هنر اوریگامی چه تاثیری بر خلاقیت کودکان دارد؟

هنر اوریگامی چه تاثیری بر خلاقیت کودکان دارد؟

آیا در مورد اوریگامی چیزی می دانید؟ اوریگامی چه فوایدی دارد و بر روی کودکان چه تاثیری می گذارد؟ در واقع اوریگامی یک نوع تمرین مغزی و ذهنی است که می تواند به تقویت حافظه، اعتماد به نفس، تمرکز و صبر انسان کمک کند.

توجه داشته باشید که این تمرین برای کودکان بسیار مفید می باشد و به فرایند رشد آنها کمک می کند. با این که اوریگامی (Origami) تاریخچه بسیار کهنی دارد ولی به تازگی از آن برای آموزش دروس ریاضی و مباحثی مانند کسر و هندسه استفاده می شود. به این شکل که در کلاس های هندسه، دانش آموزان می توانند به کمک اوریگامی با مفاهیمی مانند تقارن و اشکال به خوبی آشنا شوند و به درک عمیق دست یابند.

شایان ذکر است که اوریگامی می تواند آموزش مباحث مختلف را برای کودکان آسان کند. همچنین با ایجاد چالش برای فرد کاری می کند تا خلاقیت رشد کند و هماهنگی خاصی بین چشم و دست ایجاد شود.

به دلیل اهمیت موضوع فرایند رشد کودکان لازم می دانیم تا در این بخش از مجله علمی برنا اندیشان مقاله ای کامل در خصوص اوریگامی و تاثیر آن بر یادگیری کودکان را در اختیار شما علاقه مندان به روانشناسی کودک قرار دهیم.

پس پیشنهاد می کنیم تا انتهای مقاله با ما همراه شوید که بدانیم اوریگامی چگونه می تواند به رشد خلاقیت کودکان کمک کند.

مزایای اوریگامی برای کودکان

حتما شما هم در زمانی که فرزندتان بسیار کوچک بود برای آنکه او را سرگرم کنید برایش با استفاده از کاغذ اشیای مختلفی مانند موشک، قایق یا پنکه درست می کردید. لازم است اشاره شود که اگر شما از طریق تا کردن کاغذ اشیای سرگرم کننده ای را بسازید و به کودکان خود نیز آن را آموزش دهید در واقع به رشد خلاقیت آنها کمک می کنید. برای یادگیری بیشتر پیشنهاد می شود تا به کارگاه آموزش تفکر خلاق مراجعه نمایید.

در واقع به دلیل وجود پیچیدگی هایی که در شناخت و یادگیری کودک وجود دارد باعث می شود تا اوریگامی (Origami) و بازی با چند کاغذ موجب رشد خلاقیت کودک شود. همچنین انجام این کار مانند یک چرخه است و سپس او یاد می گیرد تا خودش یک شی دیگری را با استفاده از تا کردن کاغذ بسازد و در نتیجه این فرایند ادامه پیدا می کند.

آشنایی با هنر اوریگامی و مزایای آن برای خلاقیت

شاید شما واقعا ندانید که چه زمانی با استفاده از یک کاغذ شروع به ساختن گل، قایق یا موشک کرده اید. اما حالا لازم است که نظرتان را در این باره تغییر دهید و شروع به یادگیری اوریگامی کنید. به یاد داشته باشید که کار با کاغذهای اوریگامی می توانید ذهن شما را آزاد کرده و موجب رشد خلاقیت شما شود.

همچنین لازم است اشاره شود که تا کردن کاغذ هم برای کودکان و هم برای بزرگسالان بسیار جذاب و هیجان انگیز است می تواند در رشد خلاقیت بسیار موثر باشد.

همانطور که گفته شد هنر اوریگامی مربوط به دوران باستان است و امروزه به صورت بازی درمانی و آموزش در مدارس از آن استفاده می شود. این هنر می تواند به رشد مهارت های ارتباطی و تقویت خلاقیت کودکان کمک زیادی کند.

