شود موجب می شود تا تعادل زندگی بیشتر شده و در نتیجه زوجین به رضایتمندی زناشویی دست پیدا می کنند. همچنین پیشنهاد می شود تا به کارگاه آموزش روانشناسی شخصیت مراجعه نمایید.

شایان ذکر است که تیپ های شخصیتی MBTI دارای انواع مختلفی است و اگر ما به خوبی با تمامی آنها آشنا باشیم می توانیم متوجه شویم که شخصیت ما با چه تیپی سازگار است و در نتیجه شاهد رابطه سالم و شادی خواهیم بود. از طرفی لازم است بدانیم که آگاهی از خصوصیات مختلف تیپ های شخصیتی نیز به ما کمک می کند تا بدانیم که از چه افرادی باید دوری کنیم که این موضوع به سلامت روان ما بسیار کمک می کند.

در ادامه با برنا اندیشان همراه باشید تا به صورت کامل با تمامی تیپ های شخصیتی آشنا شویم و بدانیم که هر یک از آنها در رابطه جنسی دارای چه ویژگی های و خصوصیاتی هستند.

تیپ های شخصیتی MBTI در رابطه جنسی | تیپ شخصیتی INFJ یا عاشق محتاط

تیپ شخصیتی INFJ یا همان عاشق محتاط به این صورت عمل می کند که نسبت به تمام افراد محتاطانه عمل می کند و خیلی راحت به دیگران اعتماد نمی کند. اما اگر مدتی بگذرد و از طرف مقابل خود شناخت پیدا کند به او اعتماد کرده و می تواند به او نزدیک شود.

تیپ های شخصیتی MBTI در رابطه جنسی چگونه عمل می کنند؟

آنها برای رابطه شان بسیار وقت می گذارند و اگر به رفتار آنها دقت کنید متوجه می شوید که بسیار مردد هستند ولی اگر شخص مورد نظرشان را پیدا کند برایشان بسیار عالی است و از لاک دفاعی شان خارج می شوند. تیپ شخصیتی INFJ در زندگی زناشویی رابطه جنسی را همه چیز نمی داند اما زمانی که فرد مورد نظرش را پیدا کند تمام تلاش خود را می کند تا بهترین رابطه جنسی را داشته باشد و در واقع این توانایی را دارد که رابطه جنسی را به بعد معنوی برسان.

تیپ های شخصیتی MBTI در رابطه جنسی | تیپ شخصیتی ENFJ یا معشوق بخشنده

افرادی که دارای تیپ شخصیتی ENFJ هستند دارای میل جنسی بسیار قوی و بالایی هستند. آنها می توانند در رابطه ای که وارد می شوند بسیار متعهد باشند و همواره نیز متعهد باقی می مانند. تیپ شخصیتی ENFJ در رابطه جنسی تمام تلاش خودش را می کند تا به طرف مقابل بیشترین لذت را بدهد و در واقع او زمانی به رضایت دست پیدا می کند که طرف مقابلش به لذت بالایی دست یابد.

در حقیقت تیپ شخصیتی ENFJ در رابطه جنسی سنگ تمام می گذارد. لازم به یادآوری است که این تیپ شخصیتی بسیار بخشنده است و اگر بتواند به طرف مقابلش اعتماد کند و هرگز به اعتمادش خدشه ای وارد نشود بهترین رابطه را از آنها مشاهده خواهیم کرد. بنابراین به یاد داشته باشید که اگر طرف مقابل شما دارای تیپ شخصیتی ENFJ است هرگز نباید از اعتمادش سوء استفاده کنید. زیر در غیر این صورت دیگر به شما اعتماد ندارد و رابطه خوبی را با او تجربه نخواهید کرد.

تیپ های شخصیتی MBTI در رابطه جنسی | تیپ شخصیتی INFP یا پرشور و هیجان

همانطور که از نام این تیپ شخصیتی مشخص است آنها بسیار پرشور و هیجان هستند. از این رو هرگز رابطه جنسی را به شکل مادی آن در نظر نمی گیرند. به این معنا که فقط با فردی وارد رابطه جنسی می شوند که به خوبی او را بشناسند و بتوانند رابطه احساسی و عاطفی عمیقی را با او برقرار کنند.

