کارگاه صوتی رابطه مادر و کودک و اثرات روانی آن

کارگاه صوتی رابطه مادر و کودک و اثرات روانی آن
نوع فایل
Mp3
حجم فایل
80 مگابایت
دسته بندی
300,000 تومان

در این بخش از فروشگاه برنا اندیشان کارگاه صوتی رابطه مادر و کودک و اثرات روانی آن را در اختیار شما کاربران گرامی وب سایت برنا اندیشان قرار می دهیم.

در بخش های قبلی کارهای کاربرد در زمینه تربیت کودک برای شما کاربران گرانقدر علاقه مند به مباحث روانشناسی قرار دادیم، در این بخش از وب سایت برنا اندیشان یکی از بهترین کارگاه های موجودی که هر مادری لازم است تا آن را بشنود و نکات موجود در آن را به کار ببرد را برای دانلود در اختیار شما عزیزان قرار می دهیم.


پیشنهاد ویژه:کارگاه پروش و تعلیم تربیت کودک تولد تا 3 سالگی

مقدمه

در گذشته روانشناسان بر این عقیده بودند که علت دلبستگی کودک به مادر این است که مادر، منبع تغذیه کودک است، اما این نظریه پاسخگوی بسیاری از واقعیت ها نبود، زیرا این دلبستگی در کودکانی که با شیر مادر و یا به واسطه حضور مادر تغذیه نمی شدند نیز، به همان شدت گروه قبل وجود داشت. بخش بحث برانگیزتر این تحقیقات زمانی بود که در سال ۱۹۶۰ و ۱۹۵۰، متخصصین روانکاوی به این نتیجه رسیدند که ناتوانی کودک در برقراری پیوند دلبستگی ایمن، با افراد درجه یک خانواده در سال های اولیه زندگی، با ناتوانی او در برقراری ارتباط فردیِ نزدیک و صمیم در دوره بزرگسالی ارتباطی مستقیم دارد؛ بنابراین می توان به این نتیجه رسید که برقرار شدن رابطه صحیح میان والدین و کودک، علاوه بر تاثیر بر سلامت جسمانی کودک، بر روند رشد روانی کودک نیز تاثیرگذار است و می تواند عامل اصلی تکوین رفتارهای عاطفی و دلبستگی کودک برای دوران بزرگسالی باشد.

دلبستگی مادر و کودک در چه زمانی اهمیت فراوان دارد؟

دلبستگی میان مادر و فرزند تاثیر فراوانی در آینده کودک می گذارد. هر شکافی بین مادر و کودک می تواند اثر منفی و قاطعی بر تحول شخصیت کودک داشته باشد که در بزرگسالی منجر به اختلالات رفتاری گردد. پس لازم است مادر در ساعات اولیه بعد از زایمان با فرزند خود ارتباط عاطفی برقرار کند.

روابط مادر با کودک در سنین مختلف

هجده ماهگی

کودک هجده ماهه، درست برخلاف آنچه مادر می گوید، عمل می کند(حرکت در جهت خلاف مادر) و از کلمه «نه» زیاد استفاده می کند. او که در سال این سن، لجاجت و سرسختی فراوانی دارد و به هیچ وجه حرف شنو نیست، در دو سالگی با مادر در صلح کامل است و به آنچه مادر می گوید، عمل می کند. دو سالگی سنی است که کودک به حرف شنوی و رفتاری معقول و پسندیده می رسد. اگر مادرش او را صدا بزند، به سمت مادر می رود و خود را در آغوش مادر می اندازد. همچنین برای آنچه مادر به او می آموزد، آمادگی دارد؛ البته این آموزش ها باید زمانی صورت گیرد که کودک آمادگی لازم را داشته باشد.

36 ماهگی(سه سال تمام)

سه سالگی زمانی است که رابطه بین مادر و کودک، بهتر و راحت تر می شود و مادر و کودک، بسیار به هم نزدیک می شوند و از حضور یکدیگر لذت می برند. در این سن، کودک هرگز برخلاف جهت خواسته مادر عمل نخواهد کرد. سه سالگی سنی است که مادر می تواند با تشویق کردن و جایزه دادن به کودک، رفتار او را مطابق خواسته خود تغییر دهد، چرا که کودک در این سن، به صحبت ها و نصایح مادر به طور کامل گوش می دهد. کودک در سه سالگی کاملاً با زبان مادری آشناست و قادر است هر آنچه را که می خواهد، بیان کند. اگر مادر در این سن موضوع مهم و محرمانه ای را به کودک بگوید، کودک بسیار خوشحال خواهد شد. یک کودک سه ساله، کودکی است که خواسته هایش کمتر شده است و به راحتی می توان با او کنار آمد.

چهار سالگی

از نظر کودک چهار ساله، مادر همه کاره است و کودک، همه چیز را از جانب مادر نقل قول می کند: «مامانم گفته…». او سعی می کند از مادر حرف شنوی داشته باشد، اما از آنجا که در این سن راه خود را پیدا کرده است و از حدودی که برای او تعیین شده، فراتر می رود، ممکن است کاری علیه نظر و حاکمیت مادر انجام دهد. دقت کنید که این رفتار در همه کودکان این سن وجود دارد و ممکن است برای والدین دردسرساز شود. اگر کودک در این سن مخالفت و مقاومت کرد، مادر نباید آن را جدی تصور کند، زیرا سال چهارم زندگی، سال طغیان و تغییر و تحول کودک است.

