دانلود خلاصه آسیب شناسی روانی بر اساس DSM-5

آسیب شناسی روانی بر اساس DSM-5

در این بخش از فروشگاه برنا اندیشان تصمیم داریم تا یکی از کامل ترین و پرطرفدارترین فایل های آموزشی با عنوان دانلود خلاصه آسیب شناسی روانی بر اساس DSM-5 را برای دانلود در اختیار شما کاربران محترم وب سایت برنا اندیشان و تمامی علاقه مندان به روانشناسی و علوم رفتاری قرار دهیم.

دانلود خلاصه آسیب شناسی روانی بر اساس DSM-5

شما کاربران عزیز با دانلود خلاصه آسیب شناسی روانی بر اساس DSM-5 می توانید به صورت کامل به تمامی مباحث موجود در حوزه آسیب شناسی مسلط شوید.

آسیب شناسی روانی یکی از مباحث مهم در حوزه ی علم روان شناسی محسوب می شود که به عنوان شاخصی مهم برای تشخیص و درمان به کار گرفته می شود.

تعریف آسیب شناسی روانی

علم آسیب‌شناسی روانی (Psychopathology) یا سایکوپاتولوژی به علم مطالعه بر بیماری روانی گویند که توسط تمرکز بر ریشه ژنتیک، بیولوژیک، عوامل اجتماعی و شیوه‌های درمان آن می‌پردازد که در آن از تکنیک‌های بیماری‌شناسی استفاده می‌شود.

در این بخش برنا اندیشان خلاصه کامل از آسیب شناسی روانی را قالب فایل PDF در اختیار شما کاربران گرامی قرار می دهد. این خلاصه برای افرادی که می خواهند در کنکور دکتری در گرایش های سلامت، بالینی و عمومی شرکت کنند بسیار مفید است و با خواندن آن می توانید به طور کامل بر مباحث آسیب شناسی روانی تسلط کامل داشته باشید، چرا که این جزوه به طور کامل تمام جنبه های مورد نیاز در حوزه ی آسیب شناسی روانی را مورد بحث قرار داده است.


پیشنهاد ویژه : آموزش کامل کتاب DSM5 به صورت جامع


دی‌اس‌ام-۵ (DSM-5) (که قبلاً به عنوان DSM-V شناخته می شده‌است) نسخه پنجم راهنمای تشخیصی و آماری اختلال‌های روانی است که توسط انجمن روان‌پزشکی آمریکا (APA) منتشر شده است و در واقع یک راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی است. DSM-5 در ماه مه سال ۲۰۱۳ انتشار یافت و جایگزین DSM-IV که آخرین بار در سال ۲۰۰۰ تجدید نظر شده‌است، شد.

رشد و توسعه

در سال ۱۹۹۹، کنفرانس پژوهش و برنامه‌ریزی DSM-5 به‌طور مشترک توسط انجمن روانپزشکی آمریکا و موسسه ملی سلامت روان (NIMH)، جهت تعیین اولویت‌های پژوهشی برگزار شد. گروه‌های کاری برنامه‌ریزی و تحقیقات، مقالات مورد نیاز این پژوهش را برای اطلاع رسانی و شکل دادن به DSM-5 تولید کردند و نتیجه کار را به همراه توصیه‌ها در مقاله‌ای به APA گزارش دادند. گروه‌های کاری به شش گروه تقسیم شدند که در واقع هر گروه برای تمرکز بر یک موضوع گسترده به وجود آمد. این موضوعات به شرح زیر می‌باشند:

جزوه کامل آسیب شناسی روانی

  • فهرست واژه‌ها، اختصارات و اصطلاحات
  • علوم اعصاب و ژنتیک
  • تشخیص و مسائل مربوط به رشد
  • شخصیت و ارتباط آن با اختلالات
  • معلولیت و اختلالات روانی
  • مسائل میان فرهنگی

در ادامهٔ این موضوعات در سال ۲۰۰۴ سه مقاله ی، مسائل مربوط به جنسیت، مسائل تشخیصی در جمعیت سالمندان و اختلالات روانی در کودکان و خردسالان نیز صورت گرفت. همچنین یک سری همایش برای جمع آوری مطالب و ایجاد توصیه‌ها، نظریه‌ها و پیشنهادهای مربوط به مسائل و اختلالات خاص، صورت گرفت.

انجمن روانپزشکی آمریکا در تاریخ ۲۳ ژوئیه سال ۲۰۰۷، اعلام کرد که با شدت عمل نظارت همه جانبه بر توسعه DSM-5 را خواهد کرد. لذا گروهی متشکل از ۲۷ عضو که شامل دانشمندان تحقیقات رشته روانپزشکی و دیگر رشته‌ها، ارائه دهندگان بالینی، حامیان خانواده و مصرف کنندگان گردآوری شد.

از تغییرات عمده و انقلابی در DSM-5، می‌توان از موارد زیر نام برد:

1. حذف اختلال یا سندرومِ آسپرگر، اختلال تجزیۀ کودکی، اختلال رت، اختلال اوتیسم، و قرار گرفتن همۀ آن‌ها زیر چتر اختلال طیف اوتیسم.

2. حذف معیار هوشبهر یا IQ برای طبقه بندی معلولیت ذهنی و استفاده از میزان نیاز به حمایت به عنوان معیار اصلی برای طبقه‌بندی.

3. اضافه شدن بعضی اختلالات جدید، مثل اختلال احتکار، اختلال قمار، اختلال نامنظمی خُلقی.

4. حذف سؤمصرف و وابستگی به مواد و جایگزین شدن آن‌ها با اعتیاد به مواد.

5. حدف همجنس گرایی از دایره بیماریها و اختلالات روان

خرید آنلاین و دانلود