بنابراین به یاد داشته باشید که تیپ شخصیتی INFP اگر با فردی وارد رابطه شود که هیچ احساس و عاطفه ای با او نداشته باشد از نظر روحی دچار مشکل می شود. لازم به ذکر است که رابطه جنسی برای تیپ شخصیتی INFP بسیار مهم است و هر دو جنبه جسمی و عاطفی را شامل می شود. بنابراین اگر طرف مقابل شما دارای تیپ شخصیتی INFP یا پرشور و هیجان است باید بدانید که او دوست دارد تا با شما رابطه عاطفی و احساسی عمیقی برقرار کند و در ادامه نیز وارد رابطه جنسی می شود.

MBTI در رابطه جنسی | تیپ شخصیتی ENFP یا مشتاق

لازم است اشاره شود که نیرو و انگیزه جنسی در تیپ شخصیتی ENFP بسیار بالا است. اما باید بدانید که این افراد فقط با افرادی وارد رابطه می شوند که بتواند با او صمیمی شوند و بدانند که می توانند رابطه احساسی و عاطفی عمیقی را با او برقرار نمایند. آنها برای نشان دادن خودشان از نیروی جنسی شان استفاده می کنند.

شایان ذکر است که اگر تیپ شخصیتی ENFP بتواند جنبه های جدیدی از شخصیت خودش را کشف کند بسیار خوشحال می شود. آنها تمایل ندارند تا در رابطه جنسی محدودیتی داشته باشند و تمام تلاش خودشان را می کنند که خلاقیت بالایی در رابطه جنسی شان داشته باشند.

MBTI در رابطه جنسی | تیپ شخصیتی INTJ یا عاشق کامل

در مورد تیپ شخصیتی INTJ باید بدانید که این افراد در رابطه روزمره شان ممکن است بسیار درونگرا باشند اما هنگام انجام رابطه جنسی بسیار متفاوت عمل می کنند. چرا که رابطه جنسی برای آنها فرصتی است که بتوانند به وسیله آن بسیار عالی و خوب ظاهر شوند و جلوه ای متفاوت از خودشان را به طرف مقابل نشان دهند.

تیپ شخصیتی INTJ از رابطه جنسی به عنوان یک راه فرار از تمامی دغدغه های فکری اش استفاده می کند. گاهی اوقات ممکن است در رابطه جنسی شان بسیار خشن باشند ولی باید بدانید که آنها در رابطه جنسی مسئولیت پذیری بالایی دارند و اگر شرایط مناسب باشد میل جنسی شان نیز افزایش پیدا می کند.

همچنین باید اشاره شود که تیپ شخصیتی INTJ در رابطه جنسی همواره بر روی رضایت همسرش تمرکز می کند و تمام تلاش خود را می کند تا اگر مشکلی در رابطه جنسی وجود داشته باشد آن را رفع نماید.

MBTI در رابطه جنسی | تیپ شخصیتی ENTJ یا عاشق مغناطیسی

از خصوصیات تیپ شخصیتی ENTJ باید به پرخاشگری آنها اشاره شود که می تواند به رابطه جنسی تبدیل شود و چون تعادل خوبی در حفظ رابطه دارند می توانند مسئولیت رابطه جنسی را بر عهده بگیرند. تیپ شخصیتی ENTJ اغلب بسیار خلاقانه عمل می کند و همواره در تلاش است تا در هنگام رابطه جنسی همسرش بیشتری لذت را ببرد. او دوست ندارد که رابطه جنسی برای شریک زندگی اش کسل کننده باشد و به همین دلیل همواره یک رابطه جنسی پر جنب و جوش را برای همسرش فراهم می کند.

MBTI در رابطه جنسی | تیپ شخصیتی INTP یا عاشق مصرف کننده

تیپ شخصیتی INTP از نظر عاطفی خیلی برونگرا نیستند و خودشان را بیان نمی کنند. اما از نظر جنسی و عاطفی همواره احساس رضایت می کنند. از نظر آنها رابطه جنسی یکی نیاز بسیار جدی است و از تجربیات جدید استقبال می کنند. اگر تیپ شخصیتی INTP با فردی راحت باشد می تواند خودش را به او ابراز کند.