پنج سالگی

پنج سالگی سن فرمانبرداری و اطاعت است. کودک به شدت مشتاق کمک کردن به مادر است و آنچه را که مادر می خواهد، با دل و جان انجام می دهد. کودک در سال پنجم، مادر را مسئول سعادت خود می داند. پنج سالگی سنی است که مادران، کودک خود را به یک فرشته تشبیه می کنند.

شش سالگی

سال ششم زمانی است که کودک می خواهد همه او را دوست داشته باشند و بهترین چیزها را برای خود می خواهد. در این سن، کودک خود را با مادرش مقایسه می کند و مدام فکر می کند چرا مادرش بیشتر از او پول دارد؟ چرا مادرش دیرتر از او می خوابد؟ کودک در این سن به توصیه های مادر بی اعتناسب و از دستورات او سرپیچی می کند. علاوه بر این، سال ششم زندگی کودک، سرشار از هیجان است و گفته های کودک به شدت ضد و نقیض است و کودک گاهی یک نفر را بسیار دوست دارد و در لحظه بعد، از او متنفر می شود. والدین باید متوجه باشند که در شش سالگی، هیچ کدام از گفته های کودک برمبنای قضاوت حقیقی نیست و به خاطر هیجان آنی و تحت تاثیر محیط بیان می شود. در واقع در شش سالگی، اگر همه چیز مطابق خواست کودک باشد، او مادرش را دوست دارد و اگر چیزی خلاف نظر یا عقیده اش باشد، از مادر بیزار می شود. کودک در این سن حتی وقتی خسته می شود، از مادر خود حرف شنوی ندارد.

هفت سالگی

کودکان در هفت سالگی فکر می کنند کسی آنها را دوست ندارد؛ فکر می کنند که پدر و مادر و معلمان، رفتار خوبی با آنها ندارند. کودک هفت ساله به همه کس و همه چیز بدبین است و فکر می کند هیچ کس با او خوب نیست؛ این خاصیت سن هفت سالگی است. کودکان در سن شش سالگی، حالت تهاجمی دارند و اگر کسی با آنها خوش رفتاری نکند، با مشت و لگد از خود دفاع می کنند، اما کودک هفت ساله، به جای مشت و لگد، گوشه گیر می شود و گیر می کند. بعضی از کودکان حتی در این سن فکر می کنند که مبادا پدر و مادرشان، پدر و مادر حقیقی آنها نباشند. توصیه می شود مادر در این سن، به عواطف کودک نخندد و اظهارات او را مسخره نکند؛ بلکه او را با مهربانی در آغوش بکشد و به او اطمینان دهد که هیچ کس با او بد نیست و همه دوستش دارند.

هشت سالگی

کودک هشت ساله کودکی است که قدم به قدم به دنبال مادر می رود و به او می چسبد. کودک در این سن می خواهد رابطه بسیار نزدیکی با مادر داشته باشد؛ بنابراین مدام به او می چسبد. در بعضی مواقع این تمایل آن قدر شدید است که مادر را عصبانی و کلافه می کند. هر مادری باید بداند که وابستگی عمیق کودک به مادر در سن هشت سالگی، یکی از مراحل رشد طبیعی کودک است، ولی آنچه اهمیت دارد، عکس العمل مادر نسبت به کودک است که باید کاملاً اصولی و منطقی باشد تا این نزدیک شدن، سیر طبیعی خود را طی کند، زیرا نزدیک شدن کودک و مادر در این سن، پایه ای است برای نزدیک شدن کودک به دیگران و روابط اجتماعی او در آینده. از طرف دیگر صحیح نیست که این وابستگی و نزدیک شدن، از سن هشت سالگی فراتر رود و ادامه پیدا کند و این مسئله زنگ خطری برای آینده کودک است.

همچنین هشت سالگی سنی است که کودک می خواهد مادر همان کاری را بکند که او مایل است؛ بنابراین نسبت به موافقت و عدم موافقت مادر خود بسیار حساس است و رضایت و خشنودی یا نارضایتی مادر را در چهره او جستجو می کند.

نه سالگی

نه سالگی سن قطع ارتباط با مادر است. کودکی که در هشت سالگی همه جا به مادرش چسبیده بود، در نُه سالگی ناگهان دوستان و همسالان خود را به مادر و خانواده خود ترجیح می دهد. حالا کودک به سنی رسیده که گاهی با مادر موافق است و گاه با او مخالفت می کند.

ده سالگی

ده سالگی سن صلح مادر و کودک است، زیرا رفتار کودک در ده سالگی رفتاری قابل قبول و مطیعانه است. وجود کودک ده ساله در هر خانواده سبب شادی و نشاط خانواده است، زیرا کودک، مادر را راهنمای خود می داند و با خوشرویی دستورات و اوامر را می پذیرد و به ندرت با والدین خود مشاجره و مخالفت می کند. ده سالگی سن ارتباط خوب مادر و کودک است، اما این اطاعت و صلح، چندان پایدار نیست، زیرا به زودی با فرا رسیدن سن بلوغ، کودک از مرحله کودکی وارد نوجوانی می شود و مشکلات و مسائل جدید خواهد داشت.

منابع:

افکار نیوز

نمناک

راهنمای خرید
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.