تاثیر کرونا بر سلامت زنان و بررسی نقش زنان در حمایت از خانواده

تاثیر کرونا بر سلامت زنان و بررسی نقش زنان در حمایت از خانواده

با همه گیری ویروس کرونا امروزه با اثرات مختلف این ویروس رو به رو هستیم که اثرات مختلفی را بر انسان ها و شرایط زندگی می گذارد، در این میان یکی از اثرات کرونا بر سلامت روحی و روانی زنان جامعه است. در این بخش از پایگاه دانش برنا اندیشان تصمیم داریم تا مقاله ای با عنوان تاثیر کرونا بر سلامت زنان و بررسی نقش زنان در حمایت از خانواده را در اختیار شما علاقه مندان با مقالات علمی قرار دهیم، پس اگر شما هم به دانستن در مورد اثرات این همه گیری علاقه مند هستید تا انتهای مقاله تاثیر کرونا بر سلامت زنان با گروه علمی برنا اندیشان همراه باشید.

تاثیر کرونا بر سلامت زنان و بررسی نقش زنان در حمایت از خانواده

در مقاله تاثیر کرونا بر سلامت زنان بررسی می کنیم که این همه گیری چه اثراتی بر روح و روان زنان به عنوان مادر خانواده داشته و چه جنبه هایی را با خود به دنبال دارد.

همه گیری کرونا بر سلامت روان زنان تأثیر می گذارد

همه گیری کرونا باعث از دست دادن عزیزان، استرس و بیکاری مردم در سراسر جهان شده است. با این حال، زنان به ویژه مادران درجه بالاتری از اثرات را تجربه می کنند.

طبق اداره آمار کار ایالات متحده، 2.5 میلیون زن از ابتدای شیوع بیماری همه گیر بازار کار را ترک کرده اند در مقایسه با 1.8 میلیون مرد زیرا مسئولیت های بیشتری را در مورد آموزش در خانه و والدین روزمره بر عهده می گیرند.

ونسا کندی PhD مدیر روانشناسی در دریفت وود ریکاوری می گوید این امر به عواملی مربوط می شود که حول ادراکات فرهنگی و انتظارات هستند.برای مطالعه بیشتر به مقاله سلامت روان در دوران کرونا مراجعه نمایید.

کندی به ویلول می گوید: در حالی که تصور می شود زنان جنس پرورش دهنده تری هستند و شاید برای مراقبت از کودک و مراقبت از خانه مناسب تر باشند این امر عمدتاً به ایده های فرهنگی جا افتاده در مورد نقش های جنسیتی مربوط می شود.

این تصورات، فشار ناخواسته ای را در طول بیماری کرونا بر زنان وارد کرده است که منجر به استرس بیش از حد و تشدید شرایط مرتبط با سلامت روان شده است.

زنان و سلامت روان در طی همه گیری کرونا

CARE International گزارشی را براساس گزارشات اول شخص بیش از 10000 دیدگاه شرکت کنندگان در مورد چالش های پیش روی زنان در طول همه گیری کرونا انجام داده است.

این مطالعه نشان داد که 27٪ از زنان در مقایسه با تنها 10٪ از مردان، افزایش چالش های مرتبط با بیماری روانی را گزارش کرده اند. زنان به ویژه نگرانی در مورد معیشت، غذا و مراقبت های بهداشتی را افزایش ناگهانی بار مراقبت های پرداخت نشده به عنوان منبع این استرس می دانند.برای مطالعه بیشتر به مقاله تنهایی در دوران قرنطینه مراجعه فرمایید.

بر اساس یافته های این مطالعه زنان نیز تقریباً دو برابر احتمال بروز دسترسی به خدمات بهداشتی با کیفیت را گزارش می کنند.

مسئولیت پذیری

آسیب اضافی در سلامت روان زنان با توجه به آنچه که ما می دانیم در مورد اینکه چه تعداد زن مجبور به ترک کار برای مراقبت از کودکان یا سایر اعضای خانواده در خانه شده اند یا با یک عمل دستکاری غیرممکن و مداوم کودکان روبرو هستند منطقی است. به علاوه شغل و مسئولیت های دیگر نیز باعث افزایش استرس در زنان می شود.

وی با افزایش مسئولیت ها مانند آموزش در خانه یا مراقبت از بستگان بیمار می گوید مراقبت از بیماران برای زنان دشوارتر می شود که به نوبه خود بر سلامت روان آنها تأثیر می گذارد.برای کسب اطلاعات بیشتر به کارگاه روانشناسی زنان مراجعه فرمایید.

کندی موافقت خود را در این مورد نشان میدهد و یادآوری می کند که چند وظیفه ای منجر به کارایی و کیفیت کمتری در هر نقش می شود و از مراقبت از خود می گذرد. وی می گوید: از این رو به ویژه نگرانی های مربوط به بهداشت روانی در میان زنان در حال افزایش است.

تورس ماکی اضافه می کند برای زنانی که در طی شیوع همه گیری باردار یا مادر تازه متولد شده اند انزوا و تنهایی به ویژه دشوار است.

دوران بارداری زمانی است که مادران آینده و مادرهای جدید بیشتر نیاز به مراقبت دارند و دستیابی به آن در حال حاضر دشوار است. همچنین، این دوره خود زنان را در معرض خطر بهداشت روانی قرار می دهد (به عنوان مثال اختلال افسردگی اساسی) به طوری که همراه با استرس مربوط به همه گیری، یک ترکیب دشوار برای مدیریت است.

کندی می گوید برای کسانی که با اضطراب، افسردگی، مصرف مواد یا سایر بیماری های روانی دست و پنجه نرم می کنند، شما تنها نیستید.

