کارگاه روانشناسی صنعتی سازمانی به صورت کامل

نوع فایل
Mp4
حجم فایل
200 مگابایت
دسته بندی
300,000 تومان

روانشناسی صنعتی و سازمانی یکی از شاخه های علم روانشناسی است که موضوع نیروی انسانی و سایر جنبه های مربوط به دنیای کار را مورد بررسی قرار می دهد. به طور کلی روانشناسی صنعتی و سازمانی برای شرکت ها و سازمان ها کاربرد دارد و کمک می کند تا افراد بتوانند در محیط کار به خوبی کار کنند و اگر مشکلی وجود داشته باشد فورا آن را بررسی می نمایند.

در این حالت روانشناسی صنعتی و سازمانی به اعضای یک شرکت کمک می کند تا بتوانند به خوبی با یکدیگر همکاری داشته باشند و کارها را برایشان آسان تر می کند. در این قسمت از فروشگاه اینترنتی برنا اندیشان تصمیم داریم تا یکی از بهترین پکیج های آموزشی با عنوان کارگاه روانشناسی صنعتی و سازمانی به صورت کامل را در اختیار شما علاقه مندان به علم روانشناسی قرار دهیم.

پکیج آموزش کامل روانشناسی صنعتی و سازمانی

در این دوره آموزشی به صورت کامل با موضوع روانشناسی صنعتی و سازمانی آشنا می شوید و ابعاد مختلف این رشته مورد بررسی قرار می گیرد.

روانشناسی صنعتی و سازمانی

نکته ای که باید به آن اشاره شود این است که نام دیگر روانشناسی صنعتی و سازمانی روانشناسی کار یا روانشناسی شغلی است که در آمریکا با عنوان industrial and organizational psychology و در کشورهای اروپایی تحت عنوان work psychology شناخته می شود.

پکیج کامل آموزش روانشناسی صنعتی و سازمانی

به طور کلی موضوع اصلی روانشناسی صنعتی و سازمانی مطالعه رابطه میان انسان و کار است. یعنی همواره در تلاش است تا به موضوع انسان و رابطه او با تجارت بپردازد و در این میان از علم روانشناسی استفاده می کند. به یاد داشته باشید که علم روانشناسی صنعتی و سازمانی برای هر کشوری لازم و مهم است و افراد باید بدانند که برای تولید و رشد آن باید از علم روانشناسی صنعتی و سازمانی استفاده کنند.

چرا که خدمات مشاوره و روانشناسی یکی از ضروریات دنیای صنعت و تولید است و اگر می خواهیم کشورمان از جهت تولید به جایگاه خوبی دست پیدا کند لازم است تا به این موضوع بسیار مهم اهمیت دهیم. زیرا اگر در محیط کار شرکت یا سازمان مشکلی برای کارکنان ایجاد شود لازم است روانشناسی صنعتی و سازمانی این موضوع را مورد بررسی قرار دهد و با نگاهی علمی ابعاد مختلف مشکل را تجزیه و تحلیل کند.

به همین دلیل ما می توانیم با کمک از علم روانشناسی صنعتی و سازمانی کاری کنیم که افراد انگیزه و انرژی لازم برای رشد و پیشرفت را داشته باشید و بتوانند بر هر مشکلی به راحتی غلبه نمایند و در نتیجه برای پیشبرد اهداف شرکت تمام تلاش خود را بکنند.

بهداشت روانی در محیط کار یا (HSE)

یکی از موضوعاتی که باید به آن اهمیت داد محیط کاری ایمن و سالم برای کارکنان یک شرکت است. یعنی تمام کارفرمایان می خواهند کاری کنند که کارگران و کارمندان به خوبی در محیط کارشان فعالیت کنند و هیچ مشکلی برای آنها ایجاد نشود.

از این طریق می توان انگیزه و بهره وری را در آنها افزایش داد و کاری کرد که سرعت فعالیت آنها بسیار بهبود یابد. به همین دلیل لازم است تا در شرکت ها، کارخانه ها و سایر محیط های کاری یک متخصص HSE فعالیت کند که می تواند از رشته های مختلف بهداشت حرفه ای، محیط، روانشناسی صنعتی و سازمانی، محیط زیست یا ایمنی صنعتی باشد.

