معرفی تکنیک هایی برای افزایش شانس در زندگی

معرفی تکنیک هایی برای افزایش شانس در زندگی

شما در رابطه با شانس چه می دانید؟ آیا راهکاری برای افزایش شانس وجود دارد؟ نظرتان در رابطه با خودتان چیست؟ آیا شما فردی خوش شانس و خوش اقبال هستید؟ یعنی همواره تمامی فرصت های زندگی به سراغتان می آید و باعث می شود تا بتوانید به تمام خواسته ها و اهدافتان برسید؟‌ اصلا لازم است در ابتدا سوال کنیم که شما به شانس باور دارید؟

آیا واقعا شانس در زندگی انسان ها وجود دارد و می تواند تاثیر گذار باشد؟ در این میان ما با افرادی روبرو هستیم که برای افزایش شانس خود راهکارهایی را انتخاب نموده اند و در زندگی شان از آنها استفاده می کنند. به عنوان مثال عده ای به یک شی باور دارند و همواره آن را با خودشان همه جا می برند، چرا که باور داند آن وسیله برایشان شانس می آورد.

یا برخی افراد به یک عدد باور دارند و همواره سعی می کنند کارهایشان را به شکلی مرتبط با آن عدد انجام دهند. یعنی اگر بخواهند به یک قرار کاری بروند سعی می کنند روز هفته به آن عدد مربوط باشد. آنها باور دارند که آن عدد برایشان شانس می آورد به همین دلیل تلاش می کنند تا با استفاده از این روش های شانس و اقبالشان را افزایش دهند.

در این قسمت از مجله علمی برنا اندیشان تصمیم داریم تا مقاله ای کامل در خصوص شانس و اقبال و روش های افزایش شانس را در اختیار شما علاقه مندان به مجموعه مقالات علمی قرار دهیم.

تعریف شانس

کلمه شانس به معنای بخت و اقبال و فرصت می باشد. عده ای از افراد بر این باورند که شانس یعنی فرصتی که به ما کمک می کند تا بتوانیم از مسئولیت ها و وظایفی که داریم فرار کنیم. چنین افرادی همواره تمام رویدادها را به شانس و اقبال نسبت می دهند و هرگز برای رفع مشکلات هیچ تلاشی نمی کنند.

عده ای نیز باور دارند که شانس به معنای وجود اتفاقات خوب در زندگی است و همواره تلاش می کنند تا شرایط را به سمتی پیش ببرند که اتفاقات خوبی برایشان بیفتد. پیشنهاد می شود تا مقاله قانون کارما را بخوانید.

شانس در فرهنگ ها مختلف دارای تعاریف گوناگونی می باشد. شایان ذکر است که می توانیم شانس را به عنوان راه های مختلف برای رسیدن به موفقیت بدانیم. یعنی اگر شما یک هدف داشته باشید که برای رسیدن به آن راه های مختلفی وجود داشته باشد به این معناست که شانس شما در رسیدن به آن هدف بسیار زیاد است.

عده ای از مردم شانس را خارج از کنترل خودشان می دانند و برخی دیگر نیز معتقدند که خود انسان می تواند شانس زندگی اش را بسازد. چرا که باور دارند در زندگی فقط اراده انسان وجود دارد و این انسان است که تعیین می کند که اتفاقی رخ دهد و چه رویدادی پیش نیاید.

شانس چیست و چگونه می توانیم فرد خوش شانسی باشیم؟

از این این افراد هرگز به شانس و اقبال باور ندارند و زمانی که شما رویدادی را برایشان تعریف میکنید خیلی سریع به دنبال دلایل علمی و منطقی آن اتفاق هستید که به شما نشان دهند دلیل ایجاد آن قضیه شانس نبوده و شما در اشتباه هستید. چرا که چون فلان موضوع را انجام داده اید باعث شده تا فلان اتفاق رخ دهد و این موضوع هیچ ارتباطی به شانس ندارد.

تاثیر شانس در زندگی

از نظر علمی و روانشناسی می توانیم بیان کنیم که شانس همان قانون احتمال است. بر اساس قانون احتمال اگر شما بخواهید کاری را انجام دهید و هر چقدر که تعداد گام هایی که به سمت آن کار برمی دارید بیشتر باشد قطعا شما خیلی زودتر به نتیجه می رسید. پیشنهاد می شود تا به پکیج آموزش شکرگزاری مراجعه نمایید.

