کارگاه آموزش درمان اعتیاد از پایه تا پیشرفته

کارگاه آموزش درمان اعتیاد از پایه تا پیشرفته
نوع فایل
Mp3
حجم فایل
98 مگابایت
دسته بندی
300,000 تومان

در این بخش از فروشگاه برنا اندیشان قصد داریم تا یکی دیگر از کارگاه های روانشناسی با عنوان کارگاه آموزش درمان اعتیاد از پایه تا پیشرفته را برای دانلود در اختیار شما کاربران عزیز وب سایت برنا اندیشان قرار دهیم.

مدرس آموزشی در کارگاه آموزش درمان اعتیاد به صورت تخصصی سیر اعتیاد را مورد بررسی قرار داده و سپس روش های مختلف برای ترک آن را ارائه می کند.

کارگاه آموزش درمان اعتیاد از پایه تا پیشرفته

در کمپ ها معمولا با سم زدایی با همان شیوه سقوط آزاد و یا استفاده از داروهایی برای کاهش درد بیمار را ترک می دهند. ترک اعتیاد در کمپ، بیشترین احتمال بازگشت را دارد؛ چرا که علت های گرایش به اعتیاد نادیده گرفته می شود. توجه داشته باشید که مراجعه به کمپ همیشه در ترک مواد مخدر موثر نیست و در بیشتر آنها از روش های نادرستی استفاده می شود. مگر اینکه به دنبال کمپ معتبری بگردید و از شیوۀ درمانی انها آگاهی داشته باشید. در کمپ هایی که از روش های سنتی استفاده می کنند.

ترک اعتیاد

ترک مسئله ای است که بسیاری از افراد و خانواده ها با آن دست و پنجه نرم می کند. با این که خیلی از معتادان تمایل به ترک دارند، اما موفق به ترک نشده و سقوط های مکرری را تجربه می کند. اما این مسئله چرا اتفاق می افتد؟ یکی از اصلی ترین دلایل شکست درمان اعتیاد، عدم استفاده از روشی مناسب و استاندارد می باشد. به خاطر ماهیت و ویژگی مواد مخدر نمی توان این بیماری را مانند سایر بیماری ها درمان کرد. ترکیب عوامل روانی و جسمانی به پیچیدگی اعتیاد افزوده و درمان آن را مشکل می کند. بنابراین برای آن که فرد به طور کامل از اعتیاد پاک شود باید برای هر دو بعد این بیماری، درمانی اتخاذ نمود.

ترک اعتیاد به مجموعه فرآیندهایی گفته می شود که طی آنها فرد معتاد تحت نظر متخصص و یا به صورت فردی، برای قطع مصرف ماده اعتیادی اقدام می کند. هدف از ترک مواد بازگشت فرد به حالت طبیعی و سالم دوران قبل از اعتیاد می باشد.


پیشنهاد ویژه:کارگاه سوء مصرف مواد و اختلالات جنسی

ترک اعتیاد سبب بروز خماری و علائم ترک ، نشانه های رفتاری، فیزیولوژیک و شناختی می شود. شدت و ضعف این نشانه ها بسته به نوع ماده مخدر متفاوت است. میزان موفقیت در ترک ماده مخدر به ویژگی های شخصیتی بیمار، میزان اراده و تلاش، نوع ماده مخدر، شدت وابستگی، موقعیت اجتماعی و چگونگی مقابله با اعتیاد بستگی دارد. ترک مواد مخدر در واقع فرآیندی است که فرد سعی می کند علاوه بر قطع مصرف ماده مخدر سبک زندگی خود را نیز تغییر دهد و زندگی متعادل، بهنجار و با اعتماد به نفسی داشته باشد.