از این رو اگر این شخصیت به فردی اعتماد کند و به شناخت خوبی از یکدیگر دست پیدا کند قطعا از نظر جنسی نیز رفتاری گشاده با او خواهد داشت. به یاد داشته باشید که برای تیپ شخصیتی INTP رابطه جنسی در حکم درمان افکار مزاحم بوده و آنها از رابطه جنسی استفاده می کنند تا بتوانند استرس ها، دلمشغولی ها و تمامی مشکلات روزمره شان را حل کنند.

شایان ذکر است که آنها می خواهند تا در رابطه جنسی به رضایت برسند و همچنین شریک زندگی شان را هم از نظر جنسی راضی می کنند. یعنی خودخواهانه عمل نمی کنند و به رضایت متقابل نیز توجه می کنند.

MBTI در رابطه جنسی | تیپ شخصیتی ENTP یا عاشق تجربی

برای شخصیت عاشق تجربی رابطه جنسی صرفا یک رابطه فیزیکی و جسمی نیست و نگاه گسترده تری به آن دارند. لازم به ذکر است که تیپ شخصیتی ENTP به سمت افرادی می رود که افکار آنها باعث شود تا او به وجد آید و آنها را تحسین کند. یعنی می خواهد افکار طرف مقابل آنقدر جذاب و عالی باشد که بر روی او تاثیر مفیدی بگذارد.

تیپ شخصیتی ENTP در رابطه جنسی هیچ حد و مرزی برای خودش ندارد و خودش را محدود و مقید نمی کند. یعنی همواره به دنبال تازگی و هیجان است و اگر متوجه شود در رابطه جنسی طرف مقابل فقط به خودش توجه می کند بسیار ناراحت می شود و هیچ تمایلی به او ندارد.

در واقع این تیپ شخصیتی دوست دارد با فردی رابطه شود که به اندازه خودش برای رابطه وقت و انرژی بگذارد. نکته بسیار مهمی که در خصوص تیپ شخصیتی ENTP وجود دارد این است که با توجه به نوع شخصیت آنها تنوع طلبی جنسی در آنها وجود دارد.

MBTI در رابطه جنسی | تیپ شخصیتی ISTJ یا عاشق سازمان یافته

برای افرادی که دارای عشق سازمان یافته هستند رابطه جنسی به عنوان بخش طبیعی و لازم هر رابطه شناخته می شود. چرا که آنها بر این باورند به کمک رابطه جنسی می تواند یک زندگی شاد و خوبی را تجربه کنند. در خصوص تیپ شخصیتی ISTJ باید بدانید که هیچ تمایلی به رابطه جنسی غافلگیرانه ندارند و همواره دوست دارند تا از قبل برای انجام رابطه جنسی شان برنامه ریزی کنند.

بنابراین با توجه به این خصوصیت متوجه می شویم که آنها هیچ علاقه ای به اتفاقات پیش بینی نشده ندارند. به طور کلی در رابطه جنسی آنها تمام تلاش خودشان را می کنند که شریک جنسی شان را راضی کنند و بهترین عملکرد را از خودشان نشان می دهند. اما لازم است بدانید که تیپ شخصیتی ISTJ علاقه دارد تا طرف مقابل مسئولیت رابطه را بر عهده بگیرد.

MBTI در رابطه جنسی | تیپ شخصیتی ESTJ یا عاشق مغرور

در مورد عاشقان مغرور باید بدانید که آنها دارای خشم و حرارتی هستند که در نتیجه به رابطه جنسی تبدیل می شود و به کمک آنها می توانند بهترین خودشان را به شریک جنسی شان نشان دهند. تیپ شخصیتی ESTJ در دوران نوجوانی شان به سمت روابط جنسی پر خطر می روند و تعدد رابطه جنسی در آنها بسیار مشاهده می شود.

اما زمانی که به بلوغ عاطفی می رسند چنین روابطی برایشان بی معنا می شود. اگر آنها متوجه شوند که در رابطه جنسی به سمت شریک جنسی شان جذب می شوند بسیار خوب عمل می کنند. چرا که تیپ شخصیتی ESTJ همواره دوست دارد تا در چشم باشد و طرف مقابلش به او توجه کند.

