چرا از مرگ می ترسیم و چگونه می توانیم بر آن غلبه کنیم

چرا از مرگ می ترسیم و چگونه می توانیم بر آن غلبه کنیم

ترس از مرگ از جمله موضوعاتی است که ذهن افراد را درگیر خود کرده و همواره افراد از ابهام مربوط به مرگ ترس فراوانی دارند، در این بخش از پایگاه دانش برنا اندیشان تصمیم داریم تا مقاله ای با عنوان چرا از مرگ می ترسیم و چگونه می توانیم بر آن غلبه کنیم را با شما علاقه مندان به موضوعات روانشناسی در میان بگذاریم، پس تا انتهای مقاله با برنا اندیشان همراه باشید.

چرا از مرگ می ترسیم و چگونه می توانیم بر آن غلبه کنیم

در مقاله چرا از مرگ می ترسیم و چگونه می توانیم بر آن غلبه کنیم علت و دلایلی که موجب می شود تا انسان ها از مرگ بترسند را مورد بررسی قرار خواهیم داد و همچنین روش های غلبه بر ترس از مرگ را نیز بیان خواهیم کرد.

چرا از مرگ می ترسیم و چگونه می توانیم بر آن غلبه کنیم

ممکن است از عواملی که نگرش ما نسبت به مرگ را تحت تأثیر قرار می دهند متعجب شوید.

مرگ – دیگر چه چیزی وجود دارد که باید از آن ترسید ؟ این پایان نهایی است! اما در حالی که برخی از مرگ وحشت دارند ، دیگران آن را اجتناب ناپذیر میدانند. پس چرا بعضی از مردم بیش از دیگران ترس از مرگ دارند؟

به نظر می رسد که نحوه تفکر ما درباره مرگ می تواند بر نحوه تفکر و عملکرد در زندگی روزمره تأثیر بگذارد. به عنوان مثال ، یک مطالعه در سال 2016 نشان داد که ترس از مرگ می تواند میل ما به انتقام و خشونت را افزایش دهد. از شرکت کنندگان چند کشور خواسته شد تا در مورد درد شخصی یا مرگ فکر کنند، و سپس در مورد نظرات آنها درباره چگونگی حل اختلافات مشکلات خاص سوال کردند. کسانی که در مورد مرگ صحبت می کردند بیشتر دوست داشتند مشکل درست کنند.

ترس از مرگ همچنین درک غم و اندوه را برای ما دشوارتر می کند. یک مطالعه اخیر نشان داد کسانی که از مرگ می ترسند پس از، از دست دادن یکی از عزیزانشان در مقایسه با کسانی که مرگ را پذیرفته اند، علائم طولانی تر غم و اندوه دارند. برای کارکنان مراقبت های بهداشتی که از بیماران در حال مرگ مراقبت می کنند ، ترس از مرگ ممکن است مانع برقراری ارتباط موثر با بیماران و خانواده های آنها شود.

برخی موارد نیز ممکن است با ظرافت بسیار بالا بر میزان ترس ما از مرگ تاثیر بگذارد.

1. افراد مسن کمتر از مرگ می ترسند. ممکن است تصور کنید این برعکس باشد ، اما این الگو بارها و بارها در مطالعات تحقیقاتی پیدا شده است. ما تصور می کنیم که هرچه فرد پیرتر باشد ، ظاهراً به مرگ نزدیکتر است و بنابراین باید ترس بیشتری از آن داشته باشد. اما جالب اینجاست که سن بالاتر با پذیرش بیشتر مرگ همراه است. این می تواند به این دلیل باشد که افراد مسن زندگی بیشتری را تجربه کرده اند ، بنابراین ترس کمتری از، از دست دادن دارند. یا ممکن است به این دلیل باشد که آنها تجربه بیشتری در مشاهده و کنترل مرگ دیگران دارند.