به عنوان مثال تصور کنید یک تاس دارید که دارای ۶ بعد می باشد. از این ۶ بعد سه بعد آن دارای عدد ۵ است اگر شما بخواهید به عدد ۵ برسید شانس بسیار بیشتری دارید. چرا که از بین آن ۶ بعد شما ۳ شانس برای رسیدن به عدد ۵ دارید.

حالا لازم است مثالی را در زندگی واقعی انسان ها به شما معرفی کنیم. فرض کنید که دو دانش آموز داریم که باید خودشان را برای کنکور آماده کنند. دانش آموز اولی برای موفقیت در کنکور روش های مختلفی را تست کرده و کتاب های زیادی را مطالعه کرده است. اما دانش آموز دوم تقریبا هیچ کاری برای قبولی در کنکور انجام نداده است. بر اساس قانون شانس قطعا فرد اول شانس بیشتری برای قبولی در کنکور دارد.

یا فرض کنید شخصی که می خواهد از بانک وام بگیرد اما هنوز هیچ حسابی در بانک باز نکرده است. در این شرایط او هیچ شانسی برای گرفتن وام از بانک را ندارد.

باید بدانیم که انسان می تواند در زندگی به اهدافی که دارد برسد اما لازم است برای آنها تلاش کند. یعنی وقتی برای خودش مسیری را مشخص می کند و روش های گوناگونی را برای رسیدن به مقصد امتحان می کند قطعا شانس بیشتری در رسیدن به هدف دارد.

یعنی اگر فرد فقط برای خودش هدف تعیین کند و برای رسیدن به آن هیچ برنامه ای نداشته باشد و تلاشی نیز انجام ندهد قطعا به نتیجه ای هم نخواهد رسید. پیشنهاد می شود تا مقاله قانون لاگوم را بخوانید.

بنابراین متوجه شدیم که هر چقدر روش های گوناگونی را برای رسیدن به هدف در نظر بگیریم شانس ما در موفقیت نیز بیشتر خواهد بود. از این رو می توان بیان نمود که افزایش شانس در واقع مربوط به نوع تفکر و نگرش خود انسانها است.

به همین دلیل می توان گفت شانس در واقع وجود دارد اما تمام ابعاد آن به شرایط خاصی بستگی دارد که بخش اعظم آن در دست خود انسان است. یعنی اگر برای رسیدن به هدفش تلاش بیشتری کند قطعا به نتیجه خواهد رسید.


جمله زیر را همواره به یاد داشته باشید :

بین آدم های موفق و سایرین هیچ تفاوتی وجود ندارد و صرفا شاید افراد موفق یا خوش شانس کمتر از دیگران وقتشان را تلف کرده اند.


امکان افزایش شانس

همانطور که گفته شد شانس همان قانون احتمالات است و به این صورت نیست که فقط عده ای از افراد به آن دسترسی داشته باشند. یعنی تمام افراد می توانند خوش شانس باشند به شرط آنکه برای رسیدن به هدفشان دست روی دست نگذارند و لازم است تا روش های مختلف را برای رسیدن به هدفشان امتحان کنند. بنابراین شما نباید حسرت موفقیت دیگران را بخورید و فقط لازم است تا دست به کار شوید و برای هدفی که مشخص کرده اید تلاش نمایید تا به موفقیت برسید.

عده ای از افراد وجود دارند که همواره شانس را انکار می کنند اما باید دانیم که شانس همان قانون احتمالات است و نمی توان وجود آن را نادیده گرفت. به عنوان مثال فرض کنید که قرار است شما خودتان را برای امتحان آماده کنید. ولی هر اتفاقی ممکن است بیفتد که این امتحان برگزار نشود.

به عنوان مثال شما در ترافیک گیر کنید و دیر به سر جلسه برسید یا کاغذ به اندازه چاپ نشود یا برق قطع شود و سیستم ها از کار بیفتند. همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر به مقاله قانون باور مراجعه فرمایید.

همانطور که مشاهده می کنید بسیاری از رخدادها خارج از کنترل انسان است و شما فقط بخشی که مربوط به خودتان می باشد را می توانید دستکاری کنید. یعنی شما باید برای آن امتحان به خوبی مطالعه کنید و خودتان را برای آن آماده نمایید و سایر مسائل به شما مربوط نیست.

