همسایه خوب چه ویژگی هایی دارد؟

همسایه خوب چه ویژگی هایی دارد؟

همسایه خوب کیست و چگونه می توانیم رفتارهای خوبی با اطرافیان و سایر همسایگان خود داشته باشیم. همانطور که میدانید انسان موجودی اجتماعی است و لازمه اجتماعی بودن نیز بودن با دیگران است. در گذشته انسان ها در گروه های کوچکی زندگی می کردند که همین موضوع باعث می شد تا بتوانند به راحتی هر مشکلی را رفع کنند.

اما هر چه به سمت جلو حرکت می کنیم متوجه می شویم که جوامع گسترش بیشتری پیدا می کنند و مسائل مختلف و پیچیده تری برای انسان ها ایجاد می شود. به همین دلیل روابط و مراودات با همسایگان نیز به طور چشمگیری کاهش یافته است. اما باز هم ما شاهد بسیاری از آداب و رسوم محلی هستیم که نشان می دهد اگر بتوانیم همسایه خوبی باشیم قطعا از مزیت های بهتری نیز برخوردار خواهیم بود.

لازم به ذکر است که برای آنکه برای همسایه خوب باشیم باید ویژگی هایی را در خودمان ایجاد نماییم تا در کنار دیگران احساس امنیت و آرامش داشته باشیم. در این بخش از برنا اندیشان قصد داریم تا مقاله ای کامل با عنوان ویژگی های همسایه خوب را در اختیار شما افراد علاقه مند به مجموعه مقالات روانشناسی قرار دهیم.

همسایه خوب

شایان ذکر است که همسایه از جمله افرادی است که به ما بسیار نزدیک است و این فاصله آنقدر کم است که صرفا یک دیوار بین ما قرار گرفته است. از این رو افرادی که در مجاورت یکدیگر زندگی می کنند به عنوان همسایه شناخته می شوند که هر یک از آنها وظایفی نسبت به یکدیگر دارند. اگر ما بتوانیم وظایف خودمان را در قبال همسایگان خود به خوبی ایفا کنیم قطعا برای خود و دیگران آرامش و امنیت را به ارمغان می آوریم و محله زندگی نیز جای بهتری برای ما و دیگران خواهد بود.

به یاد داشته باشید که اگر شما با همسایگان خود و سایر افرادی که در جامعه زندگی می کنند خوب رفتار کنید قطعا جامعه ای شادتر و امن تر نیز به دست می آورید. پر واضح است که برای همسایه خوب بودن لازم است تا ارتباطی شفاف و مداوم با یکدیگر داشته باشیم.پیشنهاد می شود تا به کارگاه روانشناسی مهارت های زندگی مراجعه فرمایید.

از این رو اگر شما خودتان را به همسایگان تان معرفی کنید و به مرور زمان با آنها در تماس باشید و در خانه سر و صدا نکنید و با ادب رفتار نمایید قطعا می توانید احساس خوبی را به دیگران هدیه کنید. همچنین لازم است اشاره شود که افراد می توانند کارهایی از جمله ایجاد یک انجمن محلی برای مدیریت محله ایجاد کنند که تمامی همسایه ها در آن مشارکت کنند تا بتوانند مشکلاتی که در محله وجود دارد را با همفکری یکدیگر رفع نمایند.

چرا همسایه خوب دارای اهمیت است؟

زمانی شما می توانید به اهمیت همسایه خوب پی ببرید که مشاهده کنید همسایه شما در روزهای سخت به فکر شماست و در مواقع بحرانی مانند سرقت از منزل و سایر مواقع از خانه شما مراقبت می کند. از این رو همسایه باید دوست خوبی باشد و تمایل داشته باشد تا به دیگران کمک و یاری برساند.

برای آنکه یک همسایه خوب باشیم چه کارهایی باید انجام دهیم؟

اگر شما یک همسایه خوب دارید قطعا برای هر دوی شما زندگی لذت بخش تر خواهد بود و این یک شانس بزرگ برای شما محسوب می شود. هنگامی که شما از منزلتان خارج می شوید و همسایه شما یک صبح بخیر خندان را به شما هدیه می کند قطعا اوقات بهتری برای شروع فعالیت خواهید داشت. همچنین اگر همسایه شما فردی عاقل و دانا باشد شما می توانید در بسیاری از موارد از او مشاوره های خوبی نیز دریافت کنید.

چرا که او همواره می تواند در حل بسیاری از مشکلات دشوار به شما کمک کند. به عبارت دیگر یک همسایه باید نمونه ای از یک فرد در یک جامعه توسعه یافته باشد. چرا که فقط در این صورت است که می تواند تمام ویژگی های ذکر شده در قسمت بالا را نمایندگی کند. همچنین پیشنهاد می شود تا به کارگاه روانشناسی آموزش مهارت همدلی مراجعه کنید.