وی می گوید: کمک در دسترس است و بخشی از بازسازی احساس تعادل صرف کمی زمان برای مراقبت از خود در طی تجربه بی سابقه ای از انزوای اجتماعی، فشارهای طولانی مدت و اندوه احتمالی است.

نابرابری بین زن و مرد

یک مطالعه مرکز تحقیقات پیو از سال 2017 نشان می دهد که 53 درصد از بزرگسالان آمریکایی می گویند که جامعه برای مشارکت مردان در کار در مقایسه با خانه ارزش بیشتری قائل است. فقط 5٪ گفته اند که جامعه به مشارکت هایی که مردان در خانه بیشتر از محل کار خود می دهند ارزش دارد و 41٪ گفته اند که در هر دو زمینه برای مشارکت مردان ارزش برابری قائل شده است.

کندی می گوید: بنابراین تمایل دارد که فشارهای مردمی برای موفقیت در کار به مردان وارد شود در عوض تسخیر نقش آنها به عنوان پدر یا مادر یا خانه دار.

با این حال به نظر می رسد که این نگرش در حال تغییر است. این دیدگاه که مسئولیت مراقبت از خانواده عمدتاً بر عهده زنان است در بین زنان 30 سال به بالا معمول است. فقط 45٪ از زنان 18 تا 29 ساله این واقعیت را باور دارند و 51٪ از زنان در این گروه سنی احساس می کنند مسئولیت مراقبت به طور مساوی بین زن و مرد تقسیم می شود.

هنوز هم نابرابری در حقوق بین جنسیت یک چالش است. اداره سرشماری ایالات متحده در سال 2018 اعلام کرد زنان تقریباً 82 سنت به ازای هر دلار که مردان می گیرند درآمد کسب می کنند.

کندی می گوید: گفته شد زنان با دستمزد پایین تر از همتایان مرد خود احتمال بیشتری دارد که از کار خود مرخصی بگیرند یا برنامه های ترکیبی ایجاد کنند تا مسئولیت های شغلی را با مراقبت از کودکان و آموزش مجازی متعادل کنند.

از دست دادن شغل به خودی خود یک فشار روانی است، انجمن روانشناسی آمریکا گزارش می دهد که بیکاری بر افسردگی، اضطراب و از دست دادن رضایت از زندگی تأثیر منفی می گذارد.

برای زنانی که امیدوارند شغل خود را که در طی همه گیری از دست داده است دوباره به دست آورند نگرانی بیشتری در مورد آینده ایجاد می کند.

پاندمی کرونا چه اثری بر سلامت روان زنان می گذارد

تاثیر کرونا بر سلامت زنان

این به ویژه در مورد زنانی که مسئولیت های مالی اضافی مانند کودکان دارند بیشتر است. نگرانی در مورد آینده یکی از مؤلفه های اصلی اضطراب است بنابراین منطقی است که تلاش برای بازگشت به کار پس از، از دست دادن شغل خود یا ترک آن برای مراقبت از کودکان باعث ایجاد نگرانی و اضطراب می شود.

سایر چالش ها

برای زنانی که در نیروی کار باقی می مانند استرس ناشی از چند وظیفه افزایش یافته است.

تورس مکی می گوید: ما از نظر برابری جنسیتی مسیری طولانی را طی کرده ایم اما مطمئناً هنوز راههایی برای پیشبرد عدالت واقعی در ایالات متحده داریم. این واقعیت که بسیاری از زنان مسئولیت مراقبت از کودکان و کارهای خانه را با حفظ مشاغل بر عهده دارند منعکس کننده است.

در حالی که این پویایی اغلب به این دلیل اتفاق می افتد که زنان تصمیم می گیرند این نقش ها را به عهده بگیرند تورس مکی می گوید که این نقش اغلب به دلیل انتظارات دیگران یا نداشتن گزینه دیگری شکل می گیرد.

وی می گوید: احساس فشار روانی در زنانی که وظیفه دارند همزمان بسیاری از نقش ها را بازی کنند می تواند باعث افزایش استرس و رضایت کمتر زندگی زنان شود. از بسیاری جهات زنان هنوز به عنوان یک جنس پرورش دهنده دیده می شوند و در نتیجه به دلیل این کلیشه بیش از حد در نقش ها کار می کنند.

زنان مسئولیت اصلی مراقبت را به عهده دارند

علاوه بر مسئولیت های مربوط به کودکان اکنون که واکسن COVID-19 در دسترس است بسیاری از زنان مسئولیت قرار ملاقات های واکسن برای والدین خود را بر عهده دارند و گرچه وظیفه مراقبت از دیگران همیشه دشوار است اما تورس مکی می گوید که این امر خصوصاً در موقعیت های دارای استرس بالا مانند بیماری کرونا چالش برانگیز است.

داشتن مسئولیت، یافتن قرارهای واکسن برای والدین و سایر اعضای خانواده یک مسئولیت اصلی است. از آنجا که زنان معمولاً مایل هستند در صورت بروز مشکلی خود را سرزنش کنند، خود سرزنش کردن در مورد عدم یافتن واکسن برای اعضای خانواده می تواند واقعاً دشوار باشد.

کندی می گوید: احساس ناامیدی از ورود به لیست های انتظار یا تماشای ناامیدی والدین خود در هنگام دریافت تماس برای دریافت واکسن و جستجوی حلقه های ناوبری  می تواند خشمگین و ترسناک باشد. زنان نسبت به سلامت جسمی و روانی والدینشان احساس مسئولیت می کنند.

در حالی که این پویایی اغلب به این دلیل اتفاق می افتد که زنان تصمیم می گیرند این نقش ها را به عهده بگیرند تورس مکی می گوید که این نقش اغلب به دلیل انتظارات دیگران یا نداشتن گزینه دیگری شکل می گیرد.

دسته‌بندی‌ها