MBTI در رابطه جنسی | تیپ شخصیتی ISFJ یا عاشق سخاوتمند

شخصیت سخاوتمند از رابطه جنسی به عنوان فرصتی استفاده می کند که به کمک آن به شریک عاطفی اش عشق بورزد. آنها همواره در تلاش هستند تا بتوانند شریک زندگی شان را خوشحال کنند و زمان زیادی را برای او می گذارد.

شایان ذکر است که تیپ شخصیتی ISFJ دوست دارد تا شریک زندگی اش هم متوجه شود که رابطه جنسی چقدر برای او مهم بوده و او چقدر تلاش می کند تا او را راضی نگه دارد. زیرا اگر متوجه شود که شریک زندگی اش نیز به اندازه او برای رابطه جنسی وقت و انرژی می گذارد از رابطه اش خشنود می شود.

 MBTI در رابطه جنسی | تیپ شخصیتی ESFJ عاشق سرزنده

برای شخصیت عاشق سرزنده رابطه جنسی زمانی یک ارزش محسوب می شود که واقعا عاشق باشد. زیرا اگر به این صورت نباشد رابطه جنسی برای او به یک کار نفس گیر تبدیل می شود. یعنی تیپ شخصیتی ESFJ اگر با شریک عاطفی اش راحت باشد می تواند با او وارد یک رابطه جنسی هیجانی شود و تمام تلاش خودش را می کند که طرف مقابل را راضی کند.

چرا که اگر متوجه شود شریک عاطفی اش از رابطه جنسی با او لذت نبرده است بسیار ناراحت می شود و نمی تواند از رابطه اش لذت ببرد. در واقع برای تیپ شخصیتی ESFJ رابطه جنسی مانند یک پل می باشد که می تواند با معشوق خود رابطه احساسی برقرار کند.

MBTI در رابطه جنسی | تیپ شخصیتی ISTP یا عاشق در دسترس

عاشق در دسترس دارای میل جنسی بالایی است و به رابطه جنسی به عنوان یک رابطه جنسی و فیزیکی نگاه می کند. تیپ شخصیتی ISTP در رابطه جنسی اصلا عاطفی نیستند و به رابطه جنسی یک دید غیر حسی دارند. تیپ شخصیتی ISTP همواره جذب افرادی می شوند که از نظر جسمی به آنها حس و احساس داشته باشند. لازم به ذکر است که رابطه جنسی برای تیپ شخصیتی ISTP دارای یک خروجی است و اصلا نیازی نیست که حتما احساس و عاطفه در رابطه جنسی شان وجود داشته باشد.

MBTI در رابطه جنسی | تیپ شخصیتی ESTP یا عاشق هیجانی

شخصیت عاشق هیجانی دارای میل جنسی بسیار زیادی است و در رابطه جنسی بسیار سخت هستند. به این معنا که به راحتی راضی نمی شوند ولی در عین حال تنوع طلب هستند و همواره دوست دارند تا تجربیات جدیدی را تجربه کنند. تیپ شخصیتی ESTP نسبت به رابطه جنسی علاقه و اشتیاق فراوانی دارند و برای آنها اصلا مهم نیست که حتما در رابطه جنسی با شریک زندگی شان رابطه عاطفی وجود داشته باشد.

البته لازم است بدانید که وقتی می گوییم برای یک تیپ شخصیتی لزوم احساس و عاطفه اجباری نیست به این معنا نمی باشد که آنها افراد خودخواه و بی احساسی هستند. بلکه از نظر آنها رابطه جنسی صرفا یک خروجی داشته و آن هم لذت جنسی است. بنابراین رابطه حسی و عاطفی آنها در جای خودش قرار دارد و به موقع با همسرشان وارد معاشقه نیز می شوند.

در خصوص تیپ شخصیتی ESTP لازم است اشاره شود که در هنگام رابطه جنسی به نیازهای طرف مقابلشان هم توجه می کنند اما گاهی اوقات پیش می آید که حریص باشند و برای افزایش کیفیت رابطه جنسی به دنبال لذت و هیجان هستند.

تیپ های شخصیتی MBTI در رابطه جنسی دارای چه ویژگی هایی هستند؟

MBTI در رابطه جنسی | تیپ شخصیتی ISFP یا عاشق بیانگر

شخصیت عاشق بیانگر از رابطه جنسی به عنوان فرصتی استفاده می کند که بتواند احساسات خودش را به شریک جنسی اش بیان کند. لازم به ذکر است که تیپ شخصیتی ISFP بین رابطه جنسی و رابطه عاطفی و عاشق یک مرز خاصی را قائل است. همچنین باید اشاره شود که تیپ شخصیتی ISFP در رابطه شان به دنبال حس اعتماد و راحتی هستند و همین موارد موجب می شود تا زندگی جنسی آنها دارای معنا شود.