ویژگی های همسایه خوب

همانطور که متوجه شدید همسایگان ما بخشی از زندگی روزمره ما هستند و در فرایند اجتماعی شدن ما نیز نقش مهمی را ایفا می کنند. زیرا در اجتماعی شدن افراد همواره با یکدیگر در تعامل هستند. شاید شما هم افرادی را دیده باشید که برای انتخاب خانه همواره به دنبال منطقه ای خوب و سالم هستند که همسایگان خوبی در آن جا زندگی کنند. به یاد داشته باشید که داشتن همسایه خوب بسیار مهم تر از یک خانه خوب است.

شایان ذکر است که همسایه خوب می تواند به شما در انتخاب تغییر محل سکونت بسیار کمک کند. اگر یک همسایه خوب و مهربان باشد قطعا با دیگران رفتاری دوستانه و صمیمی دارد. یکی از ضروری ترین ویژگی های یک همسایه خوب این است که به فضا و حریم خصوصی شما احترام بگذارد تا در محیطی که زندگی می کنید احساس آرامش داشته باشید. بنابراین همسایه خوب بودن به معنای این است که به حریم خصوصی دیگران احترام می گذارید و آن را هرگز به فضای شخصی یکدیگر تجاوز نمی کنید.

احترام و رفتارهای دوستانه

از دیگر ویژگی های مهم یک همسایه خوب احترام به یکدیگر است. به عنوان مثال نباید در خانه صدای موسیقی را بیش از حد زیاد کنید و باعث شوید تا دیگران آسیب ببینند. به یاد داشته باشید که احترام به یکدیگر از مهم ترین ویژگی هایی است که یک همسایه خوب می تواند داشته باشد تا بتوانند برای خود و دیگران آرامش را فراهم کند.

در واقع هنگامی که شما با همسایگان خود رفتار خوبی دارید باعث می شود تا همواره به احترام و مهربانی در کنار یکدیگر زندگی کنید. لازم به ذکر است که برای زندگی در اجتماع هر فردی باید رفتارهای خوب و با احترام را یاد بگیرد و به سایرین احساسات خوبی را هدیه کند. اما داشتن چنین ویژگی هایی برای یک همسایه خوب لازم و ضروری است.پیشنهاد می شود تا مقاله زندگی سبز را مطالعه فرمایید.

چرا که همسایگان بسیار به ما نزدیک هستند و حتی از خانه و دارایی شما نیز بسیار با ارزش تر می باشند. با این که مشغله های کاری موجب می شود تا چندین روز همدیگر را نبینید اما آنها همواره در کنار شما زندگی می کنند. بنابراین لازم است تا ما با آنها رفتارهای خوب و صمیمی داشته باشید و بسیار دوستانه با آنها برخورد کنیم. شایان ذکر است که همسایه های خوب و صمیمی باعث ایجاد اتحاد در جامعه می شوند.

مفید بودن

از دیگر ویژگی های مهمی که هر فردی باید داشته باشید مفید بودن است. بنابراین این ویژگی در همسایگی بسیار مهم تر است و افراد باید این ویژگی را در خودشان تقویت نمایند. چرا که نزدیکترین فرد به ما همسایه است. به عنوان مثال هنگامی که یکی از همسایگان شما عزیزی را از دست می دهد در شرایط سختی قرار می گیرد که نیاز به حمایت عاطفی دارد و در این مواقع باید بتوانید در کنار هم باشید و روی یکدیگر حساب کنید.

در واقع یک همسایه خوب فردی است که در مواقع لازم و ضروری به دیگران کمک کند و شخصیت مفیدی برای جامعه باشد. به یاد داشته باشید که یک همسایه خوب همواره فعالیت های ثمر بخش انجام می دهد و هنگامی که سایر همسایگان به مسافرت رفته اند از خانه آنها مراقبت می کند. همچنین آنها در صورت تمایل به شما در آبیاری گیاهان و تغذیه حیوانات خانگی خود کمک می کنند.

حتی همسایه ها بسیار بهتر از خویشاوندانی هستند که بسیار دورتر از شما زندگی می کنند. در این زمینه یک ضرب المثل چینی وجود دارد که اهمیت داشتن همسایه های خوب را توضیح می دهد. با توجه به این که آنها در نزدیکی ما زندگی می کنند و زمان بیشتری را با شما می گذرانند صمیمیت بیشتری با شما دارند و هنگامی که با مشکل مواجه می شوید می توانند به شما کمک کنند.

