فواید آموزش موسیقی به کودکان و روانشناسی کودک و موسیقی

فواید آموزش موسیقی به کودکان و روانشناسی کودک و موسیقی

می توان گفت که در بین انواع هنرها موسیقی یکی از برترین هنرهایی است که انسان بر آن مسلط است و به عنوان بهترین نوع هنر از آن می شود یاد کرد.در کنار این موضوع یادگیری موسیقی نیز برای انسان و همچنین سلامت روان او بسیار مفید بوده و پیشنهاد می شود که حتمن به موسیقی و یادگیری آن علاقه مند باشید،با توجه به اهمیت این موضوع در این قسمت از پایگاه دانش برنا اندیشان تصمیم داریم تا در رابطه با موضوع فواید آموزش موسیقی به کودکان و روانشناسی کودک و موسیقی با شما عزیزان و والدین گرامی گفتگویی داشته باشیم.

فواید آموزش موسیقی به کودکان و روانشناسی کودک و موسیقی و تاثیر موسیقی بر یادگیری

در مقاله فواید آموزش موسیقی به کودکان و روانشناسی کودک و موسیقی در رابطه با موضوع موسیقی و یادگیری آن به کودکان و همچنین اثرات مفید آن بر فرزندانتان گفتگو خواهیم کرد.

داشتن یک فرزند باهوش آرزوی هر پدر و مادری است. خیلی ها اعتقاد دارند که هوش کودکان یک اتفاق ژنی است. عده ای دیگر از والدین با استفاده از کلاس های کمک آموزشی و صرف هزینه های هنگفت می خواهند فرزندشان را تبدیل به یک نابغه کنند. اما یک راه میانبر دیگر هم وجود دارد که مطالعات مختلف آن را به اثبات رسانده و آن راه میانبر و سریع برای نابغه شدن فرزندتان چیزی نیست جز موسیقی.

فواید آموزش موسیقی به کودکان

آموزش موسیقی به کودکان می تواند موجب بهبود مهارت های یادگیری در فرزندان گردد. همچنین آموختن الفبای موسیقی به کودکان باعث می شود کودک بتواند الفبای اصلی را نیز به آسانی بیاموزد. بنابراین یک تجربه موسیقی غنی شامل آواز خواندن، گوش دادن و به حرکت در آمدن مزایای بسیار قابل توجهی را در پیشرفت یادگیری کودکان ایجاد می کند.

یادگیری موسیقی برای کودکان چه فوایدی دارد؟

موسیقی فقط شامل آواز و بازی با ابزار نیست؛ بلکه آموختن موسیقی به تقویت مجموعه ای از مهارت های چند گانه می پردازد. به عنوان مثال همه افراد از گوش و چشم خود به خوبی سایر عضلات بزرگ و کوچک بدن استفاده می کنند. به این ترتیب یادگیری موسیقی از تمام یادگیری ها پشتیبانی می کند. به همین دلیل است که گوش دادن به موسیقی موتزارت باعث بهبود و تقویت عملکرد حافظه می گردد و در عین حال یک فعالیت سرگرم کننده و تفریحی به شمار می رود.


پیشنهاد ویژه : کارگاه روانشناسی آموزش قصه درمانی کودکان


تأثیر آموزش موسیقی به کودکان در پیشرفت زبان

زمانی که شما کودکان 2 تا 9 ساله را مشاهده می کنید به این نکته پی می برید که یادگیری موسیقی چه تأثیر قابل توجهی در یادگیری و پیشرفت زبان در آن ها دارد. در واقع نوزادان از زمان تولد آمادگی لازم برای رمزگشایی صداها و کلمات را دارا می باشند و آموزش موسیقی به آن ها این توانایی طبیعی را افزایش می دهد؛ زیرا رشد در یک محیط موسیقی غنی موجب پیشرفت در مهارت های زبان آموزی کودکان می گردد و توانایی های ذاتی موجود در کودکان احتیاج به تقویت، تمرین و تمرکز بر توانایی ها دارد که این کار می تواند در یک محیط آموزش موسیقی به صورت کاملا حرفه ای انجام پذیرد.

افزایش سطح IQ ، با آموزش موسیقی به کودکان

نتایج یک مطالعه انجام شده توسط شلنبرگ در دانشگاه تورنتو در سال 2004 نشان داد که در کودکان شش ساله ای که هر هفته مورد آموزش موسیقی قرار داشتند، افزایشی در میزان بهره هوشی آن ها مشاهده شد.

شلنبرگ در مدت نه ماه به گروهی از کودکان شش ساله موسیقی و پیانو را آموزش می داد و به یک گروه دوم نمایش را آموزش داد و به گروه سوم هیچ آموزشی نداد. IQ این کودکان در مرحله اول و قبل از شروع آموزش ها مورد آزمایش قرار گرفت. در پایان آزمایش با تعجب مشاهده شد که گروهی از کودکان که تحت آموزش موسیقی قرار گرفته بودند در تست IQ سه امتیاز بالاتر از دو گروه دیگر کسب کردند. در گروه نمایشنامه تأثیری در میزان IQ مشاهده نشد اما این گروه از مزایای بهبود رفتارهای اجتماعی برخوردار شدند.

