روابط مبتنی بر والد کودک چیست و چه کاربردهایی دارد

روابط مبتنی بر والد کودک چیست و چه کاربردهایی دارد

در این قسمت از پایگاه دانش برنا اندیشان تصمیم داریم تا در رابطه با یکی از موضوعات مهم و ویژه روانشناسی با عنوان روابط مبتنی بر والد کودک چیست و چه کاربردهایی دارد با شما علاقه مندان به مطالب روانشناسی و درمان اختلالات گفتگو کنیم.

روابط مبتنی بر والد کودک چیست و چه کاربردهایی دارد

در مقاله روابط مبتنی بر والد کودک چیست و چه کاربردهایی دارد در ارتباط با مفهوم cprt و یا همان درمان مبتنی بر روابط والد کودک گفتگو خواهیم کرد.

Cprt چیست؟

Cprt یا children.parent.relationship.trapy به معنی روابط مبتنی بر والد و کودک که نوعی بازی درمانی است برای بهبود روابط مادر و کودک میباشد . اولین مسیله بین مادر و کودک داشتن تعامل مثبت قبل از برقراری رابطه بین مادر و کودک است.

کودکانی که دارای مشکلات رفتاری چون لجبازی،نافرمانی،بیش فعالی، Odd و … را میتوان از طریق این بازی درمانی کنترل و به درمان نزدیک کرد . این بازی اصول و شرایطی دارد که با همه بازی هایی که میشناسیم متفاوت میباشد.

از شرایط cprt می توانیم بگوییم :

۱: این بازی برای کودکان در سنین ۴ تا ۹ سال میباشد

۲: قبل از شروع بازی بایست با کودک صحبت کنیم و قرار داد ببندیم


پیشنهاد ویژه : کارگاه روانشناسی بازی درمانی و تکنیک های آن


اصول cprt عبارت از:

۱. در تایم مشخص بازی شروع میشود

۲. در مکان مشخص غیر از اتاق کودک بازی شروع میشود

۳. باید اسباب بازیهایی که کودک به آنها علاقمند است به انتخاب خود کودک باشد هر نوع اسباب بازی،ارتباطی،خانوادگی،اسباب بازی هایی که نماد خشم و خشونت هستن (برای کودکان دارای odd) این اسباب بازی ها حذف میشود

۴. این بازی فقط ۳۰ دقیقه باید باشد ن بیشتر ۵: از یک زیر انداز در مکانی تقریبا خالی از وسایلی که حواس کودک را پرت کنند

روابط مبتنی بر والد کودک چیست و چه کاربردهایی دارد

چرا رابطه درمانی کودک و والدین (CPR-T) روش منحصر به فردی است؟

رابطه درمانی کودک و والدین به پدر و مادر این قدرت را می دهد تا تغییرات پایداری در روابط خود با فرزندشان ایجاد کنند. این روش بر اساس اصول این واقعیت است که: بازی زبان کودک است. در کل دنیا بازی برای کودکان بسیار مهم است، زیرا طبیعی ترین راه برقراری ارتباط برای کودکان می باشد.

بازی یک روش غریزی است و برای رشد لازم می باشد. بزرگسالان در مورد افکار، تجربیات و احساسات خود صحبت می کنند، اما کودکان از اسباب بازی و بازی کردن برای درک دنیای اطراف خود استفاده می کنند و از طریق روابط افکار و احساسات خود را بیان می کنند. بازی به کودکان امکان برقراری احساساتی را می دهد که درک نمی کنند یا به طریق دیگری نمی توانند بیان کنند.

بازی درمانی یک مداخله موثر برای کودکان مبتلا به مشکلات رفتاری و احساسی می باشد. ما معتقدیم که به اشتراک گذاشتن این مهارت ها به تقویت روابط والدین با فرزندشان کمک می کند. تحقیقات نشان داده اند که والدین با انگیزه با استفاده از مهارت های بازی درمانی می توانند نقش یک درمانگر موثر را برای کودک خود داشته باشند.

زمانی که والدین زبان بازی فرزند خود را درک می کنند، چه اتفاقی می افتد؟

تحقیقات نشان داده اند که رابطه درمانی کودک و والدین می تواند به روش های زیر موثر باشد:

  • باعث بهبود رابطه کودک و والدین می شود.
  • اعتماد به نفس کودک را افزایش می دهد.
  • اعتماد والدین را به مهارت های فرزند پروری و نقش خودشان افزایش می دهد.
  • به نیازهای کودکتان به طور موثر پاسخ می دهد.
  • توانایی کودک را برای پذیرش و درک محدودیت ها ارتقاء می بخشد.

این روش چگونه کار می کند؟

والدین در این روش از طریق آموزش، نقش بازی کردن، تمرین و مشاهده یاد می گیرند. این والدین از طریق 30 دقیقه بازی برنامه ریزی شده با کودک در طول هفته و اسباب بازی های ارائه شده در این بازی، چگونگی افزایش ارتباط با کودک را فرا می گیرند.

پس از تمرین و اجرای آموزش های جدید، والدین درک بیشتری از کودک خود خواهند داشت. آنها یاد می گیرند که با کودک خود به طور موثرتری ارتباط برقرار کنند، با ایجاد محدودیت های درمانی کنترل بیشتری به عنوان پدر و مادر به فرزند خود داشته باشند و به کودک خود در کنترل امور بیشتر کمک کنند.

کودک از بازی کردن با والدین خود تجربه متفاوتی به دست می آورد و به اکتشافاتی دست پیدا می کند که برایش مهم و قابل درک خواهند بود. چگونگی احساس کودک نسبت به خودش تفاوت قابل توجهی در رفتار کودک ایجاد می کند و به بهبود رابطه والدین و کودک نیز کمک می کند.

فرایند درمان و گروه های درمانی

گروه CPR-T یک بار در هفته و به مدت 10 هفته یکدیگر را ملاقات می کنند. هر جلسه 2 ساعت طول می کشد. والدین حداقل یک فرزند بین 3 تا 9 سال دارند. جو گروه دوستانه است و آموزش به صورت تعاملی انجام می شود. این برنامه تحقیقاتی در شمال امریکا انجام شد و توسط گری لندرت تثبیت شده و براساس خانواده درمانی و بازی درمانی انجام شد.

دسته‌بندی‌ها