روش های افزایش شانس

اگر می خواهید در زندگی موفق و خوش شانس باشید نیاز به هیچ گونه معجزه ای ندارید. فقط تنها کاری که باید انجام دهید این است که برای هدفی که دارید تلاش کنید و افکار منفی را از ذهنتان خارج نمایید و به جای آنها افکار مثبت و خوب را در ذهنتان رشد دهید. این روش به شما کمک می کند تا بتوانید در زندگی موفق و خوش شانس باشید. در ادامه با برنا اندیشان همراه شوید تا تکنیک های افزایش شانس را به شما عزیزان معرفی نماییم.

تقویت شبکه های ارتباطی

همواره توجه داشته باشید که اگر می خواهید شانس خودتان را بیشتر کنید لازم است تا روابط اجتماعی خوبی با دیگران داشته باشید. چرا که هر چه بیشتر شما با افراد متفاوتی رابطه داشته باشید در رسیدن به هدفتان نیز موفق تر خواهید بود.

به عنوان مثال اگر شما دوستان زیادی داشته باشید که هر کدام در حیطه خاصی مشغول به کار باشند و شما نیز به دنبال کار بگردید قطعا فرصت های زیادی برای یافتن شغل خواهید داشت. این در حالی است که اگر شما با هیچ فردی در رابطه نباشید و بخواهید کار پیدا کنید به فرصت های کمتری دسترسی دارید.

همچنین گسترش ارتباط با افراد مختلف به شما کمک می کند تا بتوانید از نظرات و ایده هایشان برای رسیدن به موفقیت استفاده کنید.

بنابراین اگر شما دوستان زیادی ندارید باید به فکر رشد و تقویت روابط اجتماعی تان باشید. یعنی جسارت کنید و خودتان آغازگر دوستی با دیگران باشید. مثلا زمانی که در مترو یا اتوبوس هستید با فردی که در کنارتان نشسته است صحبت کنید و سعی کنید با او ارتباط بگیرید که این کار به رشد مهارت های اجتماعی شما بسیار کمک می کند. چرا که در بین همین مکالمات می توانید با افراد زیادی آشنا شوید که در جایگاه های مختلف هستید و از این راه روابط دوستی تان را بیشتر کنید.

دیل کارنگی جمله بسیار قشنگی دارد که حتما آن را برای همیشه به یادتان بسپارید. او می گوید ”۸۵ درصد از موفقیت های افراد وابسته به روابط اجتماعی آنها است”.

تلاش برای افزایش شانس

هر چقدر شما برای رسیدن به اهدافتان بیشتر گام بردارید قطعا زودتر به موفقیت می رسید. یعنی اگر شما برای رسیدن به اهدافتان بیشتر تلاش کنید قطعا نتیجه آن را مشاهده می کنید. به یاد داشته باشید که هر کاری که شما انجام می دهید روزی نتیجه اش را مشاهده می کنید و همین کارها باعث می شود تا شما در آینده به فردی خوش شانس تبدیل شوید.

تکنیک های عالی برای آنکه فرد خوش شانسی باشیم

همچنین اگر شما کارهای زیادی انجام دهید موجب می شود تا در بخش های مختلف دیده شوید و همین کار شانس شما را در انجام کارهای مختلف بیشتر می کند. چرا که در همین بین شما با افراد مختلفی آشنا می شوید که می توانید از طریق ایجاد روابط کاری با آنها وارد مسیرهای جدیدی شوید که به موفقیت شما کمک زیادی می کند.

یعنی حتی ممکن است آن ها برایتان پیشنهادی داشته باشند و به همین راحتی با تلاش بیشتر و گسترش دامنه ارتباطی می توانید شانس خودتان را به صورت چشمگیری افزایش دهید. همچنین پیشنهاد می شود تا مقاله قانون مورفی بخوانید.

تجربه تان را افزایش دهید

به یاد داشته باشید که اگر شما در زمینه های مختلف دارای تجربه باشید می توانید به فرصت های طلایی دست پیدا کنید. اما به یاد داشته باشید که تجربه های مختلف می توانید سبب شکست شما شود ولی شما نباید هرگز دست از تلاش بردارید.