اوریگامی چیست؟

در تعریف کلی باید بیان کنیم که اوریگامی در واقع هنر تا کردن کاغذ است. این هنر ریشه ژاپنی دارد و در زبان ژاپنی به آن 折り紙 گفته می شود. زیرا oru به معنای ”تا کردن” و kami به معنای ”کاغذ” است. لازم است اشاره شود که این هنر بخشی از فرهنگ چینی است و در کشور چین به آن ژژی گفته می شود.

هنر اوریگامی بسیار جذاب و شگفت انگیز است و به عنوان یک مهارت تمامی افراد می توانند آن را انجام دهند. شایان ذکر است که اوریگامی یک تمرین عالی برای تقویت عملکرد مغز است. باید اشاره شود که هنر تا کردن کاغذ توسط استاد بزرگ اوریگامی به نام آکیرا یوشیزاوا (Akira Yoshizawa) محبوب شد.

امروزه این هنر خیلی سریع در همه جا وارد شده است و مدارس نیز برای آموزش دروس مختلف از آن بهره می برند و چون کاربردهای زیادی دارد خیلی بیشتر از قبل شناخته شده است.

توجه داشته باشید که تا کردن در هنر اوریگامی با تا کردن عادی کاغذ متفاوت است. چرا که هرگز نمی توانیم تا کردن یک کاغذ را هنر بدانیم. از این رو برای انجام اوریگامی آموزش و دستورالعمل های مختلفی وجود دارد که باید بر اساس آنها با کاغذها کار کنید.

در اوریگامی هدف این است که با استفاده از کاغذ و تا کردن آن اشکالی مانند پرنده، گل ها، پروانه ها، گربه ها یا حتی پوکمون را بسازیم که نتیجه آن کمک به آرامش و روانی انسان است. بنابراین در تحلیل نهایی اوریگامی صرفا تا کردن کاغذ نبوده و در واقع شما در هنر اوریگامی می توانید با کاغذ جادو انجام دهید.

فواید آموزش اوریگامی

در دوران ابتدایی آموزش و تدریس از طریق تا کردن کاغذ به عنوان یک کار ارزشمند محسوب می شود. این کار هم می تواند سرگرم کننده باشد و هم به رشد و توسعه مهارت های فردی انسان کمک کند.

در واقع به دلیل ماهیت اوریگامی باید بدانیم که این هنر مهارت های رفتاری کودکان را از طریق یادگیری طرحواره به وسیله اقدامات تکرار شونده تقویت می کنید. همچنین پیشنهاد می شود تا مقاله آموزش روش پس ختام را مطالعه فرمایید.

در شروع یادگیری اوریگامی لازم است تا ابتدا دانش آموزان با دقت به کارهایی که معلمشان انجام می دهند نگاه کنند تا بتوانند اصول اوریگامی را به خوبی یاد بگیرند و سپس خودشان آن را به اجرا درآورند.

تقویت نگرش حل مسئله

انجام اوریگامی می تواند به کودکان کمک کند که از مهارت حل مسئله خوبی برخوردار باشند. در واقع اوریگامی پاسخ بسیاری از سوالاتی که در زمینه نجوم، ریاضیات و فیزیک وجود دارد را می داند که می تواند به توسعه تئوری های علمی در بین دانشمندان کمک کند. به یاد داشته باشی که هر تا از کاغذ تحت عنوان چین شناخته می شود که در آن به طور همزمان از خلاقیت و شناخت استفاده می شود.

دانشمندان از اوریگامی برای تمرین حل مسئله استفاده می کنند و از این رو اوریگامی به یک ابزار ضروری در زمینه ریاضیات مهندسی و مکانیک تبدیل شده است. امروزه از این هنر برای تقویت و شکل گیری آموزش رشد کودکان استفاده می شود.

به این صورت که با انجام تمرینات اوریگامی یک دانش آموز می تواند به درک بالایی دست پیدا کند و برای حل مشکلات مختلف به نتایج گوناگونی برسد که تمام این موارد باعث رشد نگرش حل مسئله در او می شود.

