بایسکشوال (biosexual) یا دوجنس گرایی چیست؟

بایسکشوال (biosexual) یا دوجنس گرایی چیست؟

بایسکشوال (biosexual) که به آن دو جنس گرایی هم گفته می شود یکی از انواع ۴ نوع گرایش جنسی است. چهار نوع گرایش جنسی عبارتند از همجنسگرایی، دگرجنس گرایی، دو جنس گرایی و هیچ جنس گرایی.

در رابطه با افراد بایسکشوال یا همان دو جنس گرایی همانطور که از نامش پیداست فرد هم به جنس مخالف و هم به جنس موافق خودش تمایل عاطفی و جنسی دارد. چنین وضعیتی برای فرد چالش های فراوانی را ایجاد می کند و حتی اطرافیان او نمی توانند چنین حالتی را در او بپذیرند.

فردی که بایسکشوال است برای انتخاب گرایش جنسی اش با چالش های مختلفی دست و پنجه نرم می کند و در این میان احساسات و مشکلات بسیاری برایش ایجاد می شود. در واقع هنگامی که افراد متوجه می شود گرایشات بایسکشوال دارند دچار آشفتگی می شوند و نمی دانند در چنین وضعیتی چه کاری باید انجام دهند.

به دلیل مهم بودن موضوع در این قسمت از مجله علمی برنا اندیشان تصمیم داریم تا مقاله ای جامع در خصوص افراد بایسکشوال یا دو جنس گرا در اختیار شما علاقه مندان به مجموعه مقالات علمی و روانشناسی قرار دهیم تا بتوانید به صورت دقیق با ابعاد مختلف این گرایش جنسی آشنا شوید.

بایسکشوال یا دوجنس گرایی چیست و چه نشانه های دارد؟

به طور کلی بایسکشوال شامل جاذب جنسی، احساسی و عاطفی نسبت به افرادی از دو جنس می باشد. یعنی فردی که بایسکشوال است به همجنس خود و جنس مخالف تمایل و گرایش دارد. شایان ذکر است که این وضعیت شامل جاذبه جنسی و رفتار جنسی بوده و در آن افراد نسبت به یکدیگر احساس عاطفی و جنسی دارند.

دقت داشته باشید که افراد بایسکشوال بر خلاف ترنسکشوال ها تمایلی به تغییر جنسیت شان ندارند و جنسیت خود را دوست دارند.

بنابراین متوجه شدیم که افراد بایسکشوال یا دوجنس گرا به هر دو جنس، میل جنسی و عاطفی دارد. در خصوص دلایل این مسئله باید اشاره کرد که چنین وضعیتی بسیار پیچیده است و برخی افراد بر این باورند که مغز افراد دو جنس گرا نسبت به سایر افراد دارای تفاوت های ساختاری و شیمیایی است.

بایسکشوال یا دوجنس گرایی چیست و چه نشانه های دارد؟

یعنی ترکیبی از عوامل زیستی و ژنتیکی وجود دارد که در همان دوران کودکی در فرد ایجاد می شود و می تواند زمینه ساز چنین شرایطی در شخص گردد. پیشنهاد می شود تا مقاله آسکشوال چیست را بخوانید.

البته ما می توانیم به فرایند تربیت والدین هم اشاره کنیم که وجود چالش های تربیتی در خانواده می تواند زمینه ساز ایجاد شرایط بایسکشوال در فرد شود. به عنوان مثال حل نشدن صحیح عقده ادیپ یکی از عوامل ایجاد دو جنس گرایی در سال های اولیه تولد است.

بایسکشوال چه چالش هایی را ایجاد می کند؟

با توجه به وجود افکار و کلیشه های جنسیتی در جامعه ما با نوعی مقاومت از سمت مردم روبرو هستیم که به دنبال آن افراد دو جنس گرایی را در جامعه قبول نمی کنند. زیرا معمولا افراد به طور کلی انسان ها را از نظر گرایش های جنسی به دو دسته همجنس گرا و دگرجنس گرا طبقه بندی می کنند و هرگز حد وسطی برای آن در نظر نمی گیرند.