بنابراین شما دلسرد نشوید و به مسیر خودتان ادامه دهید تا به نتیجه دلخواهتان برسید. شاید این داستان توماس ادیسون را شنیده باشید که در مورد اختراع برق بیان می کند من در این مسیر بیش از هزار بار شکست خوردم تا توانستم به نتیجه برسم.

اما این شکست ها هرگز مانع کار من نشد، چرا که من یاد گرفتم ۱۰۰۰ راه وجود دارد که ما از طریق آنها نمی توانیم به برق دست پیدا کنیم. اگر دقت کنید متوجه میشوید که ادیسون با این جمله خودش بیان می کند که نگرش منفی نسبت به رویدادها ندارد. شما نیز باید بدانید که هرگز از شکست ها دلسرد نشوید و تلاشتان را برای دستیابی به اهدافتان ادامه دهید.

البته باید به این نکته توجه کنید که هرگز برای رسیدن به موفقیت نباید بدون فکر عمل کرد. چرا که انسان عقل دارد و نباید کارهای اشتباه را انجام دهد. از این رو لازم است به عواقب هر کاری فکر کنید تا بهای سنگینی به خاطر کارهای اشتباه پرداخت نکنید.

یعنی لازم است ریسک پذیر باشید ولی توجه کنید که هرگز بی فکر و برنامه کاری را انجام ندهید.بنابراین اگر شما به صورت منطقی ریسک کنید شانس بیشتری برای رسیدن به موفقیت خواهید داشت.

افزایش دانش و آگاهی

برای افزایش شانس لازم است تا دانش و آگاهی مان را بیشتر کنیم. چرا که این کار رابطه مستقیمی با خوش شانسی و موفقیت دارد. یعنی اگر شما در زمینه های مختلف مطالعه داشته باشید و اطلاعات گوناگونی را کسب کنید می توانید در آن زمینه ها صاحب نظر باشید. پیشنهاد می شود تا مقاله آموزش قانون ۱۵ دقیقه را بخوانید.

از این رو هر چقدر شما دارای دانش بالایی باشید می توانید به فرصت های بیشتری نیز دسترسی پیدا کنید و آموخته های خودتان را عملی نمایید. پس لازم است تا مطالعه تان را افزایش دهید و در مسیری که علاقه دارید آگاهی خودتان را بیشتر کنید. زمانی که شما فرد دانایی باشید قطعا در نزد دیگران هم دارای جایگاه ویژه ای هستید و خیلی بهتر به شما اعتماد می کنند.

مهارت های خود را افزایش دهید

یکی دیگر از روش های افزایش شانس این است که به کسب مهارت های مختلف بپردازید. بنابراین تا جایی که می توانید در حوزه کاری تان تخصص به دست آورید. یعنی اگر نتوانستید در کاری به موفقیت برسید به دلیل مهارت هایی که دارید می توانید در بخش دیگری شروع به کار کنید و به فرصت های بیشتری دست یابید. انسان هایی که هرگز به دنبال مهارت آموزی نیستند نمی توانند به شانس و موفقیت دست پیدا کنند.

این افراد همواره از زندگی ناراضی هستند و سایرین را افراد خوش شانسی می دانند. این در حالی است که فقط لازم است از جایشان بلند شوند و برای هدفشان تلاش کنند. چرا که خوش شانسی کاملا اکتسابی است و شما نیز می توانید مانند سایر افراد به موفقیت های زیادی دست پیدا کنید.

به خودتان باور داشته باشید

یکی از روش های افزایش شانس این است که شما از نظر ذهنی فرد توانمندی باشید. یعنی خودتان را قبول داشته باشید و بدانید که با تکیه بر توانایی هایتان می توانید به موفقیت های زیادی دست پیدا کنید. چرا که تلاش و مثبت اندیشی لازمه رسیدن به موفقیت است و بدون این دو هرگز هیچ فردی نمی تواند به اهدافش دست پیدا کند.

باید اشاره شود که باور های شما می تواند به مسیر زندگی تان جهت دهد و هرگز نقش باور به توانایی هایتان را در زندگی فراموش نکنید. پس همواره دقت کنید که افکار منفی باعث می شود تا در زندگی دچار مشکل شوید و هرگز به موفقیت نیز دست پیدا نخواهید کرد.