چرا که در هر محیط کاری خطراتی وجود دارد که لازم است افراد حرفه ای در این رشته راهکارهایی را در محیط کار پیاده کنند که به کارکنان آن سازمان یا شرکت به خوبی کمک کند که بتوانند به راحتی کارشان را انجام دهند و در این بین هیچ مشکلی برای آنها ایجاد نشود. از این طریق می توانیم کاری کنیم که ریسک خطرات و مشکلات ناشی از محیط کار به طرز چشمگیری کاهش پیدا کند.

تحقیقات بسیاری که در این زمینه انجام شده است نشان می دهد که علت اصلی وقوع اتفاقات و حوادث خطرناک در محیط های کاری به دلیل خطاهای انسانی است. از این رو لازم است تا افراد مربوط به رشته هایی که گفته شد با دقت محیط کار و شرایط را آنالیز کنند تا بتوانند به نیروی کار جهت کار بهتر کمک نمایند.


پیشنهاد ویژه : پکیج آموزش مدیریت ارشد کسب و کار (MBA)


یکی از رشته هایی که در این حوزه می تواند کمک کند روانشناسی صنعتی و سازمانی است که می تواند به کارکنان یک کارخانه یا سازمان کمک کند تا بتوانند استرس، اضطراب، مشکلات شخصی و سایر اختلالاتی که ممکن است برای انسان رخ دهد را تحت درمان قرار دهند و از این طریق عوامل اصلی فرسودگی شغلی در محیط کار شناسایی می شود و می توان کاری کرد که بهره وری افراد برای کار بهتر افزایش یابد.

روانشناسی صنعتی و سازمانی از طریق انجام چنین کارهایی قادر است تا کاری کند که خطرات و مشکلات کاری در یک شرکت کاهش یابد و در نتیجه افراد یک سازمان با انگیزه بیشتری برای اهداف سازمان فعالیت می کنند. نکته بسیار مهمی که در این خصوص باید به آن اشاره شود این است که افرادی که در محیط کاری مشغول فعالیت هستند انسان اند و ممکن است آنها دچار مشکلات شخصی یا شغلی باشند و از این رو لازم است تا از نظر سلامت روان به طور کامل مورد بررسی قرار بگیرند و اگر مشکلی برایشان وجود دارد به خوبی رفع شود تا بتوانند بدون هیچ مشکلی در محیط کار به فعالیت کاری شان ادامه دهند و هیچ خطری آنها را تهدید نکند.

زیرا اگر فردی در محیط کار دچار مشکلاتی باشد می تواند سبب حواس پرتی و عدم تمرکز وی شود که در نتیجه ممکن است اتفاقات ناگواری را به وجود آورد. به همین دلیل روانشناسی صنعتی و سازمانی نقش بسیار مهمی دارد و لازم است تا این افراد در محیط های کاری مشغول به فعالیت شوند و کاری کنند که کارکنان یک شرکت بدون هیچ مشکلی به کارشان ادامه دهند.

به یاد داشته باشید که همکاری و همدلی دو رکن اساسی برای همزیستی بهتر افراد در جامعه است و به افراد کمک می کند تا بتوانند بهداشت روان خودشان را ارتقا دهند. زیرا آن چیزی که در محیط های کاری بسیار اهمیت دارد همکاری و انجام کار تیمی است تا به وسیله آن بتوانند به هدف اصلی یعنی رشد و توسعه شرکت برسند.

نکته ای که در خصوص افراد HSE باید بدانید آن است که این رشته موضوعات مختلفی را مورد بررسی قرار می دهد و از این رو از رشته های مختلفی کمک می گیرد. یعنی هم به سلامت روان انسان ها اهمیت می دهد و هم به سلامت جسمی آنها. از این رو رشته روانشناسی صنعتی و سازمانی کمک می کند تا خطرات ناشی از محیط و انسان به طرز چشمگیری کاهش یافته و کارکنان بتوانند با خیال راحت به کارشان در محیط کاری ادامه دهند.

آشنایی کامل با علم روانشناسی صنعتی و سازمانی

تاثیر روانشناسی صنعتی و سازمانی

همانطور که گفته شد افرادی که در رشته روانشناسی صنعتی و سازمانی تحصیل کرده اند همواره در تلاش اند که رضایت کارکنان را در محیط کاری افزایش دهند و تمامی موانع موجود را از سر راه بردارند. همچنین از فرسودگی منابع انسانی نیز پیشگیری می کنند تا منابع انسانی به خوبی توسعه پیدا کند.