عده ای بر این باورند که افراد بایسکشوال هنوز نتوانسته اند با چالش هویت جنسی خودشان کنار آیند و تکلیفشان نسبت به گرایش جنسی شان مشخص نیست. از این رو این افراد در آینده یا به صورت کامل همجنس گرا می شوند و یا به فردی دگر جنس گرا تبدیل می شوند. همچنین پیشنهاد می شود تا به کارگاه درمان انحرافات جنسی مراجعه نمایید.

از دیگر چالش هایی که افراد دو جنس گرا با آن روبرو هستید حس بی اعتمادی جامعه نسبت به آنها است. زیرا افکار عمومی بر این باور است که افراد بایسکشوال شخصیتی بی ثبات دارند و تمایلات جنسی آنها نوعی کژکاری تلقی می شود. به همین دلیل با توجه به وجود چنین افکار و باورهای غلطی افراد بایسکشوال معمولا گرایشات جنسی شان را پنهان می کنند و خودشان را به عنوان دگر جنس گرای مطلق معرفی می کنند.

به یاد داشته باشید که عدم بیان واقعی گرایشات جنسی در فرد موجب می شود تا فشارهای روانی بسیاری بر رو وارد شود و در نتیجه بعد از مدتی دچار اختلالات روانی می شود. گاهی اوقات نیز ادامه این روند می تواند سبب بروز خودکشی در این افراد شود. اما باید بدانیم که بایسکشوال یک اختلال جنسی است؟ پاسخ این سوال هنوز مشخص نیست و در این باره اختلاف نظرهای زیادی وجود دارد.

ژنتیک چه تاثیری در گرایشات جنسی دارد؟

با توجه به تحقیقات و مطالعاتی که بر روی مردان انجام شده است نشان می دهد که برخی از کروموزوم ها در ایجاد گرایش های ژنتیکی افراد موثر هستند.در واقع این کروموزوم های شماره ۷، ۸ و ۱۰ هستند که نقش مهمی در ایجاد گرایش های جنسی دارند.

بنابراین برخی از مطالعات نقش وراثت را در ایجاد چنین شرایطی دخیل می داند. یعنی افرادی که در خویشاوندان مادری شان شخص همجنس گرا داشته باشند به احتمال زیاد به سمت همجنس گرایی سوق پیدا می کنند.

آشنایی با دلایل بایسکشوال

هنوز به طور قطع این موضوع تایید نشده است اما برخی از متخصصان نقش عوامل ژنتیکی را در ایجاد دو جنس گرایی دخیل می دانند. شایان ذکر است که در طول زندگی افراد بایسکشوال ممکن است مدتی به مرد گرایش داشته باشند و مدتی به جنس زن علاقه پیدا کنند و چنین نوساناتی در زندگی افراد بایسکشوال معمولا وجود دارد.

تکامل مفهوم بایسکشوال

در ابتدا به بایسکشوال (biosexual) یا دو جنس گرایی مفهوم میان جنسی را اطلاق می کردند. زیرا تا آن زمان واژه بایسکشوال پذیرفته نشده بود. سال ها بعد زیگموند فروید که به عنوان پدر علم روانکاوی است به همراه سایر همکارانش به انسان به عنوان موجودات دو جنسی نگریستند. بعد ها در اعتراضاتی که در کشور آمریکا انجام شد مفهوم دو جنس گرایی در جامعه جا باز کرد و در سیاست نیز به آن توجه شد.

سلامت روان در افراد بایسکشوال

همانطور که گفته شد از جمله مواردی که در افراد دوجنسگرا بسیار اهمیت دارد پاسخ به این سوال است که آیا بایسکشوال یک نوع اختلال روانی است و باید آن را درمان کرد؟ البته پاسخ این سوال هنوز مشخص نیست و شرایط آنها بسیار پیچیده است.