رشد خلاقیت

زمانی که شما پشت سر هم کاغذ را تا می کنید بسیار هیجان زده می شوید، چرا که می توانید نتیجه نهایی را به شکلی پیش بینی کنید. زیرا آن کاغذ می تواند به یک گل، قایق، پروانه، گربه یا حتی هواپیما تبدیل شود. از این رو با تا کردن یا همان چین زدن به کاغذ می تواند N امکان را برایش پیش بینی نمایید.

زمانی که کودک خودش اقدام به تا کردن کاغذها می کند میتواند به قدرت شناخت بالایی دست یابد. به یاد داشته باشید که مهارت های تفکر در مراحل بالا با تخیل کاری می کنند تا در نهایت زیباترین طرح از دل تا زدن یک کاغذ بیرون آید. در نتیجه می توان بیان نمود که اوریگامی با شکل دادن به فردیت انسان نتیجه را به شما نشان می دهد.

این هنر ژاپنی در واقع دارای چین های آیینی مربوط به خود می باشد و نوعی قدرت غیر متعارف دارد. با این وجود از هنر اوریگامی به عنوان یک سرگرمی یاد می شود. شما به راحتی می توانید اوریگامی را یاد بگیرید و برای انجام آن فقط نیاز به یک برگ کاغذ دارید. همچنین پیشنهاد می شود تا به پکیج آموزش تندخوانی مراجعه کنید.

افرادی که تازه کار هستند می توانند این هنر را از هر زمانی شروع کنند و آن را به خوبی یاد بگیرند. البته باید اشاره شود که امروزه آموزش های آنلاین زیادی در این باره وجود دارد که می توانید به کمک آن ها خیلی سریع اوریگامی را در کمترین زمان ممکن یاد بگیرید.

رشد مهارت های ریاضی

انجام تمرین اوریگامی به شما کمک می کند تا مهارت های ریاضی را در خودتان تقویت کنید. در واقع به دلیل سرگرم کننده بودن اوریگامی شما می توانید آموزش درس ریاضی را از حالت خشک خارج کنید و به دانش آموزان کمک نمایید تا خیلی بهتر درس ریاضی را یاد بگیرند.

باید اشاره کنیم که وقتی در اوریگامی صرفا با یک تکه کاغذ و چند بار تا زدن به یک شکل سه بعدی دست پیدا می کنید می توانیم قدرت استدلال را در کودکان افزایش دهید.

چگونه هنر اوریگامی به تدریس و آموزش کمک می کند؟

شما می توانید به کمک استفاده از اوریگامی، مفاهیمی مانند مربع، مستطیل، مثلث و سایر اشکال هندسی را به کودکان آموزش دهید. در کشور ژاپن و چین به کمک اوریگامی به رشد مهارت های ریاضی کودک کمک می شود.

  • جنبه های مختلف هنر اوریگامی
  • مهارت های تفکر و مهارت های فضایی
  • مهارت های تحلیلی و مهارت های خلاقانه و تفکر خلاق
  • مهارت های حرکتی و مهارت های رفتاری

افزایش صبر و تقویت تمرکز

به دلیل ماهیت هنر اوریگامی می توان به کودکان کمک کرد تا صبر و شکیبایی را در خودشان رشد دهند. از طرفی زمانی وقتی در کلاس درس تمام دانش آموزان با هم درگیر آموزش اوریگامی میشوند یاد می گیرند تا با هم همکاری داشته باشند. چرا که این فعالیت به گونه ای عمل می کند که در آن زمان افراد یک رنگ می شوند و تمامی تفاوت ها برای مدتی از بین می رود.

اگر افراد بتوانند مفهوم اتحاد و همکاری را یاد بگیرند در آینده به افراد قوی و سالمی تبدیل می شوند. بنابراین هنر اوریگامی می تواند به دانش آموزان یاد بدهد که چگونه با یکدیگر همکاری داشته باشند و در فعالیت های مختلف به هم کمک کنند.