MBTI در رابطه جنسی | تیپ شخصیتی ESFP یا عاشق زیرک

افراد دارای شخصیت عاشق زیرک به عنوان شرکای جنسی مراقب و محتاط شناخته می شوند. تیپ شخصیتی ESFP قادر است تا رابطه جنسی را بدون هیچ عشق و احساسی تجربه کند و بعد از آن نیز دچار احساس ندامت و پشیمانی نمی شود.

تیپ شخصیتی ESFP به راحتی می تواند بین عشق و رابطه جنسی حد و مرزی را مشخص کند اما برای او بسیار مهم است که در هنگام رابطه جنسی احساس عمیقی را تجربه کند. اگر فردی برای آنها مشخص باشد علاقه و اشتیاق شان به رابطه افزایش پیدا می کند. لازم به ذکر است که برای تیپ شخصیتی ESFP عشق در رابطه جنسی به عنوان یک موضوع مهم نیست.

لزوم اهمیت سازگاری تیپ های شخصیتی

همانطور که مشاهده کردید هر یک از انواع تیپ های شخصیتی دارای نگرش و دیدگاه خاص خودشان هستند. یعنی جهان بینی هر یک از تیپ های شخصیتی از دیگری متفاوت بوده و به همین دلیل لازم است تا با ویژگی های هر یک از آنها آشنا باشیم. به یاد داشته باشید که اگر افراد بدون توجه به خصوصیات شخصیتی شان وارد زندگی مشترک شوند می تواند باعث ایجاد عدم سازگاری شود و مشکلات بسیاری را برای آنها به وجود می آورد.

بنابراین باید به یاد داشته باشید که زوجین قبل از ازدواج باید به مشاوره روانشناسی بروند و با انجام تست های استاندارد شده از شخصیت خودشان آگاه شوند و بدانند که دارای چه تیپ شخصیتی می باشند. زیرا بسیار مهم است که زوجین از نیازها شخصی شان با خبر باشند و بدانند که از طرف مقابل چه توقعی دارند. پیشنهاد می شود تا مقاله تاثیر MBTI در ازدواج را مطالعه فرمایید.

از این رو بسیار مهم است که دختر و پسر قبل از ازدواج شناخت خوبی از یکدیگر داشته باشند و بدانند که می خواهند با چه فردی وارد زندگی مشترک شوند. به یاد داشته باشید که انجام تست شخصیت شناسی MBTI به شما کمک می کند تا بتوانید با نگرش و نیازهای شخصی تان آشنا شوید دست به انتخاب هوشمندانه ای بزنید.

در خصوص تست های شخصیت باید اشاره شود که انجام آزمون های شخصیت شناسی کمک می کند متوجه شویم که چه افرادی برای هر کاری مناسب بوده و اگر وارد یک سازمان شوند چگونه می توانند با یکدیگر سازگار و هماهنگ شوند. حتی به کمک این تست ها می توانیم برای طراحی داخلی و چیدمان اتاق ها نیز استفاده کنیم تا فردی که در آن محیط مشغول فعالیت است عملکرد بهتری داشته باشد.

نتیجه گیری

با توجه به رشد و توسعه روز افزون علم روانشناسی در حوزه شناخت انواع تیپ های شخصیتی می توانیم به کمک انجام تست های روانشناسی به شناخت بهتری از افراد دست پیدا کنیم. در واقع در مقاله تیپ های شخصیتی MBTI در رابطه جنسی تلاش کردیم تا شما را با انواع تیپ های شخصیتی آشنا نماییم که بدانید خودتان در کدام گروه قرار می گیرید و با چه گروهی بیشترین سازگاری را دارید.

در نظر داشته باشید که سازگاری افراد در زندگی زناشویی می تواند ضامن سلامت روان شما باشد و در نتیجه از بروز بسیاری از مشکلات بین فردی نیز جلوگیری می شود.

دسته‌بندی‌ها