روانشناسی ورزشی و آشنایی با نقش و عملکرد این حوزه

روانشناسی ورزشی و آشنایی با نقش و عملکرد این حوزه

یکی از بخش هایی که به علم روانشناسی مربوط است، ورش بوده که ارتباط تنگاتنگی با روانشناسی دارد. شاید شما هم علاقه مند باشید که بدانید این حوزه چگونه فعالیت می کند و در واقع چه نقشی را در این مسیر ایفا می کند، به همین دلیل ما در این قسمت از پایگاه دانش برنا اندیشان تصمیم داریم تا مقاله ای تحت عنوان روانشناسی ورزشی و آشنایی با نقش و عملکرد این حوزه را در اختیار شما علاقه مندان به مطالب علمی قرار بدهیم. پس اگر شما هم تمایل دارید تا در رابطه با این بخش بیشتر بدانید تا انتهای مقاله روانشناسی ورزشی با گروه علمی برنا اندیشان همراه باشید.

روانشناسی ورزشی و آشنایی با نقش و عملکرد این حوزه

روانشناسی ورزشی مطالعه چگونگی تأثیر عوامل روانشناختی بر ورزش، عملکرد ورزشی و فعالیت بدنی است و بخش سلامتی توجه ویژه ای دارد.

روانشناسی ورزشی چیست؟

روانشناسان ورزشی بررسی می کنند که چگونه شرکت در ورزش می تواند سلامتی را بهبود بخشد. آنها همچنین به ورزشکاران کمک می کنند تا از روانشناسی برای بهبود عملکرد ورزشی و بهزیستی ذهنی خود استفاده کنند.

با این حال آنها فقط با ورزشکاران نخبه و حرفه ای کار نمی کنند. آنها همچنین به افراد عادی کمک می کنند تا یاد بگیرند چگونه از ورزش لذت ببرند و یاد بگیرند که به یک برنامه ورزشی پایبند باشند. آنها از ورزش و دو و میدانی برای افزایش رفاه زندگی و رفاه مردم استفاده می کنند.

مباحث روانشناسی ورزشی

روانشناسی ورزشی معاصر یک رشته متنوع است تعدادی از موضوعات مختلف وجود دارد که مورد توجه ویژه روانشناسان ورزشی است برخی از متخصصان در یک زمینه خاص تمرکز می کنند در حالی که دیگران طیف گسترده ای از تکنیک ها را مطالعه می کنند.

مرکز توجه

مرکز توجه شامل توانایی تنظیم حواس پرتی مانند جمعیت طرفداران فریاد آور و مرکز توجه بر روی وظیفه پیش رو است. این به ورزشکاران اجازه می دهد تمرکز ذهنی خود را حتی در مقابل موارد دیگری که برای جلب توجه تلاش می کنند مدیریت کنند.

استراتژی های متداولی که ممکن است مورد استفاده قرار گیرد شامل مواردی مانند تنفس عمیق برای کمک به تمرکز توجه به سیگنال ها و احساسات بدنی و هوشیاری برای کمک به تمرکز بر لحظه فعلی است.

نقش و رابطه ورزش و علم روانشناسی

تجسم و تعیین هدف

این شامل تجسم انجام یک کار مانند شرکت در یک رویداد ورزشی یا موفقیت آمیز انجام یک مهارت خاص است این حوزه از روانشناسی ورزشی با هدف کمک به ورزشکاران برای آمادگی ذهنی برای یک اجرا یا مسابقه متمرکز است.

تجسم شامل ایجاد تصویری ذهنی از آنچه “قصد” آن را دارید رخ می دهد. ورزشکاران می توانند با استفاده از این مهارت ها نتیجه ای را که دنبال می کنند متصور شوند آنها ممکن است خود را برنده در یک رویداد یا انجام حرکتی دشوار تصور کنند. تجسم همچنین می تواند برای کمک به ورزشکاران در احساس آرامش و تمرکز بیشتر قبل از یک رویداد مفید باشد.

انگیزه و ساخت تیم

برخی از روانشناسان ورزشی برای بهبود عملکرد و افزایش انگیزه با ورزشکاران و مربیان حرفه ای همکاری می کنند یک موضوع اصلی در روانشناسی ورزشی مطالعه انگیزه به بررسی انگیزه های خارجی و ذاتی می پردازد.