ارتقا و رشد مهارت های اجتماعی

هنر اوریگامی می تواند به کودکان کمک کند تا مهارت های اجتماعی شان را رشد دهند. چرا که کودکان در یک جا با هم جمع می شوند و با کمک هم تلاش می کنند تا چیز جدیدی را خلق کنند. به همین دلیل مدارس می توانند از هنر اوریگامی برای تقویت یادگیری تیمی استفاده کنند.پیشنهاد می شود تا مقاله تفاوت استعداد و مهارت را بخوانید.

به عنوان یک پروژه گروهی اوریگامی موجب ایجاد تعامل بین افراد می شود و در نتیجه ارتباطات گسترده ای ایجاد شده و در نهایت مهارت های اجتماعی و مهارت های مکالمه فرد تقویت می شود.

اوریگامی دارای اثر جانبی نیز می باشد که از طریق مشاهده دستورالعمل ها خودشان به دانش غنی دست پیدا می کنند. از این رو آنها از دیدگاه ها و نظرات جدید پیروی می کنند. می توان بیان نمود که اوریگامی بیشتر یک نوع ریلکسیشن است که به تقویت صبر و شکیبایی افراد کمک می کند.

بنابراین باید بدانیم که اوریگامی باعث می شود تا مهارت های اجتماعی کودکان در سال های اولیه رشد به طور چشمگیری تقویت شود.

آگاهی چند فرهنگی و رشد شناختی

با توجه به مواردی که در خصوص هنر اوریگامی گفته شد باید بدانیم که این هنر شامل مهارت های شناختی و حرکتی می باشد. چرا که مطالعات نشان می دهد تا کردن های ساده کاغذ می تواند به افزایش هماهنگی و اصلاح استراتژی در کودکان کمک کند.

به دنبال تمرین کار با کاغذ نوعی هماهنگی ویژه بین چشم ها و دست ها ایجاد می شود و در نهایت مهارت های ادراکی کودکان نیز تقویت می شود. زمانی که مهارت های ادراکی فرد رشد می کند می توانیم شاهد افزایش توانایی ارزیابی و تشخیص الگوها در شخص باشیم.

در نهایت این کارها موجب می شود تا دانش آموزان به قدرت بالایی در درک و تحلیل داده ها دست پیدا کنند. از این رو اگر بخواهیم بر روی حافظه، تمرکز و مهارت های شناختی کودکان کار کنیم می توانیم از هنر اوریگامی استفاده نماییم.

زیرا وقتی کودک با دستانش خودش کاغذ را تا می کند و مرحله به مرحله پیش می رود تا به نتیجه نهایی دست یابد در انتها به نتیجه رضایت بخشی می رسد. چرا که تمام کارها را با دقت تمام انجام داده است و در طی مراحل به جزئیات کار نیز توجه کرده است. همچنین پیشنهاد می شود تا به پکیج آموزش دومینو مراجعه کنید.

همانطور که اشاره شد هنر اوریگامی برای کشور ژاپن است. معلمان کشورهای مختلف از آن برای تدریس استفاده می کنند و به دانش آموزان فرهنگ های مختلف را یاد می دهند که آنها بتوانند با سایر فرهنگ ها نیز ارتباط داشته باشند.

افزایش سلامت عمومی

علاوه بر تاثیر شگرفی که هنر اوریگامی بر هوش و خلاقیت کودکان دارد باید به فایده های درمانی آن نیز اشاره کنیم. زمانی که افراد در نتیجه کار بر روی مهارت های شناختی شان به قدرت بالایی دست پیدا می کنند می توانند در زندگی شان به موفقیت و رضایت برسند که در نتیجه سطح سلامت عمومی جامعه نیز افزایش پیدا می کند.

این کار در نتیجه تبدیل تخیل به واقعیت است که برای تمام انسان ها جالب به نظر می رسد. زیرا در ساخت اوریگامی لازم است تا شما کاغذ را تا کنید و در نهایت زمانی که به نتیجه اصلی می رسید نوعی احساس شادی و خرسندی در شما ایجاد می شود.

