کارگاه اصول درمان رفتار درمانی شناختی به صورت تخصصی

کارگاه اصول درمان رفتار درمانی شناختی به صورت تخصصی
نوع فایل
Mp3
حجم فایل
400 مگابایت
دسته بندی
300,000 تومان

در این قسمت از فروشگاه برنا اندیشان تصمیم داریم تا یکی دیگر از پکیج های آموزشی با عنوان کارگاه اصول درمان رفتار درمانی شناختی به صورت تخصصی و کاربردی را برای دانلود در اختیار شما کاربران محترم وب سایت برنا اندیشان و تمامی علاقه مندان به روانشناسی قرار دهیم.

کارگاه اصول درمان رفتار درمانی شناختی به صورت تخصصی و کاربردی

در کارگاه اصول درمان رفتار درمانی شناختی به صورت تخصصی و کاربردی به صورت تخصصی با اصول و تکنیک های درمان شناختی رفتاری آشنا شده و یاد خواهید گرفت تا از این روش در اتاق درمان استفاده نمایید.

درمان شناختی رفتاری (CBT) چیست و چه می کند؟

درمان شناختی رفتاری (CBT) نوعی روان درمانی است که به بیماران کمک می­ کند تا افکار و احساساتی که رفتارها را تحت تاثیر قرار می­ دهند، درک کنند. درمان شناختی رفتاری، معمولاً برای درمان طیف گسترده­ای از اختلالات، از جمله فوبیا، اعتیاد، افسردگی و اضطراب استفاده می ­شود.

درمان شناختی رفتاری، عموما کوتاه مدت است و هدف آن، کمک به افرادی است با مشکل خاصی دست و پنجه نرم می­ کنند. در طول دوره درمان، افراد یاد می­ گیرند که چگونه الگوهای فکری مخرب یا پریشانی که بر رفتار و احساسات، تاثیر منفی می­ گذارند، را شناسایی کرده و تغییر دهند.

مبانی درمان شناختی رفتاری

مفهوم اصلی که در پسِ درمان شناختی رفتاری CBT نهفته است، این است که افکار و احساسات ما نقش بنیادی در رفتار ما ایفا می­کنند. مثلاً، فردی که زمان زیادی را صرف فکر کردن درباره سقوط هواپیما، سوانح باند فرودگاه و سایر بلایای هوایی می­ کند، احتمالاً از سفر هوایی اجتناب خواهد کرد.

هدف از درمان شناختی رفتاری، این است که به بیماران آموزش داده شود که با اینکه نمی­ توانند تمام جوانب جهان اطراف خود را کنترل کنند، اما می­ توانند نحوه تفسیر و برخورد با چیزهایی که در محیط آنها وجود دارد را کنترل نمایند.

در سال­ های اخیر، درمان شناختی رفتاری در بین افرادی که به دنبال سلامت روان هستند، و همچنین در بین متخصصین درمان، محبوبیت فزاینده­ای پیدا کرده است. از آنجا که CBT، معمولا یک درمان کوتاه مدت است، اغلب ارزان­تر از سایر درمان­ها می ­باشد. CBT از لحاظ تجربی نیز تایید شده است، و به طور مؤثری به بیماران کمک می­ کند تا بر طیف گسترده­ای از رفتارهای ناهنجار، غلبه کنند.

انواع درمان شناختی رفتاری

بر اساس گزارش انجمن روان درمانی شناختی و رفتاری بریتانیا، “روان درمانی شناختی و رفتاری، درمان­هایی هستند که مبتنی بر مفاهیم و اصول حاصل از مدل­های روان شناختی احساس و رفتار انسان می ­باشند. این درمان­ ها شامل طیف وسیعی از رویکردهای درمانی برای اختلالات عاطفی، همراه با زنجیره­ای از روان درمانی فردی ساختاری تا موضوعات خودیاری است.”

انواع خاصی از رویکردهای درمانی وجود دارند که زیرمجموعه درمان شناختی رفتاری CBT هستند، و مرتباً توسط متخصصین سلامت روان مورد استفاده قرار می ­گیرند. نمونه ­هایی از این رویکردها عبارتند از:

رفتار درمانی احساسی عقلانی (REBT): این نوع CBT، بر مبنای شناسایی و تغییر باورهای غیر منطقی است. فرآیند REBT، شامل شناسایی باورهای اصولاً غیر منطقی، به چالش کشیدن این باورها، و در نهایت یادگیری نحوه تشخیص و تغییر این الگوهای فکری است.
درمان شناختی: این نوع درمان، بر مبنای شناسایی و تغییر الگوهای تفکر نادرست یا در هم ریخته، پاسخ­ های احساسی، و رفتارها است.