یکی از مواردی که در محیط کار باید انجام شود این است که محیط کار را از حالت خشک رسمی به یک محیط کار طبیعی و نرمال تبدیل کنیم که این کار به کارکنان یک سازمان کمک می کند تا بتوانند خودشان را در انجام کارها مفید و موثر بدانند. از طرف دیگر روانشناس صنعتی و سازمانی تصمیماتی را اتخاذ می کند تا خیلی سریع تر به پیشبرد اهداف شرکت یا سازمان کمک کند و به دنبال آن انگیزه کارکنان برای کار کردن نیز افزایش پیدا کند.

بنابراین باید بدانیم که در محیط های کاری ما با انسان مواجه هستیم که دارای ارزش و کرامات انسانی است و نباید مانند گذشته های دور مثل انقلاب صنعتی به انسان نگاه ابزاری داشته باشیم. یعنی نباید به کارگر به عنوان ابزاری برای رفع نیازها نگریسته شود، زیرا قبل از آنکه آن فرد یک کارگر یا نیروی کار باشد به عنوان یک انسان شناخته می شود و دارای حقوق انسانی است. بنابراین با توجه به تمام مواردی که گفته شد متوجه شدیم که روانشناسی صنعتی و سازمانی همواره در تلاش است تا میزان بهره وری و شادابی کارکنان یک شرکت را افزایش دهد.

روانشناسان صنعتی و سازمانی در انجام کارهایی مانند گزینش و استخدام کارمندان، طبقه بندی کارکنان، آموزش و برنامه ریزی برای افزایش سطح بهره وری کارمندان، ارزشیابی شغلی، رفع موانع کاری، افزایش انگیزه کارکنان، جلوگیری از آسیب های ناشی از کار، افزایش روحیه افراد، خشنودی کارکنان، کاهش مشکلات و فشارهای کاری، بهداشت روانی و هماهنگی بین انسان و ماشین نقش مهمی را بر عهده دارد.

آشنایی با تاریخچه روانشناسی صنعتی و سازمانی

علم روانشناسی صنعتی و سازمانی به طور رسمی از اواخر قرن ۱۹ و اوایل قرن ۲۰ آغاز شد. گروهی از روانشناسان تجربی که به این موضوع علاقه پیدا کرده بودند به این نتیجه رسیدند که بتوانند اصول کاربردی روانشناسی را در محیط های شغلی و کاری نیز به کار ببرند. اما به دلیل وجود مشکلات و مسائلی که در این زمینه رخ داد دقیقا نمی توان تاریخی را برای شروع و آغاز رشته روانشناسی صنعتی و سازمانی مشخص نمود.

البته می توانیم خاستگاه رشته روانشناسی صنعتی و سازمانی را کشور آمریکا بدانیم. چرا که برای اولین بار انجمن علمی روانشناسی صنعتی و سازمانی در سال ۱۹۴۴ به عنوان یکی از زیر شاخه های انجمن روانشناسی آمریکا فعالیت خود را آغاز کرد و به دنبال آن کتاب های زیادی در این رشته به چاپ رسید.

در کشور ایران نیز رشته روانشناسی صنعتی و سازمانی در سال ۱۳۵۳ در دانشگاه جندی شاپور اهواز شروع به فعالیت کرد و بعد از انقلاب برای مدتی به حالت تعلیق درآمد و مجدد از دهه ۸۰ فعالیت خودش را از سر گرفت. نکته بسیار مهمی که باید به آن توجه داشته باشیم این است که به دلیل تغییراتی که در تولید و مصرف ایجاد شد لازم بود تا افرادی متخصص در این بخش مشغول به فعالیت شوند.

چرا که با توجه به رشد روز افزون تولید و افزایش خیلی سریع در بخش های مختلف صنعتی نیاز به علم روانشناسی صنعتی و سازمانی را بیشتر کرد. از طرف دیگر به دلیل افزایش ساعات کاری و تمایل کشورها به تولید بیشتر نیاز بود تا به رفاه و بهره وری کارکنان توجه بیشتری شود و بتوانیم از طریق برنامه ریزی میزان انگیزه و رضایت کارکنان را افزایش دهیم.