بهترین روش های ترک اعتیاد

اگر قصد ترک دارید باید قبل از هر چیزی یک برنامه ترک اعتیاد صحیح و اصولی برای خود انتخاب کنید؛ چرا که دلیل اصلی بسیاری از ناکامی ها در سیکل ترک ترک بی برنامه و هیجانی ماده مخدر توسط فرد می باشد. روش های متنوعی برای درمان اعتیاد وجود دارد.  باید توجه داشته باشید که بسته نوع ماده اعتیاد آور ( روش های مختلفی برای ترک موجود دارد ولی در تمامی این روش ها اصول مشترکی وجود دارد.

ترک اعتیاد به روش سقوط آزاد 

برخی خانواده ها یا کمپ ها سعی می کنند با بستن و طناب پیچ کردن فرد مبتلا به تخت در مدت زمان کوتاه فرد را ترک دهند؛ به این روش سقوط آزاد می گویند که معایب زیادی دارد. چرا که در اولین فرصتی که فرد رها شود دوباره به سمت مصرف مواد می رود. علاوه بر این بیمار معتاد در این دوران زجر زیادی را تحمل می کند که غالبا تاثیرات روحی مضری را برای او در پی دارد. با وجود آگاهی به این خطرات بسیاری از خانواده بیمارشان را به کمپ های ترک اعتیاد می برند.

درمان های نگهدارنده

استفاده از داروی ترک اعتیاد می باشد. متادون و ب2 داروهایی موثر جهت ترک هستند که عوارض و دردهای ناشی از قطع مصرف مواد را بسیار کاهش می دهند. از این روش بیشتر زمانی استفاده می شود که دیگر روش ها شکست خورده و از دارو به عنوان یک جایگزین ماده استفاده می شود. شاید متادون به نوعی برای فرد درمان قطعی نباشد، اما با ورود به چنین درمانی دیگر برچسب معتاد به بیمار زده نشده و از بسیاری از بازخوردهای منفی اجتماعی و خانوادگی مصون خواهد بود.

ترک تدریجی

در کل استفاده از روش ترک تدریجی در مقایسه با روش های سقوط آزاد و قطع یک باره مواد مخدر، روش بهتری است اما همواره خطر بازگشت به مصرف مواد نیز وجود دارد.

روش ماتریس برای ترک اعتیاد

مدل ماتریکس روشی التقاطی است به طوری که از درمان های مختلف در کنار یکدیگر استفاده می کنند. ترک اعتیاد به روش ماتریکس  نیاز به حضور چند روز در هفته و صرف چند ساعت بیمار در مرکز درمانی دارد. بیمار در این درمان نیاز به حضور دائم و بستری در مرکز درمانی ندارد و می تواند زندگی عادی خود را ادامه دهد. این برنامه درمانی در سطح بالایی از ساختارمندی قرار دارد و برای هر جلسه و هر مرحله از درمان مباحث و اقدامات مشخصی تعیین شده است. روش ماتریکس برای 16 هفته برنامه ریزی شده است اما بسته به وضعیت بیمار می تواند تا یک سال طول بکشد.

ترک به همراه روان درمانی

استفاده از روان درمانی بهترین راه برای ترک می باشد. درمان های روانشناختی در واقع در کنار دیگر روش ها اثر مثبت خود را خواهند داشت. حضور دائمی یک مشاور و روانشناس در زندگی بیمار و امکان تماس با متخصص، احتمال بازگشت و شکست درمان را به حد زیادی کاهش می دهد. بیماری اعتیاد ریشه های بسیار قوی در افکار و کودکی فرد دارد که بدون صرف وقت نمی توان آن ها را حل نمود.

مشاور به شما می آموزد چگونه از وسوسه های فکری و تمایل برای مصرف دوبارۀ مواد جلوگیری کنید. این روش بیشترین موفقیت درمانی را داشته است؛ چرا که مرحله به مرحله به فرد آموزش داده می شود که چگونه بر اعتیاد خود غلبه کند. مزیت این روش نسبت به روش های قبلی این است که فرد بعد از ترک می تواند کاملا به زندگی عادی خود بازگردد و روابط خود را با دیگران بهبود ببخشد.

منبع:حامی هنر زندگی

راهنمای خرید
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.