انجمن روانشناسی آمریکا در خصوص میل جنسی بیان می کند که گرایش جنسی می تواند در یک نمودار بین همجنس گرایی مطلق تا دگر جنس گرایی مطلق قرار بگیرد. بنابراین لزومی ندارد که یک نفر حتما همجنس گرا باشد با دگر جنس گرا. از طرف دیگر فشارهایی که از سمت جامعه به این افراد وارد می شود می تواند شرایط را برای آنها سخت کند و در نتیجه آشفتگی های روانی بسیاری برایشان ایجاد می کند. گاهی اوقات شرایط برای افراد بایسکشوال آنقدر سخت می شود که دچار مشکلات روانی می شوند و یا به سمت اعتیاد به مواد مخدر می روند.

چگونه بایسکشوال را تشخیص دهیم؟

برای آنکه بفهمیم فردی دارای چه گرایشات جنسی است نیازی به داشتن تخصص نیست و به راحتی می توانیم با توجه به تخیلات و افکار فرد به نوع گرایشات جنسی اش پی ببریم. زیرا در رفتارهایی که از خودش نشان می دهد مشخص است که به چه جنسی تمایل و گرایش دارد. البته باید اشاره شود که روانشناسان معیارهایی را ایجاد کرده اند که به کمک آنها می توانید دید روشنی نسبت به گرایش جنسی خودتان پیدا کنید.

آیا من بایسکشوال هستم؟

برای تشخیص بایسکشوال یا دو جنس گرایی تست دقیقی وجود ندارد اما اگر فردی نسبت به بایسکشوال بودن خودش شک کند می تواند به گرایشات خودش نگاهی بیندازند و ببیند به چه فیلم ها و عکس هایی علاقه دارد. به عنوان مثال افراد همجنس گرا هرگز تمایلی به دیدن فیلم های و عکس های جنس مخالف خود ندارند. این در حالی است که افراد بایسکشوال با دیدن عکس و فیلم های زنان و مردان لذت می برند و نسبت به افرادی که به آنها علاقه دارند واکنش های هیجانی نشان می دهند. همچنین پیشنهاد می شود تا به پکیج درمان مشکلات جنسی از دکتر هلاکویی مراجعه نمایید.

نکته بسیار مهمی که باید به آن توجه داشته باشیم این است که برخی از زنان به دیدن تصاویر و فیلم های زنان دیگر تمایل طبیعی دارند و هرگز نباید این موضوع را با دو جنس گرایی یا بایسکشوال اشتباه گرفت. البته بسیاری از افراد در دوران بلوغ و قبل تر از آن متوجه گرایشات جنسی شان می شوند.

مراحل رشد هویت افراد دو جنس گرا

مرحله اول رشد هویت در افراد بایسکشوال مرحله آشفتگی و سردرگمی می باشد. در این دوره فرد نسبت به خودش شک دارد و چون مشاهده می کند که هم به مرد و هم به زن تمایل دارند متعجب و آشفته می شود. البته در این مرحله افراد گرایشات شان را انکار می کنند و سعی می کنند تا خودشان را مانند افراد دیگر عادی و دگر جنس گرا جلوه دهند.

مرحله دوم زمانی آغاز می شود که فرد متوجه می شود که شرایطی با نام بایسکشوال وجود دارد. در این مرحله افراد فکر می کنند که چگونه می توانند یک رابطه متعهدانه با شریکشان داشته باشند و مهم ترین مسئله ای که ذهنشان را درگیر می کند موضوع وفاداری در رابطه است.

باورهای اشتباه در رابطه با افراد بایسکشوال

سومین مرحله هنگامی رخ می دهد که فرد خودش را دو جنس گرا معرفی می کند. در این زمان فرد در هویت جنسی اش تثبیت می شود و آن را می پذیرد.

در مرحله آخر نوعی عدم اطمینان در فرد ایجاد می شود و شخص بایسکشوال دچار چالش بین تمایلات همجنس گرایی و دگر جنس گرایی می شود. گاهی اوقات ممکن است به سمت یکی از طرفین تمایل پیدا کند و به هویت دو جنس گرایی خودش شک کند. همچنین عدم اعتماد اطرافیان می تواند چنین وضعیتی را بیشتر تشدید می کند.

