فیلم آموزش ورزش آیکیدو به صورت حرفه ای

فیلم آموزش ورزش آیکیدو به صورت حرفه ای
نوع فایل
Mp4
حجم فایل
300 مگابایت
دسته بندی
300,000 تومان

در این قسمت از فروشگاه برنا اندیشان تصمیم داریم تا یکی دیگر از پکیج های آموزشی با عنوان فیلم آموزش ورزش آیکیدو به صورت کاملاً حرفه ای و تخصصی را برای دانلود در اختیار شما کاربران محترم وب سایت برنا اندیشان و تمامی علاقه مندان به ورزش های رزمی قرار دهیم.

فیلم آموزش ورزش آیکیدو به صورت کاملاً حرفه ای و تخصصی

در فیلم آموزش ورزش آیکیدو به صورت کاملاً حرفه ای و تخصصی شما با فنون و تکنیک های این ورزش رزمی آشنا شده و به آیکیدو مسلط خواهید شد.

آشنایی با ورزش آیکیدو

آیکیدو (به ژاپنی: 合気道 – به روماجی: Aikidō به معنی «طریقت هماهنگی روح و روان») یک هنر رزمی ژاپنی است. بنیان‌گذار این هنر رزمی، موریهه اوشیبا نام دارد که در ۱۴ دسامبر سال ۱۸۸۳ به دنیا آمد، و اغلب به او لقب استاد بزرگ (به ژاپنی: O’Sensei グレートティーチャー) را دادند. هدف اوشیبا از خلق این هنر رزمی، دفاع بدون آسیب زدن به حریف بود.

تعریف آیکیدو

به صورت فیزیکی آی‌کی‌دو هنری است که با تغییر مسیرها و جنبش‌های گوناگون نیروی حریف را بازگردانده و در انتها به قفل مفصل‌های حریف می انجامد. این ورزش از دایتو ریو آیکی جوجیتسو مشتق شده که گفته می‌شود موریهه اوشیبا در اواخر سال ۱۹۲۰ میلادی به خاطر عقاید دین اوموته-کیو این واگرایی را انجام داده است. برخی دیگر از تکنیک‌ها و گرفتن‌ها نیز از کنجیتسو ناشی شده است.

تمرکز ورزش آی‌کی‌دو در مشت و لگدزدن به حریف نیست، بلکه با استفاده از انرژی حریف برای به دست آوردن کنترل حریف(ها) یا دور کردن آن‌ها از خود است. آی‌کی‌دو یک هنر ایستا نیست، بلکه تأکید فراوانی بر حرکات و جنبش‌های داینامیک دارد.

هنرجویان ارشد اوشیبا رویکردهای مختلفی به آی‌کی‌دو داشتند ولی امروزه آی‌کی‌دو در سراسر جهان در سبک‌های مختلفی تدریس می‌شود.

ریشه‌ شناسی و فلسفه عمومی کلمه آیکیدو

کلمه آی‌کی‌دو از سه حرف کانجی تشکیل شده‌است:

Ai | آی | 合 : به معنای به هم پیوستن، هماهنگی

Ki | کی | 気 : به معنای روح، نیروی درونی، انرژی طبیعی بدن

Do | دو | 道 : به معنای راه و روش

قوانین “آیکی” در زبان ژاپنی (در خارج از محل تمرین ) به ندرت استفاده می‌شود و دارای شبهات بسیاری نیز هست!

کلمه “آی (合)” اساساً به معانی ‘هماهنگی, ترکیب، متحد، پیوستن به یکدیگر، ملاقات’ است برای مثال : 合同 به معنی اتحاد و ترکیب، 合成 به معنی (مخلوط)، 結合 به معنی (متحد / ترکیب / ملحق شدن)، 連 合 به معنی (اتحادیه / اتحاد / انجمن )، 統 合 به معنی (ترکیب / وحدت)، و 合意 به معنی (توافق)است یک شیوه دیگر معنی برای استفاده در روابط متقابل نیز وجود دارد برای مثال : 知 り 合 う (برای شناختن یکدیگر)، 話 し 合 い (صحبت کردن / گفتگو / بحث و مذاکره)، و 待 ち 合 わ せ る (ملاقات با تعیین وقت قبلی) معنی می‌شود .