برون انگیز در مقابل انگیزه های ذاتی

محرک های بیرونی جوایز خارجی مانند جایزه، پول، مدال یا شناخت اجتماعی هستند انگیزه های ذاتی از درون بوجود می آیند مانند میل شخصی به برنده شدن یا احساس غرور ناشی از انجام یک مهارت.

تیم سازی نیز موضوع مهمی در این زمینه است روانشناسان ورزشی ممکن است با مربیان و ورزشکاران همکاری کنند تا به آنها کمک کند تا احساس رفاقت در آنها ایجاد شود و به آنها در همکاری موثر کمک کنند.

اضطراب

روانشناسان حرفه ای ورزشی اغلب به ورزشکاران کمک می کنند تا از پس فشار شدید ناشی از رقابت برآیند این اغلب شامل یافتن راه هایی برای کاهش اضطراب عملکرد و فرسودگی شغلی است.

عصبانی شدن ورزشکاران قبل از بازی، اجرا یا حین مسابقه غیر معمول نیست این عصبانیت می تواند در عملکرد تأثیر داشته باشد بنابراین یادگیری تاکتیک هایی برای کمک به آرامش برای کمک به ورزشکاران در ارائه بهترین عملکرد مهم است.

تاکتیک هایی که ممکن است در این زمینه مورد توجه قرار گیرند شامل مواردی مانند تکنیک های آرام سازی، تغییر افکار منفی، ایجاد اعتماد به نفس و یافتن عوامل ایجاد کننده حواس پرتی برای کاهش تمرکز بر اضطراب هستند.

فرسودگی شغلی همچنین می تواند برای ورزشکارانی اتفاق بیفتد که اغلب فشار، اضطراب و برنامه تمرینی شدید را تجربه می کنند. کمک به ورزشکاران برای بازیابی حس تعادل، یادگیری آرامش و ادامه انگیزه می تواند به مقابله با این احساس فرسودگی کمک کند.

توانبخشی

تمرکز مهم دیگر روانشناسی ورزشی کمک به بهبودی ورزشکاران و بازگشت به ورزش خود پس از آسیب دیدگی است یک آسیب ورزشی می تواند علاوه بر آسیب دیدگی جسمی، افراد را دچار احساساتی کند که می تواند شامل احساس خشم، ناامیدی و ترس باشد.

روانشناسان ورزشی با افراد همکاری می کنند تا هنگامی که آماده بازگشت به ورزش خود باشند از نظر ذهنی با روند بهبودی کنار بیایند و اعتماد به نفس آنها را بازیابند.

مشاغل روانشناسی ورزشی

تبدیل شدن به یک روانشناس ورزشی می تواند یک انتخاب شغلی مهیج برای بسیاری از دانشجویان روانشناسی به خصوص برای کسانی باشد که علاقه زیادی به ورزش و فعالیت بدنی دارند.

انجمن روانشناسی آمریکا روانشناسی ورزشی را “حرفه ای گرم” توصیف می کند و حاکی از آن است که افرادی که در بخشهای ورزشی دانشگاه کار می کنند سالانه حدود 60 تا 80 هزار دلار درآمد دارند.

اگر به این حرفه علاقه مند هستید با یادگیری بیشتر در مورد شرایط آموزشی، وظایف شغلی، حقوق و سایر ملاحظات مربوط به مشاغل روانشناسی ورزشی شروع کنید.

تاریخچه روانشناسی ورزشی

روانشناسی ورزشی یک رشته نسبتاً جوان در روانشناسی است اولین آزمایشگاه های تحقیقاتی اختصاص داده شده به این موضوع در دهه های 1920 و 1930 افتتاح شد. پس از تعطیل شدن اولین آزمایشگاه ایالات متحده در اوایل دهه 1930 تحقیقات از سر گرفته نشد تا اینکه موضوع در دهه 1960 دوباره مورد توجه قرار گرفت.

جامعه بین المللی روانشناسی ورزشی (ISSP) در سال 1965 تاسیس شد و در دهه 1970 روانشناسی ورزشی به دوره های دانشگاهی در سراسر آمریکای شمالی معرفی شد.

با شروع دهه 1980 روانشناسی ورزشی موضوع علمی دقیق تری شد زیرا محققان شروع به کشف چگونگی استفاده از روانشناسی برای بهبود عملکرد ورزشی و همچنین چگونگی استفاده از ورزش برای بهبود بهزیستی ذهنی و پایین آمدن سطح استرس کردند.

دسته‌بندی‌ها