آشنایی با عقده مدونا یا فرشته فاحشه

آشنایی با عقده مدونا یا فرشته فاحشه

آیا شما با عقده مدونا آشنا هستید؟ ممکن است شما با مردانی آشنا شده باشید که در رابطه با همسرشان بسیار شایسته و مبادی آداب هستند اما در عین حال با فرد دیگری وارد روابط فرازناشویی می شوند. ممکن است با خودتان فکر کنید که دلیل این تعارض چیست؟ برای نخستین بار زیگموند فروید در سال ۱۹۲۵ از یک شرایط روانی تحت عنوان عقده مدونا یا عقده فرشته فاحشه نام برد.

بر این اساس او مردان و زنان را به دو دسته خوب و بد تقسیم می کند. در این حالت ذهن آنها زنان را سیاه یا سفید می داند و این دو پارگی و تفکیک ذهنی هیچ گاه نمی تواند مرزهای به هم نزدیکی پیدا کنند. به عبارت دیگر چنین مردانی در عمق روان شان عشق را با یکی و لذت را با فرد دیگری تجربه می کنند. در این قسمت از مجله علمی برنا اندیشان تصمیم داریم تا شما را با دلیل خیانت برخی از مردان آشنا کنیم که با نام عقده مدونا یا همان عقده فرشته فاحشه شناخته می شود.

عقده مدونا یا فرشته فاحشه یعنی چه؟

همانطور که گفته شد عقده مدونا (Madonna Complex) یا فرشته فاحشه نوعی اختلال روانی پنهان است که اغلب در مردان ایجاد می شود. لازم به ذکر است که این حالت می تواند مشکلات و آسیب های زیادی را برای زندگی آنها ایجاد کند که یکی از آنها خیانت است. پیشنهاد می شود تا به کارگاه روانشناسی درمان خیانت زناشویی مراجعه نمایید.

مردانی که دارای عقده مدونا یا فرشته فاحشه هستید زنان را به دو دسته تقسیم می کنند. در یک دسته زنان را مانند مادری پاکدامن و خالی از خطا می دانند و در دسته دیگر آنها را روسپی در نظر می گیرند. از این رو عشق را با باکرگی، لذت و همخوابی را با فاحشگی تداعی می کنند.

فردی که عقده مدونا دارد چگونه است؟

افرادی که دارای عقده فرشته فاحشه هستند در ظاهر به شکلی رفتار می کنند که فکر می کنید آنها واقعا غیرتی هستند. این افراد بر این باورند که خواهر و مادرشان نباید نشانه های زنانگی شان را نشان دهند و اگر رفتاری از خودشان بروز دهند که نشان دهد آنها ابراز زنانگی می کنند آن را برابر با فاحشگی می دانند.

در واقع مردانی که اختلال عقده مدونا دارند نمی توانند بپذیرند که خواهر و مادر خودش نیز دارای میل و نیاز جنسی هستند. از طرف دیگر آنها میل جنسی شان را منوط به زنان روسپی می کنند و مهرورزی و ازدواج را با زنان باکره شرط می دانند. به همین دلیل آنها پیش قدم شدن خانم ها برای ازدواج را امری زشت و ناپسند می دانند. یعنی آنها با دوست دخترشان که رابطه جنسی داشته اند ازدواج نمی کنند، زیرا بر این عقیده اند که او پاک و مقدس نیست.

در واقع آنها هیچ گونه اعتباری برای میل جنسی زنان قائل نیستند و می توانند به کسی عشق بورزند اما موضوع شراکت جنسی با او بسیار برایشان سخت و دشوار است. آنها ممکن است با زنان زیادی وارد رابطه جنسی شوند اما در نهایت پرهیزگارترین آنها را انتخاب می کنند.

در واقع مردانی که اختلال عقده مدونا دارند در یک قاب مادر یا فرشته را قرار می دهند و در قاب دیگر فانتزی های جنسی با روسپی گری را قرار می دهند. تمام این افکار و باورها می تواند باعث شوند که او از ازدواج پرهیز کند. در واقع این مردان در مقابل همسرانشان بسیار خوددار و در مقابل فاحشه ها اشتهای آنها تمامی ندارد. همچنین پیشنهاد می شود به کارگاه سکس تراپی مراجعه فرمایید.