کلمه “کی (気)” معمولاً برای توصیف احساسات استفاده می‌شود برای مثال : なになに気がする (من احساسی میکنم) و 気 持 ち (احساس / حس) . همچنین این واژه به معنی “انرژی” یا “نیرو” نیز استفاده می‌شود، به عنوان در 電 気 (نیروی برق) و 磁 気 (انرژی مغناطیس) تعبیر می‌شود. همچنین می‌تواندآن را به جنبه‌های معنوی و مردمی تعمیم داد به عنوان مثال : 気 質 (روح / صفت / خلق و خو) معنی می‌شود.

کلمه “دو (道)” که در هنرهای رزمی دیگر مثل جودو و ای آی دو و … و همچنین در واژه معمولی مثل (shodō) به معنی خوشنویسی ژاپنی ،(KADO) به معنی گل‌ها و (chadō یا sadō) به معنی مراسم چای استفاده شده‌است در حالت کلی به معنی (راه، طریقت، شیوه) است.

بنابراین، از دیدگاه صرفاً زبانی، آی‌کی‌دو به معنی “شیوه ترکیب نیرو” است و بر اساس قانون “آیکی” که در مورد هنرهای رزمی صحبت می‌کند این واژه را به معنی “راه‌هایی برای کنترل مهاجم با حداقل تلاش و نیرو” تعبیر می‌کند . این بدین معنیست که باید از ریتم و زمان حمله حریف آگاهی پیدا کنیم و آن را درک کنیم که این شبیه اصولی است که جیگارو کانو (کانو جیگورو) بنیان‌گذار جودو معرفی کرده‌است .

روش رزمی آیکیدو

حرکات پایه در آیکیدو حرکات طبیعی هستند و بیش‌تر حملات در این سبک به صورت ذاتی و با الهام از ذات طبیعت انجام می‌شوند. یک آی‌کی‌دو کار، بدون تلاش برای حمله یا تهاجم تنها می‌کوشد تا خود را با شرایط هماهنگ کرده و در برابر حملات احتمالی حریفان، بدون استفاده از مشت و لگد از خود دفاع نماید. یک آی‌کی‌دو کار واقعی بهتر می‌داند که قدرت خود را بدون ضربه زدن به دیگران یا بدون تحقیر آنان، حفظ نماید.

و همینطور همه حرکات آی کی دو الهام گرفته از شمشیر است.

 • سبکهای آی‌کی‌دو
 • آیکیدو آی کی کای ( سبک اصلی )
 • آی‌کی‌دو یوشینکان
 • شین شین تویستو
 • تومیکی ریو
 • جیوشینکای آیکیبودو (شاخه‌ای از سبک تومیکی ریو)
 • ایواما آی‌کی‌دو

تمرین و پرورش

در آیکیدو، همانطور که تقریباً در تمام هنرهای رزمی ژاپنی دیده می‌شود، هر دو جنبه “جسم” و “روح و روان” مورد پرورش قرار میگیرد. پرورش جسمی در آی‌کی‌دو متنوع است به‌طوری‌که برای این منظور در هر جلسه با تمرین‌های عمومی و حتی تمرینات خاصی این مسئله را پوشش می‌دهند.

از آنجا که بخش قابل توجهی از هر جلسه آی‌کی‌دو شامل پرورش جسمی و فکریست، اولین چیزی که اکثر دانش آموزان یاد می‌گیرند چگونگی پرتاب شدن، سقوط یا به اصطلاح اوکمی است برای این منظور تکنیک‌های خاصی برای حمله هر دو نفر پیش‌بینی شده‌است. پس از آموختن تکنیک‌های پایه، هنرجویان دفاع آزاد علیه حریف‌های متعدد و تکنیک‌های برای دفاع در مقابل سلاح و حتی دفاع با سلاح را تمرین می‌کنند.

راهنمای خرید
 • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
 • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
 • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
 • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.