پیشنهاد ویژه : کارگاه فلسفه مرگ و بررسی آن


2. اعتقاد دینی ترس ما را افزایش می دهد (اما پیچیده است). در اینجا یکی دیگر از موارد تضاد وجود دارد. ممکن است فکر کنید که اعتقاد مذهبی ، که معمولاً شامل اعتماد به زندگی پس از زندگی یا معنای بیشتری برای زندگی است ، باعث می شود که مردم نسبت به مرگ نهایی احساس بهتری داشته باشند. اما مطالعات نشان داده است که افراد با دینداری قوی تر، صرف نظر از فرهنگ و مذهب ، ترس بیشتری از مرگ دارند. اما شایان ذکر است که مطالعاتی نیز وجود دارد که خلاف آن را نشان می دهد. برخی از مطالعات نشان داده که حداقل در میان غربی ها کسانی که بیشتر از مرگ می ترسند فرد مذهبی متوسطی هستند. افراد بی دین و مذهبی هم ترس کمتری از مرگ داشتند. شاید متوسط مذهبی بودن ، مردم را به دلیل ترس از مرگ در “نقطه شیرین وجودی” قرار می دهد – آنها به اندازه افراد غیر ایمان آرام نیستند ، اما در مورد زندگی پس از مرگ همان عقاید محکم را ندارند که افراد بسیار مذهبی انجام می دهند. همچنین  باید در این مورد گفت ممکن است تخم مرغ قبل از مرغ آمده باشد – افرادی که به ویژه از مرگ می ترسند به عنوان مکانیزم مقابله به دنبال دین هستند ، اما در نهایت آنها بسیار مذهبی نیستند.

3. تجربه خطر. تعاملات شما با خطر همچنین ممکن است ترس شما از مرگ را تغییر دهد. اگرچه برخی از تجربیات باعث می شود که از مرگ ترس کمتری داشته باشید ، اما ممکن است مقدار زیادی ترس شما را افزایش دهد.

مثالی در اینجاست که در یک مطالعه بسیار جالب آورده است ، محققان از چتربازهای  مبتدی ، متوسط و متخصص برای شنیدن احساساتشان در مورد مرگ سوالاتی کردند . جای تعجب نیست که چتربازان مبتدی ، با فقط 1 پرش  در زیر کمربند خود ، از مرگ ترسیده بودند. چتربازهای متوسط ، با میانگین 90 پرش ، خیلی کمتر ترسیده بودند. اما این قسمت جالبی است، چتربازهای خبره ، که بیش از 700 بار پرش کرده بودند ، بیش تر از چتربازهای متوسط از مرگ ترس داشتند.

چگونه بر ترس از مرگ غلبه کنیم

چرا از مرگ می ترسیم و چگونه بر آن غلبه کنیم؟

این نشان می دهد که فقط خطر بیشتر باعث کاهش ترس شما از آن نمی شود. ممکن است یک منحنی یادگیری وجود داشته باشد ، جایی که گرفتن برخی از تجربه ها باعث می شود کمتر احساس اضطراب کنید (شاید به این دلیل که احساس کنترل بیشتری پیدا می کنید) ، اما کسب تجربه زیاد باعث می شود که شما بیشتر آگاه شوید که به هر حال نمی توانید مرگ را دور بزنید .

4. سلامت جسمی. این مورد تعجب آور نیست: افرادی که سلامت جسمی بهتری دارند تمایل دارند ترس کمتری از مرگ داشته باشند. محققان دریافته اند کسانی که از سلامت جسمی بهتری برخوردار هستند احساس می کنند معنای بیشتری در زندگی وجود دارد. آنها همچنین تمایل به سلامت روانی بهتری دارند. اینها عواملی است که باعث ترس کمتری از مرگ می شود. به نوعی ، این می تواند حتی برای کسانی که نمی توانند سلامت جسمی خود را کنترل کنند ، دلگرم کننده باشد. آنها هنوز هم ممکن است بتوانند معنایی در زندگی پیدا کنند و روی سلامت روان خود کار کنند تا از ترس وجودی خود بکاهند.

5. سبک های دلبستگی. سبک های دلبستگی به روش هایی که ما در روابط نزدیک در مورد آنها فکر می کنیم و رفتار می کنیم اشاره دارد. اینها در اوایل زندگی شکل می گیرند بنابراین تا زمان بزرگسالی ، ما معمولاً در زندگی خود جای می گیریم. افراد وابسته به ایمنی تمایل دارند شریکی محرمانه ، قابل اعتماد و حامی باشند. افراد وابسته به ناامنی های خاص  می توانند بیش از حد مضطرب و کنترل کننده ، یا دور از هم باشند ، یا مخلوطی از هر دو باشند. وقتی نوبت به احساس آنها در مورد مرگ می رسد ، افرادی که سبک دلبستگی ایمن دارند کمتر از افرادی که سبک دلبستگی ناایمن دارند از مرگ می ترسند. این جالب است زیرا نشان می دهد که یک جنبه رابطه و صمیمیت در تفکر ما درباره مرگ وجود دارد.