انواع بایسکشوال

گرایش جنسی بایسکشوال یا همان دو جنس گرایی دارای انواع مختلفی است که عبارتند از متناوب، دورانی، عاطفی، تدریجی، یکپارچه، انگیزشی و نهفته که در ادامه هر یک از آنها را معرفی می کنیم.

بایسکشوال متناوب

این افراد در رابطه به یک جنس قرار می گیرند و بعد از تمام شدن رابطه به سراغ یک فرد جدید می روند.

بایسکشوال دورانی

این افراد معمولا به جنس مخالف گرایش دارند و در برخی شرایط به سراغ افراد هم جنس خود نیز می رود. اما اگر شرایط به شکلی باشد که نتواند با جنس مخالف رابطه داشته باشد با همجنس خودش رابطه عاطفی و جنسی برقرار می کند. بایسکشوال هایی که در زندان هستند از شایع ترین افراد چنین دو جنس گرایی می باشند.

بایسکشوال عاطفی

این افراد نسبت به روابط عاطفی شان بسیار متعهد هستند و طرف مقابل آنها می تواند مرد یا زن باشد. آنها هیچ محدودیت در روابط جنسی شان ندارند و به یک اندازه با هر دو جنس وارد رابطه می شوند.

بایسکشوال تفریحی

همانطور که از نام آن پیداست فردی که دارای این نوع از دو جنس گرایی است به صورت تفریحی به سمت بایسکشوال تمایل پیدا می کند و به صورت نرمال او فردی دگر جنس گرا است. اما گاهی اوقات به دلیل مصرف مواد یا الکل ممکن است وارد رابطه جنسی با همجنس خودش شود.

بایسکشوال یکپارچه

این افراد به صورت همزمان می توانند با هر دو جنس وارد رابطه عاطفی و جنسی شوند. یعنی آنها در یک زمان هم با یک زن و هم با یک مرد رابطه برقرار می کنند.

بایسکشوال انگیزشی

این افراد همسرشان از جنس مخالف است اما در عین حال نیاز دارند تا با هم جنس خودشان هم رابطه داشته باشند. بنابراین برای آنکه بتوانند از رابطه با همسرشان لذت ببرند وارد رابطه با یک فرد همجنس هم می شوند.

بایسکشوال نهفته

این افراد هرگز گرایشات جنسی شان را آشکار نمی کنند. همچنین باید اشاره شود که این نوع از بایسکشوال هم دوست دارد تا با جنس مخالف وارد رابطه شود و هم تمایل زیادی به رابطه با فرد همجنس خودش دارد. اما چون همواره چنین گرایشی را در خودش سرکوب می کند صرفا در تخیلاتش با همجنس خودش رابطه برقرار می کند. پیشنهاد می شود تا مقاله اهمیت مشاوره جنسی را بخوانید.

باورهای اشتباه در مورد افراد بایسکشوال

در خصوص افراد دو جنس گرا افکار و باورهای اشتباهی وجود دارد که در ادامه به آنها اشاره می کنیم.

۱. بایسکشوال ها در هویت شان گیج هستند و گرایش آنها به صورت دقیق مشخص نیست

در واقع بایسکشوال یک نوع گرایش جنسی است و در آینده به سمت یکی از جنسیت ها گرایش پیدا می کند. اما بایسکشوال بودن به این معنا نیست که فرد هنوز هویت خودش را پیدا نکرده است.

۲. میزان خیانت در افراد دو جنس گرا یا بایسکشوال بسیار زیاد است

در حالی که موضوع خیانت هیچ ارتباطی با گرایشات جنسی ندارد و هیچ مطالعه و تحقیقی هم ارتباط بین خیانت و گرایش جنسی را تایید نکرده است. زیرا همانطور که افراد دگر جنس گرا می توانند خیانت کنند افراد بایسکشوال هم می توانند دست به خیانت بزنند و این موضوع ارتباطی با گرایشات آنها ندارد. اما باید بدانیم که این افراد مانند سایر افراد می توانند وارد یک رابطه شوند و نسبت آن بسیار متعهد باشند.

