حفظ سلامت روانی در محیط زندگی با شیوه هایی ساده و جدید

حفظ سلامت روانی در محیط زندگی با شیوه هایی ساده

در این قسمت از پایگاه دانش برنا اندیشان تصمیم داریم تا در رابطه با یکی از موضوعات مهم و ویژه روانشناسی با عنوان حفظ سلامت روانی در محیط زندگی با شیوه هایی ساده با شما علاقه مندان به مطالب روانشناسی و مقالات علمی گفتگو کنیم.

حفظ سلامت روانی در محیط زندگی با شیوه هایی ساده

در مقاله حفظ سلامت روانی در محیط زندگی با شیوه هایی ساده در مورد روش هایی که به وسیله آنها می توانید در خانه به کارهای مفید بپردازید تا از وقتتان به درستی استفاده نمایید صحبت خواهید کرد پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

این واقعیتی است که ماندن در خانه برای جلوگیری از چرخه انتقال ویروس کرونا باعث تغییر الگوی روند زندگی این روزهایمان شده ،برای قابل تحمل کردن این وضعیت می توان کارهای زیادی انجام داد .

برای آنکه قلب تپنده خانه ،از چرخه بی وقفه حیات باز نایستد ، برای آنکه روح دمنده شادی در این روزهای  خاکستری جاری گردد ،از آنجایکه  زندگی  چون رودی خروشان آدمی را به  رقص عشق و نشاط و سرمستی دعوت میکند و نیز به این علت که  کائنات از ناب ترین قسمت خود در روح آدمی می دمد  باید کوشید تا جریان پیوسته زندگی ادامه دار باشد ..

برای این روزها چه باید کرد ؟ چگونه میتوان شادی را ،خنده را ،نشاط و طراوت را به تک تک لحظات خود گره بزنیم و دغدغه های ذهنی آزار دهنده را پس بزنیم ؟؟؟؟

چند توصیه خوب برای تولید و به جریان انداختن  شور و هیجان زندگی در این روزها :

اگر کم حوصله هستید ،رنگ نارنجی را امتحان کنید .لباس های با رنگ نارنجی بپوشید . این رنگ  نشاط آور بوده و باعث افزایش نشاط روحیه  و همچنین  تقویت سیستم ایمنی میشود.


پیشنهاد ویژه : کارگاه آموزش کامل مهارت های زندگی


اگر کودکی دارید که در این روزها به علت سپری کردن مدت زمان طولانی در خانه اشتها خود را از دست داده ، نارنجی رنگ تحریک کننده اشتها نیز هست ، میتوانید غذای کودک را در ظرف های نارنجی رنگ سرو کنید .

نارنجی باعث ارتباط نزدیک افراد و اعضای خانواده با یکدیگر نیز می گردد .توصیه می شود  مادر به عنوان نقش کلیدی و محوری مرکزیت خانه برای ایجاد حس صمیمت بیشتر اعضا ، از این رنگ در لباس های خود استفاده کند . در حقیقت این راهکاری برای بهبود روابط اعضا خانواده با یکدیگر و تشویق و تحریک نشاط و شادی میباشد .

نوشیدن  روزانه دمنوش و عرقیات گیاهی بهترین و ساده ترین راه برای کاهش اضطراب و استرس میباشد. نوشیدن دمنوش گل سرخ به خصوص دارای خواص آرام بخش وتقویت بهبود روحیه میباشد و همچنین نوشیدن عرق گلاب در برنامه غذایی روزانه ، از روش ها ی موثر برای افزایش نشاط و افزایش توان بدن می باشد .

استفاده از گلاب به صورت خوراکی و نیز حتی بوییدن آن باعث بهبود خلق و خو میشود ، میتوانید روزانه مقداری گلاب را در فضا ی خانه اسپری کنید یا اگرمیخواهید شب هنگام خوابی راحت و آرام داشته باشید دستمالی آغشته به گلاب را در اتاق خواب بگذارید و از تاثیرات بی نظیرآن در دراز مدت دربهبود روحیه متجب شوید .

حفظ سلامت روانی در محیط زندگی

یکی دیگر از دمنوش هایی که به علت فرح بخش بودن، خاصیت ضد افسردگی دارد ،دمنوش زعفران است .این دمنوش نیز به عنوان یکی از بهترین روش های طبیعی درمان استرس و افسردگی استفاده میشود و در بهبود کیفیت خواب کمک میکند .

در برنامه روزانه خود زمانی را برای گوش دادن به موسیقی اختصاص دهید ، تحقیقات  ثابت کرده که گوش دادن روزانه به موسیقی تاثیرات عجیبی را به همراه دارد  . موسیقی باعث از بین بردن استرس و ارتقای سیستم ایمنی بدن میشود و همچنین باعث افزایش قدرت عاطفی و ضریب هوشی میگردد .

حتماً برنامه منظم روزانه ای داشته باشید و این برنامه را از شب قبل در دفتر یادداشت روزانه تان  بنویسید یا در صفحه یادداشت تلفن همراه خود ذخیره کنید تا بدانید که روز را چگونه میخواهید بگذرانید .یک لیست از کارهایی که باید در طول روز انجام شود تهیه و سعی کنید ساعات خواب  و بیداریتان رو مثل  روزهای قبل تنظیم نمائید نه تحت تاثیر فشار قرنطینه .

مخصوصا به ساعت خواب و بیداری  کودکان در این روزها توجه بسیاری شود ، به این خاطر یکی از عوامل افزایش قد ، خواب در ساعت 10 الی 11 شب میباشد  ، چرا که اوج ترشح هورمون رشد در این ساعات میباشد .

برنامه شکرگذاری روزانه داشته باشید .هر روز چند اتفاق خوشایند هر چند کوچک را بنویسید و از خداوند شکرگزاری کنید .این کار باعث میشود مغز شما همیشه بر مسایل مثبت متمرکز باشد و باعث خوشحالی و نشاط روحیه می گردد.

برای ساختن یک روز خوب ، میتوانیم با داشتن چیزهای کوچک و ساده از زندگی لذت ببریم .چون  زندگی شاد ، مجموعه ای ازهزاران لذت کوچک است  و تنها نیاز است که به آنها توجه کنیم.

نویسنده : شهلا حسن زاده

کارشناس ارشد مرمت ابنیه تاریخی

دسته‌بندی‌ها