درمان های چند وجهی: این نوع CBT بر این مبنا است که مسائل روان شناختی را باید با بررسی هفت وجه مختلف اما متضاد، درمان کرد؛ این هفت وجه عبارتند از رفتار، تأثیر، حس، تصورات، شناخت، عوامل بین فردی، و ملاحظات دارویی / بیولوژیکی.

رفتاردرمانی دیالکتیکی: این نوع درمان شناختی رفتاری، به الگوهای تفکر و رفتارها می پردازد و شامل استراتژی­هایی مانند تنظیم هیجان و ذهن آگاهی است.

با اینکه هر نوع درمان شناختی رفتاری، رویکرد منحصر به فرد خودش را دارد، اما هر کدام از آنها به الگوهای فکری اصلی که موجب روان پریشی می ­شوند، می­ پردازد.

تاریخچه شکل‌گیری درمان شناختی رفتاری

برای این‌که درک بهتری از درمان شناختی رفتاری و تاریخچه شکل‌گیری آن داشته باشید، لازم است به دهه‌ی پنجاه میلادی (حدود هفتاد سال قبل) فکر کنید. دورانی که دو گروه روانشناسان رفتارگرا و روانشناسان فرویدی در اوج قدرت بودند.

اگر مشکل افسردگی یا مثلاً‌ اضطراب داشتید و نزد روانشناسان رفتارگرا می‌رفتید، آن‌ها فکر می‌کردند که حتماً در اطراف‌تان محرک‌هایی وجود دارد که در گذشته نسبت به‌ آن‌ها شرطی شده‌اید و این محرک‌ها احساسات و رفتارهای نامطلوب را در شما برمی‌انگیزند.

روانشناسان فرویدی هم جلسات طولانی و متعدد مشاوره برگزار می‌کردند تا ریشه‌های افسردگی و اضطراب (یا هر مشکل دیگر) را در گذشته‌های دور جستجو کنند و ببینید چه اتفاق‌ها و تجربه‌هایی در دوران کودکی، توانسته در سطح ناخودآگاه شما رسوخ کند و امروز به شکل بیماری و اختلال، نمایان شود.

کسانی مانند آرون بک و آلبرت الیس به این مسئله فکر می‌کردند که:

 • آیا باید ریشه‌ی هر رفتار و احساسی را در گذشته‌های دور جستجو کرد؟
 • آیا نحوه‌ی فکر کردن ما در این لحظه، روی رفتارها و احساسات‌مان تأثیر ندارد؟
 • آیا پس از گذران دوران کودکی و نوجوانی، ما به ماشین‌هایی مکانیکی تبدیل می‌شویم که نیروهای ناخودآگاه و شرطی‌سازی‌های گذشته،
 • افسار زندگی‌مان را در دست گرفته‌اند و ما را به هر مسیری که می‌خواهند هدایت می‌کنند؟
 • آیا تصویری که ما از جهان در ذهن خود ساخته‌ایم و قضاوت‌هایی که درباره‌ی دنیا داریم، روی رفتارها و عواطف ما تأثیر نمی‌گذارند؟
 • در یک کلام، آیا ما سهمِ «زمان حال» را در مشکلاتِ فعلی، بیش از حد ناچیز فرض نکرده‌ایم؟

مزایای درمان شناختی رفتاری

درمان شناختی رفتاری می تواند به اندازه درمان های پزشکی دیگر برای برخی از اختلالات روانی مؤثر باشد، اما ممکن است برای همه مناسب نباشد.

درمان شناختی رفتاری، ابزاری مفید برای رفع چالش های عاطفی است.

به عنوان مثال، ممکن است به شما کمک کند:

 • با اندوه یا شکست مقابله کنید.
 • علائم بیماری روانی خود را مدیریت کنید.
 • راه های مدیریت احساسات خود را مشخص کنید.
 • از بازگشت دوباره علائم بیماری روانی جلوگیری کنید.
 • راه های بهتری برای برقراری ارتباط با دیگران یاد بگیرید.
 • روش های مقابله با موقعیت های استرس زا را یاد بگیرید.
 • بر آسیب های عاطفی مربوط به سوء استفاده یا خشونت غلبه کنید.
 • با یک بیماری جسمی مقابله کرده و علائم جسمی آن را مدیریت کنید.
 • روند درمان شناخت رفتاری می تواند در مواردی که دارو تاثیری نداشته، مفید باشد.
 • درمان شناختی رفتاری نسبت به سایر روش های درمانی احتیاج به یک دوره نسبتاً کوتاه مدت دارد.
 • درمان شناختی رفتاری ماهیت بسیار سازمان یافته ای دارد. یعنی می تواند در قالب های مختلف، از جمله گروه های دسته جمعی، کتاب و برنامه های مختلفی ارائه شود.
 • بعد از پایان دوره درمانی، شما می توانید راهکارهایی که از درمان شناختی رفتاری آموخته اید را در زندگی روزمره بکار ببرید.
راهنمای خرید
 • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
 • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
 • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
 • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.