دانلود کتاب روانشناسی اجتماعی نوشته اتوکلاین برگ

نوع فایل
PDF
حجم فایل
20 مگابایت
نویسنده
تاریخ انتشار
14 دی 1398
دسته بندی
10,000 تومان
افزودن به سبد خرید
  خرید این محصول
هم اکنون این محصول را خرید کنید و 1 امتیاز هدیه بگیرید. هر امتیاز = هزار تومان

در این قسمت از فروشگاه اینترنتی برنا اندیشان تصمیم داریم تا یکی دیگر از کتاب های الکترونیکی با عنوان دانلود کتاب روانشناسی اجتماعی نوشته اتوکلاین برگ را به صورت یک محصول دانلودی در اختیار شما کاربران محترم برنا اندیشان و علاقه مندان به علوم رفتاری و روانشناسی قرار دهیم.

دانلود کتاب روانشناسی اجتماعی نوشته اتوکلاین برگ

کتاب روانشناسی اجتماعی نوشته اتوکلاین برگ روانشناس اجتماعی را علم مطالعهٔ رفتار فرد در وضع گروهی تعریف کرده است.و به صورت کامل این مبحث را کامل آموزش می دهد.

اتوکلاین برگ (۱۹۵۴)، روانشناس اجتماعی را علم مطالعهٔ رفتار فرد در وضع گروهی تعریف کرده است و آلپورت، آن را این‌گونه تعریف می‌کند:

روانشناس‌های اجتماعی، رشتهٔ خود را کوششی می‌دانند برای فهم و تبیین این مطلب که افکار، احساس‌ها یا رفتار فرد و افراد چگونه تحت تأثیر حضور واقعی یا تصوری دیگران قرار می‌گیرد. به بیان دیگر، روان‌شناسی اجتماعی آثار حضور دیگران را بر رفتار فرد، یا رفتار فرد را تحت تأثیر گروه، مورد بررسی و مطالعه قرار می‌دهد. روشن است که تأثیر دیگران بر فرد مستلزم وجود روابط متقابل بین فرد با دیگران است. بنابراین به یک تعریف دیگر، روانشناسی اجتماعی به‌عنوان علم مطالعه رفتار متقابل بین انسان‌ها یا علم مطالعهٔ تعامل انسان‌ها شناخته می‌شود، با اندک دقتی در تعریف‌های ذکر شده، به سادگی می‌توان دید که بخش زیادی از رفتارهای انسان تحت تأثیر حضور دیگران قرار می‌گیرد و حاصل عوامل اجتماعی است.

از آنجا که انسان، موجودی اجتماعی است، بسیار طبیعی است که رفتار او از دیگران اثر بپذیرد و تحت تأثیر حضور دیگران واقع شود. این مسئله آنچنان بدیهی است که می‌توان به جرأت ادعا کرد که رفتارهای ما حتی در تنهائی هم که باشیم، به احتمال قوی از بشقاب و قاشق استفاده می‌کنیم و به‌شیوه‌ای که به طور معمول در جمع غذا می‌خوریم، عمل می‌کنیم.


پیشنهاد ویژه:کتاب تاریخ روانشناسی نوین نوشته شولتز

بسیاری دیگر از الگوهای ما نیز تحت تأثیر جامعه و عوامل اجتماعی شکل گرفته‌اند. اما چون ما در بین گروهی زندگی می‌کنیم که همهٔ افراد آن دارای همان الگوهای رفتاری هستند، چندان متوجه این مطالب نیستیم اما اگر به یک کشور دیگر مسافرت کنیم، به‌زودی تفاوت الگوهای رفتاری خاص آن جامعه را با الگوهای رفتاری خودمان درک خواهیم کرد و خواهیم دید که بعضی از الگوهای رفتاری، خاص فرهنگ ماست و در فرهنگ کشوری دیگر شکل و صورتی دیگر دارد. به‌عنوان مثال، گفته می‌شود که چینی‌ها هنگام روبه‌رو شدن با یک رویداد تعجب‌آور، زبان خود را بیرون می‌آورند، اما چنان‌که می‌دانیم الگوی رفتاری ما در حالت تعجب آن است که دهان‌مان باز می‌ماند. اوتوکلاین برگ معتقد است: روانشناسی، خود علمی جوان است و روانشناسی اجتماعی از آن هم جوان‌تر.

مدت‌ها پس از آغاز روانشناسی علمی، روانشناسی اجتماعی به‌عنوان بخشی از جامعه‌شناسی شناخته می‌شود. هنوز هم در بعضی از دانشگاه‌ها، روانشناسی اجتماعی به‌صورت درسی در ردیف درس‌های جامعه‌شناسی عرضه می‌شود. علاوه بر این، روانشناسی اجتماعی آمیختگی‌هائی با علوم دیگری چون مردم‌شناسی و روانشناسی اجتماعی با جامعه‌شناسی، مردم‌شناسی داشته است. در سال‌های اخیر صاحب‌نظرها کوشیده‌اند تا تمایزهای آشکار و تفکیک‌های روشنی بین روانشناسی اجتماعی با جامعه‌شناسی، مردم‌شناسی و روانشناسی عمومی قائل شده و تا حد ممکن از این آمیختگی‌ها رها سازند. گفته شده است که اساس جامعه‌شناسی، به گروه‌ها نظر دارد و روانشناسی اجتماعی به افراد بین گروه‌ها.

اما از آنجا که گروه‌ها مرکب از افراد هستند، آمیختگی این دو حوزه تا حدود زیادی اجتناب ناپذیر خواهد بود. با وجود این، همان گونه که اشاره شد، نظر جامعه‌شناسی به عوامل اجتماعی رفتار گروهی معطوف است، حال آنکه روانشناسی اجتماعی به آثار گروه بر روی خود فرد توجه خاص دارد.

جدا کردن روانشناسی اجتماعی از مردم‌شناسی از این هم دشوارتر است، چرا که بخش عمده‌ای از شواهد و مدارک مربوط به اثر گروه‌ها بر رفتار فردی از مردم‌شناسی اقتباس می‌شود. روانشناس‌های اجتماعی برای تبیین و تحلیل یک رفتار خاص، که بارها از مدارک جمع‌آوری شده، از قبایل ابتدائی و جوامع دور افتاده و سادهٔ نقاط مختلف جهان استفاده می‌کنند، شاید بتوان وجه تفاوت این دو رشتهٔ دانش بشری را در آن دانست که روانشناسی اجتماعی، علمی‌تر از مردم‌شناسی است. چرا که در آن از روش‌های علمی و تحقیق‌های کنترل شدهٔ آزمایشگاهی، بیشتر استفاده می‌شود، حال آنکه مردم‌شناسی بیشتر جنبهٔ توصیفی دارد.

پرینت این صفحه پرینت این صفحه
   راهنمای دانلود
  • در صورت ثبت نام لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.
  • در صورت مشاهده ارور در فایل های فشرده آخرین نسخه Winrar را نصب نمایید.
  • همچنین می توانید از فشرده ساز 7 zip نیز استفاده نمایید.
  • برای اجرای فایل های صوتی و تصویری می توانید از نرم افزار VLC استفاده کنید.
  • برای اجرای کتاب های الکترونیکی هم می توانید از نرم افزار Adobe Reader استفاده کنید.
  • در صورت وجود هر گونه سوال به بخش سوالات متداول مراجعه فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *