شناخت انواع غرور و اثرات غرور منفی بر افراد

شناخت انواع غرور و اثرات غرور منفی بر افراد

واژه غرور برای خیلی از ما آشناست و نوع نگاه و نگرش هر فردی به آن متفاوت است، اما باید بدانیم که غرور دارای چه صفات و ویژگی هایی است و غرور منفی چه اثراتی بر زندگی افراد می گذارد، به همین دلیل در این قسمت از پایگاه دانش برنا اندیشان تصمیم داریم تا مقاله ای با عنوان شناخت انواع غرور و اثرات غرور منفی بر افراد را در اختیار شما علاقه مندان به مطالب روانشناسی قرار دهیم، پس اگر شما هم به مقالات علمی علاقه مند هستید تا انتهای مقاله با گروه برنا اندیشان همراه باشید.

شناخت انواع غرور و اثرات غرور منفی بر افراد

در مقاله شناخت انواع غرور و اثرات غرور منفی بر افراد به بررسی مفهوم واقعی غرور و انواع آن خواهیم پرداخت و مشخص می شود که غرور چه مفهومی دارد.

ارزش یک غرور سالم

اگر از صمیم قلب به خود احساس غرور می کنید، این بدان معنا نیست که مغرور هستید

آیا هیچ وقت به خود احساس غرور می کنید؟ اگر چنین است، اگر چند بار این مورد را با شخص دیگری به اشتراک گذاشتید در آن موقع چه احساسی داشتید؟

اگر تا به حال احساس غرور کرده اید و در انجام این کار احساس تردید کرده اید، از این سوال که آیا چنین احساسی اشکالی ندارد و تعجب می کنید که شخص مقابل چه برداشتی از شما دارد، تنها شما نیستید. همانطور که محققان متذکر شده اند، ما انسانها صدها سال است که با غرور رابطه ای حیرت انگیز داریم. به عنوان مثال، مشخص نبود که غرور مفید است یا مضر و اگر غرور قابل قبول است، چقدر خوب است؟

خوشبختانه، یک تحقیق روانشناسی نسبتاً اخیر توانسته است وضوح بیشتری در مورد این احساس کنجکاو ارائه دهد. در همین ماه گذشته ، محققان مطالعه ای را منتشر کردند که در آن آنها هر دو تحقیق منتشر شده و منتشر نشده را در مورد غرور مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند، و آنها در ادبیات علمی از دو مفهوم جداگانه پشتیبانی می کنند: غرور معتبر و غرور منفی.


پیشنهاد ویژه : آموزش کامل فلسفه فردریش نیچه


شایان ذکر است که محققان گفتند نمی توانند به طور قطع نشان دهند که این عقاید کاملاً واگرا هستند. با این حال، آنها همچنین اظهار داشتند که تحقیقات آنها از این ایده که غرور اصیل و غرور منفی مفاهیم منحصر به فردی هستند پشتیبانی قابل توجهی می کند. بنابراین غرور اصیل و غرور منفی چگونه به نظر می رسند، و چگونه آنها می توانند آگاهی ما را از تجربه درونی ما آگاه کنند؟

انواع غرور و اثرات غرور منفی

شناخت غرور اصیل به عنوان “غرور واقعی” توصیف می شود، و این چیزی است که ما وقتی به چیزی دست یافتیم آن را تجربه می کنیم. محققان دریافتند که این ویژگی با ویژگی هایی مانند صمیمی بودن، مسئولیت پذیری، ذهنیت گسترده، درک، آینده نگری و با شخصیت ارتباط دارد. همچنین با الهام گرفتن از رسیدن به اهداف و نتایج سودمند، احساس خوشبینی، احترام به خود، اعتقاد به توانایی خود در پذیرش چالش ها و مشاهده موفقیت ها به عنوان بازتابی از میزان تلاش و ظرفیت خود، مرتبط است.

از طرف دیگر، غرور منفی به طور گسترده تر “باشکوه” و “خود بزرگ بینی” توصیف می شود. این مربوط به خصومت، عقب نشینی، عصبی بودن و احساس کمبود است. علاوه بر این ، این نیز با بی احترامی نسبت به دیگران ، مایل به داشتن قدرت برتر بر مردم و اعتقاد به نابرابری اجتماعی است.

همانطور که نویسندگان این مطالعه اشاره کردند، این تحقیق عمدتاً بر اساس افرادی است که در آمریکای شمالی زندگی می کنند، بنابراین مشخص نیست که آیا آنها نتایج دقیقاً مشابهی را با افراد مختلف از جهان پیدا کرده اند یا نه با این وجود، محققان دیگر حمایت از وجود غرور اصیل و منفی در فرهنگ های دیگر را یافته اند. این نشان می دهد که حتی اگر نتایج حاصل از این مطالعه ممکن است در سایر مناطق جهان دقیقاً یکسان نباشد، تقسیم غرور اصیل و غرور منفی در فرهنگ های مختلف اعمال می شود. علاوه بر این، تحقیقات سایر تمایزهای مهم بین غرور اصیل و غرور منفی را برجسته می کند. به عنوان مثال، یک مطالعه نشان داد که غرور اصیل تعصب نژادی را کاهش می دهد، در حالی که غرور منفی آن را افزایش می دهد. مطالعه دیگری حاکی از آن است که غرور اصیل با رویکردهای مفید رهبری گروه ارتباط دارد، در حالی که غرور منفی به سبک های مضر رهبری گروه ارتباط دارد.

بنابراین وقتی دفعه بعد به خود افتخار کردید به خاطر داشته باشید که همه تجربیاتی که به عنوان غرور آن ها را می شناسیم به شخص اجازه میدهد تا شخص مواردی از جمله موفقیت را تجربه کند و حتی ممکن است در زمان های بعد بخواهید آن تجربه تان را با کسی به اشتراک بگذارید.

دسته‌بندی‌ها