بهبود و افزایش عملکرد مغز به کمک آموزش موسیقی به کودکان

تحقیقات نشان می دهد که مغز یک موسیقیدان، حتی یک موسیقیدان کودک، متفاوت تر از سایر افراد عمل می کند.  برخی از تحقیقات در زمینه علوم اعصاب این نتیجه را به اثبات رسانده اند که کودکانی که تحت آموزش موسیقی رشد می کنند از فعالیت عصبی بهتری نسبت به سایر افرادی که تحت آموزش موسیقی نبوده اند، برخوردار هستند.زیرا هنگامی که شما به یادگیری موسیقی می پردازید ناچار می شوید استفاده بیشتری از مغز خود داشته باشید و به این ترتیب عملکرد مغز خود را افزایش دهید و به آن بهبود ببخشید.

آموزش موسیقی به کودکان و بهبود مهارت های زمانی و مکانی

پژوهش ها همچنین نشان می دهد یک ارتباط مستقیم بین موسیقی و هوش فضایی وجود دارد، به این معنی که درک موسیقی به کودکان در تجسم عناصر مختلف کمک بسیاری میکند برای مثال این کودکان می توانند در حین انجام فعالیت های ریاضی به کارهای دیگر هم بپردازند. بنابراین آموزش موسیقی کمک بسیار زیادی به بهبود مهارت های زمانی و مکانی می کند. این مهارت ها به خصوص در هنگام حل مسائل چند مرحله ای در معماری، مهندسی، ریاضیات، هنر، بازی ها و به خصوص کار با کامپیوتر بسیار کارآمد هستند.

موسیقی سرعت یادگیری را افزایش می دهد  

همه افراد می توانند مفاهیم مختلفی را بیاموزند. اما اینکه شخصی برچسب نابغه را به خود می گیرد به خاطر سرعت یادگیری اوست. موسیقی دقیقا روی سرعت یادگیری تان تاثیر می گذارد. اگر بتوانید در سنین کودکی فرزندتان را با موسیقی آشنا کنید روی سرعت یادگیری او تاثیر عمیقی گذاشته اید. موسیقی قدرت حل مسئله کودکان را بالا می برد چون او در خلال نواختن و تمرین موسیقی قوه تفکر خود را به کار می اندازد و از طریق تمرکز و تفکر به تمرین می پردازد. درنتیجه تفکر فرزند شما می آموزد که در هر کاری از قوه عقل و منطق خود استفاده کند.

روانشناسی موسیقی و فواید یادگیری آن برای کودکان

موسیقی و ریاضی    

وقتی فرزندتان شروع به نواختن سازی می کند از همان منطق و استدلالی استفاده می کند که در هنگام حل ریاضیات آن را به کار می گیرد. در نتیجه اگر فرزند شما شانس این را داشته باشد که در معرض آموزش موسیقی قرار گرفته باشد، خیالتان راحت باشد که در زمینه ریاضیات و حل فرمول های پیچیده ریاضی هیچ مشکلی نخواهد داشت. در بعضی دانشگاه های جهان موسیقی به عنوان یک واحد درسی در کنار دیگر دروس به صورت اجباری آموزش داده می شود تا از تاثیرات خوب آن در دیگر درس ها بهره ببرند.

تقویت مهارت های اجتماعی   

کودکانی که به صورت گروهی به تمرین موسیقی می پردازند مهارت های اجتماعی بالایی را دارا هستند. کودکان در خلال گروه موسیقی یاد می گیرند که با یکدیگر همکاری و مشارکت داشته باشند و مهم تر از همه در هماهنگی کامل با یکدیگر باشند چون در غیر این صورت نمی توانند کار عالی را ارائه دهند. علاوه بر این کودک به صورت غیرمستقیم می آموزد که وقتی قطعه ای با مشارکت گروه نواخته می شود بسیار زیباتر از قطعه ای است که توسط او به صورت مجزا نواخته می شود. این درس بزرگ او را بیشتر به جامعه و افراد پیرامونش انس و پیوند می دهد. برهمین اصل مهارت دوست یابی در کودک شکل گرفته و او را قادر به ایجاد ارتباطات اجتماعی مفید و سازنده می سازد.

خداحافظ تلویزیون     

یکی از کارکردهای مهم نواختن موسیقی برای کودکان سرگرم نگه داشتن آنهاست. نواختن یک ساز آن قدر فرزندتان را مشغول خود خواهدکرد که او کمتر به سراغ تماشای تلویزیون خواهدرفت. مهم تر از همه تمرین موسیقی باعث ایجاد آرامش در کودک خواهدشد و اضطراب و استرس را از فرزندتان دور خواهدکرد. این کارکرد موسیقی در دوران تحصیلی فرزندتان کمک بزرگی به او خواهدکرد. فرزند شما در شب های امتحان و یا در مساقبات مختلف آرام تر با شرایط کنار خواهدآمد و به واسطه موسیقی از روحیه آرام تری برخوردار خواهدبود.

موسیقی قبل از 7 سالگی      

مطالعات دانشمندان نشان می دهد کودکانی که قبل از سن 7 سالگی به تمرین موسیقی می پردازند، دارای هوش بهتری هستند که این روند تسریع هوش آنها با بزرگ تر شدنشان همچنان ادامه خواهدداشت. اما نکته جالب تر اینجاست که وقتی شما به یادگیری یک ابزار موسیقی می پردازید درگیر چالشی می شوید که مدام و مدام در زندگی تان ادامه خواهدداشت. مهارت موسیقی نیاز به تمرین و استمرار دارد و این استمرار کودک شما را همزمان با بزرگ شدن دنبال می کند و به او قدرت رویارویی با چالش های زندگی را خواهد داد.

دسته‌بندی‌ها