قابل اعتماد بودن

همسایه خوب باید قابل اعتماد باشد و همواره در بین افراد مسائلی می گذرد که شخصی است و دیگران نباید از آن باخبر شوند. زیرا همواره همسایگان از تمام حرف هایی که به صورت بلند از سایر خانه ها بیرون می آید با خبر هستند و در جریان تمام مسائل قرار می گیرند. همچنین برای مطالعه بیشتر به مقاله قانون لاگوم مراجعه فرمایید.

به عنوان مثال آنها میتوانند مشاهده کنند که چه کسی به خانه شما می آید و چه کسی به بیرون می رود. در این جا شما می توانید به خوب بودن همسایگان پی ببرید و بدانید که در شرایط سخت به چه افرادی می توانید اعتماد بیشتری داشته باشید.

روش هایی برای آنکه همسایه خوبی باشیم

شایان ذکر است که افراد همواره باید نسبت به همسایگان خوب احترام و توجه داشته باشند و حیاط را به خوبی تمیز نگه دارند و قوانین مربوط به زندگی با همسایگان را رعایت کنند. به عنوان مثال نباید سر و صدای بیش از حد از خانه شما بیرون برود و یا زباله های خودتان را در زمان مناسب بیرون ببرید. برای آنکه همسایه خوبی باشید لازم است تا در ابتدا خودتان را به آنها معرفی کنید و نسبت به مسائل مختلف با آرامش و احترام برخورد نمایید.

عدم ایجاد صداهای آزار دهنده

همواره باید محیطی که در آن زندگی می کنید را پاک و تمیز نگه دارید. اگر شما در آپارتمان زندگی می‌کنید باید وظایف را بین یکدیگر تقسیم کنید. به عنوان مثال افراد باید مسئولیت نگهداری از امکان مشاع مانند راهروها، ورودی یا حیاط را بین یکدیگر تقسیم کنند.

از این رو شما باید وسایل تان را در انباری قرار دهید و در حفظ و نگهداری محیط بسیار کوشا باشید. مثلا دوچرخه فرزندتان را در جایی قرار دهید که برای دیگران مزاحمت ایجاد نکند و یا کباب پزی که استفاده می کنید را بعد از استفاده جمع کنید تا هر چه بهتر از فضاها و محیط مراقبت نمایید.

لازم به ذکر است که اگر افراد در محیطی که زندگی می کنند هر آشغالی را که مشاهده کردند از روی زمین بردارند می توانند به پاکیزگی محیط کمک کنند. همچنین شما می توانید برای حفظ فضا سبز محوطه به صورت هفتگی در رابطه با وظایف رسیدگی و انجام چمن زنی به صورت چرخشی صحبت کنید. همچنین پیشنهاد می شود تا مقاله گذراندن تعطیلات آخر هفته را بخوانید.

برای آنکه سر و صدا سایر همسایگان را آزار ندهد لازم است تا صداهای خاصی مانند تعمیرات و سایر صداهای بلند را فقط به ساعات خاصی از روز محدود کنید و اجازه ندهید که دیگران اذیت شوند. به عنوان مثال در صبح و یا عصر که زمان استراحت است نباید صداهای زیادی را تولید کنید.

زمانی که شما از شرایط همسایگان خود با خبر باشید می توانید بدانید که آنها نسبت به چه مواردی حساس هستند و باید چه کارهایی را انجام دهید و چه کارهایی را انجام ندهید. به عنوان مثال اگر همسایه شما شب ها به سر کار می رود و در خانه نیستند می توانید تعمیرات را انجام دهید تا سر و صدا موجب آزار کسی نشود.

مسئولیت پذیر بودن

به چمن ها و علف هایی که در حیاط خانه رشد می کنند اهمیت دهید و با برنامه ای خاص نسبت به جمع آوری برگ های ریخته شده در محیط اقدامات لازم را انجام دهید. به عنوان مثال به درخت ها رسیدگی کنید و یا گل ها را مورد بررسی قرار دهید.

اگر انجام این کارها برای شما سخت است می توانید فردی را برای این کار بگیرید تا او تمام کارهایی که لازم دارید را انجام دهد. به یاد داشته باشید که لازم است تا در زمانی مناسب زباله ها را بیرون بگذارید و برای آنکه همسایگان شما همواره راضی باشند بهترین کار این است که برای انجام هر کاری برنامه ای مناسب داشته باشید.

