کارگاه روشهای افزایش عزت نفس و بهبود حرمت نفس

کارگاه روشهای افزایش عزت نفس و بهبود حرمت نفس
نوع فایل
Mp3
حجم فایل
100 مگابایت
دسته بندی
300,000 تومان

در این بخش از وب سایت برنا اندیشان قصد داریم تا یکی از کارگاه های پرطرفدار در زمینه روانشناسی با عنوان کارگاه روشهای افزایش عزت نفس و بهبود حرمت نفس را در اختیار شما کاربران علاقه مند به روانشناسی و علوم رفتاری قرار دهیم.

کارگاه روشهای افزایش عزت نفس و بهبود حرمت نفس یکی از کارگاه های برتر در زمینه آموزش تکنیک هایی برای افزایش عزت نفس و بهبود حرمت نفس است و مدرس در این کارگاه آموزشی به طور کامل روشهایی که می توان به وسیله آن عزت نفس را تقویت نمود را آموزش می دهد.

مقدمه ای در مورد روشهای افزایش عزت نفس و بهبود حرمت نفس

آیا تا به حال برای‌تان پیش آمده که انجام کاری را بلد باشید ولی جرات انجام یا بیان آن را نداشته باشید؟ یا پس از آنکه مرتکب اشتباهی شدید، مدام خود را سرزنش کرده باشید و از آن اشتباه، شرمنده باشید؟ شاید در جمع و در میان دیگران، جرات بروز و بیان خود را نداشته‌اید، چون همیشه فکر می‌کردید به اندازه‌ی دیگران خوب نیستید. ولی باید بدانیم که همه‌ی ما انسان‌های ارزشمندی هستیم و استعدادها و توانایی‌های زیادی داریم.

فقط باید خودمان را باور کنیم و تلاش کنیم، شناخت بهتری از توانایی‌هایمان داشته باشیم و مهم‌تر از همه، خودمان را دوست داشته باشیم. شاید بتوان گفت، عزت نفس مهم‌ترین مسئله در زندگی هر فرد است و عامل تعیین‌کننده‌ی موفقیت یا شکست او در مراحل مختلف زندگی است. در اینجا خواهیم که عزت نفس چیست و راه‌های افزایش آن را بیان می‌کنیم.


پیشنهاد ویژه:سمینار اعتماد به نفس دکتر هلاکویی

افکار و احساساتی که بیشتر مردم در مورد خودشان دارند، تا حدی بسته به تجربیات روزانه‌شان در نوسان است. نمره‌ای که در یک امتحان کسب می‌کنید، رفتاری که دوستان‌تان با شما دارند و نشیب و فرازهای رابطه‌ای رمانتیک، همگی می‌توانند بر احساسی که نسبت به خود دارید، تاثیری موقتی بگذارند. البته عزت نفس چیزی اساسی‌تر از نشیب و فرازهای معمولی ناشی از تغییر شرایط است. در افرادی که عزت نفس بالایی دارند، نشیب و فرازهای معمولی زندگی می‌تواند منتهی به نوسان‌هایی زودگذر در حسی شود که نسبت به خود دارند، ولی این نوسان‌ها بسیار محدود هستند. ولی در مقابل، در افرادی که عزت نفس ضعیفی دارند، این فراز و فرودها تاثیر چشمگیری بر نگرش آنها در مورد خود می‌گذارد.

عزت نفس چگونه در فرد شکل می گیرد؟

برای پاسخ به این سوال که عزت نفس چیست، باید دید این مفهوم دقیقا از کجا می‌آید. در حقیقت عزت نفس، در طول زندگی و در حالی که ما تصویری از خودمان شکل می‌دهیم و در نتیجه‌ی تجربیاتی که با افراد و کارهای مختلف کسب می‌کنیم، تکامل می‌یابد. تجربه‌های دوران کودکی، نقش ویژه و مهمی در شکل دادن به عزت نفس ایفا می‌کنند. وقتی در حال رشد بودیم، موفقیت‌ها، شکست‌ها و اینکه چگونه خانواده، معلمان، مربیان، مقامات مذهبی و همسالان‌مان با ما رفتار می‌کردند، همگی در ایجاد عزت نفس در ما، نقش داشته‌اند.

تجربه‌های دوران کودکی‌ای که می‌تواند منتهی به ایجاد عزت نفسی سالم شود، شامل موارد زیر است:

  • حرف‌های ما شنیده شود
  • با احترام با ما صحبت شود
  • توجه و محبت کافی را دریافت کنیم

به دستاوردهای ما اهمیت داده شود و به اشتباهات یا شکست‌های‌‌مان، اعتراف کنیم و آنها را بپذیریم.

تجربه‌های دوران کودکی‌ای که می‌تواند موجب کاهش عزت نفس شود، شامل موارد زیر است:

  • به شدت مورد انتقاد قرار بگیریم
  • به شکل فیزیکی، جنسی یا احساسی، مورد سوء‌استفاده قرار بگیریم
  • نادیده گرفته شویم، مورد تمسخر یا آزار و اذیت قرار بگیریم

دیگران از ما انتظار داشته باشند همیشه کامل و بی‌نقص باشیم. افرادی که عزت نفس پایینی دارند، اغلب این پیام را از والدین، معلمان، همسالان یا سایرین دریافت می‌کنند که تجربه‌های ناموفق (مانند شکست در یک بازی، کسب نمره‌ای پایین و غیره) ناکامی و شکست کل شخصیت و وجود آنها بوده است.

روشهای افزایش عزت نفس و بهبود حرمت نفس

در هنگام کار کردن روی عزت نفس باید از دو چیز حذر کنیم اول اینکه گمان کنیم افزایش عزت نفس به سرعت و بدون تلاش به دست می‌آید. و دوم این تصور غلط که سرنوشت هر فرد برای همیشه توسط همان چند سال زندگی او رقم خورده و کاری برای آن نمی‌توان انجام داد.

این دیدگاه‌ها که در فرد ایجاد انفعال ایجاد می‌کنند مانعی در مسیر ما جهت افزایش عزت نفس هستند.

بسیاری مردم توان و قدرت خود را برای رشد و تغییر دست کم می‌گیرند. به طور ضمنی در ذهن آن‌ها این باور وجود دارد که فردا نیز مشابه امروز خواهد بود با همان خصوصیات و قالب‌ها، در همان طرح و نقش. آن‌ها قدرت انتخاب را نمی‌بینند انتخاب‌هایی که هدفمندانه وجود دارند.

آن‌ها به ندرت از این حقیقت آگاه‌اند که به زعم خود چه گام‌هایی می‌توانند برای رشد هوش و نبوغ خود، برای بالا بردن عزت نفس خود و برای به عهده گرفتن مسئولیت زندگی خود بردارند. این باور که آن‌ها بی‌قدرت هستند نهایتاً به یک پیشگویی کام بخش در مسیر خود شکوفایی آن‌ها تبدیل می‌شود.

منبع:وب سایت چطور

راهنمای خرید
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.