به عنوان مثال فردی که همواره افکار منفی دارد و برای رسیدن به هدفش تلاش نمی کند و مدام این جمله را تکرار می کند که تلاش باعث نمی شود تا به هدفش برسد قطعا به هیچ موفقیتی نیز دست پیدا نمی کند. بنابراین به یاد داشته باشید که در دنیا انرژی وجود دارد و شما باید ذهنتان را از افکار مثبت پر نمایید. تا از این طریق نگاه بهتری نسبت به دنیا داشته باشید و بتوانید با تلاش بیشتر به اهدافتان دست یابید.

توجه کنید که ممکن است شما با خود به سرمایه های اولیه برخی افراد اشاره کنید. یعنی بگوید فلان فرد به دلیل آنکه پدرش ثروتمند بود الان به جایگاه ویژه ای رسیده است. حرف شما درست است و هرگز چنین موضوعی را انکار نمی کنیم. اما مقصود ما این است که شما باید خودتان را با خودتان مقایسه کنید و در این مسیر افکار منفی را از خودتان دور کنید و با مثبت اندیشی و تلاش به هدفتان برسید.

اگر از سمت شما انرژی مثبت ساطع شود قطعا حال خوبی خواهید داشت و می توانید توقع رخدادهای خوب را در زندگیتان داشته باشید. پیشنهاد می شود تا مقاله اثر پروانه ای را مطالعه فرمایید.

اگر شما در این مورد مشکل دارید و نمی توانید به پدیده ها نگرش مثبتی داشته باشید نیاز است تا به یک روانشناس مراجعه نمایید. زیرا اختلالاتی مانند اضطراب و افسردگی موجب می شود تا فرد فرصت های زیادی را در زندگی اش از دست بدهد و نتواند به موفقیت دست یابد.

از این رو در یک دور باطل گرفتار می شود و به این باور می رسد که هرگز به موفقیت نخواهد رسید. این در حالی است که آن فرد دچار اختلال افسردگی است و باید تحت درمان قرار بگیرید. زمانی که مشکل افسردگی شخص درمان شد متوجه می شود که دنیا آنقدر هم بد نیست و می توان نگاه مثبتی به اتفاقات پیرامون داشت.

وقت و زمان را به خوبی مدیریت کنید

مدیریت زمان در موفقیت نقش بسزایی دارد و اگر می خواهید شانس خودتان را افزایش دهید لازم است تا به موضوع زمان دقت کنید. یعنی شما باید برای تمامی کارها برنامه ریزی نمایید و هر کاری را در زمان مناسبش انجام دهید.

به یاد داشته باشید که بهترین موفقیت ها زمانی به دست می آید که شما به درستی برنامه ریزی کرده باشید. به عنوان مثال یک کشاورز می داند که در چه فصلی باید چه محصولی را کشت کند و اگر بخواهد غیر از آن عمل کند به هیچ نتیجه ای نمی رسد.

زمانی که فردی در دوران جوانی به دانشگاه می رود و تحصیل می کند شانس بیشتری برای موفقیت دارد تا زمانی که شخص دیگری در هنگام میانسالی به سراغ درس و دانشگاه برود. از این رو توجه داشته باشید که برای هرکاری باید به درستی برنامه ریزی نمایید و هرگز وقتتان را بی رویه تلف نکنید.

به درستی برنامه ریزی کنید

از دیگر روش های افزایش شانس داشتن برنامه برای هر کاری است. شما باید برای خودتان اهداف کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت داشته باشید و برای هر یک از آنها به خوبی برنامه ریزی نمایید. زمانی که شما برای کاری که قرار است تا چند هفته دیگر انجام دهید برنامه داشته باشید می توانید برای کارهای چند سال دیگر نیز به خوبی برنامه ریزی کنید و خیلی سریع تر به نتیجه خواهید رسید.

به یاد داشته باشید که برنامه ریزی به ذهن انسان نظم و ترتیب می دهد و باعث می شود تا بتوانید هر کاری را در زمان مشخص خودش انجام دهید. توجه کنید که حتی انجام کارهای بسیار کوچک می تواند باعث شود تا شما به فرد خوش شانسی تبدیل شوید.