زیرا توجه به نظافت و پاکیزگی می تواند مانع بروز بسیاری از بیماری ها و آفات شود. برای زباله های خود از کیسه های مناسبی استفاده کنید که به سادگی پاره نشوند تا بوی بد تمام ساختمان را فرا نگیرد. اگر متوجه شدید که شهرداری زباله های محله شما را جمع آوری نکرده است باید با خدمات شهرداری تماس بگیرید و موضوع را پیگیری نمایید.

چگونه می توانیم یک همسایه خوب باشیم؟

کنترل حیوانات خانگی

شما باید تمام قوانین مربوط به محل زندگی را به خوبی رعایت کنید و اگر حیوان خانگی دارید آن را همیشه واکسینه کنید تا موجب ایجاد بیماری برای دیگران نشوید. به عنوان مثال لازم است تا برای حیوان خانگی خود مجوز دریافت کنید و برای آنکه آن را به گردش ببرید به او قلاده ببندید و به او آموزش دهید که در خانه سر و صدا نکند.

اگر حیوان شما سر و صدا می کند باید او را به جایی ببرید که موجب ایجاد آزار برای دیگران نشود. به یاد داشته باشید که ممکن است برخی از افراد فوبیای حیوانات داشته باشند که در صورت مواجه شدن با حیوان به شدت حالشان بد می شود که باید به این موضوع توجه ویژه ای داشته باشید.

شما باید با همسایگان تان صحبت کنید که اگر حیوان شما موجب آزار آنها می شود حتما به شما اطلاع دهند. به عنوان مثال به آنها بگویید که اگر سگ شما شب ها سر و صدا می کند به شما خبر دهند تا شما به آن رسیدگی کنید. محیط اطراف را به خوبی مورد بررسی قرار دهید تا مدفوع حیوان خانگی شما جایی نیفتاده باشد. هنگامی که یکی از همسایه ها در این باره از شما گله کرد با آرامش با او برخورد کنید و خیلی منطقی به او پاسخ دهید.

به یاد داشته باشید که تنفس عمیق می تواند در مواقع خشم و عصبانیت به شما کمک کند تا آرامش تان را به خوبی حفظ کنید. در مواقعی که عصبانی هستید به همسایه خود بگوید که به شما فرصت دهد تا بتوانید آرام شوید و توانایی فکر کردن داشته باشید. به عنوان مثال به او بگویید که من به دلیل فلان موضوع عصبی هستم و اگر به من فرصت بدهید در آخر هفته با هم در این باره صحبت کنیم تا هم به آرامش برسم و هم بتوانیم در مورد موضوع به خوبی فکر کنم.

توجه به مهمانی ها

اگر مشکلی در محیط زندگی تان ایجاد شده است لازم است تا خیلی سریع به آن رسیدگی کنید. یعنی به آنها مراجعه کنید و بگویید که چه اتفاقی افتاده است و شما چه کمکی می توانید انجام دهید. همچنین اگر لازم باشد می توانید با پلیس تماس بگیرید تا درخواست کمک کنید. پیشنهاد می شود تا مقاله درمان سوگ جمعی را بخوانید.

به عنوان مثال اگر احساس می کنید که امنیت شما و همسایه تان در خطر است باید با همفکری هم نسبت به رفع آن اقدام کنید. هنگامی که شما تصمیم دارید تا یک مهمانی بزرگ بگیرید باید به همسایه ها اطلاع دهید و اگر لازم باشد ماشین ها را در جایی مناسب پارک کنید تا برای سایر افراد مشکلی ایجاد نشود. شما نیز به مهمانان خود بگویید که زیاد سر و صدا نکنند تا برای دیگران مشکلی ایجاد نشود. این موارد در خصوص تجمع های بزرگ و سایر ساخت و سازها نیز بسیار مهم است.

نتیجه گیری

همواره به این نکته توجه داشته باشید که همسایه خوب یک نعمت است باعث می شود تا محلی که در آن زندگی می کنید امن و سرشار از آرامش باشد. زیرا تمام افراد تمایل دارند تا محیط زندگی شان آرام و امن باشد و شما تا جایی که برایتان امکان دارد باید از سمت خودتان تمام قوانین را رعایت کنید تا برای سایر افرادی که در همسایگی شما زندگی می کنند مشکلی ایجاد نشود.

همواره اشاره می شود که ”از هر دستی بدهید با همان دست نیز پس می گیرید” و یا بیان می شود که ”با دیگران به همان شکل رفتار کن که دوست داری با تو رفتار شود”. تمامی این موارد به این موضوع اشاره دارد که ما باید حقوق همسایگان مان را به خوبی رعایت کنیم تا بتوانیم در کمال آرامش در کنار یکدیگر زندگی کنیم.

دسته‌بندی‌ها