همچنین می توانیم بگوییم که هنر اوریگامی ماننند یوگا و مدیتیشن بوده و به انسان نوعی آرامش را هدیه می کند. در نهایت باید بگوییم که هنر اوریگامی قادر است تا تفکر متمرکز را در انسان افزایش دهد و در نتیجه از تمام افراد یک انسان موفق می سازد. بنابراین به یاد داشته باشید که هنر اوریگامی باعث رشد مهارت های شناختی در فرد می شود.

اشکال مختلف اوریگامی

خروجی نهایی اوریگامی بسیار جذاب و جالب است. چرا که انسان زمانی که از تا زدن کاغذ به نتیجه نهایی می رسد به مهارت های حرکتی ظریفی دست می یابد که به دنبال آن نوعی هماهنگی بین دست و چشم ایجاد می شود.

بنابراین باید بدانیم که هنر اوریگامی موجب تحریک یادگیری می شود و می تواند مهارت های تجسم فضایی را در انسان تقویت کند. همچنین این هنر به کودکان اجازه می دهد تا بتوانند دنیای پیرامون خودشان را به خوبی توصیف نمایند.

چگونه اوریگامی باعث تقویت قدرت حل مسئله در کودکان می شود؟

در برخی موارد زمانی که افراد تازه کار شروع به یادگیری اوریگامی می کنند در طی ساخت شکل مورد نظر شان دچار مشکل می شوند. پیشنهاد می شود تا برای کسب اطلاعات بیشتر به پکیج آموزش پرورش خلاقیت در کودکان مراجعه نمایید.

این کار به دلیل چالش هایی است که در دستورالعمل وجود دارد و فرد نمی تواند آنها را دنبال کند. گاهی اوقات نیز چون فرد کاغذ مناسبی را انتخاب نکرده است دچار اشتباه می شود و در نتیجه گرفتار ناامیدی می گردد.

بنابراین برای غلبه بر چنین مسائلی لازم است تا هرگز از کاغذ تمام فویل استفاده نکنید.در ادامه شما را با پروژه های مختلفی که با استفاده از اوریگامی ساخته می شود آشنا می کنیم.

مکعب اوریگامی، مدولار و کیف پول، پاکت اوریگامی

جعبه اسنک، اوریگامی پنکه دستی، اوریگامی هواپیمای کاغذی اوریگامی پرندگان، اوریگامی گلدان و اوریگامی جامدادی اوریگامی بستنی، اوریگامی آباژور و اوریگامی نشانک های سرگرم کننده

اوریگامی کمان و قایق، اوریگامی صورت توله سگ و پروانه اوریگامی فالگیر و خرگوش و ستاره و ماهی و میوه های اوریگامی.

نتیجه گیری

زمانی که ما از تکنیک های مدرن و جدید برای آموزش استفاده می کنیم می توانیم به نتایج بهتری نیز دست پیدا کنیم. با این که اوریگامی سابقه باستانی دارد اما باید گفت که از این هنر برای آموزش در مدارس استفاده می شود. به طوری که آموزش به وسیله آن بسیار جذاب و هیجان انگیز است.

برخی از معلمان برای دروس ریاضی و آموزش اشکال هندسی از اوریگامی استفاده می کنند و از این طریق آموزش را از حالت خشک و کسل کنندگی خارج میکنند. شایان ذکر است که اوریگامی به دانش آموزان کمک می کند تا مفاهیم فیزیک را با درک ۳ بعدی تئوری ها یاد بگیرند.

هنر اوریگامی به دانش آموزان یک کاغذ می دهد تا به وسیله آن اصالت را به آنها آموزش دهد. دانشمندانی چون کاوشیک جایارام (Kaushik Jayaram) و رابرت لانگ (Robert Lang) برای موفقیت در مهارت های ارتباطی از هنر اوریگامی استفاده می کنند. چون این هنر مربوط به کشور ژاپن است و افراد بسیاری در تمام دنیا از آن استفاده می کنند ما مشاهده می کنیم که چگونه از طریق تا کردن یک کاغذ مردم در تمام دنیا هنر اتحاد را یاد می گیرند.

دسته‌بندی‌ها