کارگاه روانشناسی شادی و شادکامی و سعادتمندی در زندگی

کارگاه روانشناسی شادی و شادکامی و سعادتمندی در زندگی
نوع فایل
Mp3
حجم فایل
141 مگابایت
دسته بندی
300,000 تومان

در این قسمت از سری کارگاه ها و سمینارهای روانشناسی از فروشگاه اینترنتی برنا اندیشان کارگاه مقوله شادی و شادکامی و سعادتمندی در زندگی را جهت دانلود در اختیار شما کاربران گرامی و علاقه مند به مباحث روانشناسی قرار می دهیم.

در کارگاه روانشناسی شادی و شادکامی و سعادتمندی در زندگی شما علاقه مندان به مباحث روانشناسی به صورت کامل با این موضوع و ابعاد آن آشنا خواهید شد.

کارگاه روانشناسی شادی و شادکامی

اینکه واقعا شادی چیست پرسشی است که انسان‌ها قرن‌هاست در تقلای یافتن پاسخ مناسب برای آن هستند. اما علم به تازگی بحث و بررسی درباره‌ی این سؤال را آغاز کرده است. بگذارید قبل از اینکه ببینیم علم برای پرسشِ شادی چیست به چه پاسخی رسیده است، به یک سؤال ساده‌تر پاسخ بدهیم: شادی چه چیز نیست؟

به راستی تعریف شادی و شادکامی چیست؟

اگر از مردم بپرسید که شادی چیست و به چه معنی هست، احتمالاً پاسخ‌های متعددی دریافت می‌کنید. برخی می‌گویند شادی یعنی ثروتمند بودن. برخی می‌گویند که از نظر آنها شادی به معنای سالم بودن است و از نظر برخی دیگر عشق در زندگی، داشتن دوستان فراوان، یک شغل خوب یا دستیابی به هدفی معین به معنی شادی است.

تعریف مختلف شادی و شادکامی

در دوران مختلف، افراد این سئوال را پرسیده‌اند. افراد سردرگم هستند که این احساس شادی چیست و چه چیزی باعث به وجود آمدن آن می‌شود و چگونه آن را به مدت طولانی داشته باشند. آیا شادی یک کنش فیزیکی و یا تأثیر هورمون‌های خاصی در بدن است؟ آیا شادی وابسته به شرایط خارجی خاصی است؟ یا به نوعی درونی، ذهنی یا احساسی است؟ همه این موارد می‌تواند عواملی باشند که منجر به تجربه شادی می‌ شود. شادی اغلب می‌ آید و می‌رود. می‌ آید برای مدت کوتاهی می‌ماند و بعد احساسات منفی جایگزین آن می‌شود و می‌رود. آیا این بدان معناست که ما هیچ کنترلی بر شادی نداریم و نمی‌توانیم مدت آن را افزایش دهیم؟

شادی چیست و چه کاری انجام می‌دهد؟

آن تجربه‌ای از خوشی، خرسندی و احساس خوب درمورد خود و زندگی‌تان است.
شادی احساس مثبتی است که باعث می‌شود حال خوب و احساس رضایتمندی داشته باشید.
آن خوشی، خرسندی، سعادت و حس خوشبختی است.
زمانی‌که ذهن آرام است، شادی از درون شما برمی‌خیزد و آگاهی شما را افزایش می‌دهد.
شادی به روابط خوب، عشق و هماهنگی منجر می‌شود.
نتیجه شادی آرامش، لذت و احساس آزادی است.
شادی سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند و استرس را کاهش می‌دهد.
شادی ذهن و دیدگاهتان را پرورش می‌دهد و توانمندی شما را در حل مسائل بهتر می‌کند.
شادی احساسات منفی را از بین می‌برد.
افراد شاد مثبت، خوش‌بین، و صبورتر و شکیباتر خواهند بود. آنها افرادی مفیدند و راحت‌تر زندگی را به پیش می‌برند.