به همین دلیل بعد از مدتی کارشناسان به این نتیجه رسیدند که علم روانشناسی صنعتی و سازمانی موجب شده است تا میزان خطرات و آسیب های ناشی از کار به شدت کاهش یابد و از طرفی به دلیل عمل گرا بودن این علم تمامی شرکت ها و سازمان ها تمایل پیدا کردند تا از روانشناسان صنعتی و سازمانی برای پیشبرد اهدافشان استفاده کنند.

رخدادهای مهم در علم روانشناسی صنعتی و سازمانی

همانطور که می دانید تمام اتفاقات به یکباره رخ نمی دهد و در علم روانشناسی صنعتی و سازمانی هم شرایط به همین شکل است. در طول تاریخ اتفاقات بسیاری برای این رشته افتاده است که در شکل گیری روانشناسی صنعتی و سازمانی نقش مهمی داشته است.

  • آغاز جنبش رفاه اجتماعی در اوایل قرن ۲۰
  • جنگ جهانی اول و استفاده از آزمون های استخدامی
  • جنگ جهانی دوم و استفاده بیش از حد از روانشناسی صنعتی و سازمانی
  • مطالعات هاثورن و توجه بیش از حد به اهمیت افزایش بهره وری کارکنان
  • تصویب قانون مدنی و توجه به رفاه کارگران و کارمندان
  • رشد سریع و روزافزون فناوری و اینترنت در سازمان ها

افراد شاخص در روانشناسی صنعتی و سازمانی

با این که این علم تاریخچه گسترده ای ندارد ولی در طول همین مدت زمان کوتاه افراد شاخصی در این رشته فعالیت کرده اند.

یکی از افراد بزرگ که در رشته روانشناسی صنعتی سازمانی بسیار مشهور است دکتر هوگو مانستربرگ می باشد که او را پدر علم روانشناسی صنعتی و سازمانی می دانند. او اولین کتاب این رشته با عنوان روانشناسی و اثر بخشی را در سال ۱۹۱۳ به چاپ رساند.

تاثیرات روانشناسی صنعتی و سازمانی بر روی کارکنان

از دیگر افراد شاخص این رشته می توان به دکتر والتر دیل اسکات اشاره کرد که کتاب روانشناسی تبلیغات را در سال ۱۹۰۸ نوشت و در جریان جنگ اول جهانی تاثیر بسیاری در استفاده از آزمون های روانشناختی داشت.

شخص دیگری با نام فردریک تیلور نیز از چهره های برجسته رشته روانشناسی صنعتی و سازمانی است که در اصل مهندس و مدیر بود و در سال ۱۹۱۱ نظریات مدیریتی خودش را مطرح کرد.

همچنین می توانیم به افراد دیگری مانند رابرت یرکز، آلتون مایو، کرت لوین، فرانک گیلبرت و همسرش لیلین گیلبرت از افراد شاخصی هستند که در رشته روانشناسی صنعتی و سازمانی نقش بسیار مهمی داشته اند.

در کشور ایران نیز دکتر شکر کن را می توان پدر علم روانشناسی صنعتی و سازمانی نامید. ایشان درجه دکتری خویش را در رشته روانشناسی صنعتی و سازمانی از دانشگاه برکلی کالیفرنیا دریافت کرد و بعد از آن به کشور ایران بازگشت و در سال ۱۳۵۲ رشته روانشناسی صنعتی و سازمانی را در دانشگاه جندی شاپور اهواز تاسیس کرد. همچنین باید اشاره شود که ایشان در سال ۱۳۹۵ انجمن روانشناسی صنعتی و سازمانی را تاسیس نمود.

ارگونومی

همانطور که از نامش مشخص است ارگونومی در واقع به ساختار ابزار و طراحی آنها متناسب با جسم انسان می پردازد. به عنوان مثال زمانی که یک صندلی توسط یک کارخانه تولید می شود ارگونومی کمک می کند تا طراحی ان متناسب با بدن انسان باشد تا وقتی افراد از آن استفاده می کنند دچار مشکل نشوند. در واقع روانشناسان صنعتی و سازمانی در این بخش مشغول به فعالیت هستند و تجربیات خودشان را در اختیار کامپیوتر قرار می دهند تا سیستم بتواند بهترین وسیله را متناسب با جسم انسان طراحی نماید.

راهنمای خرید
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.