کارگاه درمان عقلانی عاطفی رفتاری آلبرت الیس

کارگاه درمان عقلانی عاطفی رفتاری آلبرت الیس
نوع فایل
Mp3
حجم فایل
150 مگابایت
دسته بندی
300,000 تومان

در این بخش از وب سایت برنا اندیشان کارگاه درمان عقلانی عاطفی رفتاری آلبرت الیس را در اختیار شما کاربران محترم فروشگاه برنا اندیشان قرار می دهیم.

همانطور که می دانید آلبرت آلیس پدر روان درمانی درمان عقلانی عاطفی رفتاری است و به دنبال نظریات وی رویکرد سی بی تی(CBT) ایجاد گردید. در کارگاه درمان عقلانی عاطفی رفتاری آلبرت الیس، به طور کامل درمان عقلانی عاطفی رفتاری آلبرت الیس را آموزش داده می شود.

روان درمانی چگونه اثر می گذارد؟

مقدمه درمان عقلانی عاطفی رفتاری

درمان عقلانی- عاطفی- رفتاری یکی از مشهورترین و متداول ترین درمان شناختی است. این درمان فکر و به تبع آن رفتار و هیجان های انسان را اصلاح می کند. الیس می گوید: ” من کشف کردم که مردم تا حد زیادی با فکر خود، احساسات و اعمالشان را به منصه ظهور می رسانند.

این موضوع را در متون برخی از فلاسفه یونان باستان خواندم و بین سال های 1942 تا 1955 آن را در تمام مراجعانم مشاهده کردم. من فهمیدم وقتی مراجعانم تفکر واقع بینانه، منطقی و آمیخته با ترجیح را دنبال می کردند، هیجان ها و رفتارهای مناسب و خودیار در آن ها پدید می آمد و وقتی تفکر غیرواقع بینانه، غیرمنطقی و جزمی می اندیشیدند، احساسات و اعمال نامناسبی در آن ها ظاهر می شد که مغایر منافع آن ها بود.


پیشنهاد ویژه:کارگاه درمان مراجع محور راجرز

در چند سالی که مشغول روانکاوی بودم نیز این را می دیدم. وقتی این قضیه برای من مسجل شد، روانکاوی را کنار گذاشتم و در سال 1955 درمان عقلانی- عاطفی- رفتاری را اجرا کردم و تعلیم دادم”(الیس، آبرامس و دنگلجی،2005).

“الیس رویکردی را بنیان گذاشت که به نظر خودش بهتر و آسان تر از روانکاوی، تغییر درمان بخش ایجاد می کرد. رویکرد وی رویکردی شناختی است که جنبه های رفتاری و هیجانی مهمی دارد”(شارف،1996).

REBT به طور گسترده ای یک درمان رفتاری- شناختی محسوب می شود، نه تنها به خاطر این که بنیان گذار آن آلبرت الیس در مورد آن این گونه می اندیشد، بلکه بیش تر به دلیل آن که کارکرد کلی درمان های رفتاری- شناختی به طور مؤثری در آن دیده می شود. در حقیقت الیس دوران فعالیت خود را به عنوان یک درمانگر رفتاری شناختی آغاز نمود.

او شدیداً به تفکر نادرست افراد علاقه مند بود و قادر بود تا الگو ها یا دسته بندی های مشخص در تفکر غیر منطقی مراجعه کنندگان را بیابد. REBT به مدت چند دهه براساس این الگو ها کار می کرد و هزاران درمانگر برای تشخیص دسته بندی های مختلف عقاید کارآمدتر آموزش می دیدند. سایر اشکال درمان رفتاری تدریجاً در دهه 1960 زیاد شدند.

اگر چه هر کدام از آن ها تا حدی بر جنبه های مختلف رفتار و تفکر مراجعه کنندگان تأکید می کردند،REBT به طور فزاینده ای خود را از سایر درمان های مشابه متمایز نمود. یک تفاوت عمده REBT و سایر درمان های رفتاری- شناختی، نوع عقاید ناکارآمد می باشد که پزشکان بر آن تمرکز نمودند؛ اگر چه سایر اشکال تفکر غیر عادی هم چنان مهم و جهت تغییر ارزشمند محسوب می شد تا این الزام ها را بیابند و آن ها را با اولویت هایی که به عنوان راه حلی درست مشاهده شده جایگزین سازند. درمان های شناختی- رفتاری با REBT شروع شد و سپس توسط درمان شناختی بک و درمان شناختی- رفتاری مایکنبام دنبال شد(صفایی، 1386).

آشنایی با رویکرد درمانی (REBT) آلبرت الیس

درمان عقلانی عاطفی رفتاری (Rational Emotive Behavior Therapy) توسط دکتر آلبرت الیس (Albert Ellis) بر اساس این ایده که منشاء بسیاری از اختلال‌های عصبی و روانی ریشه در باورهای غیر معقول دارند در اواسط دهه ۱۹۵۰ میلادی بنیان نهاد.

این ایده اولین بار توسط اپیکتتوس (Epictetus) فیلسوف یونانی در قرن اول میلادی بیان شد که می‌گفت:” برداشت و تعامل مردم از وقایع نتیجه احساس آنان از واقعیت است نه خود واقعیت ”

نظر الیس این است که رفتار، افکار و احساسات ما، نتیجه باورها (Beliefs) و فرض‌های (Assumptions) ما از خودمان، دیگران و کل هستی است و باورهای غیر معقول، محصول شرایط فلسفی غلط هستند.

سه باور متداول از باورهای غلط به قرار زیر است:

  • من باید درست کار کنم تا تأیید دیگران را کسب کنم و الا من بی ارزشم
  • رفتار شما با من باید معقول، با ملاحظه و با محبت باشد والا شما آدم خوبی نیستید
  • زندگی باید آسان، بی رنج و منصفانه باشد و الا بد است

ما فقط وقتی می‌توانیم شاد باشیم که باورهای نامعقول که زیر ساخت مشکلات عصبی و روانی از قبیل: اضطراب، افسردگی، ناامیدی، خشم و تجاوز است را با باورهای معقول تر جایگزین کنیم. برای تغییر این سؤال‌ها را از خود بپرسیم:

آیا مدرکی برای اثبات این باور وجود دارد؟

  • مدارک علیه این باور کدامند؟
  • بدترین چیزی که از ترک این باور ممکن است برای من پیش بیاید چیست؟
  • بهترین ثمره ترک آن چیست؟
راهنمای خرید
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.