رویا پردازی کنید

اگر می خواهید به افزایش شانس دست یابید هرگز نباید از قدرت تصور و تجسم غافل شوید. در این باره نیاز است اشاره شود که تجسم شما در مورد رویا یا هدفی که دارید می تواند باعث شود تا به آن دست پیدا کنید و در این مسیر انگیزه بیشتری نیز داشته باشید.

شایان ذکر است که تجسم اهدافی که در ذهن دارید به طور شگفت انگیزی به شما کمک می کند تا بتوانید به هر چیزی که می خواهید برسید. همچنین می توانید برای آموزش بیشتر به پکیج جملات تاکیدی مراجعه نمایید.

زیرا شما می توانید به مغز خودتان برنامه دهید و مغز نیز با توجه به برنامه ای که به آن داده اید مسیر زندگی شما را تعیین می کند. البته در این مسیر باید توجه داشته باشید که رویاپردازی صرف نمی تواند شما را به هدفتان برساند و لازم است تا برای رسیدن به موفقیت تلاش بسیاری کنید.

آموزش روش هایی برای افزایش شانس در زندگی

شکرگزار باشید

اگر شما قدر داشته های خودتان را بدانید به فرد خوش شانس تری تبدیل می شوید. جمله معنی ”شکر نعمت نعمتت افزون کند، کفر نعمت از کفت بیرون کند” دقیقا مفهوم مقصود ما را می رساند. بنابراین شما باید از تمام فرصت های زندگی تان استفاده کنید و هرگز موفقیت های کوچک را نادیده نگیرید و زندگی تان را با سایرین مقایسه نکنید. اگر شما به این نکات توجه کنید بعد از مدتی شاهد تغییر در زندگی تان خواهید بود و می توانید به موفقیت برسید.

در واقع افرادی که خوش شانس هستند قدر تمام موهبت هایشان را می دانند و مدام ناله نمی کنند. این در حالی است که برخی از افراد همواره از همه چیز شاکی هستند و به جای شکر گذاری اقدام به گله و ناراحتی می کنند و همین رفتار موجب می شود تا به جای موفقیت با مشکلات بسیاری روبرو شوند.

دلیل آن هم به دلیل افکار منفی و روحیه ناسالم آنها است. چرا که افکار منفی هرگز احساس خوبی به شما نمی دهد و اگر شما بتوانید از شر تمام افکار منفی خلاص شوید قطعا به حس خوبی می رسید.

از این رو یکی از راه های افزایش شانس تقویت روحیه معنویت و قدردانی است. زیرا فردی که بداند به نیروی بیکران خداوند متصل است بدون شک اتفاقات خوبی را در زندگی اش تجربه می کند.

نتیجه گیری

حتما شما هم در زندگی تان با افرادی مواجه شده اید که در عین محرومیت های فراوان به جایگاه های بالایی دست پیدا کرده اند. حتی شما گذشته آنها را مشاهده می کنید و متوجه می شوید که هیچ سرمایه اولیه برای خودشان نداشته اند و زندگی شان را در اصطلاح از صفر آغاز کرده اند.

بنابراین باید توجه کنید که خوش شانسی و موفقیت ارتباطی با ثروت و مرفه بودن ندارد و اگر شما به توانایی های خودتان باور داشته باشید می توانید به هر هدفی که در زندگی دارید برسید. فقط لازم است تا به قانون هستی باور داشته باشید که لازمه موفقیت تلاش و فکر مثبت است.

اگر شما هنوز به شانس و تلاش باوری ندارید و فکر می کنید هر چه تلاش کنید به نتیجه ای نمی رسید لازم است در تفکر خودتان تجدید نظر نمایید. به عنوان مثال ممکن است شما به سمت کاری رفته اید که هیچ ارتباطی با تخصص شما نداشته یا به طور کل آن کار در جامعه هیچ فایده ای نداشته باشد و به همین دلیل شما با شکست روبرو شده اید.

در این صورت شما نباید خودتان را بد شانس و شکست خورده بدانید. بلکه باید به نکات گفته شده در این مقاله توجه کنید و برای هدفتان به درستی برنامه ریزی نمایید و سپس اقدامات لازم را انجام دهید. در این صورت بعد از مدتی متوجه می شوید که شما نیز می توانید به موفقیت برسید.

دسته‌بندی‌ها