اثرات مثبت هیجان بر روابط زوجین و روش های بهبود روابط عاطفی

اثرات مثبت هیجان بر روابط زوجین و روش های بهبود روابط عاطفی

بهبود رابطه بین زوجین بسیار مهم بوده و همواره افراد می خواهند تا با استفاده از روش های مختلف روابط خود را مستحکم کنند و زندگی شادابی داشته باشند، در این قسمت از پایگاه دانش برنا اندیشان تصمیم داریم تا مقاله ای با عنوان اثرات مثبت هیجان بر روابط زوجین و روش های بهبود روابط عاطفی را در اختیار شما علاقه مندان به مقالات علمی روانشناسی قرار دهیم، و با توجه به تحقیقات علمی انجام شده نشان دهیم که چگونه فعالیت هایی که دارای هیجان هستند چگونه موجب می شود تا روابط زوجین تقویت شود.

اثرات مثبت هیجان بر روابط زوجین و روش های بهبود روابط عاطفی

در مقاله اثرات مثبت هیجان بر روابط زوجین و روش های بهبود روابط عاطفی بیان می کنیم که فعالیت های مهیج موجب افزایش جذابیت و مستحکم شدن روابط آن ها می شود.

چگونه فعالیت های هیجان انگیز می توانند روابط عاطفی را تقویت کنند

تحقیقات نشان می دهد که چگونه هیجان باعث ایجاد جذابیت می شود

آیا زوجین می توانند با انجام فعالیت های هیجان انگیز در کنار یکدیگر رابطه خود را مستحکم کنند؟ تحقیقات می گوید بله. در زمینه های مختلف، هیجان و انگیزش، احساسات را بالا می برد و سبب بهبود روابط می شود.

هیجان باعث جلب رضایت زوجین در روابط عاطفی میگردد

جان ام. مالوف و همکارانش در سال (2015) روش های مختلفی را که زوجین برای حفظ روابط خود به کار می بردند را مورد بررسی قرار دادند. آنها 103 بزرگسال داشتند که مشخص شد در زندگی شان هیجان بالایی دارند، و آنها توضیح دادند که چگونه هیجان باعث می شود تا آن ها روابط مستحکمی داشته باشند.


پیشنهاد ویژه : کارگاه روانشناسی بهبود روابط زوجین


پاسخ های آنها برای ایجاد الگویی از نحوه کار زوجین برای حفظ هیجان در روابطشان جمع آوری شده است. همانطور که توسط محققین شرح داده شده است، این مدل شامل “فعالیت های مهیج و پرشور، ماجراجویی، بازیگوشی، حرفه ای و عاشقانه می باشد، و سه فعالیت دیگر را نیز به همراه دارد که عبارتند از: برقراری ارتباط موثر، فعالیت های مشترک در زندگی، و بهبود رابطه.

این مدل در یک مطالعه دیگر با 104 بزرگسال، که روابط خود را با استفاده از سه متغیر شناسایی شده شامل حفظ رابطه، هیجان، فعالیت های مهیج و رضایت از رابطه مورد آزمایش قرار گرفت. نتایج نشان داد که فعالیتهای هیجان انگیز و حفظ روابط به طور معنا داری با هیجان و رضایت زوجین همراه بود، که باعث می شود این مدل تایید شود.

برانگیختگی و وابستگی

خبر خوب این هست که زوجین برای بهتر کردن روابط خود نیازی به انجام کارهای سخت ندارند بلکه باید یک تکانی به خودشان بدهند و حتی با فعالیت های ساده ای مثل با هم فیلم دیدن نیز می توانند روابط خوبی داشته باشند.

برت کوهن و همکاران در تحقیقی با عنوان “در سینما” در سال (1989) تفاوتهای رفتاری را بین زوجینی که ژانرهای مختلف فیلم را با هم مشاهده می کردند را کاوش کردند.زوج هایی که یک فیلم عاشقانه را تماشا می کنند، احتمالاً رفتارهای وابستگی مانند لمس کردن و صحبت کردن در زندگی را دارند و حتی دوست ندارند سینما را ترک کنند.

حالا باید پرسید آنها چه فیلمی را تماشا کردند؟ آنها یک فیلم عاشقانه را تماشا نمودند که درون آن صحنه های عاشقانه و احساسی به همراه سختی هایش به تصویر کشیده شده بود.بعد محققین دو گروه از زوجین را هنگام خروج از سینما بررسی نمودند.

انتقال هیجان در زوجین

ظاهراً، هیجان فقط به زوجین محدود نمی شود بلکه احساس هیجان می تواند جذابیت در سایر روابط مانند همکاری و دوستی را نیز افزایش دهد.

چگونه فعالیت های هیجان انگیز بر روابط زوجین اثر مثبت می گذارد

سیندی مستون و پنی فرولیش در یک فیلم کوتاهی به عنوان عشق در ابتدای ترس در سال 2003 به تحریک احساسات عاطفی زوجین برای جذابیت پرداختند. آنها در مطالعه ای که انجام دادند، زوجینی را بررسی کردند که از ترن هوایی در شهر بازی استفاده میکنند و نشان داده شد آنها در رابطه خود هیجان بیشتری دارند. و آنهایی که از ابزارهای شهربازی مثل ترن هوایی استفاده نمی کردند تفاوت چندانی در جذابیت با زوجین قبلی نداشتند. محققان یافته های خود را در یک چارچوب انتقال احساسات قرار دادند و معتقدند که هیجانات باعث ایجاد حالت عاطفی در زندگی فرد می شود. همچنین فهمیدند که تحریک سیستم عصبی با ورزش و فیلم های رمانتیک و حتی ترسناک نیز بیشتر انجام می شود. همچنین محققان زوجینی که سوار ترن هوایی می شدند و این موضوع هیجان انگیز باعث میشد تا روابط خوبی با یکدیگر داشته باشند را بررسی کردند که چرا چنین فعالیت هایی موجب افزایش جذابیت بین زوجین می شود.

فرولیش و مستون پیشنهاد می کنند که شاید زوجین با ظاهر نامرتب مثل نرسیدن به موها و شلختگی باعث می شوند تا جذابیت کمتری نسبت به هم داشته باشند، یا شاید زوج هایی که دو نفری سوار ترن هوایی می شوند هیجان بیشتری را نسبت به زوج هایی که یک نفر را با خود سوار ترن هوایی می کنند تجربه خواهند کرد. آنها همچنین این احتمال را در نظر گرفتند که زوجینی که با یکدیگر سوار ترن هوایی می شوند، به خاطر ترسی که در همسرشان ایجاد می شود، موجب افزایش جذابیت رابطه شان نسبت به قبل می شود. ظاهرا آدرنالین و هیجان باعث جذابیت و تقویت رابطه می شود. و شاید در شب بعدی شما و همسرتان باید به سینما بروید و فیلمی غیر از یک فیلم مستند ببینید.

دسته‌بندی‌ها