ریشه عقده فرشته فاحشه

لازم به ذکر است که اختلال عقده مدونا به شدت تحت تاثیر فرهنگ و باورهای یک جامعه قرار دارد. یعنی اغلب در جوامعی که دختران باید تا زمان ازدواج بکارت خودشان را حفظ کنند و بعد از ازدواج نقش آنها به صورت مادرانگی یا پخت و پز و شستشو بوده و هیچ وظیفه دیگری ندارند شیوع این اختلال بسیار زیاد دیده می شود.

عقده مدونا چه تاثیری بر مردان و زنان دارد؟

شایان ذکر است که عقده مدونا در افرادی که عقده ادیپ دارند نیز دیده می شود. در واقع در عقده فرشته فاحشه پسری که در مرحله ادیپال تثبیت شده برای رهایی از تعارضات اولیه مادر یا فرشته را در جایگاه تقدس و هر گونه بروزهای زنانگی در زنان را با تعریف فاحشگی در یک رتبه قرار می دهد.

عقده مدونا چه تاثیری بر مردان و زنان دارد؟

مهم ترین اثری که عقده مدونا دارد این است که بر عملکرد زوجین بسیار تاثیر می گذارد. در واقع حیطه زندگی عاطفی و جنسی برای آنها به صورت کامل از یکدیگر تفکیک می شود. همسران این افراد ممکن است از این که رابطه بین آنها بسیار سرد است ناراحت باشند و به همین دلیل امکان خیانت نیز در بین آنها به شدت افزایش پیدا می کند.

چنین روابط سرد و بی عاطفه ای می تواند باعث شود که زنان به سمت افسردگی، اضطراب، کمبود اعتماد به نفس و … شوند. همسران مردانی که دارای عقده مدونا یا فرشته فاحشه هستند زمانی که در جایگاه فرشته یا مادر هستند به دلیل آنکه باید میل و نیاز جنسی شان را سرکوب کنند به سمت رفتارهای آسیب زایی مانند خودارضایی و پورنوگرافی می روند.

عقده مدونا در زنان

همانطور که گفته شد مردانی که اختلال عقده فرشته فاحشه دارند در واقع در ذهنشان زنان را به دو دسته تقسیم می کنند که یک دسته فرشته و پاک و یک دسته فاحشه و ناپاک. در زنان نیز اگر این دوپارگی وجود داشته باشد مردان در دو گروه قرار می گیرند. در واقع آنها یک ”’ابر مرد” یا مرد مقدس را در ذهنشان ایجاد می کنند و تمایل دارند تا با او ازدواج کنند.همچنین پیشنهاد می شود به کارگاه روانشناسی سلامت جنسی مراجعه نمایید.

چون این مردان در نزد همسرانشان بسیار قابل احترام و والا هستند آنها تمام فانتزی های جنسی شان را با شوهرانشان در میان نمی گذارند و به همین دلیل به سمت مردانی که جوان تر از خودشان هستند می روند. در واقع زنانی که گرفتار عقده فرشته فاحشه هستند از طریق رابطه با مردان جوان تر از خود تلاش می کنند تا در جایگاه قدرت قرار بگیرند. لازم به ذکر است که عقده مدونا در زنان تحت عنوان ”عقیده سودابه” یا ”عقده زلیخا” نیز شناخته می شود.

درمان اختلال عقده مدونا

با توجه به مواردی که در خصوص عقده فرشته فاحشه مطرح شد مشخص است که چنین مواردی باید زیر نظر فردی متخصص درمان شود. به یاد داشته باشید که برای درمان چنین مشکلاتی بهترین روش استفاده از روانکاوی و روان تحلیلی است که تاثیر زیادی در درمان چنین اختلالی دارد.

در رویکردهای شناختی تلاش بر این است که باورهای فرد را نسبت به میل جنسی تغییر دهند. در واقع این افراد زمانی که نسبت به مشکلشان بینشی به دست آوردند یاد می گیرند که بدون هیچ گونه ترس و قضاوتی درخواست های جنسی شان را با همسرشان در میان بگذارند. در واقع در این شرایط مراجع یاد می گیرد که بدون هیچ گونه ترس و خجالتی، نیازهای جنسی اش را با همسرش ارضا کند.

البته در نظر داشته باشید که درمان اختلال عقده مدونا امری زمان بر بوده و باید در این مسیر صبر و شکیبایی بالایی داشته باشید. از این رو پیشنهاد می شود تا اطلاعات و دانش تان را در این زمینه افزایش دهید و با کمک گرفتن از یک درمانگر می توانید فرایند درمان را به خوبی آغاز کنید و به نتیجه مفید و موثری نیز دست پیدا می کنید.

دسته‌بندی‌ها