کارگاه روانشناسی آسیب شناسی روانی و درمان موثر

کارگاه روانشناسی آسیب شناسی روانی و درمان موثر
نوع فایل
Mp3
حجم فایل
132 مگابایت
دسته بندی
23,000 تومان

در این بخش از فروشگاه برنا اندیشان قصد داریم تا یکی از کارگاه های پرطرفدار رشته روانشناسی با عنوان کارگاه روانشناسی آسیب شناسی روانی و درمان موثر آن را برای علاقه مندان به روانشناسی و علوم رفتاری جهت دانلود قرار دهیم.

در کارگاه روانشناسی آسیب شناسی روانی و درمان موثر مدرس به صورت کاملاً تخصصی آسیب شناسی روانی و درمان های موثر آن را آموزش می دهد.

مقدمه در مورد آسیب شناسی روانی

علم آسیب‌شناسی روانی (Psychopathology) یا سایکوپاتولوژی به علم مطالعه بر بیماری روانی گویند که توسط تمرکز بر ریشه ژنتیک، بیولوژیک، عوامل اجتماعی و شیوه‌های درمان آن می‌پردازد که در آن از تکنیک‌های بیماری‌شناسی استفاده می‌شود.

یکی از فعالیت های اصلی روانشناسان مطالعه افرادی است که دچار یک آسیب روانی شده‎اند. این شاخه از روانشناسی، روانشناسی نابهنجاری یا آسیب شناسی روانی نامیده می‌شود. در واقع می‌توان گفت کمک اصلی روانشناسی در امر سلامت روانشناختی افراد مطالعه آسیب شناسی روانی یا همان روانشناسی نابهنجاری است.

آسیب شناسی روانی چیست؟

اصطلاح “آسیب شناسی روانی” درحقیقت به مطالعه علمی اختلالات روانی، همراه با عواملی که ممکن است در ارتباط با چنین اختلالاتی دخالت داشته باشد، اشاره می کند. دلایلی که باعث اختلالات روانی می شود، ممکن است تحت طبقه بندی های مختلفی مانند علل روانی، اجتماعی یا دلایل ژنتیکی قرار بگیرند. این رشته همچنین شرایط روحی افراد را در تمام طول عمر، مراحل رشد و آشکارسازی یا بروز آنها، و نیز روش های درمانی را که برای مداوای تظاهرات مختلف بیماری موثر واقع می شود، بررسی می کند. تعیین وضعیت سلامت روانی به وسیله راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی (DSM) هدایت می شود؛ DSM معیارهایی را که باید در اختیار متخصصان بهداشت روان قرار گیرد تا به تشخیص خاصی برسند، شناسایی می کند.


پیشنهاد ویژه:جزوه آسیب شناسی روانی

اطلاعات بیشتر در مورد اختلالات روانی کارل جاسپرز با بنیاد این زمینه به عنوان یک رشته علمی در سال 1913 به آن اعتبار بخشید. در واقع متخصصانی که مفاهیم موجود در این رشته را مطالعه می کنند، عمدتا روانپزشکان و روانشناسان بالینی هستند. این متخصصان بهداشت روان، به شیوه های مختلف کار خود را انجام می دهند. آنها ممکن است بر روی درمان بیماران مبتلا به انواع بیماری های روحی متمرکز شوند، و یا آنها ممکن است روشی تحقیقاتی را به منظور تشریح و تشخیص علل، گسترش و شیوه ای که در یک چنین شرایطی می تواند خود را در زندگی افراد ظاهر سازد، در نظر بگیرند.

برخی نیز ممکن است هر دو روش درمان و تحقیق را انجام دهند. تشخیص هنگامی که پای تشخیص به میان می آید، چهار ریشه یا ناهنجاری در نظر گرفته می شوند. این تم ها به عنوان “The Four D’s” شناخته می شوند. آنها شامل کج رفتاری، پریشانی، خشم، و اختلال عملکرد هستند. این چهار معیار، مفهوم نابهنجار یا غیرطبیعی را تعریف می کند. انحراف یا کج رفتاری به آن دسته از رفتار ها، افکار و احساساتی برمی گردد که در یک جامعه یا گروه غیر قابل قبول است. پریشانی، احساساسات منفی است که فردی در پاسخ به اختلال خود دارد. اختلال عملکرد، شامل هر چیزی است که موجب بروز رفتاری می شود که فرد را از انجام کارهای روزانه مورد نیاز برای زندگی به یک شیوه ای سازنده، ناتوان می کند.

و بالاخره خشم اشاره به نوعی رفتار دارد که نشان دهنده وجود یک بیماری روحی است. انواع اختلالات راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی یا DSM، شرکت کنندگان در تشخیص را در مورد شناسایی و درمان اختلالات روانی راهنمایی می کند. برای اینکه چیزی به نام یک اختلال درنظر گرفته شود، یک مشکل باید در فردی اتفاق بیفتد و این اتفاق باید چیزی باشد که فرد نمیتواند آن راکنترل کند. اختلالات متعددی در این راهنما موجود است. برخی از رایج ترین این موارد شامل موارد زیر است:

اختلالات دوقطبی: اختلالات خلقی که شامل هر دو دوره های مانیک و افسردگی است.

برخی از اختلالات روانی

اختلال افسردگی عمده: یک اختلال خلقی که با کمبود انرژی، کاهش خلق و خوی، از دست دادن انگیزه و داشتن افکاری برای خودکشی شناسایی می شود. اختلال شخصیت مرزی: وجود صفاتی از قبیل روابط ناپایدار، افکار پارانوئیدی، بی ثباتی عاطفی و ظهور شدید خشم. اسکیزوفرنی: تصورات دگرگون شده از واقعیت، توهم و افکار خیالی در این اختلال مشاهده شده است. فوبیا: واکنش های بیش از حد به احساس خطر را شامل می شود. این فهرست جامع نیست، اما نمونه ای از شرایط و علائم آنها را که می تواند در DSM یافت شود، نشان می دهد. آسیب شناسی روانی، یک مطالعه گسترده و جامع از چگونگی تشخیص اختلالات سلامت روان است که توسط متخصصان درمیان افراد شناسایی شده است.

منبع : دکتر سلام

راهنمای خرید
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.