بعضی‌ها در این مواقع سؤالاتی شبیه به این را مطرح می‌کنند: «آیا کسانی که همیشه کوکائین مصرف می‌کنند، افراد خوشحالی هستند؟»، اگر تنها چیزی که نیاز داریم احساس خوشحالی همیشگی باشد باید در جواب گفت بله افراد خوشحالی هستند! اما نگران نشوید قصد نداریم بگوییم برای اینکه به جمع خوشحالان بپیوندید کوکائین مصرف کنید! آخرین تحقیقات علمی جواب کامل‌تری برای این موضوع مطرح می‌کند؛ افراد با خلق و خوی آرام و متعادل نسبت به کسانی که حد بالایی از شادی موقتی را تجربه می‌کنند، سلامت روانی بالاتری دارند، چون مثل تمام احساساتی که تجربه می‌کنیم شادی کاذب هم هر اندازه به اوج برسد به همان اندازه، افت می‌کند و حال بدتری را تجربه خواهیم کرد. از طرف دیگر معمولا هنگامی که از افراد مختلف درباره‌ی اینکه چه چیزی به زندگی‌شان ارزش می‌دهد سؤال می‌کنیم، به ندرت حرفی درباره‌ی خلق و خو و احساسات خود می‌زنند. آدم‌ها معمولا به چیزهایی استناد می‌کنند که هویت‌شان را می‌سازد؛ چیزهایی مثل شغل یا روابط‌شان! از طرف دیگر همین یافته‌های علمی نشان می‌دهد اگر بیش از حد روی تلاش برای شادی بیشتر و تجربه‌‌ی همیشگی حس خوب تمرکز کنید، توانایی‌تان برای داشتن احساس خوب ضعیف‌تر می‌شود، بعد از این اتفاق، هیچ مقدار احساس خوب شما را راضی نمی‌کند. از طرف دیگر آنچه شما انتظار دارید یعنی همان «شادی همیشگی» به لحاظ فیزیکی هم برای اغلب افراد امکان‌پذیر نیست.

شادی و شادکامی واقعی چیست؟

تحقیقات نشان می‌دهد، شادی در واقع مجموع کیفیت دو احساس درونی ماست، یکی حس‌ رضایت ما (مثلا وقتی معنای واقعی کار یا عملکردمان را درک می‌کنیم) و دیگری کیفیت احساسات خوبی است که در طول زندگی دریافت می‌کنیم، که هردوی اینها منجر به شادی می‌شوند و هردو پدیده‌های نسبتا پایداری در زندگی هر فرد هستند. زندگی ما ممکن است تغییر کند و خلق و خوی ما شاید مدام در نوسان باشد، اما احساس شادی به‌صورت ژنتیکی پایدارتر از هر حس دیگری عمل می‌کند. پس خبر خوب این است که با تلاش مداوم می‌توان در این مورد تعادل برقرار کرد.

بیایید به این قضیه هم مانند تنظیم وزن‌مان فکر کنیم: اگر هر چیزی که نیاز دارید بخورید و فعالیت‌تان در حد نیاز باشد، بدن‌تان در یک وزن معین، ثابت می‌ماند. حالا اگر کمتر از نیاز بدن‌تان غذا بخورید و بیشتر ورزش کنید، خوب وزن‌تان بر همین مبنا تنظیم می‌شود. در صورتی که رژیم غذایی یا برنامه‌ی ورزشی تازه‌ی شما به بخشی از زندگی روزمره‌تان تبدیل شود، وزن بدن‌تان در وضعیت جدید ثابت می‌ماند و کم و زیاد نمی‌شود اما اگر دوباره شروع کنید به خوردن و ورزش کردن طبق برنامه‌ی قبلی، سرجای اول‌تان برمی‌گردید. خوب شادی هم همین‌طور است.

شما توانایی این را دارید که کیفیت، چگونگی و میزان شادی‌تان را در اختیار خودتان بگیرید و عملکردی متناسب با آن داشته باشید. می‌توانید عاداتی بلندمدت در زندگی‌تان ایجاد کنید، عاداتی که زندگی و روزهای رضایت‌بخش‌تر، کامل‌تر و شادتری را برای‌تان به ارمغان بیاورند.

منابع

وب سایت چطور

بازار آکادمی

راهنمای خرید
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.