چه کار کنیم تا از مرگ ترس کمتری داشته باشیم؟

همه این تحقیقات نشان می دهد که ترس از مرگ ممکن است بسته به اعتقادات و تجربیات ما و روان ما  باشد ، حال این سوال ایجاد می شود: چه کنیم که کمتر از مرگ بترسیم؟

برخی از مواردی که بر ترس شما از مرگ تأثیر می گذارند ، مانند سن شما ، قابل کنترل نیستند. و بسیاری از ما احتمالاً نمی توانیم 90 بار چتربازی کنیم (یا نمی خواهیم). اما محققان موارد دیگری را نیز یافته اند که ممکن است بتوانیم انجام دهیم:

1. به نسل بعدی کمک کنید. اصطلاح “تولید” به نگرانی برای افراد جوان و تمایل به پرورش و هدایت آنها اشاره دارد. هنگامی که افراد مسن احساس تولید بیشتری دارند ، تمایل دارند بدون تأسف و رنجش به زندگی خود نگاه کنند. این قابل درک است که منجر به ترس کمتری از مرگ می شود

حتی اگر فرزند یا نوه ندارید ، می توانید با راهنمایی افراد جوان در زندگی شغلی یا زندگی خود ، نسل خود را پرورش دهید. شما می توانید با برنامه  برادران وخواهران بزرگ داوطلب شوید ، یا به یک بچه از محله خودتان تدریس کنید یا کسی را که شغلی مثل شما دارد را راهنمایی نمایید.

2. از موضوع فرار نکنید. ما سعی می کنیم از مواردی مانند مرگ ، که باعث ناراحتی ما می شوند ، اجتناب کنیم ، اما اجتناب می تواند آن چیزها را حتی در ذهن ما بزرگ جلوه دهد.

یک مطالعه جالب با حضور مسئولان تشییع جنازه نشان داد کسانی که مراسم خاکسپاری بیشتری را ترتیب داده بودند ترس کمتری از مرگ داشتند. در میان پزشکان، که دارای سالها تجربه بیشتر و قرار گرفتن بیشتر در معرض مرگ، بودند ترس کمتری از مرگ  داشتند . اما حتی اگر مسئول تشییع جنازه یا کارمند مراقبت های بهداشتی هم نباشید ، باز هم می توانید با مطالعه درمورد آن یا مرگ داوطلبانه در سازمان هایی که از کسانی که از بیماران خاص  مراقبت می کنند ، با مرگ آشنا شوید.

3. یک تجربه خارج از بدن یا نزدیک به مرگ (شبیه سازی شده) داشته باشید. در اینجا یکی جالب است. مطالعات متعدد تحقیقاتی نشان داده است که داشتن یک تجربه خارج از بدن یا تجربه نزدیک به مرگ باعث می شود افراد ترس کمتری از مرگ داشته باشند. در مورد تجربیات نزدیک به مرگ ، ممکن است چیزهایی که با آنها روبرو می شویم ترس کمتری برای ما داشته باشند.

در مورد تجارب خارج از بدن ، این ممکن است به ما این حس را بدهد که حتی وقتی از بدن جدا شویم در آن زندگی می کنیم. اگرچه نباید به دنبال تجربه ای نزدیک به مرگ باشید (ما نمی خواهیم این کار خیلی نزدیک باشد) ، اما می توانید یک برنامه واقعیت مجازی را امتحان کنید که یک تجربه خارج از بدن را شبیه سازی کند.

۴. به زندگی خود معنا دهید این موضوع بسیار با اهمیت است.

ما می دانیم یادآوری مرگ و میر باعث میشود ترس بیشتر از مرگ داشته باشیم اما اگر کمی احساس جدی بودن در زندگی کنید این مورد شما را آزار نمیدهد.

پرورش معنا در زندگی کار ساده ای نیست ، اما شما می توانید با شناسایی ارزش های خود، که نیروهای محرک بزرگی هستند و نحوه حرکت شما در زندگی را راهنمایی می کنند ، شروع کنید. اعم از خلاقیت ، موفقیت یا آرامش ، ارزش هایی را که برای شما بیشترین اهمیت بیشتری را دارند مهم هستند ، با ایده پردازی قوی زندگیتان را به سوی خوبی هدایت نمایید.

مارک تواین گفت ، “ترس از مرگ ناشی از ترس از زندگی است. انسانی که کامل زندگی می کند آماده است تا در هر زمان بمیرد. ”

این خیلی عاقلانه است! بر اساس این تحقیق ، من فکر می کنم جایگزینی “زندگی کامل” با “زندگی معنا دار” دقیق تر خواهد بود. اما برای بعضی از افراد ، شاید این موارد یکسان باشند. مهم نیست که زندگی معنا دار شما چگونه به نظر می رسد ، اکنون شروع به توسعه آن کنید ، و آن قدر مشغله پیدا میکنید تا کمتر از مرگ بترسید.

دسته‌بندی‌ها