فیلم آموزش کامل آکوردئون به صورت کاربردی

نوع فایل
Mp4
حجم فایل
740 مگابایت
دسته بندی
300,000 تومان

در این بخش از فروشگاه اینترنتی برنا اندیشان تصمیم داریم تا مجموعه ای پرطرفدار آموزش موسیقی با عنوان فیلم آموزش کامل آکوردئون به صورت کاربردی و به زبان فارسی را برای دانلود در اختیار شما علاقه مندان به موسیقی و یادگیری آن قرار دهیم.

فیلم آموزش کامل آکوردئون به صورت کاربردی و به زبان فارسی

در پکیج فیلم آموزش کامل آکوردئون به صورت کاربردی و به زبان فارسی کاملاً تخصصی از پایه تا سطح حرفه ای کار با ساز آکوردئون را یاد خواهید گرفت.

آشنایی با ساز آکوردئون

آکوردئون یک ساز بادی شستی‌دار با سطح مورب متحرک در دو طرف و بدنه فانوسی است.

این ساز در اوایل قرن نوزدهم در اروپا اختراع شد و معمولاً در موسیقی محلی اروپا، آمریکای شمالی، آمریکای جنوبی و روسیه مورد استفاده قرار می‌گیرد. قدیمی‌ترین نام این ساز هارمونیکا است که یک اسم یونانی بوده و به معنی هارمونی موسیقایی به کار برده می‌شده‌است.

آکوردئون ساز آلمانیِ مشهوری است که شهرت جهانی از نظر سادگی و لطافت صدا را به خود اختصاص داده‌است.

سازوکار آکوردئون

این ساز را نوازنده بین دو دست خود می‌گیرد که در میانهٔ آن، مجاری هوایی قرار دارند که با باز و بسته شدنشان توسط نوازنده صدا تولید می‌شود. در یک سمت صفحه‌کلید کوچکی تعبیه شده‌است که کلیدهای آن وظیفه کنترل ورود هوا به مجاری را دارند و در سمت دیگر جعبه طنین قرار دارد که معمولاً آن نیز دکمه‌های مخصوص خود را دارد.


پیشنهاد ویژه : فیلم آموزش کامل ساز تار به زبان فارسی


بدنه چین‌دار آکوردئون مانند دَم آهنگران است. چون دو سر دم را با دو دست از هم دور کنند هوا وارد می‌شود، و چون نزدیک سازند هوا با فشار از آن خارج می‌شود. صدایی که از آکوردئون بیرون می‌آید به وسیله باریکه‌های فلزی به نام زبانه ساخته می‌شود، بدین ترتیب که، جریان یافتن هوا در دم زبانه‌های ساز را به ارتعاش درمی‌آورد و به عقب و جلو می‌راند. به عبارت دیگر جریان هوا زبانه‌ها را مرتعش می‌کند. هر یک از این زبانه‌ها چون به ارتعاش درآید صوتی مخصوص به خود خارج می‌کند.

زبانه‌ها به شستی‌های متصل است که بر بدنه آکوردئون روی جعبه طنین قرار گرفته‌اند. نوازنده در ضمن بازکردن و بستن دَم، با انگشتان خود شستی‌ها را فشار می‌دهد و نواهای گوناگونی می‌نوازد. کنسرتینا یک نوع آکوردئون ساده است. این ساز نزد دریانوردان رواج بسیار داشت.

انواع آکوردئون

در یک آکوردئون تک کنشی، برای طیف وسیعی از بیش از دو اکتاو ۱۰ دکمه و معمولا برای دست چپ دو کلید کافی است؛ یکی برای نت باس و دیگری برای یک آکورد. این نوع آکاردئون‌ها در اتریش و سوئیس با اضافه کردن یک ردیف دوم از دکمه‌های سه گانه توسعه یافتند. در مدل‌های مختلف بعدی نیز برای اجرای نیم پرده و نت‌های باس اضافی و آکورد، ردیف‌هایی از دکمه افزوده شد.

در آکاردئون‌های دو کنشی، زبانه‌های هر دو قسمت برای نت‌های مشابه تنظیم شدند. آکاردئون پیانو جزء این نوع است که برای دست راست هم یک صفحه کلید به سبک پیانو دارد. این اختراع به اواخر قرن ۱۹مربوط می‌شود و به فرانسویانی به اسم Busson وM. Bouton تعلق دارد.

این ساز هم در کنسرت‌ها و هم در موسیقی‌های فولکلور کاربرد دارد. یک نوع از آن که در سال ۱۸۴۰ توسط هانریش باند آلمانی اختراع شد، باندونین نامیده می‌شود که هم تک اکشنه و هم دو اکشنه است. این نوع از آکاردون به همراه آکاردئون پیانویی، در ارکسترهای آرژانتنی تانگو فراتر از یک ساز سلو از آن استفاده می‌شود.

برای نواختن ساز، با فشار دادن کلاویه‌ها یا دکمه‌ها، قسمت ارتجاعی آکاردئون منبسط یا منقبض میشود که این امر سبب باز شدن پالت‌ها (pallets) شده و به هوا اجازه میدهد از میان زبانه‌هایی (reeds) از جنس برنجی یا استیل جریان یابد. عبور هوا سبب ارتعاش زبانه‌ها شده و در نتیجه ایجاد صدا در داخل بدنه‌ی ساز میشود. دریچه‌هایی روی زبانه‌های مقابل هم از هر نت مورد استفاده قرار میگیرند و سبب بلندتر شدن صدای زبانه‌ها بدون نشت هوا از هر بلوک زبانه میشود. نوازنده معمولاً ملودی را روی دکمه‌ها یا کلیدهای مانوال دست راست و آکومپانیمنت (ریتم یا هارمونی) متشکل از دکمه‌های آکورد باس و از پیش تعیین شده را روی مانوال سمت چپ می نوازد.

آکاردئون در فرهنگ آمریکایی و بریتانیایی

وقتی فیلم‌ها و صحنه‌های نمایش در فرانسه و مخصوصاً پاریس اتفاق می‌افتد، در موسیقی متن فیلم اغلب از آکاردئون استفاده می‌شود. مردم بریتانیا ساز آکاردئون را یک ساز فرانسوی می‌دانند. مردم آمریکا هنگامی که نام آکاردئون آورده می‌شود، موسیقی‌های ویژه رقص و آواز قدیمی در ذهنشان تداعی می‌شود.

ساز آکاردئون در سراسر دنیا رواج دارد. در برخی کشورها (به عنوان مثال برزیل، کلمبیا و مکزیک) این ساز در موسیقی پاپ (به عنوان مثال فورو (Forro)، سرتانیو (Sertanejo)، و بی-پاپ (B-Pop) در برزیل) استفاده می شود در حالیکه در سایر نواحی (همانند اروپا، آمریکای شمالی و دیگر کشورها در آمریکای جنوبی) این ساز بیشتر برای موسیقی پاپ رقص و فولک بکار می‌رود، علاوه بر این در موسیقی نواحی و اغلب در موسیقی فولک در اروپا، آمریکای شمالی و آمریکای جنوبی استفاده میشوند. با این اوصاف، در اروپا و آمریکای شمالی،  در برخی اجراهای موسیقی پاپ از این ساز استفاده میکنند. علاوه بر این از آکاردئون در موسیقی کاجون (cajun)، زیدکو (zydeco) و جز (jazz) در اجراهای تکنوازی و ارکستر موسیقی کلاسیک استفاده میشود. پیانو آکاردئون ساز رسمی شهری سانفرانسیسکو کالیفرنیا است.

راهنمای خرید
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.