۳. بایسکشوال فقط در زنان وجود دارد

این در حالی است که شیوع دو جنس گرایی هم در مردان و هم در زنان وجود درد و صرفا به دلیل مشکلاتی که برای مردان وجود دارد آنها چنین گرایشی را پنهان می کنند و در واقع مردان بایسکشوال از نوع نهفته دارند.

۴. بیماری های مقاربتی در افراد بایسکشوال بسیار زیاد است

در خصوص بیماری های مقاربتی باید بدانیم که این موضوع ارتباطی با گرایشات جنسی ندارد و فقط به دلیل روابط پرخطر و محافظت نشده ایجاد می شود. از این رو اگر افراد در روابط جنسی شان تمام اصول ایمنی و بهداشتی را رعایت کنند هرگز دچار بیماری های مقاربتی نمی شوند.

میزان شیوع بایسکشوال

تحقیقاتی که در این زمینه انجام شده است توانسته تا میزان شیوع بایسکشوال را تخمین بزند. بسیاری از افراد ممکن است در طول زندگی شان با همجنس خود وارد فعالیت جنسی شده باشند و در عین حال به جنس مخالف خود نیز تمایل داشته باشند.

افراد دو جنس گرا یا بایسکشوال چه ویژگی هایی دارند؟

اما باید بدانیم که تمام این افراد الزاما بایسکشوال یا دو جنس گرا نیستند و حتی خود را بایسکشوال نمی دانند. در برخی از تحقیقات شیوع ۱ الی ۳ درصدی در زنان و مردان در سنین ۱۸ الی ۴۴ سال گزارش شده است. شایان ذکر است که مشاوره جنسی می تواند به این افراد کمک کند تا بتوانند تمایلات و گرایش های جنسی شان را به درستی پیدا کنند.

ازدواج در بایسکشوال

افرادی که دو جنس گرا هستند در آخر تصمیم می گیرند تا با یک نفر زندگی کنند. اما حالت های دوگانه که فرد در عین حال به افراد سایر جنس ها نیز تمایل دارد در او وجود دارد. با این حال چنین شرایطی به این معنا نیست که فرد نمی تواند ازدواج با ثباتی داشته باشد.

از این رو باید بدانیم که ازدواج افراد بایسکشوال دقیقا مانند سایر ازدواج ها بوده و فرد می تواند به آن متعهد باشد و تا انتها با همسرش زندگی کند و یا به دلیل مشکلاتی که به وجود می آید در برهه ای از زمان از یکدیگر جدا شوند. بنابراین نمی توانیم به دلیل وجود گرایشات بایسکشوال و دو جنس گرایی به این افراد برچسب غیر متعهد یا خیانت در رابطه را نسبت دهیم.

به عنوان مثال افراد دگر جنس گرا در زندگی زناشویی شان ممکن است به سایر افراد نیز تمایل و گرایش داشته باشند ولی چون به زندگی شان متعهد هستند هرگز برای خود و همسرشان مشکلی ایجاد نمی کنند. این موضوع در افراد بایسکشوال نیز صادق است و آنها هم می توانند در رابطه شان بسیار متعهد و با ثبات باشند.

نتیجه گیری

همانطور که اشاره شد گرایش های جنسی از جمله مواردی هستند که می توانند تاثیر بسزایی در سلامت روان انسان ها داشته باشد. زیرا به دلیل فشارهایی که از سمت جامعه به فرد وارد می شود ممکن است فرد دچار مشکلات و اختلال روانی شود.

از این رو اگر شما در این زمینه دارای مشکلاتی هستید که روح و روانتان را آزار می دهد لازم است تا به یک روان درمانگر مراجعه نمایید. به یاد داشته باشید که شما هرگز نباید دیگران را به دلیل گرایشات جنسی شان مورد قضاوت قرار دهید. چرا که این رفتار می تواند به روحیه آنها صدمه وارد کند.

دسته‌بندی‌ها